Çok yavaş çalışmaya başlayan Samsung Galaxy A30 nasıl düzeltilir?

Performans sorunları giriş seviyesi ve orta sınıf telefonlar için çok yaygındır, ancak düzeltilmesi o kadar da zor değildir. Samsung Galaxy A30 gibi bir telefonunuz varsa, arada sırada performans sorunlarıyla karşılaşmanız beklenir. En yaygın olanı, telefonun o kadar yavaş çalışmaya başlamasıdır ki, bir uygulamayı açmak çok yavaş olacaktır. Bu olduğunda, sorunu derhal düzeltmek için seçim yapmanız gerekir.

Bu nedenle, bu sorun giderme kılavuzunda, her olasılığı birbiri ardına ekleyerek telefonunuzun bu kadar yavaş çalışmasının nedenini belirlemede size yol göstereceğim. Bu sorunun nedenini belirlemek sorunu çözmenin anahtarıdır. Bu cihazın sahibiyseniz ve şu anda benzer bir sorun yaşıyorsanız, bu yayını okumaya devam edebilirsiniz, çünkü size şu veya bu şekilde yardımcı olabilir.

Şimdi, her şeyden önce, telefonunuzla ilgili başka sorunlarınız varsa, okuyucularımız tarafından bildirilen yüzlerce soruna zaten çözümler sunduğumuz için sorun giderme sayfamıza düştüğünüzden emin olun. Oranlar, şu anda sahip olduğunuz soruna zaten bir çözüm sağlamış olabiliriz, bu yüzden o sayfada kendinize benzeyen sorunları bulmaya çalışın ve önerdiğimiz çözümleri kullanmaktan çekinmeyin. Çalışmazlarsa veya daha fazla yardıma ihtiyacınız varsa, Android sorunları anketimizi doldurun ve bizimle iletişime geçmek için gönder’i tıklayın.

Çok yavaş çalışan bir Galaxy A30’da sorun giderme

Çoğu zaman, bir akıllı telefonun bu kadar yavaş çalışmaya başlamasının nedeni, arka planda çalışan bir grup uygulamanın zaten olmasıdır. Bildiğiniz gibi, bir uygulamayı kullanırken Ana Ekran tuşuna dokunmak aslında uygulamayı kapatmaz. Söylemeye gerek yok, arka planda çalışmaya devam ediyor ve telefonunuzun CPU ve RAM’ini kullanan bir sürü varsa, performansın etkilenmesini bekleyebilirsiniz. Ama elbette, bu sadece olasılıklardan biri. İşte bu sorun hakkında yapmanız gerekenler…

İlk çözüm: Telefonunuzda Zorunlu Yeniden Başlatma işlemini gerçekleştirin

Cihazınızı her gün kullanıyorsanız, sorunun ne zaman başladığını fark etmiş olmalısınız. Çoğu zaman, telefonunuzun arada sırada donmaya başlayacağını fark edebilirsiniz veya uygulamaları kullanırken zaman zaman gecikmeler olabilir. Bu belirtiler genellikle herhangi bir performans sorununun habercisidir. Ancak, Galaxy A30’unuz belirgin bir neden olmadan aniden çok yavaş çalışmaya başladıysa, muhtemelen oldukça küçük bir ürün yazılımı sorunu. Zorla Yeniden Başlatma yaparak düzeltebileceğiniz bir şey olmalı. Genellikle cihazınızın belleğini yenileyen ve tüm hizmetlerini yeniden yükleyen simüle edilmiş bir pil çıkarma işlemidir. Galaxy A30’unuzda şu şekilde yapılır:

  Sesi Kısma düğmesini basılı tutun ve henüz bırakmayın. Ses seviyesi düğmesini basılı tutarken Güç tuşunu da basılı tutun. Her iki tuşu da 15 saniye boyunca veya Galaxy A30 logosu ekranda görünene kadar basılı tutun.

Telefonunuz başarıyla yeniden başlatıldığında, hala çok yavaş çalışıp çalışmadığını görmeye çalışın. Varsa, bir sonraki çözüme geçin.

