Cambridge Analytica'nın Facebook verilerinizi alıp almadığını nasıl görebilirsiniz?

Facebook ve Cambridge Analytica. Şu an hepimizin kızgın olduğu şey bu. Ya da belki de aramızdaki daha alaycı gözlerini yuvarlıyor. Her iki şekilde de, Cambridge Analytica'nın kişisel Facebook verilerinize erişip erişmediğini merak etmiyor musunuz? Yakında kendimizi bulabiliriz. İşte nasıl.

  • Gelecekte Facebook'a güvenmek neden bu kadar çılgınlık olurdu?
  • Facebook çok uzaklara gitti, veda etme vakti geldi

Saygınlığını geri kazanma ve kullanıcı güvenini kazanma çabalarının bir parçası olarak, Facebook, kullanıcıların verilerinin Cambridge Analytica tarafından toplanıp toplanmadığını kontrol etmelerine izin verecek. Bu girişim pazartesi günü başladı, ancak sadece aşamalı olarak yayılıyor, henüz görmediyseniz endişelenmeyin.

Facebook kullanıcıları kısa bir süre sonra, "Bilgilerinizi Koruma" başlıklı Newsfeed'in üst kısmında bir mesaj görmelidir. Mesajın içeriği, kullanıcının Cambridge Analytica'nın veri toplama işleminden doğrudan etkilenip etkilenmediğine bağlı olarak farklılık gösterecektir.

Siz veya arkadaşlarınızdan biri Alexander Kogan'ın “Bu Sizin Dijital Hayatınız” adlı uygulamasını kullandıysanız – özellikle Cambridge Analytica ile ilgili bir mesaj görürsünüz.

Mesajda “Arkadaşlarınızdan birinin Facebook'u kullanarak giriş yapması gereken 'Bu Sizin Dijital Hayatınız” adlı internet sitesini yasakladık. "Ne olduğu hakkında daha fazla bilgi edinebilir ve artık istediğiniz zaman Facebook uygulamalarınıza erişmelerini istemiyorsanız diğer uygulamaları ve web sitelerini nasıl kaldırabilirsiniz?"

Etkilenmeyenler bunun yerine, Facebook'un Uygulamalarına ve Web Sitelerine ait gizlilik ayarlarına doğrudan bir bağlantı kuracaklar. Böylece, hangi uygulamaların verilerine erişebileceklerini ve bunları kaldırma seçeneğini görebilecekler.

The two messages you’ll see on Facebook. / © Facebook

Bu yeni işlev, Facebook CEO'su Mark Zuckerberg'in Cambridge Analytica ile ilgili Kongre'den önce ifade vermeye ayarlandığı zaman aynı zamanda ortaya çıkıyor. Facebook patronu, şirketini ABD hükümetinin önünde savunmaya hazırlanırken, sosyal ağ da kendi gizlilik politikasını ve ayarlarını yeniden gözden geçirerek ve aynı zamanda sitede üçüncü taraf uygulamalarını denetleyerek kullanıcılarına güven vermek için çabalıyor.

Cambridge Analytica uyarısını alsam ne anlama geliyor?

2013 yılında Cambridge Üniversitesi'nden bir araştırmacı olan Aleksandr Kogan, yaklaşık 300.000 kullanıcının kişisel bilgilerini toplayan "Bu Sizin Dijital Hayatınız" adlı bir kişilik sınavı uygulaması tasarladı.

  • Hangi uygulamaların sizi Facebook'ta izlediğini görmek ve onları durdurmak için nasıl
  • Mark Zuckerberg, Facebook ile olan sorunları neden çözmeyecek?

Facebook'un yapısı, uygulamanın izni almadan arkadaşlarının verilerine (toplamda yaklaşık 87 milyon ile) erişmesine izin verdi ve bilgileri Cambridge Analytica ile paylaştı. Veri analitiği şirketi daha sonra 2016 başkanlık seçimlerinde Trump kampanyasına yardımcı olmak için verileri kullandı.

  • Verilerinizi nasıl kaydeder ve Facebook hesabınızı kalıcı olarak siler

Facebook'un yeni aracı, kendi kişisel bilgilerinizin bu çabada kullanılması durumunda kendiniz görmenizi sağlayacaktır. Konuyla ilgili kişisel hisleriniz değişebilir olsa da, yeterli kullanıcı bu tepkiyi bir tepkinin hızlandığını ve bu durumun insanları “Sevgili” ye çağırmaya teşvik ettiğini belirtti.

Bu bildirimi aldınız mı? Facebook'un şeffaflık girişimi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Samsung Galaxy S9 + nereden alınır

Best price

Samsung Galaxy S9+ Plus G965FD Dual LTE 64GB Midnight Black stock from EU

£613.55

£613.55 total

Check Offer

Samsung Galaxy S9+ Plus G965FD Dual LTE 64GB Midnight Black ship from EU Best

£615.73

£615.73 total

Check Offer

New Samsung Galaxy S9 Black Blue Purple SM G960F 64GB 4G Unlocked Smartphone UK

£639.99

£639.99 total

Check Offer

Brand New Verizon Samsung Galaxy S9+ SM-G965U 64GB Lilac Purple UNLOCKED

£601.70

Shipping from £42.47
£644.17 total

Check Offer

Samsung Galaxy S9 (Dual SIM) 64GB Midnight Black – Android 8.0 (Oreo) – Italian Version

£658.65

£658.65 total

Check Offer

Compare prices