Chrome deneyiminizi geliştirmek için 13 ipucu ve püf noktası

Google Chrome, hem bilgisayarlarda hem de akıllı telefonlarda, özellikle de Android kullananlarda, dünyanın en çok kullanılan tarayıcılarından biri. Tarayıcı, küçük yeşil robot sistemiyle daha derin entegrasyonu kolaylaştırıyor ve web'de hız arayan herkes için mevcut en hızlı seçeneklerden biri. Bunu aklımızda tutarak, biraz daha hızlı şeylere erişebilmek istiyoruz, burada Chrome deneyiminizi daha da geliştirmeye yardımcı olacak birkaç ipucu ve püf noktası bulunmaktadır. Yeni bir güncelleme, çevrimdışı görüntüleme için web sayfalarını indirmeyi kolaylaştırır.

  • Google Asistan İpuçları ve Püf Noktaları
  • Akıllı telefonunuzdaki bildirim sesi nasıl değiştirilir?

Bir kısayol atın

Copy, cut and paste web addressesSpeed up page loading with Brotli
Disable open tabs between apps in multitasking Quickly switch between tabs
Add a shortcut to a website on your home screenSynchronize tabs and favorites with other devices
How to navigate in anonymous modeSave data with Chrome
Reader ModeGet Facebook notifications for Chrome
Compress media files with Opera MaxOpen tabs side-by-side with Nougat’s multi-window feature
Read webpages while offline 

1. Web adreslerini kopyala, kes ve yapıştır

Android'in kopyala yapıştır aracını kullanarak belirli web sayfalarının adresini ve istediğiniz web sitelerinin içeriğini paylaşın. Chrome'da, sitenin URL'sini tıklayın ve imlece birkaç saniye basın. Android Marshmallow kullanıyorsanız, kopyalama ve yapıştırmanın yanı sıra uygulamaları paylaşma ve belirli şartlar için Google Asistan'da arama yapma seçeneği de görürsünüz.

  • Android için en iyi klavye uygulamaları: daha hızlı yazın ve daha eğlenceli hale getirin

Copy, cut and paste in Chrome / © ANDROIDPIT

2. Brotli ile sayfanın yüklenmesini hızlandırın

Brotli işlevinin etkinleştirilmesi, sitelerin daha hızlı sıkıştırılmasından dolayı sayfa yükleme hızını artırır. Bunu yapmak için, tarayıcıda yeni bir sayfa açmanız ve şu URL'yi girmeniz gerekir: chrome: // flags / # enable-brotli .

Sonraki sayfada, çeşitli özelliklere sahip bir sayfa görürsünüz. Ekranın üst kısmında, sarı renkle vurgulanan bölüm, bizimle en alakalı bölümdür. Buna "Brotli Kodlama" içeriği denir. Şimdi "Varsayılan" menüsünü seçip "Etkinleştir" düğmesini tıklatmalısın. Değişikliklerinizi uygulamak için Chrome'u yeniden başlatmanız gerekir.

Activating Brotli speeds up Chrome. / © ANDROIDPIT

3. Çok görevli uygulamalar arasında açık sekmeleri devre dışı bırakın

Android 5.0 Lollipop'tan, yakın zamandaki Chrome sekmeleri birbiri üzerine açılır ve uygulamalarla karıştırılır ki bu da kafa karıştırıcı olabilir. Mutlu ki bu eylemi geri alabilirsiniz. Bunu yapmak için, Lollipop'ta Chrome'u açın, tarayıcının sağ üst köşesindeki üç noktayı tıklayın ve ardından: Ayarlar> Sekmeleri ve uygulamaları birleştir> Devre dışı bırak'a gidin . Bundan sonra, Chrome tarayıcınız daha hızlı ve daha organize olacak.

