Bugün denemek için en iyi yeni iPadOS 13 özellikleri

Bu yaz Apple WWDC’de, şirket iPad’in sonunda kendi işletim sistemini alacağını açıkladı – iPadOS 13. Artık tüketicilere sunulmaya başladı ve bazı yeni yeni özellikler var. İPadOS 13’e yeni güncellediyseniz, bu ipuçlarına ve püf noktalarına göz atın.

Yeni iPadOS, tablet biçimine daha uygun bir işletim sistemi oluşturmak için hem macOS hem de iOS özelliklerini bir araya getiriyor. İlk önce kontrol etmeniz gereken en iyi dört özellik.

    iPadOS: Apple iPad’e kendi işletim sistemini veriyor

Atlamak:

    Daha hızlı uygulama geçişi için Kaydırma Bölünmüş Görünüm ile Çoklu Görev Hareketleri olan metni düzenlemeye başlayın QuickPath ile daha hızlı yazma

Daha hızlı uygulama geçişi için Slide Over’i kullanın

İPadOS 13’teki yenilikler, Slide Over adı verilen geliştirilmiş bir uygulama değiştirme özelliğidir. Bağlantı birimini açmak için ekranın altından yukarı doğru kaydırın. Oradan, Slide Over’a eklemek istediğiniz uygulamaya dokunup basılı tutun ve ekranın yan tarafına sürükleyin. Slide Over’a birkaç uygulama eklemek istiyorsanız işlemi tekrarlayabilirsiniz. Ayrıca, Üzerine Kaydır menüsünü açmak için ekranınızın sağından hızlıca kaydırabilir ve ardından ana uygulamanızın görüşünü kaybetmeden, açtığınız uygulamalar arasında geçiş yapmak için pencerenin altındaki çubuğu kullanabilirsiniz. Ekranın üst ortasına sürükleyerek tam ekrana geçmek için Slide Over’da açık olan herhangi bir uygulamayı yapabilirsiniz.

Bölünmüş Görünüm ile Çoklu Görev

Çoklu görev iPadOS 13’te de yeniden düzenlendi. Bölünmüş Görünüm, aynı anda iki proje üzerinde çalışmanıza olanak tanır. Artık aynı uygulamanın birden çok penceresini de açabilirsiniz. Apple, bu özelliği göstermek için Notes örneğini kullanır. Kenar çubuğundan bir not seçip ekranın kenarına sürükleyerek notu yeni bir pencerede açabilirsiniz. İşletim sistemi her iki uygulama penceresini de aynı anda açık tutacak ve ekranın ortasına ayıracaktır. Ardından her iki notu da bağımsız olarak düzenleyebilirsiniz. Aynı uygulamanın üçüncü bir penceresini açabilirsiniz, ancak herhangi bir anda ekranda yalnızca ikisini bölebilirsiniz.

Bölünmüş Ekran’ı kullanmak için aynı uygulamayla çalışmak zorunda değilsiniz. Örneğin, Notlar ve Posta’yı veya Posta ve Fotoğrafları kolayca açabilirsiniz. Bunu yapmak için dock’u açmak için ekranın altından yukarı doğru kaydırın ve Bölünmüş Ekrana eklemek istediğiniz uygulamayı ekranın yan tarafına sürükleyin. Özellikle uygulamalar arasında fotoğraf sürükleyip bırakmak için kullanışlıdır. Bölünmüş Ekrandan çıkmak için ayırıcıyı ekranın her iki tarafına sürükleyin ve başlamak istediğiniz uygulamayı en aza indirin.

Metinleri hareketlerle düzenlemeye başlayın

Metin düzenleme, dokunmatik ekranlı cihazlarda her zaman biraz acı vericiydi, ancak iPadOS 13 ile işler biraz daha kolaylaşıyor. Artık metinleri hareketlerle düzenleyebilirsiniz. Metin seçmek için, bir kelimeyi vurgulanana kadar basılı tutun. Daha sonra, cümleleri veya paragrafları hızlı bir şekilde vurgulamak üzere ek kelimeler seçmek için parmağınızı ekranın etrafında sürükleyebilirsiniz.

Düzenlemek istediğiniz metni seçtikten sonra, kesmek, kopyalamak ve yapıştırmak için bir menü açmak zorunda kalmanızı sağlayan bazı yeni hareketler vardır. Üç parmağınızla kıstırarak metin kopyalayabilirsiniz. Apple, bu kelimeleri ekrandan kaldırıyormuş gibi hissetmek için tasarladı. Metni kesmek için, üç parmağınızı sıkışma hareketini arka arkaya iki kez yapmanız gerekir. Metni yapıştırmak için, metni ekrana geri bırakıyormuşsunuz gibi ters bir hareket kullanmanız gerekir – üç parmağınızla sıkıştırın ve çıkarın. Yapıştırılan metnin ilk önce nereye eklenmesini istediğinizi seçmeyi unutmayın.

Dağılmışsanız üç parmağınızı hızlıca sola kaydırarak değişiklikleri geri alabilirsiniz. Bu hareketi tetikleyerek bir değişikliği yanlışlıkla geri alırsanız, düzenlemeyi yeniden yapmak için üç parmağınızla sağa kaydırabilirsiniz.

QuickPath ile daha hızlı yazma

İPad’de yazınızı hızlandırmak istiyorsanız, QuickPath’i deneyin. QuickPath’i açmak için iPad klavyenizi daha küçük bir sürüme küçültmek için iki parmağınızla sıkıştırın. Ekranda uygun bir konuma sürükleyip bırakmak için klavyenin altındaki çubuğu kullanabilirsiniz. Ardından, Android’deki diğer kaydırma yazma özelliklerinde gördüğümüz gibi yazmak için parmağınızı klavye üzerinde kaydırmanız yeterlidir. Apple, daha büyük iPad’lerinde tek elle yazmayı iyileştirmek için tasarlandığını, bir elin genellikle ekranda bir başparmağın sarkmasıyla yan tarafa tutturmak yerine tabletin alt tarafında olduğunu belirtti.

İPadOS 13’te ilginç yeni özellikler gördünüz mü? Sık kullanılanlarınızı aşağıdaki yorumlar bölümünde paylaşın.

Apple iPad Pro 9.7
Tips & Tricks
Apple

Facebook Twitter