ColorOS: OPPO akıllı telefon hayranları için en iyi numaralar

Yeni bir OPPO akıllı telefon satın aldınız mı, ancak ColorOS’a aşina değil misiniz? Endişelenme, biz buradayız! İşte yeni telefonunuzdan ve tüm özelliklerinden en iyi şekilde yararlanmak için kullanabileceğiniz birkaç ipucu ve püf noktası.

  OPPO Bul ile sürpriz dolu hafta sonum X OPPO Bul R15 hands-on: Bir orta menzil ne kadar parlak olabilir

Önemli: Bu ipuçları ColorOS 5.0 donanım yazılımını temel almaktadır ve bir OPPO Find X ve R15 Pro’da doğrulanmıştır. Modeller arasındaki bazı farklılıklar nedeniyle, bazı OPPO akıllı telefonlar bu makalede listelenen tüm özelliklere sahip olmayabilir.


Atlamak:

  Pil ve bildirimler Kişiselleştirme Akıllı telefonunuzla etkileşim Ekran Kamerası Ekstralar

Pil tasarrufu ve uygulama bildirimleri

OPPO akıllı telefonların, bazı bildirimleri almanızı önleyebilecek oldukça agresif güç tasarrufu modlarına sahip olduğu bilinmektedir. Bu ayarlarla kişisel uyarılarınızın kontrolünü yeniden ele geçirebilir ve ekstra pil gücünden tasarruf edip etmeyeceğinize karar verebilirsiniz.

Kurulum> Uygulama Yönetimi

  Otomatik Başlatmaya İzin Ver: söz konusu uygulamanın bildirimlerini almak istiyorsanız bu seçeneğin kesinlikle etkinleştirilmesi gerekir. OPPO, ne yazık ki, otomatik olarak sadece 5 ile başlayabilecek uygulamaların sayısını sınırlandırıyor. Dikkatlice seçin.

Ayarlar> Batarya

  Güç Tasarrufu: Android’in klasik güç tasarrufu moduna benzer şekilde, bu mod arka plan işlemlerini daha sık yaklaştıracak, senkronizasyon ve animasyonu sınırlandıracak ve pil ömrünü en üst düzeye çıkarmak için daha küçük değişiklikler yapacak. Akıllı Güç Tasarrufu: Android Pie’deki uyarlamalı bataryaya benzer şekilde, batarya ömrünü artırmak için telefon davranışınızı öğrenmeye çalışacak ek, daha az agresif bir güç tasarrufu modu. Kişiselleştirilmiş enerji tasarrufu: Bu seçeneği etkinleştirerek, akıllı telefonunuzda yüklü tüm uygulamaların listesine erişebileceksiniz. Buradan her uygulamanın yapılıp yapılmayacağını seçebilirsiniz: Arka planın yürütülmesine izin ver: bildirimleri sık sık senkronize etmek ve zorlamak isteyen uygulamalar için önerilir. Arka planda çalıştırmanın yasaklanması: daha iyi enerji tasarrufu için. Arka plan çalışmasını akıllıca sınırlandırın: ColorOS’un sizin için en iyi seçeneği seçmesi için. Pil tüketimi ayrıntıları: Burada, uygulamaların o gün veya önceki iki gün için pil tüketimiyle ilgili istatistikleri kontrol edebilirsiniz, ne yazık ki, ekran kullanımını gösteren veri yok. Batarya yüzdesini durum çubuğunda göster: her zaman kalan şarj yüzdesini görüntülemek için.

