Çok yavaş şarj olan veya hiç şarj edilmeyen HTC U11 nasıl düzeltilir? [Sorun giderme kılavuzu]

Bildirim LED’inin yanı sıra, durum çubuğunda (telefonunuz açıksa) veya ekranın ortasında (kapalıysa) şarj simgesini gördüğünüzde telefonunuzun şarj olup olmadığını bileceksiniz. Cihazınız bu şarj göstergelerinden hiçbirini göstermiyorsa, bir sorun var demektir ve cihazınız istendiği gibi şarj olmuyor demektir. Bu yazıda, HTC U11 akıllı telefonunuzun neden şarj olmuyor veya şarj olmuyor, ancak çok yavaş ve sorunun giderilmesi için ne yapılması gerektiği ile ilgili olası nedenleri ele alacağız.

Devam etmeden önce, Note8’inizle ilgili bir soruna çözüm arıyorsanız, okuyucularımız tarafından bu yeni cihaz hakkında bildirilen en yaygın sorunlardan bazılarını zaten ele aldığımız için HTC U11 sorun giderme sayfamıza mutlaka uğrayın. Sizinkine benzer sorunları bulun ve önerdiğimiz çözümleri kullanın. Çalışmazlarsa veya daha fazla yardıma ihtiyacınız varsa, Android sorunları anketimizi doldurun ve bizimle iletişime geçmek için gönder’i tıklayın.

HTC U11’iniz neden istendiği gibi şarj olmuyor?

Telefonunuzun neden şarj olmuyor veya şarj olmuyor, ancak çok yavaş olmasına ilişkin birçok olasılık var. Çoğu durumda, sorun hatalı bir pil, şarj cihazı veya şarj portundan kaynaklanmaktadır. Diğer şarj sorunları bir yazılım arızasına bağlanmıştır. Aslında, birçok kişi yeni bir güncelleme, uygulama veya içerik yükledikten sonra şarj edilmeyi durduran cihazları hakkında şikayetlerde bulunduğunu gördünüz. Arka planda çalışan uygulamalar da özellikle bu uygulamalardan herhangi biri çöküyorsa suçlular arasında sayılır. Sonuç olarak, sisteme hatalar verdi. Neyse ki, yazılımla ilgili şarj sorunları bazı geçici çözümlerle giderilebilir, bu nedenle cihazınızı donanım kontrolü ve / veya onarımı için bir servis merkezine götürmek gerekmez.

Çok yavaş şarj olan veya hiç şarj edilmeyen bir HTC U11 ile nasıl başa çıkılır?

HTC U11 cihazınızda amaçlandığı gibi şarj olmuyorsa sorun gidermek için bu şarj ipuçlarını ve standart prosedürleri deneyin. İlk yöntem işe yaramazsa, bir sonraki uygulanabilir yöntemi deneyin. Sorunun çözülüp çözülmediğini öğrenmek için her prosedürü tamamladıktan sonra telefonunuzu şarj etmeyi unutmayın. Her şeyi yapmaya hazır olduğunuzda başlayın.

HTC U11 cihazınızdaki USB / şarj kablosunu / USB bağlantı noktasını kontrol edin.

Daha önce de belirtildiği gibi, telefonunuzdaki arızalı bir USB kablosu, şarj kablosu ve USB bağlantı noktası, düzgün şarj edilememesinin ana nedeni olabilir. Bunları olası suçlulardan çıkarmak için USB, şarj kablosu ve USB bağlantı noktasında herhangi bir hasar belirtisi olup olmadığını dikkatlice kontrol edin. Bu şarj gereçlerinin herhangi birinde herhangi bir hasar izi görürseniz, bir değiştirme veya onarım düşünmeniz gerekebilir.

HTC U11 cihazınızla uyumlu bir ekstra kablonuz veya şarj cihazınız varsa, bunu kullanmaya çalışın ve işe yarayıp yaramayacağına bakın. Telefonunuzdaki USB bağlantı noktasında olduğu gibi, herhangi bir kalıntı veya kirle tıkanmadığından emin olun.

