Çarpıcı Ana Ekran Widget’ları Yapmak İçin KWGT Nasıl Kullanılır

Android’deki widget’ler, ana ekranınızdaki temel uygulama özelliklerine erişmeniz için harika bir yoldur. Ancak Google dahil birçok geliştirici uygulamaları ile widget göndermiyor. Ya size özel widget oluşturabileceğinizi söylesem? Evet, doğru. KWGT ile tam olarak bunu yapabilirsiniz.

How To Use Kwgt Featured

KWGT, ana ekranınız için çarpıcı aletler oluşturmanıza yardımcı olan bir uygulamadır ve Android kişiselleştirme meraklıları arasında oldukça popülerdir. Ancak, uygulamanın arayüzü yeni kullanıcılar için biraz zor olabilir. Ama endişelenme. Okumaya devam edin ve zaman kaybetmeden havalı aletler yapacağınızdan eminim.

Başlamak için, KWGT’yi Google Play Store’dan indirin. Uygulamada, birkaç eksik özelliğe sahip, reklam destekli ücretsiz bir sürüm var, ancak başlamanız için yeterli. Bir kez asıldığınızda, tüm reklamları kaldıran ve birkaç ek özelliğin kilidini açan pro anahtarı satın alabilirsiniz.

KWGT Kullanarak Hazır Widget’ları Özelleştirme

KWGT’yi daha önce kullanmadıysanız, öncelikle önceden yapılmış widget’ları özelleştirmek için elinizi denemelisiniz. Google Play Store’dan harika widget paketleri edinebilir ve kurulumunuza uyacak şekilde özelleştirebilirsiniz. Bu yazı için minimal estetiğe sahip renkli bir widget paketi olan Watermelon KWGT’yi kullanacağım.

Not: Installing a third-party widget pack is optional. KWGT has some great default widget skins that you can customize.

KWGT’yi indirdikten ve bir widget paketi yükledikten sonra, widget’ları ayarlamak ve özelleştirmek için aşağıdaki adımları izleyin.

Ana Ekrana KWGT Widget’ı Ekleme

Adım 1: Ana ekranda uzun basın ve Widget komut istemini seçin.

How To Use Kwgt 1 1

Adım 2: Widget menüsünde, KWGT widget’larını bulmak için aşağı kaydırın, istediğiniz widget boyutunu seçin ve ana ekranınıza sürükleyin.

How To Use Kwgt 1 2

Adım 3: Widget seçim sayfasını açmak için boş widget’a dokunun.

How To Use Kwgt 1 3

Adım 4: Burada, istediğiniz bir widget’ı seçin. Watermelon KWGT paketinden minimal bir saat widget’ı seçtim.

How To Use Kwgt 1 4

Özelleştirme Başlasın

Bir widget seçtikten sonra, bir widget editörüne yönlendirileceksiniz. Widget editörü altı sekmeye ayrılmıştır – Öğeler, Arka Plan, Dokunma, Katman, Globals ve Kısayollar. Her sekme, küçük aracın farklı bir yönünü kontrol etmenize izin verir.

How To Use Kwgt 1 5

Seçtiğim saat widget’ı neredeyse hiç görülmüyor, bu nedenle bu örnek için font boyutunu daha görünür hale getirmek için değiştireceğim. Ayrıca her bir öğenin konumunu da değiştireceğim, bu yüzden hiçbiri çakışmıyor. Bununla birlikte, saati hafif duvar kağıtlarında bile görünür kılmak için bir arka plan ekleyeceğim. Sonunda, üzerine dokunduğumda Saat uygulamasını açan widget’a bir kısayol ekleyeceğim. Aynısını yapmak için aşağıdaki adımları uygulamanız yeterlidir:

Adım 1: Öğeler sekmesindeki Morphing Metni öğesine ve ardından boyutu artırmak için Boyut seçeneğinin yanındaki + simgesine dokunun. İleri / geri oklarına dokunmak, yazı tipi boyutunu 10’luk artışlarla artırır / azaltır. Bu adımı, widget’taki tüm öğeler için tekrarlayın.