AndroidPIT oppo find x back2

Ayarlar> Bildirim ve durum çubuğu

  Bildirimleri yönet: bu listede, yüklü tüm uygulamalarınızı bulacaksınız, her uygulama için bildirimleri ayrıntılı olarak yapılandırabilirsiniz: Bildirimlere izin ver: söz konusu uygulamadan gelen bildirimlere izin vermek için AÇIK olarak ayarlayın Ekran kilidini göster: bildirimlerin yapılmasına izin vermek için kilit ekranında görüntülenir Rozetini ana ekran simgelerinde göster: bu ayar, uygulama simgesinin üstünde okunmamış bildirim sayısı olan bir rozet gösterecektir, yalnızca sistem başlatıcısına uygulanır Ekranın üst kısmındaki görünümü: Ekranın üst kısmındaki bildirimleri afişler aracılığıyla göstermekten. Google Play Store için devre dışı bırakmanızı öneririm, yoksa kurulu her güncellemeden rahatsız olursunuz. Kilitlendiğinde bildirim içeriğini gizleyin: seçeneği etkinleştirdiğinizde, uygulamanın adını yalnızca kilit ekranındaki içeriğin değil uygulamanın adını görürsünüz. Rahatsız etmeseniz bile söz konusu uygulamanın bildirimlerinin görselleştirilmesine izin ver Ağ hızını gerçek zamanlı olarak göster: verilerinize veya Wi-Fi bağlantınıza göz atmak için. Kilit açma ekranında bildirim çubuğuna izin ver: kilidi açıldıktan sonra, ColorOS akıllı telefon kilit açma ekranındaki “eski” bildirimleri gizler. Bu seçenek sayesinde bildirim perdesini indirebilir ve akıllı telefonun kilidini açmadan bu bildirimleri kontrol edebilirsiniz. Tam ekran banner bildirimlerini göster: Oyunlar veya videolar gibi dahili ekran içeriğini görüntülerken banner tip bildirimlerini göstermek veya gizlemek için.

Coloros notifications

Arayüz nasıl özelleştirilir

ColorOS, kişiselleştirme açısından en özgür sistemlerden biri değildir, ancak akıllı telefonunuzu daha kişisel hale getirmek ve zevkinize göre uyarlamak için hala değiştirebilirsiniz.

Ayarlar> Giriş ekranı ve dergi kilit ekranı

  Ana Ekran Düzeni: Ana ekranda uygulamaların ve widget’ların yoğunluğunu özelleştirin, 4×6 veya 5×6 mümkündür. Yalnızca sistem başlatıcısına uygulanır. Ekran kilidi dergisi: Huawei / Honor ve Xiaomi akıllı telefonlardaki fonksiyona çok benzer, bu alt menüde seçilen kategorilere göre yazılım tarafından otomatik olarak seçilen kilit ekranında farklı bir görüntü görmenizi sağlar. Set teması: Burada, akıllı telefonunuzun temasını önceden indirilmiş olanlardan değiştirebilirsiniz. Bir düğme komple paketleri, simgeleri veya duvar kağıtlarını indirebileceğiniz mağazaya erişmenizi sağlar. Arka Planı Ayarla: ana ekranda boş bir alanı basılı tutarak bile erişilebilen arka plan ve kilit ekranı arka planlarının seçimi için.

coloros theme store

Akıllı telefonunuzla etkileşim

Ayarlar> Akıllı ve pratik

  Gezinti Tuşları: Ekranın altındaki gezinti çubuğundaki üç yazılım düğmesi ile yeni jest tabanlı sistem arasında geçiş yapar. Circle Assist: Ana ekranda herhangi bir yere yerleştirilebilen, yarı saydam bir noktadan oluşan bir navigasyon sistemi, iOS tarafından ünlü bir sistem. Çoklu görev tam ekranı: yatay modda, 3 hızlı ayara ve bir pencerede açılacak 3 favori mesajlaşma uygulamasına (Samsung tarzı) erişen bir çubuğu etkinleştirebilirsiniz; Hareketler ve hareketler: akıllı telefon kaldırıldığında ekranı (iPhone’un uyanma yükselişine benzer şekilde) etkinleştirmeyi, ekranın yakalanmasını alttan aşağıya üç parmağınızla ve ekranın kavisli kenarlarında bazı özel hareketlerle kaydırmayı seçebilirsiniz varsa bir ekran. Akıllı sürüş: Akıllı telefonunuzu aracınıza Bluetooth ile her bağladığınızda etkinleştirilecek olan “sürüş” modunu özelleştirmenizi sağlar.

Bildirimlerin üzerindeki hızlı ayarlarda özel bir Google Yardımcısı düğmesi bulunduğunu biliyor muydunuz?