İkinci çözüm: Telefonunuzu Güvenli Modda başlatın

Bu yordamı uygulamak önemlidir, çünkü sorunun indirdiğiniz ve yüklediğiniz uygulamalardan biri veya bazılarından kaynaklanması mümkündür. Telefonunuzu güvenli modda çalıştırmak, tüm üçüncü taraf uygulamalarını geçici olarak devre dışı bırakır. Sorun bu modda ortaya çıkmazsa, bunun nedeni üçüncü bir tarafın neden olduğu anlamına gelir ve bu durumda, yalnızca sorun olduğunda yüklediğiniz uygulamayı aramak zorunda olduğunuz için sorunun düzeltilmesi oldukça kolay olabilir oluştu. Şimdi, Galaxy A30’unuzu güvenli modda nasıl yeniden başlatırsınız:

  Seçenekler görünene kadar Güç tuşunu basılı tutun. Güvenli Mod’a dönüşene kadar Kapat seçeneğine uzun dokunun. Cihazınızı yeniden başlatmak için Güvenli mod simgesine dokunun. Yeniden başlatma başarılı olduğunda, ekranın sol alt köşesinde ‘Güvenli mod’u görmelisiniz.

Cihazınızı güvenli modda önyüklemeye başarıyla getirdikten sonra, hala çok yavaş çalışıp çalışmadığını bilmek için kullandığınız gibi kullanın. Düzgün çalışıyorsa, bir sonraki adımda yapmanız gerekenler…

  Standart moda önyükleme yapmak için telefonunuzu normal şekilde yeniden başlatın. Telefonun yavaş çalışmaya başladığı zaman hakkında yüklediğiniz uygulamaları hatırlayın. Zaten bir uygulamanız olduğunda, bildirim panelini aşağı çekmek için ekranın üstünden aşağı doğru hızlıca kaydırın. Sağ üst köşedeki Ayarlar simgesine dokunun. Öğesine gidin ve ardından Uygulamalar’a dokunun. Şüpheli uygulamayı bulun ve dokunun. Depolama’ya dokunun. Verileri temizle’ye ve onaylamak için Tamam’a dokunun. Geri tuşuna bir kez dokunun ve ardından Kaldır’a dokunun. Uygulamayı telefonunuzdan kaldırmak istediğinizi onaylayın.

Öte yandan, telefonunuz Güvenli modda hala çok yavaş çalışıyorsa, bir sonraki çözüme geçin.

İLGİLİ POST: Samsung Galaxy A30, bir güncellemeden sonra ekran titremesi sorununu yaşamaya başladı

Üçüncü çözüm: Eski sistem önbelleğini silin

Güvenli mod çözümü başarısız olursa, bir sonraki işleminiz telefonun sistem önbelleğidir. Sistemin telefonunuzun sorunsuz çalışması için kullandığı yüzlerce küçük uygulama için ortak bir terimdir. Temel olarak telefonunuzun genel işlemleri üzerinde çok fazla bir etkiye sahip olmasalar da, bazıları bozuksa performans düşebilir. Bu nedenle, eski önbelleği yenisiyle değiştirilecek şekilde sildiğinizden emin olun. Bunu şu şekilde yapabilirsiniz:

  Sesi Yükselt ve Güç tuşlarını basılı tutun Galaxy A30 logosu gösterildiğinde, üç tuşun tümünü serbest bırakın. Galaxy A30’unuz Kurtarma Moduna önyükleme yapmaya devam edecektir. Mavi ve sarı metinleri olan siyah bir ekran gördüğünüzde, bir sonraki adıma geçin. Önbellek bölümünü silmek için Sesi kısma tuşuna birkaç kez basın. Seçmek için Güç tuşuna basın. Evet, seçeneğini vurgulamak için Sesi kısma tuşuna basın ve seçmek için Güç tuşuna basın. Cihazı yeniden başlatmak için Güç tuşuna basın.

Telefonunuz yeniden başlatıldıktan sonra, hala çok yavaş çalışıp çalışmadığını ve çalışıp çalışmadığını öğrenin, ardından bir sonraki çözümü deneyin.

