Bulut depolama güvenli midir? Nasıl daha güvenli olur?

Bulut güvenliği konusunda, özellikle de güvenliği ile ilgili olarak, biraz şüpheli görünüyor. Sadece kesmek kolay değil, aynı zamanda Google’ın (veya hangi bulut hizmetini kullanıyorsanız) NSA’yla birlikte verilerinize tam erişime sahip olduğu konusunda yaygın bir fikir var. Bu makale, bulut depolama konusundaki en yaygın yanlış anların bir kısmını ele almaya ve ayrıca ne yazık ki en kötü korkularınızı onaylamaya çalışacaktır.

    Android cihazınız için en iyi bulut depolama uygulamaları Akıllı telefonunuz çalındığında ne yapmalı?

Bulut depolama güvenliği ipuçları

İlk olarak, bulut depolamayı kullanırken nasıl güvende kalacağınızla ilgili bazı ipuçları veriyoruz

    Seçtiğiniz bulut depolama hizmetinin şartlarını ve koşullarını okuyun ve içerdiği içerikte sorun olmadığından emin olun. Yükleme ve indirme işlemlerinin şifreli olduğundan emin olun ve mümkünse verilerinizi bulutta şifrelenmiş halde tutan ve buna erişebilecek kişi sayısını da sınırlayan bir hizmet kullanın. Boxcryptor ve Spideroak gibi ön şifreleme araçları, bulut hizmetinize ulaşmadan önce verilerinizi şifrelemenize izin verir. Bu, verilerinizin güvenliğini kendi elinize almak için harika bir fikirdir. Servis sağlayıcınızın, reklamverenlerin veya devletin bir çalışanı olsun, başkası tarafından erişilemeyecek kadar rahat bir şey yüklemeyin. Parola ev Wi-Fi’nizi korur ve bir kütüphane veya kafe gibi halka açık bağlantılara içerik yüklemeyin. Buluta yasa dışı veya çok hassas olan hiçbir şey yüklemeyin: çıplak resimler, tıbbi kayıtlar ve finansal bilgiler paranoyak olursanız çok açık bir hayırdır (ve olmalısınız). Kendine çok sağlam bir şifre al ve kimseye söyleme. Ek bir fazlalık katmanı için çoklu bulut hizmetlerini kullanın ve bulutun dışındaki her şeyi yedekleyin. Neler olabileceğini tahmin edin ve bunun için plan yapın: engelli hesap, çalınan dizüstü bilgisayar, çökmüş sunucular, vb. Bir bulut hizmetinin güvenilir olacağını varsaymayın ve ne zaman ve ne zaman olamayacağı ortaya çıktığında hayal kırıklığına uğramayacaksınız. Elbette, başlamadan önce iyi bir güvenlik ününe sahip bir servis seçmeyi deneyin.

dropbox androidpit

Bulut yedeklemeniz için yedeklemeye ihtiyacınız var

Az tartışılan konulardan biri verilerinizin kalıcılığıdır. Gibi, bulut sağlayıcınıza bir şey olursa, verilerinize ne olur? MegaUpload bir süre önce kapandığında, ince havaya kaybolan çok fazla yüklenmiş veri vardı. Çoğu büyük hizmet, yüklediğiniz içeriğin sürekli kullanılabilirliğini veya bütünlüğünü garanti etmez, bu nedenle buluta vermeden önce verileriniz için beklentilerinizin ne olduğunu göz önünde bulundurmanız gerekir. Hesabınız devre dışı bırakılmışsa veya hizmet de kapanıyorsa verilerinizi geri alıp alamayacağınızı tam olarak anladığınızdan emin olmak istersiniz. Ve kendi tarafında bir sorun varsa ve verileriniz bozuksa, o zaman ne olacak?

Tarafından görüşKris CarlonBulut çok çekici bir seçenek ancak dikkatli olmanız gerekiyor.What do you think?505096 katılımcı

Erişimi kaybedersen ne olacağını bil

Ayrıca, hesabınızın tam olarak nasıl devre dışı bırakılabileceğini ve eğer öyleyse verilerinize ne olduğunu tam olarak anladığınızdan emin olmak isteyeceksiniz. Ücretli bir hizmetiniz olduğunu ve bir ödemeyi kaçırdığınızı varsayalım: ücretlerinizi ödeyene kadar basit bir şekilde mi kilitli kaldınız yoksa verileriniz mi kayboluyor? Verileriniz erişilemez hale gelinceye kadar ne kadar süreyle saklanır?

Kimse yazıyı okumayı sevmez, ancak bulutta önemli belgeler veya resimler eklemeyi planlıyorsanız, yanlış bir şey olması durumunda onlara ne olacağını bildiğinizden emin olmak istersiniz. Ayrıca, bulutu, birden fazla depolama noktasına sahip bir yedekleme stratejisinin bir parçası olarak kullanmak istediğinizi söylemeye gerek yok, buna artıklık denir. Yalnızca buluta yükleme yapmayın ve verilerinizin güvende olmasını bekleyin. Ayrıca, verilerinizin depolanacağı ülke veya ülkeleri düzenleyen yasalar hakkında bilgi vermek istersiniz.