  • Android smartphone'unuzun RAM'ini artırma

4. Sekmeler arasında hızlıca geçiş yapın

Yukarıdaki talimatları izlerseniz, bir başka avantajın tadını çıkarabilirsiniz. Artık adres çubuğunu sağa veya sola sürükleyerek sekmeleri hızlı bir şekilde taşıyabilirsiniz. Bununla birlikte, Android'in kısmen hareketlerle kontrol edilebileceğini bilmelisiniz. Dolayısıyla, aşağıdaki makalede hem Android kullanıcı deneyiminizi geliştirecek hem de Chrome'u kullanan 10 hareket belirledik:

  • Android kullanıcı deneyiminizi geliştirmek için 10 müthiş jest

5. Ana ekranınızda bir web sitesine kısayol ekleyin

Kendinizi sık sık bir web sitesini ziyaret ettiğinizde ana ekranınıza eklediğinizde, size biraz zaman kazandıracak ve bir kaç tıklama kazandıracaktır. Bunu yapmak için üç noktalı menüye dokunup "Ana ekrana ekle" yi seçin. Ardından, giriş ekranınıza eklenecek simge için bir etiket seçin. Çok kolay!

Shortcuts on Chrome. / © ANDROIDPIT

6. Sekmeleri ve sık kullanılanları diğer cihazlarla senkronize etme

Bu özellik kesinlikle yeni değil, ancak çok sık kullanılmıyor. Gerçekten faydalı olabilmesi için bazı seçenekler ayarlamanız gerekir. Chrome ayarlarınıza gidin, Google hesabınızı kullanın ve eşitlemeyi etkinleştirin. Senkronizasyon işleminden önce, bilgisayarınızda Chrome'u açın, aynı hesapla oturum açın, ardından hesap ayarlarında "Senkronize et" seçeneğini tıklayın ve "sekmeleri aç" seçeneğinin etkinleştirildiğinden emin olun.

Sync Chrome with your computer. / © ANDROIDPIT

7. Anonim modda nasıl gezinilir?

Gizli mod, Google Chrome'un göz atma geçmişinizi kaydetmesini önler. Erişmek için üç noktalı menüye (pencerenin sağ üst köşesine) dokunun ve "İz bırakmadan gezin" e dokunun. Arama çubuğu ve anonim sekme simgesi grileşmiştir ve ziyaret ettiğiniz web sitesine göre değişmez.

For anonymous browsing, switch to incognito mode. / © ANDROIDPIT

8. Verileri Chrome ile kaydedin

Google Chrome'da, planınızın mobil verilerini sıkıştırarak kullanımını azaltabilirsiniz. Sadece Chrome tarayıcısını açın ve şu bölüme gidin: Menü> Ayarlar> Veri Tasarrufu . Bu seçenek etkinleştirildiğinde, kendinize bazı internet verilerini kaydedebilirsiniz.

Use Chrome to save internet data on your smartphone. / © ANDROIDPIT

9. Okuyucu Modu

Tüm siteler bir akıllı telefondan açılmak üzere optimize edilmez. Bu sitelerle olan kullanıcı deneyiminizi iyileştirmek için Google, Chrome'da Reader Mode'u etkinleştirmiştir. Bu işlevi etkinleştirmek için tarayıcıyı açın ve şu URL'yi girin: chrome: // flags / # reader-mode-heuristics .

Yakında "Okuyucu Modunu Etkinleştir" seçeneğini bulacaksınız, ardından "Varsayılan" düğmesini tıklayın ve "Her Zaman" ı seçin. Bundan sonra açacağınız her yeni sayfanın, ekranınızın altbilgisinde, web sitesinin akıllı telefonunuz için optimize edilebileceğini gösteren bir notu olacaktır.

Chrome Reader Mode. / © ANDROIDPIT

10. Chrome için Facebook bildirimlerini alma

Tarayıcınız aracılığıyla Facebook kullanıyorsanız ve bildirim almayı kaçırmak istemiyorsanız bunlar size Chrome üzerinden gönderilebilir. Siteye tarayıcıyla ilk kez eriştiğinizde, Facebook kullanıcıya bildirim gönderme izni ister. Bu yeni özellik sonunda Facebook uygulamasını işe yaramaz hale getiriyor!

Bununla birlikte, bu seçeneği etkinleştirmek veya devre dışı bırakmak isterseniz şu adrese gitmeniz gerekir: Profil ayarları> Bildirimler ve ardından dişli çark simgesine hafifçe vurun. Ardından, "Mobil cihazlar" ı tıklayın ve yönetin.

Chrome Facebook notifications. / © ANDROIDPIT

11. Medya dosyalarını Opera Max ile sıkıştırın

Opera Max, verileri kaydeder ve tüketiminiz üzerinde tam kontrol sahibi olmanızı sağlar. Uygulama 3G, 4G, LTE ve WiFi ağlarıyla çalışır ve genel olarak videoları, fotoğrafları ve medyayı, uygulamaları ve web sitelerini sıkıştırır ve kalite kaybı olmadan gerçekten etkilidir.

