Bugün denemeniz gereken en iyi Android özellikleri

Kabul edelim – çoğumuz gerçekten akıllı telefonlarımızı tam potansiyelleriyle kullanmıyoruz. Bu muhteşem cihazların çoğu için taşınabilir Facebook makinelerinden biraz daha fazlası var. Ancak biraz daha fazlasını keşfetmek isteyenler için, sizi bir Android ustası olma yolunda ilk adımlarınızda yönlendirecek olan az bilinen en sevilen akıllı telefon özelliklerimizin bir listesini hazırladık.

    Android S: Geleceğin işletim sistemi hakkında ne biliyoruz Gizli Android kodları

Atlamak:

    Gizli seçeneklerin kilidini aç Ekranda olanları kaydetme Güvenliğinizi basitleştirin Hangi uygulamaların telefonunuzu yavaşlattığını öğrenin Android’in büyüteç özelliğini kullanın Telefonunuzu size okutun Bir başkasının verilerini ödünç alın Veri tüketimini kaydedin Kameranızı tanıyın Kilit ekranı kısayollarını kullanın

1. Gizli seçeneklerin kilidini açın

Geliştirici Seçeneklerini etkinleştirmek korkutucu gelebilir, ancak bunlar Android’inizde harika şeylere açılan bir kapıdır: USB hata ayıklama, animasyonları devre dışı bırakarak, oyunlarda GPU performansını artırarak telefonunuza hız hissi verme şansı ve daha fazlası.

Ayarlar> Telefon Hakkında’ya gidin ve Yedi kez Oluştur numarası’na dokunun. Şimdi Ayarlar’daki Geliştirici seçeneklerine erişebileceksiniz.

razerphonedevoptions

2. Ekranda olanları kaydedin

Android’de yaş için kayıt gösterebildik, ancak şaşırtıcı derecede az sayıda, YouTubers ve Android eğitimcilerinin dışında, aslında bu özelliği kullanıyoruz. Google Play Store’daki herhangi bir sayıdaki uygulamanın yardımı ile ekran kaydı, arkadaşlarınıza müthiş oyun becerilerinizi göstermek, özellikle sıkıntılı bir Android hatasını paylaşmak ya da sadece telefonunuzda kayan bir şeyi yakalamak için mükemmeldir.

Bu görev için tercih edilen uygulamamız? Her zaman güvenilir AZ Ekran Kaydedici.


AZ Ekran Kaydedici – Kök Yok
AndroidPIT AZ screen recorder screen record

3. Güvenliğinizi basitleştirin

Akıllı Kilit Android Lollipop’ta tanıtıldı ve birkaç basit ve otomatik ayar aracılığıyla telefonunuzun kilidini açmanıza veya kilidini açmanıza izin veriyor:

Ayarlar> Güvenlik> Güven Temsilcileri’ne gidin ve Akıllı Kilitlemeyi açın. Etkinleştirildiğinde, Smart Lock’u Güvenlik’te bir alt başlık olarak görürsünüz. Güvenilir Cihazlar (akıllı saatler veya Bluetooth hoparlörler gibi), Güvenilir Yerler (eviniz veya ofisiniz gibi), Güvenilir Yüz, Güvenilir Ses veya Vücut Üzerinde Algılama arasından seçim yapabilirsiniz.

AndroidPIT Lollipop Smart Lock settings

4. Hangi uygulamaların telefonunuzu yavaşlattığını öğrenin

İşlem İstatistikleri, Geliştirici seçeneklerinde bulunan birçok harika özellikten biridir (bkz. Adım 1). Android cihazınızda çalışan işlemler hakkında çok sayıda istatistik bilgisi sağlar. Çalışmakta olan tüm işlemlerin bir listesini göreceksiniz. Bunlardan herhangi birine dokunulduğunda RAM kullanımı, çalışma süresi ve çalışan işlemler listesi ortaya çıkacaktır. Burada herhangi bir işlemi durdurmaya da zorlayabilirsiniz.

AndroidPIT Process Stats Developer Options Android Wear

5. Android büyüteç kullanın

Bu basit ama çok kullanışlı özellik Android’in Erişilebilirlik ayarlarında bulunabilir. Etkinleştirildiğinde, ekrana üç kez dokunmak, Android sisteminin herhangi bir bölümünü yakınlaştırmanıza izin verir; bu, fotoğraf paylaşım uygulamalarında yakınlaşmak ve kişisel olmak veya yakınlaştırılamayan ince yazıları okumak için harikadır.

Geçici bir zoom için üç kez dokunup basılı tutabilir veya büyütme moduna girmek için üç kez dokunmayı ve çıkmak için ikinci bir kez dokunmayı kullanabilirsiniz. Büyütme modunda gezinmek için iki parmakla kaydırma hareketi kullanmanız gerekir. Bu özelliği açmak için Ayarlar> Erişilebilirlik> Görme> Yakınlaştırma’ya dokunun (veya Ayarlar> Erişilebilirlik> Büyütme Hareketleri).