Dördüncü çözüm: Galaxy A30’unuzun tüm ayarlarını sıfırlayın

Eski sistem önbelleğini sildikten ve telefonunuz hala çok düşük bir performansa sahip olduktan sonra, tüm ayarları varsayılan değerlerine geri getirmenin zamanı geldi. Bu sorun, özellikle cihazınızda Geliştirici Seçenekleri etkinleştirilmişse, yanlışlıkla değiştirilen bazı ayarlardan kaynaklanıyor olabilir. Bunu şu şekilde yapabilirsiniz:

  Bildirim panelini aşağı çekmek için ekranın üst tarafından aşağı doğru hızlıca kaydırın. Sağ üst köşedeki Ayarlar simgesine dokunun. Genel yönetim’e gidin ve dokunun. Sıfırla’ya dokunun. Ayarları sıfırla’ya dokunun. Ayarları sıfırla düğmesine dokunun. İstenirse, PIN kodunuzu, Parolanızı veya Deseninizi girin. Son olarak Sıfırla’ya dokunun.

Galaxy A30’unuz bu işlemden sonra hala çok yavaş çalışıyorsa, bir sonraki çözüme geçin.

AYRICA OKUYUN: Resimli mesaj veya MMS gönderemeyen bir Galaxy A30 nasıl düzeltilir?

Beşinci çözüm: Master Çok yavaş çalışan Galaxy A30’unuzu sıfırlayın

Gerçek şu ki, sıfırlama, ürün yazılımı hiçbir şekilde değiştirilmediği sürece herhangi bir ürün yazılımı ve performans sorununu çözebilir. Ancak sıfırlamadan önce önemli dosyalarınızın ve verilerinizin bir yedeğini oluşturduğunuzdan emin olun. Yedeklemeden sonra, kilitlenmemeniz için hem Google hem de Samsung hesaplarınızı kaldırın. Hazır olduğunuzda, çok yavaş çalışan Galaxy A30’unuzu sıfırlamak için şu adımları izleyin:

  Sesi Yükselt ve Güç tuşlarını basılı tutun Galaxy A30 logosu gösterildiğinde, üç tuşun tümünü serbest bırakın. Galaxy A30’unuz Kurtarma Moduna önyükleme yapmaya devam edecektir. Mavi ve sarı metinleri olan siyah bir ekran gördüğünüzde, bir sonraki adıma geçin. ‘Verileri sil / fabrika ayarlarına sıfırla’ seçeneğini vurgulamak için Sesi kısma tuşuna birkaç kez basın. Seçmek için Güç düğmesine basın. ‘Evet’ vurgulanana kadar Sesi azaltma tuşuna basın. Ana sıfırlamayı seçmek ve başlatmak için Güç düğmesine basın. tamamlandığında, ‘Sistemi şimdi yeniden başlat’ vurgulanır Cihazı yeniden başlatmak için Güç tuşuna basın.

Sıfırlama tamamlandığında, Galaxy A30’unuzu yeni bir cihaz olarak ayarlayın. Umarım sorunu cihazınızla çözmenize yardımcı olabiliriz. Kelimeyi yaymamıza yardımcı olsaydınız çok memnun oluruz, bu yüzden yararlı bulduysanız lütfen bu yayını paylaşın. Okuduğunuz için çok teşekkür ederim!

Bizimle iletişime geçin

Sorunlarınıza, sorularınıza ve önerilerinize her zaman açığız, bu yüzden bu formu doldurarak bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Bu, sunduğumuz ücretsiz bir hizmettir ve bunun için bir kuruş talep etmeyeceğiz. Ancak her gün yüzlerce e-posta aldığımızı ve bunların her birine yanıt vermemizin mümkün olmadığını lütfen unutmayın. Ancak, aldığımız her mesajı okuduğumuzdan emin olabilirsiniz. Yardım ettiğimiz kişiler için lütfen yayınlarımızı arkadaşlarınızla paylaşarak veya sadece Facebook sayfamızı beğenerek veya bizi Twitter’da takip ederek kelimeyi yayın. Her hafta faydalı videolar yayınladığımız için Youtube kanalımızı da ziyaret edebilirsiniz.