Color OS vs Oxygen OS: Hangi Android Görünümü Sizin İçin Daha İyi

Hem OnePlus hem de Oppo, BBK Electronics alt markasıdır. OnePlus, Oppo’nun Renk İşletim Sistemine kıyasla Oksijen İşletim Sisteminde temiz ve minimalist bir yazılım deneyimi sunmak için farklı bir ideoloji ile ayrı bir bölüm oluşturdu.

Best Oneplus 6 T Lock Screen

Yıllar boyunca, OnePlus tasarım ilhamı ve üretim tesisleri için ana şirkete güveniyor. Her iki markanın premium tekliflerine bakarsanız, her iki cihazın da fiziksel görünümde yakın benzerliğe sahip kağıt üzerinde neredeyse aynı olduğunu göreceksiniz.

Oppo Reno ve OnePlus X serisi arasındaki tek ayırt edici faktör yazılım deneyimidir. OnePlus, birkaç kullanışlı eklemeyle stoka yakın Android deneyimi sunmak için Google ile adımları eşleştiriyor. Batı izleyicileri için daha çekici.

Oppo, Color OS’de her yerde değişiklikler yapıyor. Ve adından da anlaşılacağı gibi, varsayılan fırlatıcı renkli ve estetik açıdan hoş, Asyalı tüketicilere hitap ediyor.

Bu yazıda, kullanıcı arayüzü, özelleştirme, besleme menüsü, özellikler, hareketler ve daha fazlasına göre hem Oksijen İşletim Sistemini hem de Renkli İşletim Sistemini karşılaştıracağız. İçeri girelim.

Not: For the comparison, I used OnePlus 7 running Oxygen OS based on Android 10 and Oppo Reno 10x Zoom, which runs Color OS 6.0 based on Android 9.0 Pie. Right off the bat, you can see Oxygen OS having a big advantage over Color OS in-terms of Android updates.

Kullanıcı arayüzü

Daha önce söylediğim gibi, OnePlus stok Android’e yakın. Ana ekran, bildirim çubuğu, Ayarlar menüsü vanilya Android olarak düzenlenmiştir. OnePlus hayranlarının şirket hakkında değer verdiği şeylerden biri.

HomeSettings

Oppo’nun Color OS’si ise görsel olarak beni memnun ediyor. Ana ekran, arama menüsü ve bildirim çubuğunun yarı saydam bir etkisi vardır ve değiştirme simgeleri de Oksijen OS’den daha büyüktür ve kolayca tanınabilir. Ayarlar menüsü renkli simgelerle özenle düzenlenmiştir.

Oppo HomeOppo Notofocation

Gezinme ve Hareketler

Her iki fırlatıcı da geleneksel Android gezinme düğmeleri sunuyor. OnePlus, Android 10 Style tam ekran hareketlerini uyguladı. Eve gitmek için yukarı kaydırın, çoklu görev menüsünü görüntülemek için yukarı kaydırın ve basılı tutun, geri dönmek için her iki tarafın 2/3 altından hızlıca kaydırın. Animasyonlar sorunsuz ve tutarlı, diğer OEM’lerde görmediğim bir şey.

GesturesOppo Gesture

Oppo, OnePlus’a benzer bir çözüm sunuyor. Yine de nihai sonuç alt marka kadar iyi değil. Genellikle kareleri düşürdü ve tutarlılık eksikliği de var. Hızla geleneksel yollara geri döndüm.

Çoklu görev menüsü, yatay kaydırma menüsünde büyük bir tek uygulama başlığı ile aynı kalır.

Tema

Oppo bunu çiviler. Color OS, tek dokunuşla yazılımın görünümünü ve hissini değiştirmek için özel bir tema mağazası sunar. Yeni cihaz temaları ekleyebilir, duvar kağıtlarını değiştirebilir, yeni simgeler uygulayabilir ve cihaz yazı tiplerini karıştırabilirsiniz.

Oppo ThemeOppo Theme 2

OnePlus burada farklı bir rota izliyor. Android 10’un gece temasını uyguladı. Beyaz veya koyu bir temaya geçebilir, farklı vurgu renkleri uygulayabilir, kişisel bir dokunuş vermek için simge şekillerini değiştirebilirsiniz.

Özelleştirme

Oppo sonunda Color OS’ye bir uygulama çekmecesi ekledi. Yine de standart iOS stil moduna geri dönebilirsiniz.