Kullanılan güç kaynağının çalışıp çalışmadığını kontrol edin ve sağlayın.

Bazen beklemeyebilirsiniz, ancak kullandığınız güç kaynağı suçlu da olabilir. Kullandığınız güç kaynağı veya priz çalışmıyor olabilir ve bu nedenle cihazınıza güç sağlayamıyor olabilir. Telefonunuzu şarj etmek için başka prizler veya prizler kullanmayı deneyebilirsiniz. Başka bir priz kullanarak şarj edebiliyorsa, sorunun ne cihazınızda ne de şarj cihazında olmadığını söylemek güvenlidir.

Arka planda çalışan tüm uygulamalardan çıkın.

Yapabiliyorsanız, arka planda çalışan tüm uygulamalardan çıkmayı deneyin ve şarj cihazına bağlıyken iPhone’unuzu yeniden başlatın. Bekleme modundaki bazı uygulamalar zamanla bozulabilir ve kilitlenebilir. Bu olduğunda, sistem işlevlerini etkileme olasılığı daha yüksektir ve bir şekilde telefonun şarj sistemi rutinlerini durdurabilir.

Arka planda çalışan uygulamaları kapatmanın basit ama daha etkili bir yöntemi, HTC U11 cihazınızdaki Son uygulamalar ekranından yapılır. İşte böyle yapılır:

    Son Uygulamalar düğmesine basın. Uygulamayı bulmak için kartları kaydırın, ardından sola veya sağa kaydırın. Çalışan tüm uygulamaları bir kerede kapatmak için Tümünü Temizle seçeneğine veya X öğesine dokunun.

Çalışan tüm uygulamalar sona erdiğinde, artık herhangi bir arka plan uygulaması olmadan bunu yapıp yapamayacağını görmek için telefonunuzu tekrar şarj etmeyi deneyin.

Sorunlu uygulamaları kaldırın.

HTC U11’iniz şarj edilmeyi durdurursa veya yeni bir uygulama veya içerik yükledikten sonra çok yavaş şarj olursa, bu uygulamanın veya içeriğin suçlanması muhtemeldir. İndirilen bir uygulamadan cihazınızın performansını etkileyebilecek düzensiz etkinlikler olup olmadığını kontrol etmek için HTC U11 cihazınızdaki Boots + uygulamasını kullanabilirsiniz. Düzensiz bir etkinlik algılanırsa, Boost + uygulaması aracılığıyla etkinliği durdurmayı veya indirilen uygulamayı kaldırmayı seçebilirsiniz. İşte böyle yapılır:

    Ana ekrandan Uygulamalar simgesine dokunun. Açmak için Boost + seçeneğine dokunun ve açmak için Boost + öğesine dokunun. Uygulamaları yönet seçeneğine dokunun. etkinlikler, Düzensiz etkinlikler sekmesine gidin, ardından etkinliğe dokunun ve bir eylem seçin.

Düzensiz etkinlikleri ve düzensiz uygulamaları temizledikten sonra telefonunuzu şarj etmeye çalışın ve bu sefer çalışıp çalışmadığını görün ..

 

Dördüncü çözüm: Bir güç kaynağına bağlıyken telefonunuzu yeniden başlamaya zorlamaya çalışın

Telefonunuz açılmıyorsa ve şarj olmuyor gibi görünüyorsa, şarj cihazına bağlamayı deneyin ve ardından zorunlu yeniden başlatma yapın.

    Bunu yapmak için Sesi Açma, Sesi Kısma ve Güç düğmelerini aynı anda 2 dakikaya kadar veya telefonunuz kapanana kadar basılı tutun.

Birçok kişi bu geçici çözümü uygulayarak çözüm yolları bulmuştur, böylece bu geçici çözümü de düşünebilirsiniz.

Fastboot seçeneğini devre dışı bırakın ve telefonunuzu yeniden başlatın.