How To Use Kwgt 1 5 1How To Use Kwgt 1 7

Adım 2: Konum sekmesine geçin ve öğeyi X ekseni boyunca hareket ettirmek için XOffset öğesinin yanındaki +/- simgesine dokunun. Aynı şeyi Y ekseni boyunca hareket ettirmek için YOffset’te yapın.

How To Use Kwgt 1 6 1How To Use Kwgt 1 8

Adım 3: Arka plan sekmesinde, renk seçiciyi açmak için Renk seçeneğinin yanındaki çubuğa dokunun. Burada, istediğiniz arka plan rengini seçebilirsiniz. İsterseniz arka plan katmanının opaklığını da ayarlayabilirsiniz.

How To Use Kwgt 1 9How To Use Kwgt 1 10

Adım 4: Kısayol eklemek için, Dokunmatik sekmesine geçin ve Eylem seçeneğinin yanındaki çubuğa dokunun. Ardından açılır menüden Uygulamayı Başlat seçeneğini seçin. Şimdi, Uygulama seçeneğinin yanındaki çubuğa dokunarak istediğiniz uygulamayı seçebilirsiniz.

How To Use Kwgt 1 11How To Use Kwgt 1 12

Tüm bu değişiklikleri yaptıktan sonra, sonlandırdığım widget budur:

How To Use Kwgt 1 19How To Use Kwgt 1 20

Çok daha iyi görünüyor değil mi? Bu örnekte tüm seçenekleri keşfetmediğimizden beri. Size onlarla neler yapabileceğinizi kısaca anlatacağım. Katman seçeneği, widget’ı bir bütün olarak yukarı / aşağı ölçeklemenizi sağlar. Aslında, örneğimde kullandığım yeniden boyutlandırma yöntemini atlayabilir ve widget’ı Katman sekmesinde ölçekleyebilirsiniz.

How To Use Kwgt 1 13How To Use Kwgt 1 14

Küresel sekmesinde, birden fazla öğe için ayarları aynı anda değiştirmenize izin verecek dinamik tercihler oluşturabilirsiniz. Widget editörünün sağ üst köşesindeki + simgesine dokunarak bir Global ekleyebilirsiniz. Son olarak, Kısayol sekmesi widget’a bir kısayol eklemenizi sağlar. Bu, Dokunma sekmesi gibi çalışır ve tek bir pencere öğesinde iki ayrı kısayol olmasına izin verir.

How To Use Kwgt 1 15How To Use Kwgt 1 18

Çok iş gibi gözükse de, widget’ları özelleştirmek için KWGT’yi kullanmak o kadar da zor değil. Bunun da ötesinde, uygulama düzenli olarak kaydetmeye devam ediyor ve kaydetme düğmesinin sağ üst köşesinde bulunan Geri Yükle düğmesini tıklatarak kolayca geri yükleme noktasına geri dönmenize olanak tanıyor.

Sonuçlardan memnun kaldığınızda, sadece kaydet düğmesine dokunup widget düzenleyiciden çıkabilirsiniz. Özel widget’ınız otomatik olarak ana ekranda görünecektir.

KWGT Kullanarak Özel Bir Widget Oluşturma

Artık hazır widget’ları nasıl özelleştireceğinizi bildiğinize göre, artık özel widget’lar oluşturmaya başlayalım. KWGT kullanarak özel widget’lar oluşturmak kolay değildir. Tabii, hiçbir zaman yarım iyi bir widget yapabilir, ancak harika bir widget için biraz zaman ve çaba harcamanız gerekecek.

