Bu URL’den hiçbir şey taranmadı.

Hepimiz bir sahnede mükemmel bir pop şarkısı yazmayı hayal ettik, değil mi? Benim….? Şimdi, yapay zekanın yardımıyla, bu tutkular yakında gerçekleşebilir. Bunlar, yaratıcı bir şarkı yazma sürecinde yardımcı olmak için AI kullanan en iyi araçlardır.

 • Farklı müzik akış platformları AI'yı nasıl kullanır?
 • Spotify veya YouTube Müzik: Hangi akış uygulaması size en uygun?

Trending News

Fortnite and free-to-play games raked in billions last year

Hello Mr. Bond… we tried the world’s weirdest phone

Have you ever heard of PETYA?

“Sanmıyorum.” Veya “Evet, sanırım” ı seçin.

VS

 • 39662 Oylar! Bir şeyler ters gitti gibi görünüyor. Yeniden yüklemek yardımcı olabilir. Sanmıyorum.
 • 8791 OylarOops! Bir şeyler ters gitti gibi görünüyor. Yeniden yüklemek yardımcı olabilir. Evet, sanırım öyle.

Yapay zekanın etrafındaki yutturmacadan kaçış yoktur. Teknoloji şirketleri büyük iddia ediyorlar ve biz medyada bazen değeri olan şeyleri almaktan suçluyuz. Şimdi, birkaç oyuncunun AI'nın yararını şarkı yazarken kullanabilmesiyle, daha yakından bakmak istedim. AI'nın yardımıyla harika bir pop şarkısı yazmak gerçekten mümkün mü?

Bu makalede, iki bölümden ilki, müzik yazmak için AI kullanmanın teori yönüne bakacağız. Size kullanılacak en iyi araçları ve nasıl çalıştıklarını göstereceğim. Ayrıca bir şarkıyı oluşturan çeşitli bölümleri ve bunları yazmanıza yardımcı olmak için AI'nın nasıl kullanılacağını da anlatacağım.

Bölümüne atla:

 • Bir şarkı için neye ihtiyacın var?
 • AI ile bir akor ilerlemesi nasıl yazılır
 • AI ile bir melodi nasıl yazılır
 • AI ile şarkı sözleri nasıl yazılır
 • Akorları nasıl çalışır
 • Şimdi tüm parçalarını aldın, bir sonraki adım ne?

Bir şarkı için neye ihtiyacın var?

Bu makalenin amaçları doğrultusunda, pop şarkı kompozisyonunun temel denenmiş ve test edilmiş ilkelerine bağlı kalacağım. Bu, akorlara (bir ilerlemede), bir melodiye ve şarkı sözlerine ihtiyaç duyacağınız anlamına gelir. AI yazılımı sayesinde hepsini hızlı ve kolay bir şekilde edinebilirsiniz.

Bu yazdığınız ilk şarkıysa, hem geçmişte hem de bugün milyonlarca pop şarkısında duyabileceğiniz en yaygın şarkı yapılarından birine şeyler düzenlemek mantıklıdır. Etrafında farklı biçimlerde oynayabilirsin, ama aslında bu parçalara ihtiyacın olacak.

 • giriş
 • Ayet (en az iki)
 • Koro (birkaç kez tekrarlandı)
 • Köprü
 • Outro

Elbette, müzik ifadeyle ilgilidir ve kurallar çiğnendiğinde en büyük müziğin bazıları uyuşur, ancak koşmadan önce yürümeyi öğrenmeniz gerekir. Tüm zamanların en ikonik müziğinden bazıları müzik teorisinin temel prensipleri üzerine kuruludur.

Bir popüler şarkı yapısı: intro> ayet> koro> ayet> koro> köprü> ayet> koro> outro. Bu yapıyı kullanan şarkı örnekleri Beatles – Day Tripper ve Oasis – Live Forever. Şarkı yazma yolculuğunuza başlamak için o çocuklardan daha kötü yerler var.

AI kullanarak bir akor ilerlemesi nasıl yazılır

Bir akor ilerlemesi yazmak, birçok müzisyenin başlangıç noktasıdır; ancak geleneksel yöntemler, büyük ve küçük tüm tuşları tanıma ve hangi anahtarların hangi anahtarların hangilerinin çalışmadığı anlamına gelir. Neyse ki, AI artık hiçbirini bilmenize gerek olmadığı anlamına geliyor. Yapay zeka destekli söz yazarı asistanı Amadeus Code gibi uygulamalar sizin için her şeyi yapabilir.

