Color OS vs MIUI: Hangi Android Görünümü Sizin İçin Daha İyi?

Çinli üreticilerin çoğu (OnePlus hariç) akıllı telefon tekliflerinde Android’in çok değiştirilmiş bir sürümünü kullanıyor. Huawei (EMUI), Vivo (FunTouch OS), Oppo / Realme (Color OS) ve Xiaomi (MIUI), devam eden trendin örneklerinden bazıları.

Top 10 Redmi Note 7 Pro Tips To Boost Camera And Miui Experience 2

Yukarıdaki listeden, hem Oppo hem de Xiaomi, Asya ve Avrupa’da hızlı bir şekilde genişliyor. Her iki şirket de olası tüm fiyat kategorilerini kapsamak için alt markaları (Oppo için Realme ve Xiaomi için Redmi) ayırdı.

Cihazlarına bakarsanız, kağıt üzerinde neredeyse aynı özellik sayfasını bulacaksınız. Tüketici, tasarım, donanım ve fiyat açısından hemen hemen hiç fark bulamaz. Gerçek eylem yazılım tarafında olur.

Oppo’nun Renk İşletim Sistemi ve Xiaomi’nin MIUI’sı stok Android üzerinde tonlarca ilerleme sunuyor. Ve birçok yönden, çeşitli yönlerden de birbirlerinden farklıdırlar. Bu nedenle, yazılıma dayalı bu iki OEM arasında kafanız karışan biriyseniz, doğru yerdesiniz.

Bu yazıda, hem Renk OS hem de MIUI’yi özelleştirme seçeneklerine, hareketlere, tema desteğine ve daha fazlasına göre karşılaştıracağız. İçeri girelim.

Kullanıcı arayüzü

Bildiğiniz gibi, hem Oppo hem de Xiaomi Çin’de popüler. Bu yüzden arayüz, Çinli tüketicinin zevkine oldukça benziyor.

Color PanelColor Setting

Color OS, geçiş menüleri üstte olan iOS gibi yarı saydam bir bildirim paneli kullanıyor. Renk kullanımlarına bakın. Ayarlar menüsü farklı simgelerle de oldukça canlı. Bu arada Ayarlar’dan devre dışı bırakabileceğiniz uygulama çekmecesine gitmek için yukarı kaydırın.

Xiaomi ayrıca bildirim panelinde yarı saydam menüleri tercih ediyor. Xiaomi, yaklaşan MIUI sürümünde uygulama çekmecesi uygulamaya söz verdi. Gördüğünüz gibi, her iki fırlatıcı da Android’in sunduğu stoklardan çok uzak.

Miui PanelMiui Setting

Her şeyi yeniden tasarlamanın bir yolu olarak, her iki Android görünümü de bildirime tek bir dokunuşla yanıt verme yeteneği gibi basit şeyleri kaçırıyor. Ayrıca, ilgili arayüzler stok uygulamalarında tutarlı değildir.

Özelleştirme Seçenekleri ve Tema Mağazası

Color OS, ana ekran ızgara düzenini, uygulama açma / kapama animasyon hızını, hızlıca kaydırma stilini ve kilit ekranı dergisini değiştirmenizi sağlar.

Color OptionColor Animation

Yerleşik bir tema mağazasında, kullanıcı arayüzünün görünümünü ve hissini birkaç saniye içinde değiştirebilirsiniz. Color OS’ye yeni duvar kağıdı, simgeler, renkler ve yazı tipleri uygular.

Color Theme 2Color Theme

MIUI bu konuda olgunlaşmıştır. Geçiş efektlerini, ana ekran düzenini değiştirebilir, geçerli düzeni kilitleyebilir ve daha fazlasını yapabilirsiniz.

Miui OptionMiui Custominzstio

Xiaomi’nin tema mağazası şimdiye kadar gördüğüm en iyi mağazalardan biri. Tek bir dokunuşla duvar kağıdını, simgeleri, yazı tipi stilini, saat widget’ını, kilit ekranı stilini ve daha fazlasını değiştirebilirsiniz.

Miui StoreMiui Font

Şirket temaları kategorilere ayırdı. Eminim hoşunuza giden bir şeyle karşılaşacaksınız.

Hareketler ve Çoklu Görev Menüsü

Hem Oppo hem de Xiaomi, Color OS ve MIUI’de sırasıyla tam ekran hareketleri uyguladı. Ancak uygulamaları farklıdır.

Color OS ile bir dizi hareket gerçekleştirebilirsiniz. Örneğin, Ana Ekran’a gitmek için ortadan yukarı doğru hızlıca kaydırabilirsiniz. Ardından, geri dönmek için alt ekranın her iki tarafından hızlıca kaydırabilir ve son uygulamalar menüsünü açmak için ortadan hızlıca kaydırarak basılı tutabilirsiniz. Elbette, eski yolu tercih ederseniz sanal anahtarlarla değiştirebilirsiniz.