Her şeyi basit tutmak için, bu makalede bir saat widget’ı oluşturacağım. Ana ekranınızda bir KWGT widget’ı oluşturmak için daha önce belirtilen ilk birkaç adımı izleyin ve widget seçim sayfasına gidin. Şimdi, kendi widget’inizi oluşturmak için aşağıdaki adımları izleyin:

Adım 1: Yeni bir proje başlatmak için sağ üst köşedeki yeni widget simgesine dokunun. Bu boş bir widget editörü açar.

How To Use Kwgt 1 21

Adım 2: Widget’a öğeler eklemek için, widget editörünün sağ üst köşesindeki + simgesine dokunun ve menüden istediğiniz bir öğeyi seçin. Saat widgetimi oluşturmak için Morphing Text seçeneğini seçtim.

How To Use Kwgt 1 22Not: The Text/Morphing Text options display time by default. To get other values, you can tap on the bar next to the Text option and use a different formula from the subsequent menu. I’ve highlighted these steps later in this section.

Adım 3: Morphing Text öğesini daha önce belirtildiği gibi özelleştirin. Bu widget için yazı tipi stilini değiştirdim, boyutunu artırdım ve biraz sola kaydırdım.

How To Use Kwgt 1 23

Adım 4: Tarih için başka bir Morphing Metni öğesi eklemek için tekrar + simgesine dokunun ve tarihi değiştirmek için Metin seçeneğinin yanındaki çubuğa dokunun.

How To Use Kwgt 1 25

Adım 5: Formülü düzenleyicide bir tarihi metne formatlamak için ‘df’ seçeneğini seçin.

How To Use Kwgt 1 26

Adım 6: Örnek listesinden bir tarih stili seçin. Formül Düzenleyici seçeneğine formülü girin ve değişiklikleri kaydetmek için sağ üst köşedeki onay işaretine dokunun.

How To Use Kwgt 1 27

Morphing Text öğesini daha önce belirtildiği gibi tarih için özelleştirin. Burada yazı tipinin stilini, boyutunu ve rengini değiştirdim ve metni zamana göre hizalamak için taşıdım. Ayrıca görünürlüğü artırmak için bir arka plan ekledim. Tüm bu adımları T’ye uygularsanız, şimdi şuna benzeyen bir widget’ınız olacaktır:

How To Use Kwgt 1 28

Evet, fazla olmadığını biliyorum, ama şimdi nasıl daha iyi olacağını biliyorsun. Widget’ınıza, tümü farklı bir amaca hizmet eden bileşen menüsünden birçok farklı öğe ekleyebilirsiniz. Komponent seçeneği önceden oluşturulmuş bir bileşen eklemenizi sağlar, İlerleme seçeneği ise widget’ınıza düzenli bir ilerleme çubuğu eklemenizi sağlar.

Örtüşme Grubu ve Yığın Grubu seçenekleri widget’ınızdaki öğeleri gruplandırmanıza izin verirken, Seri seçeneği tarih, saat, pil vb. İçin özel seri oluşturmanıza izin verir. Seçeneklerin geri kalanı oldukça açıklayıcıdır.

Özel Widget Paketlerinizi Yayınlayın

Süreci sona erdirdikten sonra, burada yaptığımdan çok daha karmaşık gereçler yapabileceğinizi eminim. KAPK Kustom Skin Pack Maker’ı kullanarak widget’larınızı Google Play Store’da yayınlayabilirsiniz. Biraz ilham almak için Kustom alt sınıfına gidin ve orada biraz uygulama için gördüğünüz gereçleri yeniden yaratmaya çalışın. Özel widget’larınıza bağlantıları aşağıdaki yorumlarda bıraktığınızdan emin olun, ben de kontrol ederim.

Sonraki: Ana ekran özelleştirmenizi bir üst seviyeye çıkarmak ister misiniz? Üçüncü taraf başlatıcısı kullanın. Ancak birini seçmek kafa karıştırıcı olabilir. Görevi biraz kolaylaştırmak için en iyi seçtiklerimizi inceleyin.