Çim Launcher vs Nova Launcher: Hangisi Daha İyi?

Özelleştirilebilirlik, Android platformunun en büyük avantajlarından biridir. Kullanıcı Arayüzünün (Kullanıcı Arayüzü) varsayılan tasarımını beğenmediniz mi veya yazılımın görünümünü ve izlenimini değiştirmek mi istiyorsunuz? Telaşa gerek yok. Google Play Store’da istediğiniz sonuçları elde etmenize yardımcı olacak birkaç uygulama başlatıcısı var. Her başlatıcının diğerlerine göre avantajları vardır. Bazıları üretkenliği artırırken, diğerleri özelleştirme seçeneklerine güveniyor.

Verimlilik hakkında konuşurken, geçmişte mükemmel Microsoft Launcher özelliğini ele aldık. Bu yazıda Fan favori başlatıcısı ve Lawnchair başlatıcısı adı verilen bloktaki yeni çocuğu karşılaştıracağız.

Note: For this post, I’ve used the Lawnchair Launcher v2.0, which is currently in beta testing and should be available soon. You can download the beta version to try it.

Uygulama boyutu

Her iki fırlatıcı da dosya boyutu açısından zayıf. Nova launcher, 5-6 MB civarında, Lawnchair ise 4MB civarında.

Nova Launcher’ı indirin

Çim Launcher İndir

Temalar

Her iki rampa çeşitli temalar sunuyor. Ancak, yaklaşımları farklıdır. Lawnchair başlatıcısı, simge paketleri, simge şekilleri, Pixel Blue / Sistem varsayılanı / duvar kağıdı temelli temalar, bulanıklık efekti vb. İle basit ama etkili bir çözüm sunar.

Nova başlatıcısı bir adım öne geçer ve klasörler, dok, arama çubuğu, simgeler ve daha fazlası dahil olmak üzere UI’nin her yönünü özelleştirmenize olanak sağlar.

Çoğu insan Lawnchair’ın sunduğu şeyden memnun olsa da, uygulamaları açmak veya kapatmak için animasyon hızını ve farklı animasyon stillerini değiştirme yeteneği Nova’ya bu kategoride avantaj sağlıyor.

Masaüstü

Lawnchair Launcher, arama çubuğu stilini, ikon rengini ve boyutunu, sütun ve satır sayısını ve tam genişlikte widget ekleme yeteneğini değiştirmenizi sağlar. Ayrıca bildirim rozetlerini açabilir ve Pixel başlatıcısına benzer bir önizleme yapabilir ve Masaüstü menüsünden uyku moduna geçebilirsiniz.

Nova, daha fazla arama çubuğu stili ile birlikte geçiş efektleri, sayfa göstergesi ve renk seçenekleri gibi seçenekler sunar. Beni şaşırtan tek şey, Lawnchair’ın iyi organize edilmiş ayarlar bölümü. Her seçenek iyi düşünülmüş ve ait olması gereken yere tam olarak yerleştirilmiş. Öte yandan Nova, tüm seçenekleri ana sayfada veriyor.

Rıhtım

Yuva işlevselliği her iki fırlatıcıda da aynı kalır. Nova, yükleme boyutunu, rengini ve saydamlık efektlerini değiştirme yeteneği gibi daha fazla seçenek sunar. Bununla birlikte, her iki fırlatıcı da simge sayısı, yükseklik ölçeği ve simge boyutu gibi dok için temel özelleştirmeler sağlar.

Uygulama Çekmecesi

Uygulamaları gizleme, simge boyutlarını değiştirme, renklendirme adları, sütun / satır seçenekleri, dikey / yatay seçenekler gibi temel özelleştirme seçenekleri her iki fırlatıcıda aynıdır.

Nova, uygulama çekmecesi arka plan seçenekleriyle üst seviyeye sahip. Kart arka plan seçenekleri, arama çubuğu stili ve çekmece grupları gibi çeşitli seçenekler arasından seçim yapabilirsiniz. Çim sandalyesi sadece beyaz, siyah ve koyu renk sunar.