Bu sizi ilgilendirmek için yeterli değilse Opera Max, arka planda çalışan uygulamaları engelleyerek pil gücünden tasarruf etmenizi sağlar. Son olarak, WiFi ağlarını yönetirken, Max, WiFi'ye bağlandığında hangi uygulamaların arka planda yaptıklarını izler. Bu özellikleri elde etmek için uygulamayı Google Play Store'dan indirin:

Opera Max – Data manager

Opera Max'ın nasıl çalıştığıyla ilgili daha fazla bilgi için aşağıdaki makaleyi ziyaret edin:

  • Android'de mobil veri kullanımınızı önemli ölçüde azaltmak için ipuçları

12. Nougat'ın çok pencereli özelliği ile sekmeleri yan yana açın

Bu yalnızca Android Nougat çalıştıran telefonlarla çalışacak. Chrome'u normalde yaptığınız gibi açın, ardından çoklu pencere menüsünü açmak için telefonunuzdaki son uygulamalar düğmesine uzun süre basın.

Long press the square button on the bottom right to go to multi-window mode. / © ANDROIDPIT

Bu noktada, ekranın Chrome tarafından işgal edilen yarısına gidin ve daha fazla seçenek için sağ üstteki üç nokta düğmesine hafifçe vurun ve Başka bir pencereye taşı'yı seçin . Ardından, ekranın diğer yarısında yeni bir Chrome sekmesi açabilirsiniz.

13. Çevrimdışı web sayfalarını okuyun

Bir yıldır çevrimdışı iken daha sonra görüntülemek üzere bir web sayfası indirmek mümkün olmuştur, ancak yeni bir güncelleme daha da kolaylaştırıyor. Herhangi bir bağlantıya uzun süre basmanız ve "İndirme bağlantısı" nı seçmeniz yeterlidir. Veya çevrimdışı olduğunuzda, çevrimiçi olduğunuzda Chrome'a ​​indirmesini söyleyebilirsiniz. Bağlantınız sivilciyse bu harika bir şey. Çevrimdışıyken bir bağlantı açmanız yeterlidir ve "Çevrimdışısınız" sayfasına geldiğinizde, büyük mavi "Daha sonra indirme sayfası" düğmesine dokunmanız yeterlidir.

Download pages to view them offline later. / © Google

Bir veya daha fazla sayfayı indirdikten sonra, yeni bir sekme açarak içeriğe ulaşabilirsiniz. İndirilen sayfalarınızı, Google'ın sunduğu bazı çevrimiçi makalelerin üst kısmındaki "İndirilenler" bölümünde listelediğini göreceksiniz.

Opinion by Bruno SalutesThis makes having a small data plan easierWhat do you think?505014 participants

Android için Chrome'u nasıl indirilir?

Android'te bu işlevlerin keyfini çıkarmak için, Chrome'a ​​Play Store'dan yüklemediyseniz Chrome'u indirin. Aşağıdaki düğmeyi tıklayın:

Google Chrome: Fast & Secure

İpuçlarını ve püf noktalarını değerlendirdikten sonra, kendiniz de kullanabileceğini düşündüğünüz var mı? Android'de kullandığınız Chrome için başka ipuçları var mı? Aşağıdaki yorumları bize bildirin.

Google Pixel XL'in nerede satın alınacağı

Best price

Google Pixel XL 32GB Unlocked CASH ON COLLECTION ONLY I CAN POST ASK FIRST

£330.00

£330.00 total

Check Offer

Google Pixel XL 32GB Unlocked CASH ON COLLECTION ONLY I CAN POST ASK FIRST

£330.00

£330.00 total

Check Offer

Google Pixel XL 32GB 4G LTE SIM FREE/ UNLOCKED – Black

£425.99

£425.99 total

Check Offer

SIM FREE NEW Google Pixel XL 4G LTE G-2PW2200 Quite Black 32GB Unlocked

£444.77

£444.77 total

Check Offer

Google Pixel XL 128GB 4G LTE SIM FREE/ UNLOCKED – Black

£454.99

£454.99 total

Check Offer

Compare prices