Chrome ve Firefox'ta Netflix Video Kalitesi Nasıl Düzeltilir

Netflix, film, şov ve belgeselleri izleme biçimimizi değiştirdi. Bir çok insan için Netflix, multimedya içeriğini istedikleri zaman yayınlamak için kullanılabilecek bir seçenektir. Bununla birlikte, Gotham'da genç bir Bruce Wayne dönüşü uyanık seyrederken gerçekten sinir bozucu ve video kalitesi işaretlenmiyor. Netflix'te video kalitesini nasıl düzeltebileceğimizi görelim.

Telefonunuzda, PC'nizde veya bir Smart TV'de izliyor olsanız da, içeriğin uygun şekilde tadını çıkarmak için belirli bir kaliteyi ayarlamak esastır.

1. Widevine Haklarını Kontrol Edin (Sadece Android)

Netflix videolarını hareket halindeyken izlemeyi seven Android kullanıcıları önce bunu kontrol etmelidir. Widevine, Netflix gibi yayın servislerinin sunduğu dijital içeriği korumak için Google'ın bir DRM (Dijital Hak Yönetimi) çözümüdür. Niye ya? Korsan, bu yüzden.

Netflix, diğer birçok yayın servisi gibi, üç güvenlik seviyesine sahip Widevine kullanıyor. Android cihazınız Seviye 1 güvenliğini destekliyorsa, HD videoları HD / FHD / QHD / 4K çözünürlükte oynatabilir. Seviye 3 güvenliği, 480p çözünürlükte veya daha düşük içerik sunmak için kullanılır. Android cihazların içeriği Netflix, Amazon Prime ve Widevine DRM kullanan diğer servislerden başarıyla oynatmak için yukarıdaki iki seviyeden birini desteklemesi gerekir.

Belirli el cihazınız için Widevine destek seviyesini kontrol etmek için, uygulama DRM Bilgilerini yükleyebilirsiniz. Aşağıdaki bağlantıyı kullanarak indirin. Uygulamayı açtığınız an, telefonunuz hakkında veri toplar ve bu şekilde sunar.

Gördüğünüz gibi, Xiaomi'nin Not 5 Pro L3 güvenlik seviyesi ile birlikte geliyor. Netflix video kalitenizin kalitesiz olmasının nedeni budur. Bu nedenle, Android telefonunuz tarafından desteklenen güvenlik seviyesini kontrol etmek için uygulamayı kullanmanız gerekir.

DRM Bilgilerini İndir

2. Netflix Planını Kontrol Edin

Netflix üç farklı plan sunar ve video akış kaliteniz abonelik planınıza bağlı olarak çok değişebilir. İlk plan, ayda 9 ABD Doları olan ve yalnızca SD kalitesinde videolar sunan Temel'dir. Bu, videonuzun yalnızca 480p’de yayınlandığı anlamına gelir. Şimdi ne olduğunu biliyorsun!

İkinci plan, ayda 13 dolara mal olan ve videoları HD kalitesinde yayınlayan Standart. HD videolar genellikle 720p veya 1080p'dir, ikincisi de Full HD veya FHD olarak adlandırılır.

Üçüncü plan, 4K UHD çözünürlüğünü destekleyen aylık 16 dolara mal olacak Premium olarak adlandırılıyor. Ultra Yüksek Çözünürlük 2160p çözünürlüğe sahip ve en net ayrıntıyı en net şekilde gösterecek. Netflix'teki tüm filmlerin veya şovların UHD'de mevcut olmadığını ve içeriği bu çözünürlükte izlemek için 4K TV veya monitöre ihtiyacınız olacağını unutmayın.

Also on Guiding Tech
How to Quickly Access Hidden Netflix Categories on Chrome

Read More

3. Netflix Ayarlarını Kontrol Edin

Netflix, kullanıcıların oynatma hızını ve kalitesini ayarları kullanarak kontrol etmelerini sağlar. Çoğu kullanıcı için, oynatma, akış kalitesini cihazlarına, planlarına ve İnternet bağlantılarına (mobil veya Wi-Fi) göre ayarlayan Otomatik olarak ayarlanır. Her zaman en iyi kalitenin tadını çıkarmak istiyoruz, değil mi?

Netflix'te oturum açın ve menüden Hesap'ı seçin.

Sayfanın en altına gidin ve Profilim altındaki Çalma ayarları seçeneğini seçin.

Otomatik olarak yukarıda açıklandığı gibi varsayılan olarak seçilen dört seçenek vardır. Diğerlerinin ne anlama geldiğini anlayalım. Birincisi, videoları SD çözünürlüğünden daha düşük kalitede akacak olan Düşük. Bu, yayınlanan video başına saatte 0,3GB veri tüketecektir. Yavaş bir İnternet bağlantınız varsa, ölçülü bir bant genişliği varsa veya cihaz yapılandırmanız SD bile desteklemiyorsa daha uygundur.

Medium, içeriği SD kalitesinde yayınlar ve 0,7GB bant genişliğine kadar tüketir. Son olarak, HD için 3GB'a kadar veri ve UHD video akışı için 7GB'a kadar veri tüketen High var.

Planınıza ve kullandığınız monitöre bağlı olarak birini seçin. Premium plan için ödeme yapmanın anlamı yok ve telefonunuz, dizüstü bilgisayarınız, TV veya monitörünüz HD veya UHD videolarını oynatamıyorsa Yüksek'i seçin. Akıllı olun ve buna göre seçim yapın.

4. Tarayıcı Sınırları

Android akıllı telefonların Netflix video kalitesi söz konusu olduğunda en azından Widevine L1 veya L3 güvenlik sertifikasına sahip olmaları gerekir. Ayrıca, tüm tarayıcılar da Tam HD kalitesini desteklemez. İşte kullandığınız tarayıcı hakkındaki çirkin gerçek.