AndroidPIT Lollipop accessibility settings magnification gestures

6. Telefonunuzun size okumasını sağlayın

Metinden Konuşmaya, eller serbest etkileşimi çok daha basit hale getiren az bilinen başka bir araçtır. Çevrimdışı okuma için cepten tonlarca makale biriktiriyorum, ancak çok meşgulüm. Oturup gerçekten okuyacak vaktim yok. Bu yüzden, akşam yemeği hazırlarken ya da evin etrafında bir şeyler yaparken bu makaleleri bana anlatmak için Android’in Metin Okuma özelliğini kullanıyorum.

Ayarlar> Erişilebilirlik> Metinden Konuşmaya Çıkışı seçeneğine gidin ve bir dil paketinin kurulu olduğundan emin olun. Metin Okuma motorunuzun ayarlarını da kullanabilir ve yeni ses verilerini otomatik olarak güncellemesini sağlayabilirsiniz.

AndroidPIT Accessibility Text To Speech Pocket

7. Başkasının verilerini ödünç al

Hotspot işlevini kaç kişinin Android telefonlarında kullanamadığı konusunda her zaman şaşırdım. Değerli verilerinizi ucuz arkadaşlarınızla paylaşma alışkanlığınız olmasa bile, bir Wi-Fi etkin noktasını nasıl etkinleştireceğinizi bilmelisiniz, böylece arkadaşlarınızın verilerini alçaltırken ödünç alabilirsiniz.

Ayarlar> Diğer> Bağlantı ve Taşınabilir Bağlantı Noktası seçeneğine gidin ve düğmeyi çevirin. Her Tom, Dick ve Harry’nin veri ödeneğinizi çiğnememesi için bir şifre oluşturabilir ve veri bağlantınızı başkalarıyla paylaşmak için Bluetooth özelliğini kullanabilirsiniz.

AndroidPIT Lollipop portable Wi Fi hotspot active

8. Veri tüketiminden tasarruf edin

Chrome’un sıkıştırma özelliği Chrome tarayıcı ipuçlarımızdan ve püf noktalarımızdan biriydi ve kaç kişinin farkında olmadığını biraz şaşırdık. Veri Tüketimini Azalt olarak adlandırılır, ancak şimdi sadece Veri Tasarrufu olarak adlandırılır.

Yalnızca Chrome tarayıcınızı açın, sağ üstteki taşma düğmesine dokunun, Ayarlar’ı seçin ve Veri Tasarrufu’na dokunun. Anahtarı çevirin ve veri tasarrufunuzun arttığını izleyin. Veri Tasarrufu, web sayfalarını yüklemeden önce sıkıştırarak çalışır. Bu, bazı sitelerin yüklenmesini biraz yavaşlatabilir, ancak veri tasarrufu genellikle yaklaşık üçte biri kadardır – sizin için neyin daha önemli olduğuna karar verirsiniz.

androidpit chrome reduce data usage

9. Kamera seçeneklerinden yararlanın

Akıllı telefonlar, zamanın yavaşlamasından tuhaf efektler eklemeye, portrelere kadar her şey dahil olmak üzere birçok kamera seçeneğiyle birlikte gelir. Manzara fotoğraflarını canlandırmak ve fotoğraflarınızın her zaman düz ve perspektif olmasını sağlamak için ızgara çizgilerini etkinleştirmek için kameranızın HDR ayarıyla oynamanızı öneririz. Kamera uygulamanızda bu seçeneklere ve daha fazlasına erişim bulacaksınız.

Bağlantıda daha iyi akıllı telefon fotoğrafçılığı için ipuçlarımızın geri kalanını inceleyin.

teste camera nexus 6p 1

10. Kilit ekranı kısayollarını kullanın

Kilitlenmiş kısayollarla, kamera kilidini açmadan kamera uygulamasını başlatabilirsiniz. Ayrıca sesli arama açabilirsiniz. Cihazınızın sağ alt veya sol tarafından içeri kaydırın. Kolay.

androidpit nexus 5 tips tricks 15

Bonus: En iyi Android uygulamaları

Eğer şimdi, Android cihazınızda hangi sihrin yattığını bilmek için biraz daha motive olduysanız, en iyi Android uygulamaları listemize göz atmak isteyebilirsiniz ve eşit derecede popüler olan kuzeni, en iyi Android oyunlarına göz atmayı unutmayın.

Bu özelliklerden kaç tanesini kullanıyorsunuz? Paylaşmak için başka güzel ipuçları var mı? Yorumlarda bize onlardan bahsedin.