CMD yazamıyor musunuz? İşte Bunu Çözmenin 5 Yolu Var

Birkaç gün önce, Windows 10 PC'mde% 100 disk kullanım hatasını gidermeye çalışıyordum. İşte o zaman CMD veya Komut İstemi'ne yazılamadığımı keşfettim. Bu, her iki sorunu da çözmeden önce yeni bir sorun giderme adımı serisi başlattı.

Araştırmam sırasında diğer Windows kullanıcılarının da aynı sorunla karşı karşıya olduğunu fark ettim. Birçoğu, CMD'de ne yazdıklarını göremediklerini veya yazamadıklarını söyledi. Bu yüzden, konuyu detaylı bir şekilde ele almayı düşündüm, böylece diğerlerinden de faydalanabildiler. Daha fazla uzatmadan, işte CMD yazma hatasını çözmenin bazı yolları.

1. Yeniden Başlatın ve Yeniden Başlatın

Eski bir numara, bunun ne kadar işe yarayacağını görünce şaşıracaksınız. Bunu takip etmek de çok basit. Yalnızca CMD dahil her şeyi kaydedin ve kapatın, bilgisayarınızı yeniden başlatın ve CMD'yi yeniden başlatın. Sizin için işe yaramazsa, diğer çözümleri kontrol edelim.

Also on Guiding Tech
11 Brilliant Command Prompt (CMD) Tricks You Probably Don’t Know About

Read More

2. Yönetici olarak başlat

Çoğunuzun bildiği gibi, Windows kullanıcıların misafir hesapları oluşturmasına izin veriyor. Bu hesaplar kısıtlayıcı olabilir, çünkü amaç, verilerinizden ve gizliliğinizden ödün vermeden başkalarının bilgisayarınızı kullanmalarına izin vermektir. CMD gibi gelişmiş işlevleri kullanmak için yönetici haklarına sahip bir hesap kullanmanız gerekir. Misafir hesabı kullanmadığınızdan emin olun.

Bir adım daha ileri gitmek için, birincil hesabınızı kullanırken, Komut İstemi'ne sağ tıklayın ve Yönetici olarak çalıştır seçeneğini seçin. Bu, CMD'nin kullanıcıdan gelen komutları kabul etmek için gerekli izinlere sahip olmasını sağlayacaktır.

Bu ayarı kalıcı yapmak istiyorsanız, Windows aramasında Komut İstemi'ni arayın, sağ tıklayın ve Dosya konumunu aç'ı seçin.

Programı başlatan CMD.exe dosyasını bulun, tekrar sağ tıklayın ve Özellikler'i seçin.

Kısayol sekmesinin altındaki Gelişmiş seçeneğine tıklayın.

Şimdi Yönetici olarak çalıştır'ı seçin ve her şeyi kaydedin. Komut İstemi, daha önce yaptığımız gibi özellikle seçmeseniz bile her zaman yönetici olarak çalışacaktır.

3. Eski Konsol Kullanın

Windows 10, kullanıcıların CTRL + V kısayolunu kullanarak pencereyi yeniden boyutlandırma ve yapıştırma gibi şeyler yapmalarını sağlayan gelişmiş bir Komut İstemi sürümü ile geldi. Bununla birlikte, Microsoft, isterseniz değiştirebileceğiniz eski konsolu korumuştur. Bazı kullanıcılar eski konsola geri dönmenin bu sorunu çözdüğünü bildirdi.

Bunu yapmak için, komut istemini başlatın ve Özellikler'i seçmek için sol üstteki küçük siyah simgeye tıklayın.

Seçenekler sekmesinde, Eski Konsolu tekrar alttan etkinleştirme seçeneğini bulacaksınız. Seçin ve Tamam'a tıklayın.

Note: You will have to close the Command Prompt and relaunch it for the change to take place. Also, when you are using the legacy console, options such as CTRL shortcuts (cut, copy or paste commands) will be disabled as seen in the screenshot above.

