Chrome’u Windows’ta kullanmak için Linux kullanmak için CrossOver nasıl kullanılır?

Ne dağınıklık! Ancak, ChromeOS’ta Windows yazılımı kullanmakla ilgileniyorsanız, bu uygulama hayatınızı çok kolaylaştıracak. Güvenle Chromebook’unuzda kesinlikle Microsoft dünyasının dışında bulunmayan yönetim yazılımınızı tam güvenlikte veya Photoshop gibi profesyonel programlarda kullanabileceğinizi hayal edin!

Dur dur dur! Yorumlar bölümüne gitmeden önce, kullanıcıların her gün kullandıkları programların çoğu için ücretsiz, web, açık kaynak ve / veya çoklu platform alternatifleri bulunduğunun farkındayım. Ancak, bazı yazılımlar için durum böyle değildir. CodeWeavers’ın CrossOver’ının geldiği yer burasıdır.

    Acer Chromebook 315 pratik: AMD işlemciler ve Chrome OS

CrossOver’ı Intel Core i5 CPU ve 8GB RAM’e sahip bir Google Pixelbook’ta denedim. Ancak, Intel CPU’lu tüm Chromebook’larla, en az 2GB RAM ve 200 MB boş alanla (ayrıca çeşitli programları yüklemek için gereken bir alanla) uyumludur. Ayrıca Google Play Store’a erişiminiz olması gerekir.

AndroidPIT Acer Chromebook Spin 13 keyboard

Kısayollar:

    CrossOver nasıl çalışır? CrossOver’ı Chrome OS’ye Kurma Bilinen bir programı yükleme Bilinmeyen bir programı yükleme Ek kitaplıklar ve bağımlılıklar yükleme

CrossOver nasıl çalışır?

Kısacası (çok kısa) CrossOver’ın Android uygulaması, Linux kodunun bir parçası ile Chrome OS uyumluluğunu kullanır. Chrome OS, bu çekirdeğe (sistemin kalbi, doğrudan donanıma hitap eden kodun bir parçası) dayanmaktadır.

Windows iç mantığını sanal bir makine veya öykünücü olarak simüle etmek yerine, ikincisi, Windows API çağrılarını gerçek zamanlı POSIX çağrılarına çevirir, performans ve bellek cezalarını diğer yöntemlerden yok eder ve Windows uygulamalarını cihazınıza temiz bir şekilde entegre etmenizi sağlar.

wine orig

CrossOver’ı Chrome OS’ye Kurmak

Chromebook’unuzdaki Windows yazılımını kullanmaya başlamadan önce, kesinlikle CrossOver’ı kurmanız gerekecektir. Bunu yapmak çok kolaydır, doğrudan cihazınızdan Google Play Store’a gidin ve özel uygulamayı yükleyin. Bu kadar!


Chrome OS Beta’da CrossOver

Bilinen bir programın kurulması

Açıkçası, uygulamanın konfigürasyonunda ve kullanmak istediğiniz programın çalışması için gerekli olan kütüphanelerin veya bağımlılıkların kurulumunda yalnız bırakılmayacaksınız, en azından bu program arşivinde bulunan CrossOver tarafından biliniyorsa 13.000’den fazla isim ve bunların konfigürasyonları.

Yükleyeceğiniz programın bilinen uygulamalar listesinde olup olmadığını kontrol etmek için, adını CrossOver içindeki arama çubuğuna yazmaya başlayın. Bir açılır menü size bazı öneriler gösterecek, başlamak için sağdaki adı tıklayın.

Screenshot 2019 06 03 at 15.37.53

Uygulama, Chromebook’unuzun Windows kurulum dosyası için dahili hafızasını seçmenizi isteyecek (genellikle .exe uzantılı) ve program otomatik olarak çalışması için uygun bir sanal ortamı yapılandıracak ve gerekli olan her şeyi kurulumunda size rehberlik edecektir. Bazı programlarda, CrossOver sizin için kurulum dosyasını nerede bulacağınızı ve indirebileceğinizi zaten otomatik olarak bilecektir, ki bu harika!

Screenshot 2019 06 03 at 15.41.36

Şimdi klasik kurulum prosedürünü gerçek bir Windows PC’de yaptığınız gibi izlemeniz yeterli. Bittiğinde, CrossOver’ın ana ekranında Windows programını başlatabilmeniz için yeni bir simge bulacaksınız.

Bilinmeyen bir program yükleme

Yüklemeyi denediğiniz program uyumlu programlar listesinde yer almıyorsa, açılır menüde “Listelenmemiş Uygulamayı Kur” adlı bir düğme göreceksiniz. Kurulumu başlatmak için tıklayın.

Uyarı: Program CrossOver tarafından bilinmiyorsa, düzgün çalışmayabilir veya çalıştırmak için gereken sanal makineyi el ile yapılandırmanız gerekebilir!

Screenshot 2019 06 03 at 15.43.23

Şimdi, programınız için doğru adı girmeniz ve Chromebook’unuzun deposundan gerekli yükleme dosyasını seçmeniz istenecektir.

Ekranda, seçilen programın kurulumuna yönelik olağan Windows sihirbazı gösterilir, CrossOver’ın evinde, onu başlatabilmeniz için yeni bir simge bulacaksınız.

Ek kitaplıklar ve bağımlılıklar yükleme

Programınız başlangıç için yüklenmek üzere ek kütüphaneler (örn. .NET Framework) gerektiriyorsa, bunu ana program yüklendikten sonra yapabilirsiniz (veya ana programı kurmadan önce bu bağımlılıklardan kurulumu başlatabilirsiniz). Yeni yazılımı önceden oluşturduğunuz aynı ortama kurmak için, yüklü programın simgesine bir kez tıklayın ve ardından “ProgramName Manage” kelimesini göstereceği yere tekrar tıklayın.

Screenshot 2019 06 03 at 15.44.38

Beliren ekranda, dişliye ve ardından “Install Component” üzerine tıklayın. Daha önce olduğu gibi, ihtiyacınız olan yardımcı programı arayın ve kurulum sihirbazına ilerleyin.

Screenshot 2019 06 03 at 15.44.49

Program yönetimi ekranından Wine’ı daha iyi bir verim için yapılandırabilirsiniz, ancak bu rotayı yalnızca en deneyimlilere tavsiye ederim.

Screenshot 2019 06 03 at 15.45.00

Ayrıca Chrome OS cihazınızda Windows programları kullanmanız mı gerekiyor veya her şeye alternatifler buldunuz mu? Bilmemize izin ver!

Kaynak: Şarap, CrossOver