  Google Asistan püf noktaları: püf noktaları

IMG 6196

Ekranı istediğiniz gibi ayarlayın

Mükemmel bir ekrana sahip olmak bir akıllı telefon için tek temel gereklilik değil, aynı zamanda isteğiniz doğrultusunda özelleştirebilmelisiniz. OPPO, ayarlarında çok çeşitli geliştirmelere izin verir.

Ayarlar> Ekran ve Parlaklık

  Parlaklık ve renk sıcaklığı: Ekran bölümündeki ilk birkaç öğe parlaklık seviyesi, otomatik parlaklık aktivasyonu ve daha sıcak veya daha soğuk bir değere ayarlanabilen ekran beyazlığının kalibrasyonu ile ilgilidir. Saat ekranı: Burada, varsayılan olarak devre dışı bırakılmış olan Her Zaman Ekranda öğesini bulacaksınız, etkinleştirmenin yanı sıra tercih edilen bir zaman dilimini yapılandırabilirsiniz. Eğimli panoramik ışık efekti: Bu işlev, bir çağrı veya bildirim alırken ekranın kenarlarının parlamasını, estetik açıdan çekici bir işlev etkinleştirmenizi öneririm. Gece koruması: programlanmış bir zamanda veya manuel olarak etkinleştirildiğinde, bu mod gözlerinizi korumanıza yardımcı olur. Karanlıkta maksimum konfor için genel parlaklık seviyesini azaltarak mavi ışığı filtreleyebilir, ekranı siyah beyaz hale getirebilir veya ara yüzün renklerini tersine çevirebilirsiniz.

Kameralara hakim ol

Ayarlar> Sistem Uygulamaları> Kamera

  Izgara: çekimlerinizi daha iyi çerçevelemenize yardımcı olmak için kameranın önizlemesinde 3×3 bir ızgarayı etkinleştirir Snap Sound: resim çekerken deklanşör sesini açar / kapatır. .264 kaydedilen videolar, Yüksek verimlilik bazı akıllı telefonlarda veya PC’lerde oynatılamayacak ancak kalite ve verimliliği artıran yeni H.265’i kullanır.

Güzellik modunu beğeninize göre özelleştirin

Kamera uygulamasının alt kısmında güzellik moduna adanmış bir düğme var. İşlevin yoğunluğunu veya AI’nın yüzünüzün şekillerine göre ne kadar güzelleştireceğinize karar vermesini seçebilirsiniz. Akıllı telefonunuz yüzünüzü tarayacak ve daha fazla çaba göstermeden her çekimle yüzünüze uygulayabileceğiniz iyileştirmeler önerecektir!

oppo r17 pro official

Diğer faydalı ipuçları

İşe yarayabilecek ve bunları bulabileceğiniz ayarların bazılarını aşağıda bulabilirsiniz:

  Akıllı telefonunuzu sıfırlayın: Ayarlar> Ek ayarlar> Yedekle ve geri yükle> Fabrika ayarlarına sıfırla> Tüm içeriği ve ayarları silin. Sistemi güncelleyin: Ayarlar> Yazılım güncelleme. Farklı profillerle iki mesajlaşma uygulaması kullanın: Ayarlar> Uygulamayı klonla. Oyunları ayrı bir alanda toplayın ve optimize edin: Ayarlar> Oyun Alanı, tüm oyunlarınızı ana ekrandan gizleyerek ve bazı akıllı telefon ayarlarını daha iyi performans için optimize ederek tek bir simgede gruplayabilirsiniz. OTG bağlantısı: Ayarlar> Ek ayarlar, USB çubukları gibi depolamayı akıllı telefonunuzun Tip-C portuna bağlamanıza izin verir. SIM kartların her birine bir ad verin: Ayarlar> Çift SIM ve cep telefonu, ardından yeniden adlandırmak istediğiniz SIM’i tıklayın, kartla ilgili diğer ayarları da değiştirebilirsiniz.

Tarafından görüşLuca ZaninelloOPPO akıllı telefonumla hiçbir zaman bir sorunum olmadı.What do you think?505077 katılımcı

Bu makalede bahsedilmeyen başka hileler biliyor musunuz? Yorumlarınızı bize bildirin ve diğer okuyuculara yardım edin!