Çözüldü HTC U11, Wi-Fi Ağından Bağlantıyı Kesiyor

#HTC # U11, 2017 yılında piyasaya sürülen, 5.5 inçlik bir Süper LCD5 ekrana sahip yekpare bir metal tasarımı olan amiral gemisi bir telefon. IP67 sertifikalı olup, zorlu ortamlarda iyi performans göstermesini sağlayan su geçirmez ve toz geçirmezdir. Telefon, 4GB RAM ile eşleştirilmiş Snapdragon 835 işlemciyi kullanarak uygulamaları sorunsuz bir şekilde çalıştırıyor. Bu sağlam bir telefon olmasına rağmen, bugün ele alacağımız bazı sorunların ortaya çıkabileceği durumlar vardır. Sorun giderme serimizin bu son bölümünde, HTC U11’in Wi-Fi ağ sorunu ve diğer ilgili sorunların bağlantısını kesmeye devam edeceğiz.

Bir HTC U11 veya bu konuda başka bir Android cihazınız varsa, bu formu kullanarak bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Cihazınızla ilgili endişeleriniz konusunda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. Bu, hiçbir dize eklenmeden sunduğumuz ücretsiz bir hizmettir. Bununla birlikte, bizimle iletişime geçtiğinizde, doğru bir değerlendirme yapılabilmesi ve doğru çözümün verilebilmesi için olabildiğince ayrıntılı olmaya çalışmanızı rica ediyoruz.

Bu serinin önceki bölümlerine göz atmak istiyorsanız, bu bağlantıya göz atın.

Bize Facebook ve Google+ sosyal medya hesaplarımızdan da ulaşabilirsiniz.

HTC U11 Kablosuz Ağ Bağlantısının Kesilmesini Sağlıyor

Sorun: Evde kablosuz ağa bağlanırken sorun yaşıyorum. Yönlendiriciyi yeniden başlattım ve önbelleği telefonumdan sildim. Şey, diğer wifi cihazlarımın hepsi sorunsuz çalışıyor (akıllı TV, dizüstü bilgisayar). Telefonum bağlantı kesilmeden önce yaklaşık bir saniye internete bağlanacaktır. Bunu başka hiçbir yerde yapmaz. Başka her yerde (kız kardeşin evi, mağazalar, iş vb.) Bağlantı kuracağım ve bağlantıda kalacağım. Herkesi şaşırtan şey, yönlendiricimin diğer tüm elektroniklerimle çalıştığı ve telefonun başka her yere bağlandığıdır. Pozitif değilim, Nougat sürümüne sahibim, ancak ayarlara baktığımda sürüm 7.1 olduğunu söylüyor.

Çözüm: Bu durumda yapmanız gereken ilk şey, Wi-Fi ağını telefondan unutmayı ve ardından tekrar ağa bağlanmayı denemektir. Çoğu durumda bu sorunu çözecektir.

    Ana ekrandan Uygulamalar simgesine dokunun.Ayarlar öğesine dokunun.Wi-Fi öğesine dokunun, ardından kaldırmak istediğiniz kablosuz ağa dokunun ve basılı tutun. Ağı unut öğesine dokunun. Telefonunuzu yeniden başlatın. Ardından, gerekirse Wi-Fi özelliğini etkinleştirmek için Wi-Fi anahtarına dokunun. Menü simgesine dokunun, ardından verilen seçeneklerden Tara’yı seçin. Cihazınızın kapsama alanındaki mevcut Wi-Fi ağları için taramayı tamamlamasını bekleyin. İstenirse, ağ şifresini girin ve ardından Bağlan öğesine dokunun.

Bunun sorunu çözmemesi durumunda, telefonunuzun ağ ayarlarını sıfırlamayı da denemelisiniz.

    Ana ekrandan yukarı kaydırın ve Ayarlar’a dokunun. Yedekle ve sıfırla’ya dokunun. Ağ ayarları sıfırla’ya dokunun. Sıfırlamayı onaylamak için Ayarları iki kez sıfırla’ya dokunun. Sıfırlama tamamlandığında, cihazınız yeniden başlatılır. Yeniden başlattıktan sonra Wi-Fi’yi etkinleştirin ve ardından Wi-Fi ağınızı telefonda bağlanacak şekilde ayarlayın.

Sorun devam ederse, aşağıda listelenen ek sorun giderme adımlarına devam edin.

    Sorunun Güvenli Modda olup olmadığını kontrol edin. Yoksa, indirdiğiniz bir soruna neden olan bir uygulama olabilir. Bunun ne olduğunu öğrenin ve kaldırın.Telefon verilerinizi yedekleyin ve ardından fabrika ayarlarına sıfırlayın.

