“Com.google.process.gapps işlemi durdu” hatası nasıl düzeltilir

Aşağıdaki hatalardan birine mi takıldınız? “Maalesef com.google.process.gapps işlemi durdu” veya “com.google.process.gapps işlemi beklenmedik bir şekilde durdu” ya da? Bunlar aynı problemle ilgilidir ve çözülmesi kolaydır, bu yüzden panik yapmayın. Bu yazıda nasıl düzelteceğinizi göstereceğiz.

Samsung Galaxy S6 veya HTC One M8 gibi önceki nesillerden bazı cihazlar özellikle bu hataya açık olabilir, ancak sorun herkesin başına gelebilir ve çözümler aynı olabilir. Bu nedenle, derin bir nefes alın ve işleri tekrar çalıştırmak için aşağıdaki talimatlarımızı dikkatlice uygulayın.

Atlamak:

  Kapatıp tekrar açmayı denediniz mi? Sorunlu uygulamanın önbelleğini temizle Google Services Framework verilerini temizle Uygulama tercihlerini sıfırla Otomatik uygulama güncellemelerini devre dışı bırak İndirme Yöneticisini Yeniden Başlat Son çare … fabrika ayarlarına sıfırlama

1. Telefonunuzu yeniden başlatın

Orada bazı gözlerin döndüğünü görüyorum, ancak cihazı tekrar açıp kapatmak, böyle bir durumda denemeniz gereken ilk şeydir.

  Yan güç düğmesini birkaç saniye basılı tutmanız yeterlidir; cihazınızı yeniden başlatma seçeneği sunulur.

2. Söz konusu uygulamanın önbelleğini temizle

Belirli bir uygulamayı başlatmaya çalıştığınızda hata mesajının art arda ortaya çıktığını fark ederseniz, bu uygulamanın sorunun nedeni olma ihtimali yüksektir.

  Ayarlar> Uygulamalar’a gidin ve söz konusu uygulamayı bulun. Uygulamaya dokunun ve ardından Depolama öğesine dokunun ve sonraki sayfada Önbelleği temizle öğesine basın. Bu hile yapabilir. Bu hala yardımcı olmazsa, uygulamanın verilerini de temizleyebilirsiniz. Bu, herhangi bir oyunun ilerlemesini kaybedeceğiniz veya sohbetlerinizi vb. Kaybedeceğiniz anlamına gelir, bu nedenle önce uygulama verilerinizi yedeklemek isteyebilirsiniz. Verileri temizle (veya Depoyu temizle) düğmesini önbelleği temizle (bu resimde sağdaki) göreceksiniz.

Çözümlerden hiçbiri verimli olmazsa, bir sonraki adım, uygulamayı kaldırmayı (önbelleği ve verileri temizlemeyle aynı sayfadan yapılabilir) kaldırmayı ve daha sonra yeniden yüklemeyi denemektir.

androidpit clear cache

  Uygulama önbelleğini temizle veya uygulama verilerini temizle: fark nedir?

3. Google Services Framework verilerini temizleyin

Belirli bir uygulamanın önbelleğini ve verilerini temizlemek, hatta onu kaldırmak bile işe yaramazsa, deneyebileceğiniz başka bir hızlı çözüm vardır.

Bu yöntem Google Play Hizmetleri tercihlerinizi ve ayarlarınızı siler ancak daha sonra tekrar atamaları kolaydır; Muhtemelen bunun gerçekleştiğini bile farketmeyeceksiniz.

  Ayarlar> Uygulamalar’a gidin Sağ üst köşedeki 3 noktaya dokunun ve Sistemi göster’i seçin Uygulamalar arasında ilerleyin ve Google Services Framework’ü seçin Uygulama bilgisi sayfasında, önce Depolama’ya, ardından Önbelleği temizle’ye dokunun.

gsframework

4. Uygulama tercihlerini sıfırla

Diğer bir seçenek ise Ayarlar> Uygulamalar> Tüm’e gitmek ve uygulama tercihlerini sıfırlamak olacaktır (bunun için seçenek üç nokta / hamburger ikonu ile bulunur).

Bu, tüm uygulamalarınızın ayarlarını tekrar kareye götürür, ancak uygulama verilerini silmez. Başka bir deyişle, kaydettiğiniz hiçbir ilerlemeyi kaybetmeyeceksiniz.

5. Otomatik uygulama güncellemelerini devre dışı bırakın

Bu hata genellikle bir uygulama güncellendikten sonra meydana gelir, bu nedenle Play Store’dan otomatik güncellemeleri kapatırsanız, sürpriz sorun bu kadar sık olmaz. Yine de uygulamalarınızı el ile güncellemeyi, hatırı sayılır olası hataları ele almanın sizin için daha uygun olduğu zamanları hatırlamanız gerekir.

  Otomatik güncellemeleri devre dışı bırakmak için Google Play Store uygulama ayarlarınıza gidin ve otomatik güncellemeleri devre dışı bırakın.

gplayoptions

 

6. İndirme Yöneticisi’ni yeniden başlatın

Bazen, “com.google.process.gapps durdu” hatası, İndirme Yöneticisi uygulamasıyla ilişkilendirilebilir. İşte bu nasıl kontrol edilir böyle.

  Ayarlar’a gidin Uygulamalar’a dokunun İndirme Yöneticisi’ni bulun ve Uygulama Bilgilerini açın. Devre Dışı Bırakın, ardından tekrar etkinleştirin ve hatanın devam edip etmediğini görün.

7. Fabrika ayarlarına sıfırlama işlemini gerçekleştirin

Akıllı telefonunuzda fabrika verilerine sıfırlama işlemi gerçekleştirin

Yukarıdakilerin hepsini denedikten sonra hala sorun yaşıyorsanız, fabrika ayarlarına sıfırlama yapmaktan başka çok az seçeneğiniz olabilir. Bu sert bir önlem ve bunun sonuçları var. Tüm verileriniz kaybolacak. Bu yüzden önceden tam bir yedekleme yapmalısınız.

Verileriniz yedeklendiğinde, sıfırlama zamanı gelmiştir.

  Ayarlarınıza gidin ve Yedekle ve sıfırla öğesine dokunun. Şimdi Verilerimi yedekle kaydırıcısının açık olduğundan emin olun. Verilerinizin hangi hesaba yedeklenmesini istediğinizi seçmek için Hesabı yedekle öğesine dokunun. Bu hesaba erişiminiz olduğundan emin olun. Bunu yaptıktan sonra, Yedekle ve sıfırla menüsüne gidin ve alttaki Fabrika verisi sıfırlama düğmesine dokunun.

Bunu yapmak istediğinizi onaylayın; telefonunuz, satın aldığınızdaki gibi olacaktır. Google hesabınıza tekrar giriş yaptığınızda verileriniz geri yüklenir.

AndroidPIT google play not working 8

  Genel Google Play Store hataları nasıl düzeltilir? Google Play çalışmıyorken ne yapılmalı?

Bu hata mesajını ne sıklıkla görüyorsunuz? Bu ipuçları sorunu çözmenize yardımcı oldu mu? Yorumlarda bize bildirin.