HTC akıllı telefonunuzda, dizüstü bilgisayardaki hazırda bekletme moduna benzer bir hızlı önyükleme özelliği bulunur. Etkinleştirildiğinde, telefonunuzu kapattığınızda telefonunuz hazırda bekletilir, böylece tekrar açtığınızda Güç kapalı modundan normal soğuk önyüklemeden daha hızlı açılır. Telefonunuzu sık sık kapatıp açarsanız bu ayarı kullanmak iyi olur. Ancak, önyükleyiciye veya kurtarma moduna önyükleme yapmaya çalışırken fastboot’un etkinleştirilmesi önerilmez, çünkü çakışma ve hatalara neden olabilir. Bunun telefonunuzun şarj olmasını engellemediğinden emin olmak için, HTC U11 cihazınızdan fastboot özelliğini kapatmayı deneyin.

    Bunu yapmak için Ayarlar-> Güç-> Fastboot menüsüne gidin -> işaretini kaldırın.

Fastboot’u devre dışı bıraktıktan sonra telefonunuzu tekrar şarj etmeyi deneyin ve şimdi gerektiği gibi şarj edip edemeyeceğini görün.

Diğer Faydalı Şarj İpuçları

    Şarj sorunlarıyla karşılaşan çoğu kişi şarj etmeden önce pili boşalttığından, telefonu tamamen bitmeden şarj etmek de önerilir. Telefonunuz duvar prizinden şarj olmazsa, bilgisayarınızda bir USB bağlantı noktası veya güç bankaları kullanmayı deneyin. Telefonunuzu bir duvar prizi kullanarak şarj etmeniz şiddetle tavsiye edilir, ancak amaçlandığı gibi çalışmayacağı ve başka bir güç kaynağı kullanmayı denemeniz gereken zamanlar vardır. Ayrıca güç kaynağının çalıştığından emin olun. Yalnızca HTC markalı şarj cihazını ve cihazınızla birlikte verilen orijinal şarj kablosunu kullanın. Bazı üçüncü taraf şarj cihazları ve kabloları cihazınızla uyumlu olmayabilir, bu nedenle düzgün çalışmayabilir. Kabloyu kontrol edin ve bükülmeler veya frays, bükülmüş konektörler ve benzeri hasar belirtileri olmadığından emin olun. HTC U11 cihazınızdaki şarj bağlantı noktasının çalıştığından ve herhangi bir kir veya cep tiftiği olmadığından emin olun. Gerekirse, dikkatlice temizleyin.

Yukarıdaki prosedürlerin tümünü denedikten sonra bile HTC U11 cihazınız hala gerektiği gibi şarj olmuyorsa, konuyu artırmak ve daha fazla yardım ve diğer seçenekleri aramak için operatörünüze veya HTC Desteğine başvurun. Cihazınız hala garanti ise, bunun yerine garanti için boşuna.

Hatalı bir donanımın, cihazınız düştükten veya ıslandıktan sonra şarj etmeyi durdurduğunda olduğu gibi suçlanacağından şüpheleniyorsanız, bunun yerine bir servis merkezine götürmeniz ve olası donanım hasarı için bir teknisyen tarafından teşhis edilmesini sağlamanız daha iyi olur.

Bizimle iletişime geçin

Sorunlarınıza, sorularınıza ve önerilerinize her zaman açığız, bu yüzden bu formu doldurarak bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Bu, sunduğumuz ücretsiz bir hizmettir ve bunun için bir kuruş talep etmeyeceğiz. Ancak, her gün yüzlerce e-posta aldığımızı ve bunların her birine yanıt vermemizin mümkün olmadığını lütfen unutmayın. Ancak, aldığımız her mesajı okuduğumuzdan emin olabilirsiniz. Yardım ettiğimiz kişiler için lütfen yayınlarımızı arkadaşlarınızla paylaşarak ya da sadece Facebook ve Google+ sayfamızı beğenerek ya da bizi Twitter’da takip ederek kelimeyi yayın.