HTC U11 LTE Sinyali Bırakmaya Devam Ediyor

Sorun: Merhaba Kilitli bir HTC U11 cihazım var. Ben metro adet üzerinde kullanıyorum ve benim 4g lte ile sorun yaşıyorum. Nedense benim 4g lte her 2 dakikada bir veya daha az düşüyor ve 2 beyaz ok ile bir E gösteriyor. Bazen 1 beyaz ok. Bana bu konuda yardımcı olabilir misin? Çok ağırlaştırıcı. Telefonumu her zaman yeniden başlatmam gerekiyor ve 4g lte olsa bile çok yavaş

Çözüm: Bu durumda yapmanız gereken ilk şey, telefonunuzun doğru APN ayarlarını kullandığından emin olmaktır.

    Ad: MetroPCSAPN: fast.metropcs.comProxy: Gerekli DeğilPort: Gerekli değil Kullanıcı adı: Gerekli Parola: Gerekli değil Sunucu: Gerekli değil MSMS: http: // metropcs.mmsmvno.com/mms/wapencMMS proxy: boş bırakMMS bağlantı noktası: boş bırak Kimlik doğrulama türü: Gerekli değil veya gösterilen varsayılan değeri kullanın

Ayarların doğru olduğundan emin olduktan sonraki adım, sorunun belirli bir yerde mi yoksa nerede olursanız olun meydana gelip gelmediğini kontrol etmektir. Yalnızca belirli bir konumda gerçekleşiyorsa, o bölgedeki sinyal veya ağ güçlü olmayabilir, bu nedenle bu sorunu yaşıyorsunuz demektir.

Sorun devam ederse, aşağıda listelenen adımlarla devam edin.

    Telefon Güvenli Modda başlatıldığında sorun oluşuyor mu? Yoksa, indirdiğiniz bir uygulamadan kaynaklanabilir. Bunun ne olduğunu öğrenin ve kaldırın. Telefon verilerinizi yedeklemeye çalışın, ardından fabrika ayarlarına sıfırlayın. SIM kartınızı yenisiyle değiştirmeyi deneyin.

HTC U11 Wi-Fi ve Bluetooth Çalışmayı Durdurdu

Sorun: Merhaba, HTC U11 cihazım var ve wifi, bluetooth ve konum çalışmayı durdurdu. Telefon düşürülmedi veya su hasar görmedi. Ben bu sorunu gidermek hakkında çok bilgili değilim ve gerçekten nasıl denemek ve düzeltmek için bana rehberlik birisi takdir ediyorum. Senden haber almak için sabırsızlanıyorum.

Çözüm: Şu anda yapabileceğiniz en iyi şey, telefon verilerinizi yedeklemek ve fabrika ayarlarına sıfırlamaktır. Sıfırlamadan sonra sorun devam ederse, sorunun nedeni hasarlı bir Wi-Fi yongasıdır. Şu anda yapılacak en iyi şey, telefonu bir servis merkezine götürmek ve kontrol ettirmek.

Sıfırlamadan Sonra HTC U11 Kablosuz Ağa Bağlanmıyor

Sorun: Telefon sıfırlandı, karşılama ekranına başlar, ancak başlatma işlemine başlamak için wifi’yi almaz. Telefonun ip adresi, kullanılamadığını söylüyor. Doğru sıfırlandığını sanmıyorum ama gerçekten emin değilim. Bu düzeltilebilir mi?

Çözüm: Fabrika ayarlarına sıfırlamayı tekrar deneyebilirsiniz. Sıfırlamayı yapmadan önce telefon verilerinizi yedeklediğinizden emin olun. Sıfırlama tamamlandığında, Wi-Fi ağına bağlanıp bağlanamayacağınızı kontrol edin. Yapamıyorsanız yönlendiricinizi yeniden başlatmayı deneyin. Ayrıca telefonun farklı bir kablosuz ağa bağlanıp bağlanamayacağını da kontrol etmelisiniz. Sorun devam ederse, telefonu bir servis merkezine götürmeniz ve kontrol ettirmeniz gerekir.

Bizimle etkileşime geçin

Android telefonunuzu kullanırken karşılaştığınız soru, öneri ve sorunlarınızı bize iletmekten çekinmeyin. Bugün piyasada bulunan her Android cihazı destekliyoruz. Ve endişelenmeyin, sorularınız için tek bir kuruş talep etmeyeceğiz. Bu formu kullanarak bize ulaşın. Aldığımız her mesajı hızlı bir şekilde yanıtlayamayacağımızı okuyoruz. Size yardımcı olabildiysek, lütfen yayınlarımızı arkadaşlarınızla paylaşarak kelimeyi yaymamıza yardımcı olun.