Çözüldü Samsung Galaxy J3, SIM Kartı Tanımıyor

#Samsung #Galaxy # J3’e sahip okuyucularımızın telefonlarıyla yaşadıkları sorunları çözmelerine yardımcı olmayı amaçladığımız sorun giderme serimizin en son bölümüne hoş geldiniz. Bu, iyi bir yapı kalitesine ve iyi donanım özelliklerine sahip popüler ve kullanımı kolay bir giriş seviyesi Android akıllı telefon. 5 inç HD ekran kullanır, 2GB RAM ile Exynos 7570 işlemci kullanır ve 8MP arka kamera spor yapar. Bu sağlam bir telefon olmasına rağmen, bugün ele alacağımız bazı sorunların ortaya çıkabileceği durumlar vardır. Sorun giderme serimizin bu son bölümünde, Galaxy J3’ün SIM kart sorununu ve diğer ilgili sorunları tanımamasıyla mücadele edeceğiz.

Samsung Galaxy J3 veya bu konuda başka bir Android cihazınız varsa, bu formu kullanarak bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Cihazınızla ilgili endişeleriniz konusunda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. Bu, hiçbir dize eklenmeden sunduğumuz ücretsiz bir hizmettir. Bununla birlikte, bizimle iletişime geçtiğinizde, doğru bir değerlendirme yapılabilmesi ve doğru çözümün verilebilmesi için olabildiğince ayrıntılı olmaya çalışmanızı istiyoruz.

Bu serinin önceki bölümlerine göz atmak istiyorsanız, bu bağlantıya göz atın.

Bize Facebook ve Google+ sosyal medya hesaplarımızdan da ulaşabilirsiniz.

J3 SIM Kartı Tanımıyor

Sorun: Samsung J3 telefonum SIM Kartlarını tanımıyor, çünkü çift Sim kartlı bir Telefonum var. Yeniden başlatmak için önerilen eylemlerin çoğunu denedim, ayrıca Fabrika ayarına ayarladığınız son çare denedim, yine de iki ayrı sağlayıcıdan sinyal alamıyorum. iki karttan hiçbiri tanınmıyorsa, herhangi bir çözüm lütfen yardımınız için teşekkür ederiz. Saygılarımızla.

Çözüm: Arızalı olan SIM kartınız olmadığından emin olmak için başka bir telefonda çalıştığı bilinen bir SIM kart almayı deneyin ve ardından cihazınıza takın. Hata mesajı hala devam ediyorsa, bu durum büyük olasılıkla arızalı bir donanım bileşeninden, muhtemelen telefonun SIM kart okuyucusundan kaynaklanmaktadır. Şu anda yapabileceğiniz en iyi şey, telefonu bir servis merkezine götürmek ve kontrol ettirmek.

J3 SIM Kart Çağrılara İzin Vermez

Sorun: Samsung J3’teki sim kartım bir arama yapmamı veya bir çağrı almamı sağladı .. zaten 3 gün bu sorun oluşuyor .. bu sorun gerçekleşmeden önce her şey mükemmel çalışıyor .. o gün bir internet kullanmaya çalışıyorum benim sim kullanarak bağlantı kullanarak genişbant .. ama genişbant tutucu farklı kapsama ile kayıt oldu .. bu yüzden bağlantı değiştirmek ve onun benim hattı ile bağlanıp bağlanamayacağını bulmak için çalışıyorum .. i birçok zaman deneyin ama yine de cant bağlanamıyor. o zaman ben sim kartımı çıkarmak ve telefonuma geri takın .. sonra bu sorun ortaya çıkar .. ben herhangi bir çağrı yapamıyorum veya artık herhangi bir çağrı alamıyorum .. ne yapmalıyım .. ben zaten güvenli denemek modu ve bu sorunu çözmek için adımı izleyin .. Ben zaten fabrika sıfırlamak ve internet bağlantımı sıfırlamak ama yine de hiçbir şey değişmez ..

Çözüm: Bu durumda yapmanız gereken ilk şey, sorunun SIM karttan kaynaklanıp kaynaklanmadığını kontrol etmektir. SIM’i telefonunuzdan çıkarın ve başka bir telefona takın. Arama yapabiliyor musunuz? Değilse, hesabınızda etkin bir çağrı aboneliğiniz varsa operatörünüzle onaylayın. Arızalı olduğu tespit edilirse, mevcut SIM kartınızı da değiştirmeniz gerekebilir.

SIM kartınız başka bir telefona takılıyken arama yapabiliyorsanız, sorun büyük olasılıkla cihazınızdan kaynaklanmaktadır. Sorunu çözmeyen bir fabrika ayarlarına sıfırlama işlemi gerçekleştirdiğinizden, şu anda yapabileceğiniz en iyi şey telefonu servis merkezine götürmek ve kontrol ettirmek için.

J3 Çağrıları Kesildi

Sorun: Konuşmanın her iki tarafı aralıklı olarak ısındı. Bazen bağlantı kurulmadan önce bağlantıyı kesmeden önce beş kez arama yapmam gerekir. En kötü resepsiyon evimin içinde – bazen yaklaşık 500 metre dışarıda yürürsem, resepsiyona girebilir ve eve tekrar girdiğimde saklayabilirim. Diğer aile üyelerim Apple cihazlarıyla AT&T’de çalışıyorlar ve hiçbir sorun yaşamıyorlar. AT&T neden düzgün çalışmadığını bilmediklerini söylüyor.

Çözüm: Bu durumda yapmanız gereken, sorunun bir yazılım aksaklığından kaynaklanıp kaynaklanmadığını kontrol etmektir. Bunu yapmak için, aşağıda listelenen sorun giderme adımlarını uygulamanız yeterlidir.

    Telefonu Güvenli Modda başlatarak indirdiğiniz bir uygulamanın soruna neden olup olmadığını kontrol edin. Sorun bu modda ortaya çıkmazsa, üçüncü taraf bir uygulamadan kaynaklanabilir. Bunun ne olduğunu öğrenin ve kaldırın.Telefonun önbellek bölümünü silin.Telefon verilerinizi yedekleyin ve ardından fabrika ayarlarına sıfırlayın. Sıfırlamayı yaptıktan sonra telefonunuza herhangi bir uygulama yüklemeyin. Önce sorunun devam edip etmediğini kontrol etmeyi deneyin.

Bu sorunun neden oluştuğu ile ilgili bir başka olasılık, telefon bölgenizde iyi bir sinyal alamıyorsa. Sorunun yalnızca evinizde mi yoksa başka alanlarda da olup olmadığını kontrol etmeye çalışın. Sadece evinizde ise, telefon anteni iyi bir sinyal alabilecek kadar güçlü olmayabilir.

Yukarıdaki adımların sorunu çözememesi durumunda, telefonu bir servis merkezine götürmeli ve kontrol ettirmelisiniz.

Bizimle etkileşime geçin

Android telefonunuzu kullanırken karşılaştığınız soru, öneri ve sorunlarınızı bize iletmekten çekinmeyin. Bugün piyasada bulunan her Android cihazı destekliyoruz. Ve endişelenmeyin, sorularınız için tek bir kuruş talep etmeyeceğiz. Bu formu kullanarak bize ulaşın. Aldığımız her mesajı hızlı bir şekilde yanıtlayamayacağımızı okuyoruz. Size yardımcı olabildiysek, lütfen yayınlarımızı arkadaşlarınızla paylaşarak kelimeyi yaymamıza yardımcı olun.