Chrome'da Yüklemelerin Engellemesini Kaldırma

Google Chrome on yıldan daha uzun bir süre önce piyasaya sürüldüğünde, güvenlik açısından pek iyi sayılmadı. Bir uzantının ne zaman kötüye gittiğini ve ana sayfanızı ele geçireceğini asla bilemezsiniz. Ama bu şimdi değişti. Zararlı yazılım taraması ve yalıtılmış site işlemleri gibi çeşitli koruyucu önlemler, bunun muhtemelen en güvenli tarayıcılardan biri olduğunu gösterir.

Chrome, sisteminizi kötü amaçlı yazılımlardan korumada da etkin bir rol oynar. Varsayılan olarak, güvenli olmadığını düşündüğü dosyaların bilgisayarınıza indirilmesini engeller. Ne yazık ki, bu aynı zamanda güvenilir olduğunu bildiğiniz belirli sitelerden dosya indiremeyeceğiniz anlamına gelir, ancak Chrome başka türlü düşünüyor.

Ve aynı zamanda, Chrome'un aynı kaynaktan kaynaklanan otomatik indirmeleri engellemesiyle ilgili bir anlaşma var. Bazen çok can sıkıcı bir durum. Bu güvenlik özelliklerinin kapatılması iyi bir fikir olmasa da, rüzgara karşı dikkatli olalım ve nasıl yapabileceğinizi görelim.

Also on Guiding Tech
11 Hidden Google Chrome Features for Power Users

Read More

Potansiyel Olarak Güvensiz Yüklemelerin Engelini Kaldır

Chrome, Güvenli Tarama adlı tümleşik bir özelliği kullanarak sizi bilinen kimlik avı sitelerinden ve kötü amaçlı indirmelerden korur. Bu özelliğin kapatılması, tarayıcının, aksi takdirde güvensiz sayılacağı indirmeleri engellemesini önler.

Güvenli Tarama olmadan çevrimiçi tehditlere duyarlı olduğunuzdan, kısıtlı indirilenlerin engellenmesini kaldırırken yalnızca özelliği kapatmayı düşünün.

1. Adım: Chrome menüsünü açın (sağ üst köşedeki üç nokta simgesine tıklayın) ve ardından Ayarlar'ı tıklayın.

Adım 2: Ayarlar sayfasında aşağı kaydırın ve ardından Gelişmiş'i tıklatın.

Adım 3: Gizlilik ve Güvenlik bölümünün altındaki Güvenli Tarama'nın yanındaki anahtarı kapatın. Ve gitmekte iyisin.

Değişiklikleri yaptıktan sonra Chrome hiçbir indirmeyi engellemeyecek. Ayrıca, kişisel bilgileriniz için kimlik avı yapmaya veya tarayıcıyı başka yollarla bulaştırmaya çalışabilecek potansiyel olarak tehlikeye girmiş veya kötü amaçlı siteler hakkında sizi uyarmaz.

Security Warning: It’s imperative that you take the necessary security precautions while surfing online. Consider using a security extension so that you can stay on guard against possible threats online. Scroll down to the ‘Staying Safe’ section for more information.

Güvenli olmayan indirmeleri daha sonra engellemek için Chrome Ayarları paneline geri dönün ve Güvenli Tarama'nın yanındaki düğmeyi açın.

Otomatik Yüklemelerin engeli kaldır

Art arda birden fazla indirme yapan sitelerde (örneğin dosya dönüştürme sitelerinde olduğu gibi), dahili içerik kısıtlaması nedeniyle sorun yaşayabilirsiniz. Bu, web sitelerinin diğer dosyaların yanı sıra otomatik olarak kötü amaçlı yazılım indirmesini engellemek için de geçerlidir.

Bu kısıtlamayı kaldırmak mümkün olsa da, siteleri aktif olarak beyaz listeye almayı seçmediğiniz sürece bir indirme işlemini başlatırken Chrome sizden izninizi isteyecektir.

Adım 1: Chrome Ayarları panelinde Gelişmiş'i ve ardından Gizlilik ve Güvenlik altındaki İçerik Ayarları seçeneğini tıklatın.

Adım 2: İçerik Ayarları ekranında aşağı kaydırın ve ardından Otomatik İndirmeler'i tıklayın.

Adım 3: 'Hiçbir sitenin birden fazla dosyayı otomatik olarak indirmesine izin verme' seçeneğinin yanındaki anahtarı açın.

Daha sonra 'Bir sitenin ilk dosyadan sonra dosyaları otomatik olarak indirmeyi denediğinde sor (önerilen).

4. Adım: Chrome artık sitelerin otomatik indirmeler yapmasına izin vermelidir. Ancak, bir site indirme işlemini başlatmaya başladığında sizden hala izin istenecektir.

Bu bir güçlük haline gelirse, İzin Ver'in yanındaki Ekle düğmesini tıklayın ve ardından beyaz listeye eklemek istediğiniz sitenin URL’sini ekleyin.

Güvenli Tarama kapalıyken olduğu gibi, yalnızca tamamen güvendiğiniz sitelerde otomatik indirmelere izin verin.