4. CMD.EXE veya CMD.COM

Bu hataya neden olabilecek CMD.exe yerine COMMAND.COM (bilmeden, elbette) kullanıyor olabilirsiniz. Konsepte aşina değilseniz, ikisi arasında bir fark vardır. RUN'u açmak için Windows + R kısayoluna basın ve komut istemini başlatmak için enter tuşuna basmadan önce cmd.exe yazın.

Bilgisayarınızda cmd.com dosya adıyla kötü amaçlı yazılım bulundurmanız da mümkündür. Sadece cmd yazdığınızda, Pathext çalıştırılabilir dosyayı aşağıdaki sırayla arayacaktır:

PATHEXT = .COM; .exe; BAT; .CMD; .VBS; .VBE; .JS; .JSE; .wsf; .WSH

Gördüğünüz gibi, COM burada bu soruna neden olabilecek EXE'den önceliklidir. Peki ya bu kötü amaçlı yazılım? Bilgisayarınızı taramak için Malwarebytes indirmeniz gerekir. Ayrıca HijackThis'i çalıştırıp enfeksiyonları kontrol etmenizi öneririm.

Malwarebytes indirin

İndir HijackThis

Also on Guiding Tech

.camp-list-1307{background-image:linear-gradient(to left,rgba(42,0,113,.3),rgba(42,0,113,.8) 50%),url(‘https://cdn.guidingtech.com/imager/media/assets/212569/Windows-10-Your-Phone-App-Not-Working-Fix-Featured-Alt_1584714de1996cb973b8f66854d0c54f.png?1546869809’);background-size:cover;background-position:center center}

#Windows

Click here to see our Windows articles page

5. Güvenli Mod

Kötü amaçlı yazılım değilse, üçüncü taraf yazılımı Komut İstemi'ne müdahale ediyor olabilir. Bilgisayarınızı güvenli modda yeniden başlatmak, önceki taramalardan kaçan virüs veya kötü amaçlı yazılımları bulmaya ve gidermeye yardımcı olur.

Güvenli Mod'da yeniden başlatmak için, Ayarlar'ı açmak üzere Windows + I tuşlarına basın ve Güncellemeler ve Güvenlik'i tıklayın.

Kurtarma altında, Gelişmiş başlangıç altındaki Şimdi yeniden başlat düğmesini tıklayın.

Şimdi sizden bir seçenek seçmenizi isteyen mavi bir ekran görmelisiniz. Sorun Gider'i tıklayın.

Gelişmiş seçeneklere tıklayın.

Başlangıç Ayarlarına tıklayın.

Restart üzerine tıklayın.

Sisteminiz yeniden başlatıldıktan sonra, dördüncü konumda Güvenli Mod'da dört seçeneğin bir listesini göreceksiniz. Güvenli Modu Etkinleştirmek için klavyenizdeki F4 veya 4 düğmesine basın. Daha fazla seçenek göreceksiniz. Komut İstemi ile Güvenli Modu Etkinleştir'i seçmek için F6 veya 6 düğmesine basın. Şimdi Komut İsteminin doğru çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Öyleyse, büyük olasılıkla kötü amaçlı yazılım veya bazı yazılımlar müdahale ediyordu.

Güvenli Moddan çıkmak için, ÜST KRKT tuşunu basılı tutun ve güç menüsü seçenekleri altındaki Yeniden Başlat'a tıklayın. Bir kez daha, yukarıdaki ekran görüntüsündeki gibi Sorun Giderme seçeneğini göreceksiniz. Seçin ve bir sonraki ekranda Yeniden Başlat'a tıklayın.

Also on Guiding Tech
How to Customize the Look of Command Prompt on Windows 10

Read More

Arzun benim için emirdir

İdeal olarak, ÇALIŞTIR iletişim kutusundaki sadece CMD yazmanız Komut İstemi'ni açmalıdır. Normal olarak kullanabilmelisiniz, ancak bazen amaçlandığı gibi çalışamıyor. Bu hatayı gidermek için çeşitli yollar ele almış olsak da, başka yollar da olabilir. Sorunun çözülmesine yardımcı olan başka bir yöntemden haberdarsanız bize bildirin.

Sıradaki: Komut İstemi'nden daha iyi bir şey olabilir mi? İşte CMD'nin orijinalinden daha iyi olan birkaç alternatifi.