Google Chrome, Firefox ve Opera’nın ortak bir özelliği var. Üç tarayıcı da maksimum 720p çözünürlükte içerik akışı gerçekleştirir. Bu tarayıcıların ne kadar popüler ve gelişmiş olduğunu görmek biraz kısıtlayıcı.

Microsoft'un Edge tarayıcısı, 4K çözünürlüğe kadar video yayınlayabilir; bu, planlarımız ve monitörlerimiz izin vermiyorsa bile, hepimizin istediği gibi.

Apple'ın Safari ve hatta eski Internet Explorer, 1080p'de video akışını destekliyor. Neden Google Chrome ve Firefox’un geride kaldığını bilmiyorum.

5. Tarayıcı Kısayolları

Netflix, katmanlarının altına gizlenmiş birçok seçenek ve ayara sahiptir. Herhangi bir TV şovunu, filmini veya belgeselini izlerken bunları kontrol etmek için bu ayarlara erişin. İşte bazı kullanışlı klavye kısayolları ve ne yaptıkları.

 • Ctrl + Alt + ÜstKrkt + D – Yukarıdaki ekran görüntüsünde görüldüğü gibi ekranda çeşitli ses / video ayrıntılarını gösterir
 • Ctrl + Alt + Shift + S – bu size video kalitesini iyileştirmek için çözünürlüğü değiştirebileceğiniz bir menüdeki bit hızını söyler (daha fazla tamponlama olmadan)
 • Alt + Shift + Sol tıklama – kendi altyazılarınızı ekleyebilir, altyazıları devre dışı bırakabilir, ses / video senkronizasyonunu değiştirebilirsiniz
 • Ctrl + Alt + Shift + L – ekranın arkasına geçen tüm teknoloji faaliyetlerinin günlüğü

Bu kısayollardan bazıları çalışmıyorsa, yüklü uygulamalardan birinin veya birkaçının onu engellemesi mümkündür. Bilgisayarımda, Ctrl + Alt + Shift + S, Mouse Borders uygulamasından özel ekran yakalama seçeneğini açtı. Bu yüzden çatışmayı gidermek için ayarını değiştirmek zorunda kaldım.

6. Tarayıcılar için Eklentiler ve Eklentiler

Chrome için

Burada, yalnızca video kalitesini değil, genel Netflix deneyimini de geliştirmenize yardımcı olacak birkaç Chrome eklentisi bulunmaktadır.

 • Netflix 1080p – Bu uzantı Netflix'i 5.1p oynatma kalitesinde 1080p çözünürlükte video akışı yapmaya zorlar. Tabii ki, bunun tadını çıkarmak için en az 1080p ekrana ihtiyacınız olacak.
 • Süper Netflix – Bu Chrome uzantısı, video kalitesini kontrol etmenize, özel altyazılar yüklemenize ve yüklemenize izin verir. Hepsi bu değil. Şüphe uyandırmak için görüntüleri ve açıklamalar gibi diğer spoilerleri gizleyecektir. Arabellek sorunları yaşıyorsanız, Netflix akış sunucusunu da değiştirebilirsiniz.
 • NflxMultiSubs – Altyazıları farklı bir dilde okuyan bir arkadaşınız var mı? Aynı anda iki altyazı görüntülemek için bu uzantıyı kullanın.
 • Netflix için Video Ayarlama – Bu şık küçük uzantı, kontrastı, parlaklığı ve doygunluğu kontrol etmenizi sağlar.

Firefox için

Benzer şekilde, video akışı kalitesini kontrol etmek ve tıkama izleme deneyiminizi geliştirmek için bazı mükemmel Firefox Eklentileri bulunmaktadır.

 • 1080p'yi zorla – Tahmin edebileceğiniz gibi, bu, tarayıcınızı Netflix içeriğini 1080p çözünürlükte yayınlamaya zorlar.
 • Ultrawide Netflix – 21: 9 oranında ultra geniş bir monitöre sahipseniz, bu eklenti videonun tüm ekranı doldurmaya zorlar, böylece yeni monitörünüzden en iyi şekilde yararlanabilirsiniz.
 • Night Video Tuner – Geceleri video izlemek, uzun vadede görme yeteneğinizi engelleyebilir. Bu kullanışlı uzatma, mavi ışığı azaltarak zorlamanın azaltılmasına yardımcı olur ve göz yorgunluğunu azaltmak için parlaklık gibi diğer özellikleri kontrol etmenizi sağlar.
 • Subs Translate – Adından da anlaşılacağı gibi Netflix altyazılarını Google Translate API kullanarak bir dilden diğerine çevirebilirsiniz.
Also on Guiding Tech
How to See IMDB Ratings in Netflix on Chrome and Android

Read More

Netflix ve Chill

Netflix bugün mevcut olan en iyi akış servislerinden biridir. Dışarı çıkmak istemiyorsanız zamanı geçirmek (veya israf etmek) için mükemmel bir yoldur. Bir güvenlik araştırmacısı Widevine L3 DRM'yi kırmasına rağmen, doğrudan yaygın korsanlığa dönüşmeyecek.

Kendinizin ve ailenizin izleyeceği içeriğe para ödemekten, telif hakkıyla korunan korsan bir dosya indirme riskini almaktan daha iyidir. Ayrıca, Netflix'in yarattığı orijinaller şaşırtıcı. Video kalitesini iyileştirmek ve aboneliğinizden daha fazla yararlanmak için bu basit bilgisayar korsanlarını kullanın.

Sıradaki: Chrome'daki Netflix çalışmıyor mu? Akış servisi bir hata attığından en sevdiğiniz programları izleyemiyor musunuz? İşte 6 yaygın Netflix hatası ve nasıl çözüleceği.