Amadeus Code is undoubtedly a slick app. / © AndroidPIT

Discover özelliğini kullanarak sevdiğiniz bir parçadan başlayabilir veya Amadeus Kodu üzerinden gerçek bir parçanın nasıl çaldığını duymak için en sevdiğiniz sanatçıları arayabilirsiniz. Yine de sanatçıların seçimi halen sınırlı. Daha sonra Şarkı sekmesine gidebilir ve AI tarafından yazılmış gerçek sanatçılardan esinlenerek sınırsız sayıda tam şarkı elde etmek için yukarı kaydırabilirsiniz.

Şarkılar ilk başta çocuk TV şovu temaları gibi geliyor. Buradaki fikir, buradaki ham malzemeleri almanız ve kendi şarkınızı oluşturmak için kullanmanız. Tüm parçalar sizin için yaratılmıştır (anahtar, akor ilerlemesi, melodi, tempo), pratikte sizlere kalmış. Şarkı yazmak için numaralara göre boya gibi bir şey.

Create entire songs in seconds using this AI songwriting tool, Amadeus Code. / © AndroidPIT

Başka bir iyi akor ilerleme aracı Autochords. Uygulamaya Amadeus Code kadar kaygan yakın hiçbir yerde, ancak temel iş yapmak için var. İlk önce, hissinizi ve anahtarınızı seçin. Klişeden ürpertici ile büyücülere kadar çeşitli müzik türleri seçebilirsiniz. Akorların gösterileceği enstrüman olarak piyano ve gitar arasında da seçim yapabilirsiniz.

Akorlar ve anahtarlar hakkında hiçbir şey bilmiyorsanız, sadece rastgele seçtiniz, bu aşamada gerçekten önemli değil ve daha sonra deneme yanılma ile her zaman değiştirebilirsiniz.

You can get the chords for either piano or guitar (shown here). / © AndroidPIT

Ana ilerleme, birkaç alternatifle birlikte üretilecektir. Muhtemelen ayetiniz için ana akor sırasını kullanmak isteyeceksiniz ve alternatifler harika korolar oluşturacak veya köprüsünüz olarak kullanılabilir. Dinle ve istediklerini seç. Doğru sesler eğer hep müzikle, o zaman doğru IS olarak verilen değil tüm akor, bu test edildiğinde anahtarında ama.

Hem Amadeus Code hem de Autochord şu anda yalnızca iOS'ta kullanılabilir, ancak sizin için bir Apple cihazına sahip olmayan ve tarayıcınızı kullanmayı tercih edenler için seçenekler var. ChordChord şu anda çevrimiçi olan en basit ve en etkili araçlardan biridir. Rastgele bir tuşta rastgele bir akor ilerlemesi üretecek, temposu ayarlayacak ve hatta davulların yanı sıra bir arpej bölümü de ekleyecektir.

ChordChord gives you the everything you need, but you’ll have to reproduce it yourself. / © AndroidPIT

Bu aracın dezavantajları, sesleri dışa aktarmanın bir yolu olmaması, dört akorlu ilerlemelerle sınırlı olması ve akorların yalnızca piyanoda gösterilmesidir. Burada, eğer biraz müzikal bilginiz varsa, çalışmanız için kesinlikle yeterli, ancak örneğin Autochords’tan biraz daha fazla iş alacaktır.

AI kullanarak bir melodi yazmak nasıl

Melodi oluşturmak için kullanabileceğiniz birkaç AI aracı var ve bu muhtemelen şarkı yazmanın en zor kısmı. Popüler müzikte aynı akor ilerlemeleri tekrar tekrar kullanılıyor, ancak harika bir melodi anında tanınabilir.

Google’ın Chrome Müzik Laboratuarı’nın bir parçası olan Melody Maker, Amadeus Kodundan biraz daha fazla özgürlük veren melodiler yazmanın bir yoludur, ancak müzik eğitimi gerektirmez.

It takes a bit of experimentation, but that’s what making music is all about. / © AndroidPIT

İlk defa bir melodi yazıyorsanız ve nasıl çalmasını istediğinizi bilmiyorsanız, farenizi sayfa boyunca notları yerleştirmek için sürüklemenizi öneririm. Oyuna basın ve kulağa nasıl geldiğini dinleyin. Her notu daha yüksek veya daha alçak yapmak için ayarlayabilirsiniz. Tempoyu alt kısımda değiştirebilir, oktav da ekleyebilirsiniz. Sevdiğiniz bir melodiyi alana kadar onunla oynayın.

Pop şarkınız için bir melodi yazmak için Amadeus Kodunu da kullanabilirsiniz. AI, yeni bir şarkı oluşturduğunuzda sizin için bir melodi yazacaktır, ancak hoşunuza gitmezse, farklı bir şarkı için açabilirsiniz.