Color GesturColor Recent

Color OS, yatay kaydırma çubuğuyla büyük uygulama kartını görüntüler. Bir uygulamayı kilitlemek için uygulamayı hızlıca aşağı kaydırın. Tüm uygulamaları tek bir dokunuşla kapatmak için alt ‘x’ işaretini kullanabilirsiniz.

Jest deneyimi hakkında konuşmak oldukça basittir. Animasyonlar tutarlı değil. Ve jestler iOS gibi parmakları takip etmiyor.

Xiaomi, iPhone X (ve üstü) için iOS’tan jestler ödünç aldı ve beklendiği gibi çalışıyor. Eve gitmek için yukarı kaydırın, çoklu görev menüsünü görüntülemek için yukarı kaydırın ve basılı tutun ve geri dönmek için ekranın iki tarafından da hızlıca kaydırın.

Miui GestureMiui Multitasking

Xiaomi’nin son uygulamalar menüsü, kaydırma çubuğuna sahip tek bir kart stili kullanıcı arayüzüdür. Bir seferde dört uygulama gösterir. Bir kerede yalnızca bir uygulama gösteren Stock Android’den daha iyi buluyorum. MIUI ayrıca uygulamaları kilitlemenizi sağlar, böylece beklenmedik bir şekilde kapatmazsınız.

Arama ve Akıllı Asistan

Color OS ve MIUI, Google Feed menüsünü kendi yinelemeleriyle birlikte attı. Renkli işletim sistemi buna Smart Assistant adını verir. Temel bilgilere ve araçlara tek bir kaydırma hareketi ile erişmenizi sağlar.

Hava durumunu, takvimi ve tarayıcı, para birimi dönüştürücü, sağlık verileri, seyahat bilgileri, Kriket maçı bilgileri ve daha fazlası gibi hızlı işlevleri görmek için sola kaydırın.

Smart AsssitnatSmart Custom

‘+’ Simgesine dokunabilir ve Widget’ları Seyahat, Yaşam Tarzı, Spor ve diğerlerine göre özelleştirebilirsiniz. Ne yazık ki, panele uygulama widget’ı eklemenize izin vermiyor.

Uygulamalara, kişilere ve belgelere kolayca erişmenizi sağlayacak iOS benzeri arama çubuğuna şahit olmak için aşağı kaydırın.

Miui FeedMiui Feed Custom

MIUI feed menüsü, önbelleği temizle, taksi çağırma, PNR’ı kontrol etme, tek dokunuşla uygulamaları yükleme ve daha fazlası gibi entegre akıllı eylem kısayollarına sahiptir. Widget listesi Kriket puanı, takvim etkinlikleri, Twitter yayını, Hisse senedi verileri vb. İçerir.

Kişileri, uygulamaları ve web bilgilerini aramak için üst arama çubuğunu da kullanabilirsiniz.

Ekstra İşlevler

MIUI, cihazda ayrı uygulamalar ve ayrıntılarla ek bir profil oluşturmanıza olanak tanıyan temiz bir ikinci boşluk işlevine sahiptir.

Telefonda yinelenen bir uygulama yapan klon uygulamaları özelliğini de kullanabilirsiniz. Yardımı ile, Facebook, Messenger ve WhatsApp’ta birden fazla hesap kullanılabilir.

Miui CloneMiui Feature

Diğer işlevler arasında yerleşik bir ekran kaydedici, karanlık mod, zengin ekran görüntüsü aracı, Okuma modu ve Ekran kaydedici bulunur.

Color OS, entegre klon uygulamalarına da sahiptir. Yukarıdaki desteklenen sosyal uygulamalar listesine Instagram ve Telegram ekleyebilirsiniz.

Color Clone

Bunun dışında, Color OS entegre kaydırma ekran görüntüsü desteği, akıllı depolama yöneticisi, oyun modu, kilit ekranı dergisi ve daha fazlasını entegre etti.

Ve Daha İyi Android Görünümü …

Kısa cevap MIUI. Şirketin MIUI topluluğu ile zengin özelliklere sahip bir Android cildi geliştirme konusundaki yılların deneyimi nihayet ortaya çıkıyor. Ve daha da iyisi, Xiaomi gelecekteki MIUI sürümünde reklamları tek bir tıklamayla devre dışı bırakabileceğini açıkladı. Color OS estetik açıdan hoştur. Bununla birlikte, tutarlılık ve özellikler açısından, MIUI’yi yakalamak için çok şey var.

Sıradaki: Samsung, Android tekliflerini One UI ile yeniledi. MIUI’den daha iyi olup olmadığını görmek için aşağıdaki karşılaştırmayı okuyun.