Bunun dışında, ana ekrana yeni uygulamalar ekleyebilir, simge düzeninde bir değişiklik yapabilir, uygulama başlatma / kapatma animasyonunu değiştirebilir ve kilit ekranı dergi işlevini özelleştirebilirsiniz.

Oppo Custom 2Oppo Custom

OnePlus, Oppo’dan birkaç seçenek daha sunuyor. Yeni başlayanlar için, bildirim çubuğunu aşağı çekmek üzere varsayılan aşağı kaydırma hareketi ekleyebilirsiniz. Ayrıca, açma-kapama raf işlevini (daha sonra daha fazla) açabilir, ızgara simgelerini özelleştirebilir, üçüncü taraf simgeleri uygulayabilir ve daha fazlasını yapabilirsiniz.

CustomCustomization Oxygen

Ayarlar> Özelleştirme’den, vurgu rengini, renk tonunu, simge şekillerini ve daha fazlasını değiştirebilirsiniz. Aynı menüden farklı kilit ekranı stilleri ile de oynayabilirsiniz.

Ek özellikler

Kutudan çıkan ekstra özellikler, çoğunluğun vanilya stok Android’e göre bir OEM kaplamasını tercih etmesinin nedenlerinden biridir. Color OS ve Oxygen OS bunlarla doludur.

Oppo, telefondaki önemli sosyal uygulamaları çoğaltmanıza izin veren Uygulama klonlama işlevi sunar. Her iki uygulamada da iki farklı hesap kullanabilirsiniz.

Oppo CloneOppo Search

Oppo, diğer Çinli rakiplerle işbirliği yaptı ve Airdrop’a benzer tek bir paylaşım sistemi geliştirdi.

Varsayılan arama kutusunu kullanarak uygulamaları, belgeleri ve kişileri aşağı kaydırabilir ve arayabilirsiniz.

Oppo ayrıca uygulamaları biyometrik yöntemlerle kilitleme yeteneğini de sunar. Çinli şirket, gelen aramaları / mesajları engelleyen ve GPU performansını artıran Oyun modunu uygulamıştır.

Zen ModeFestures

OnePlus, cihaz kullanımını sınırlamanıza ve hayat adı verilen çevrenin keyfini çıkarmanıza olanak tanıyan Zen modunu ekledi.

Oxygen OS, ses desteği, mükemmel bir okuma modu (Google’ın henüz Android’de eklemediği bir şey) ve kaydırma ekran görüntüsü ile yerel ekran kaydını paketler. Ayrıca Oyun modu ve Color OS’ye benzer paralel uygulamalar işlevi vardır.

App CloneFeatures 3

Akıllı Asistan ve Raf Karşılaştırması

Hem Renkli İşletim Sistemi hem de Oksijen İşletim Sistemi, Google Asistan özet akışını alımlarıyla birlikte attı.

Oppo buna Akıllı Asistan diyor ve bölümde takvim etkinlikleri, hava durumu bilgileri, sık kullanılan uygulamalar, kişiler ve daha fazlası gösteriliyor.

Oppo SmartOppo Smart 2

Ayrıca gezi yönetimi işlevi, canlı kriket puanı ekleyebilir ve sağlık etkinliğini izleyebilirsiniz. Maalesef, listeye cihaz widget’ları ekleyemezsiniz.

OnePlus Shelf, Oppo’nun Smart Assistant’ına iyi bir bükülme ile benzer.

Hava durumu bilgilerini, en çok kullanılan uygulamaları görüntüler, yardımcı programlara erişmenizi, canlı skorları, Zen modunu, park bilgilerini ve daha fazlasını izlemenizi sağlar.

ShelfShelf Setting

Oxygen OS, listeye cihaz widget’ları eklemenize izin verir. Ana ekran widget’ımı ücretsiz tutmak istediğim için bu benim için bir zorunluluktur.

Cilt Deneyimi ve Stok Deneyimi

Yukarıdaki karşılaştırmadan görebileceğiniz gibi, Oxygen OS, ekran kaydedici ve okuma modu gibi yararlı eklemelerle stok Android hayranlarına daha çok yönelik. Color OS, daha iyi estetik (öznel) ve özel bir tema mağazası ile savaşır. Güncellemeleri zorlamak söz konusu olduğunda, OnePlus hayranları ve müşterileri ile oldukça proaktiftir. Color OS, güncelleme sürümlerinin sıklığını yakalamak zorundadır.

Sıradaki: Xiaomi ayrıca MIUI ile özelleştirme oyununda. Color OS ile MIUI karşılaştırmasını görmek için aşağıdaki yazıyı okuyun.