Uygulamada yaptığınız bir şarkının ayarlarına gidin; melodinizi farklı hisler oluşturacak şekilde değiştirmek için aşinalık, drama ve nota uzunluğu gibi şeyleri düzenleyebilirsiniz. Ayrıca, melodinizi etkilemek istediğiniz on yıldan belirli bir stile sahip olacaksanız dönemi de değiştirebilirsiniz.

AI kullanarak şarkı sözleri nasıl yazılır

Harika şarkı sözleri olmayan harika bir pop şarkısı nedir? Ama hepimiz Bob Dylan ve Leonard Cohen'in olamayız, değil mi? Şarkı sözlerine yaklaşmanın birçok farklı yolu vardır. Bazı şarkı sözü yazarları şarkı sözleri için romanlardaki rastgele satırları kullanırken, İngiliz alternatifleri Kamu Hizmeti Yayını gibi bazı diğerleri ise şarkılarını desteklemek için konuşma sözcüğü duyuruları, belgeseller ve diğer arşiv materyallerini kullanırlar.

Opinion by David McCourtWriting great lyrics is easily the hardest part of songwriting for AI.What do you think?5050Be the first to vote

Hangi stil için olursa olsun, AI işlemi hızlandırmanıza yardımcı olabilir. Bunun gibi çevrimiçi şarkı sözleri jeneratörleri, istediğiniz hemen hemen her konuyla ilgili kafiyeli sözleri tükürebilir. Taklit etmek istediğiniz bir sanatçıyı seçmeyi bile seçebilirsiniz; AI bu tarzda şarkı sözleri oluşturur. Basitçe sözcükleri kutulara girin (veya daha da kolaylaştırmak için öner düğmesini kullanın) ve AI'in gerisini yapmasına izin verin.

You can clearly see the inspiration behind this one! / © AndroidPIT

Bunun gibi şeyleri biraz daha soyut yapmak için bir şiir üreteci de kullanabilirsiniz. Bununla birlikte, söz yazmanın en eğlenceli yollarından biri, Google’ın otomatik doldurma önerilerini kullanmaktır. Google Poetics, Google Arama’ya bir kelime veya cümle girerek ve algoritmanın geri kalanını yapmasına izin vererek (neredeyse) şiir çizgileri oluşturan bir sitedir. Pop şaheseriniz için alışılmadık şarkı sözleriyle gelmenin yaratıcı bir yolu.

Harika bir akor ilerlemesi duydum ama akorları bilmiyorum

Akor, akorları kulağa göre tanımlayamayan tomurcuklanan yazarlar için harika bir seçenektir. Uygulama, herhangi bir sanatçıyı aramanıza izin verir ve şarkıyı çalacak ve size akorları ve akor değişikliklerini gerçek zamanlı olarak gösterecektir. Bir YouTube videosunu 'dinleyerek' çalışır, yani video akışı servisine yüklenen herhangi bir şarkının uyumlu olduğu anlamına gelir – çok fazla müzik. Tempoyu değiştirebilmenizi sağlayan premium bir sürümü var. Web versiyonunda, akorları bulmak için bir şarkı da (Amadeus Code'dan ihraç edilen şarkınız gibi) yükleyebilirsiniz.

Chordify will tell you the chords of any song. / © AndroidPIT

Chordify

Şimdi tüm parçalarını aldın, bir sonraki adım ne?

Bir hit pop şarkısı için gerekli malzemeleri edindikten sonra stüdyoya gitme ve kaydetme zamanı. Bu AI araçlarının anında hit fabrikalar değil, söz yazarı asistanları olarak tasarlandığını vurgulamalıyım. Buradaki hedef pazar, şarkı sözü yazarlarıyla mücadele etmek, fikirleri mahvetmek ve yaratıcı bir kıvılcıma ihtiyaç duymak. AI, McCartney'iniz olabilir, ancak düzgün bir pop şarkısı üretmek için yine de bir Lennon izlenimine ihtiyacınız olacak.

Opinion by David McCourtI will try to create the best track that I can, using only AI-generated parts.What do you think?5050Be the first to vote

Bu tam olarak ne yapacağım. Bu süreci kendim takip edeceğim ve AndroidPIT’daki bazı meslektaşlarımın yardımıyla AI’yı yarı saygın bir pop şarkısı yazmama yardımcı olmak için kullanmaya çalışıyorum. Seyahatimi takip etmek için önümüzdeki aylarda bizi izlemeye devam edin.

Yapabileceğimi mi düşünüyorsun?