Mimik

Nova Launcher bu alanı korur. Yukarı ve aşağı kaydırma, içeri ve dışarı sıkma, iki parmakla kaydırma, çift dokunma ve diğerleri gibi farklı hareketler, birkaç seçenek arasından seçim yapmanıza izin verir. Ayrıca uygulamaları ve etkinlik kısayollarını ve açık bildirim merkezi, en son uygulamalar vb. Gibi temel işlevleri içerir.

Çimenlik fırlatıcı sadece Tutam genel bakış, aşağı açılır eylemler ve çift dokunma seçenekleri sunar. Bu, Çimenlikte Nova’nın üstesinden gelmek için iyileştirilmesi gerektiğini düşündüğüm yer. Düzenli olarak hareketleri kullanan biriyseniz, Nova’ya gidin.

Bildirim Rozetleri

İOS’un ardından Google, Android 8.0 Oreo’dan Bildirim rozeti desteği sunmaya başladı. Hem Lawnchair hem de Nova aynı işlevleri ekledi. Öncelikle, bildirimi etkinleştirmek için erişime ihtiyacınız var. Çim Sandalyesinde, masaüstünde simgesine dokunun ve seçeneği açmak için Bildirim noktalarına doğru kaydırın.

Ancak, Nova bunu da özelleştirmenize izin verir. Ana ayarlar menüsünden rozet stilini, konumunu, boyutunu ve rengini seçebilirsiniz.

Yedekle ve yeniden yükle

Android başlatıcınızı beğeninize göre ayarlamak basit bir işlem değil. Değişiklikleri kontrol etmek için her seçeneğin üzerinden geçilmesi gerekiyor. Ve hiç kimse, başlatıcıyı sıfırdan kurarken işlemi tekrarlamak istemez.

Her iki fırlatıcı da kutudan yedekleme ve geri yükleme işlevleri sunar. Geçerli kurulumu kaydetmek ve önceki dosyadan geri yüklemek için Ayarlar> Yedekleme’ye gidin.

Burada bile, Nova diğer fırlatıcıların düzenini doğrudan Nova’ya kopyalamanıza izin veren İçe Aktarma seçeneğiyle Lawnchair’ı dışa aktarıyor.

Google Asistan Entegrasyonu

Lawnchair Launcher bunu çiviledi. Ayarlarında etkinleştirmek için kesmek yok. Varsayılan olarak açıktır. Sadece sola kaydırın ve Google tüm bilgileri size sunmaya hazır.

Nova, Nova Google Companion uygulamasını indirmenizi gerektirir. Kurduktan sonra, Ayarlar> Entegrasyon bölümüne gidin ve Google Asistan’a Giriş ekranında erişmek için Google Discover seçeneğini açın.

Nova Google Companion’ı indirin

Fiyatlandırma

Nova iki farklı seçeneğe sahipken ücretsiz ve ücretli çim biçme makinesi başlatıcısı ücretsizdir. Ücretsiz sürümde Hareketler, Okunmamış sayımlar, Simge kaydırmaları, Özel Çekmece grubu ve Uygulamaları gizleme işlevleri bulunmuyor. Bunun için, Play Store’dan Nova Prime’ı satın almanız gerekecek. Tek seferlik bir satın alma ve çoğu zaman satışta.

Sadelik veya Özelleştirme?

Yukarıdaki listede fark etmiş olabileceğiniz gibi, her iki rampanın da kişiselleştirme konusunda farklı bir rolü var. Çim Launcher, basitliğe yapışır, Nova Launcher ise çeşitli seçenekler sunar. Eğer fırlatıcıya hazırlanmak isteyen biriyseniz, Lawnchair ile gidin. Ağır bir şekilde özelleştirilebilir bir başlatıcı arayanlar muhtemelen Nova’yı tercih etmeli.