Verilerinize başka kimlerin erişebildiğini bilin

En büyük soru şudur: verilerinize kim erişebilir? Belki yüklenirken şifrelenmiş durumdasınız ve hesabınız geçilmez bir şifre ile korunuyor, ancak NSA, bulut hizmeti çalışanlarının ve gezegendeki her reklamverenin değerli verilerinize serbestçe erişebilmesi için bu ne anlama geliyor? CISPA (Siber İstihbarat Paylaşımı ve Korunması Yasası, 2013), Google dahil teknoloji sektörü aracılığıyla yaygın bir desteğe sahiptir ve bu yasa, kullandığınız şirketlerin bulut içeriğinizi ” devlete bildirmek ” niyetiyle izleyebileceği anlamına gelir. tehlikeli bir şeyle karşılaşırlar. Bu, ” ulusal güvenlik meseleleri ” açısından ifade edilip edilmediğine bakılmaksızın gülünç bir gizlilik istilasıdır.

Securely locked

Hiçbir yararı olmayan hiç kimsenin bulutta küresel egemenlik stratejilerini barındırmakta zorlanacağı açıkça belli görünüyor, bu yüzden bu davranış gerçekten şirketlere verilerinizi susturmak için carte blanche verir ve daha da büyük olasılıkla bu hedeflerden birini kullanmalarını sağlar. Verilerinizi bilgilerinize eklemek ve reklamverenlere satmak için, reklamcılık veya daha da kötüsü.

Verilerinizin her aşamada şifreli olduğundan emin olun

Bir sonraki böceği şifreleme ile ilgilidir: verileriniz yüklenip indirilirken şifreleniyor mu ve bulutta barındırılırken şifreleniyor mu? Hizmetinizin şartlarını ve koşullarını okumak istemiyorsanız, yalnızca bir test yüklemesi yapabilir ve URL’nizin https ile başlayıp başlamadığını veya adres çubuğunuzda asma kilit simgesinin görünüp görünmediğini görebilirsiniz. Bunun ötesinde, şifreleme anahtarlarına kimin erişimi olduğunu ve hizmetinizde ne tür güvenlik önlemleri olduğunu bilmek isteyeceksiniz.

Androidpit privacy security

NSA’nın, Google’ın sunucuları ve veri merkezleri arasında zıpladığı için Gmail’in arka kapıyı kapattığını unutmayın, çünkü gönderme sırasında şifrelenmiştir. Servisiniz yükleme ve indirme işlemi sırasında zaten şifrelemiyorsa, işi yapan bir servis bulmak veya işi yapmak için üçüncü taraf bir uygulama kullanmak istersiniz. Her şeyin de şifreli olup olmadığını veya yalnızca belirli dosya türlerini bilmeniz gerekir.

    Android cihazınızı korumak için 3 ipucu

Birini seçmeden önce bulut depolama sağlayıcılarını karşılaştırın

Bulut tabanlı bir depolama çözümü seçerken, bazı karşılaştırmalar yapın. Hangisinin daha iyi olduğunu bulmak için bir profesyonel olmanıza gerek yok, sadece ortak standartlara bakın ve kimin göründüğünü görünmeye bakın. Örneğin, 256-bit şifreleme açıkça 128-bit’den daha iyidir. Alternatif olarak, mevcut en iyi bulut hizmetlerinin birçok incelemesinden birini kontrol edebilirsiniz. Özellikle, bir menkul kıymetler firması veya tüketici seçim kurumu tarafından ele alınan birine bakabilirsiniz. Sunucu çökmesi veya doğal felaket durumunda, servisin verilerinizin birden fazla kopyasını depolayıp saklamadığını öğrenin. İki aşamalı kimlik doğrulaması da iyi bir başlangıçtır ve kullanıcıya ana anahtarı vermek, devlet tarafından kolayca verilebileceği için, servis sağlayıcınızın üzerinde tutmasından çok daha güvenlidir.

Meselenin gerçeği, bulut depolamanın diğer internet tabanlı içeriklerden daha az güvenli olmadığıdır. Dolayısıyla, bir sağlayıcı seçerken iyi seçimler yapmak, ne seçmeyi seçtiniz, şifreniz, kaç tane yedeklemeniz olduğunu ve yüklemeden önce verilerinizi önceden şifreleyerek bazı kişisel sorumluluk almayı unutmayın.

Verilerinizin bulutta güvenli olmasını sağlamak için hangi adımları atıyorsunuz? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin.

Kaynak: CISPA (İstihbarat Komitesi Seçiniz)