Also on Guiding Tech

.camp-list-1057{background-image:linear-gradient(to left,rgba(42,0,113,.3),rgba(42,0,113,.8) 50%),url(‘https://cdn.guidingtech.com/imager/media/assets/210122/dashlane-vs-keepass-comparison-final_1584714de1996cb973b8f66854d0c54f.jpg?1544537717’);background-size:cover;background-position:center center}

#security

Click here to see our security articles page

Güvende kalmak

Güvenli olmayan indirmeler üzerindeki kısıtlamayı kaldırmak, her gün yaygınlaşan kötü amaçlı yazılımların miktarını göz önünde bulundurarak en akıllıca seçenek değildir. Güvenli Tarama kapalıyken ve otomatik indirme süresiz olarak etkin durumdayken hala güvende olmak istiyorsanız, bir güvenlik uzantısı veya kötü amaçlı yazılım temizleme programı kullanmayı düşünün. Bir kaç bakalım.

Avast Çevrimiçi Güvenlik

10 milyondan fazla kullanıcı ve Chrome Web Mağazası'ndaki 4.4 yıldızlı bir derecelendirme ile Avast Online Security ile yanlış gidemezsiniz. Uzantıyı Chrome'a ekledikten sonra, URL çubuğunun yanındaki Avast simgesini tıklatarak bir sitenin güvenli olup olmadığını kolayca kontrol edebilirsiniz. Ayrıca, Avast topluluğuna, belirli bir site hakkında ne düşündüğünüz hakkındaki görüşlerinizle katkıda bulunabilirsiniz.

Uzantı ayrıca arama motoru sonuçlarını izler ve bazı siteler kötü niyetli bir niyet taşıyorsa yarasadan doğrudan çıkabilirsiniz. Ziyaret edilmesi güvenli olan siteler üzerinde yeşil renkli bir onay işareti görmelisiniz.

Avast Online Security ayrıca, reklamları, izleyicileri ve kimlik avı girişimlerini engelleme yeteneği gibi bir dizi ek seçeneğe de erişim sağlar.

Avast Çevrimiçi Güvenlik

McAfee SECURE Güvenli Tarama

McAfee SECURE Güvenli Tarama, bir sitenin güvenli olup olmadığını belirlemek için harika bir eklentidir. McAfee SECURE Güvenli Tarama simgesine tek bir tıklama, kötü amaçlı yazılım, kimlik avı amacı, şifreleme ve popülerlik hakkında bir dizi güvenlik ölçümü sağlar. Ve elbette, bir sitenin güvenli olup olmadığını belirtmek için yeşil renkli büyük bir afiş.

Avast Online Security ile ilişkili tüm ekstra fırfırlar istemiyorsanız, McAfee SECURE Güvenli Tarama mükemmel bir alternatiftir.

McAfee SECURE Güvenli Tarama

Malwarebytes

Bir dosyayı indirdikten sonra, açmadan önce kötü amaçlı yazılım olup olmadığını kontrol etmeniz çok önemlidir. Evet, Windows Defender yazılımınız var, ancak bunun yerine adanmış, basit ve verimli bir kötü amaçlı yazılım temizleme aracı tercih ediyorsanız Malwarebytes programını yükleyin. Ücretsizdir ve indirilen dosyalarda kötü amaçlı kodları tespit etmek için harikalar yaratır.

Açmadan önce bir dosyayı sağ tıklayın ve ardından Malwarebytes ile Tara öğesini seçin. Tarama sonuçlarında her şey iyi görünüyorsa, devam edip genellikle güvenle güvenle açabilirsiniz. Bunu, Chrome'un Güvenli Tarama özelliği açıkken engellenebilecek dosyalara yapmanız hayati önem taşır.

Malwarebytes ayrıca, kötü amaçlı sitelere karşı gerçek zamanlı web korumasına sahip bir Premium sürüm için 14 günlük ücretsiz deneme sürümü sunar. Ancak yalnızca Chrome'un Güvenli Tarama ve otomatik indirme kısıtlamaları kapalıyken güvende kalmak istediğinizi düşündüğünüzden, ücretsiz sürümün fazlasıyla yeterli olması gerekir.

Malwarebytes indirin

Also on Guiding Tech
7 Tips For Privacy and Security in Google Chrome

Read More

Dikkatli ol!

Bu yüzden, Google Chrome'un potansiyel olarak güvenli olmayan veya otomatik indirmeler üzerindeki kısıtlamalarını aşmaya devam etmeniz gerekiyor. Bir kez daha, bu güvenlik önlemlerini kapattıktan sonra dikkatli olun.

Genellikle, Windows Defender, indirdikten hemen sonra çalıştırdığınız bazı masum görünümlü, ancak kötü amaçlı, çalıştırılabilir dosyalardan kaynaklanan tam kapsamlı bir malware bulaşmasını durdurabilir.

Bu nedenle, bir uzantı veya kötü amaçlı yazılım tarayıcısı kullandığınızdan emin olun. Bir sitenin veya dosyanın başka türlü güvenli olup olmadığını asla bilemezsiniz.

Sıradaki: Çevrimiçi güvende olmanın temellerini araştırmak ister misiniz? Aşağıdaki bağlantıya tıklayın ve kendinizi güncel tutun.