Çözüldü Samsung Galaxy Note 8 Kısa Mesaj İçin Sesli Bildirim Yok

#Samsung #Galaxy # Note8, geçen yıl piyasaya sürülen Note serisi cihazların en son modelidir. Bu telefon, S Pen ile çalışan 6.3 inç büyüklüğünde büyük bir Super AMOLED ekran gibi bir Not cihazının olağan özelliklerine sahiptir. Ayrıca, gecikmeden birkaç uygulamayı çalıştırabilen güçlü bir donanım mimarisine sahiptir. Aynı zamanda, her ikisi de optik görüntü sabitleme özelliğine sahip iki arka kamerayı sporlayan ilk Note cihazı. Bu sağlam bir telefon olmasına rağmen, bugün ele alacağımız bazı sorunların ortaya çıkabileceği durumlar vardır. Sorun giderme serimizin bu son bölümünde, Galaxy Note 8’in kısa mesaj sorunu ve diğer ilgili sorunlar için sesli bildirim yok.

Bir Samsung Galaxy Note 8 veya bu konuda başka bir Android cihazınız varsa, bu formu kullanarak bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Cihazınızla ilgili endişeleriniz konusunda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. Bu, hiçbir dize eklenmeden sunduğumuz ücretsiz bir hizmettir. Bununla birlikte, bizimle iletişime geçtiğinizde, mümkün olduğunca ayrıntılı olmaya çalışın, böylece doğru bir değerlendirme yapılabilir ve doğru çözüm verilebilir.

Bu serinin önceki bölümlerine göz atmak istiyorsanız, bu bağlantıya göz atın.

Bize Facebook ve Google+ sosyal medya hesaplarımızdan da ulaşabilirsiniz.

Not 8 Kısa Mesaj İçin Sesli Bildirim Yok

Sorun: Galaxy Note 8 telefonumu birkaç ay boyunca sorunsuz bir şekilde aldım, ancak bir arkadaşım bir dakika içinde metnime bir cevap verdiğinde veya telefonum bana sesli bir bildirim vermiyorsa. Yanıtı görmek için iletileri kontrol etmeye devam etmeliyim. Bu sadece iade cevaplarında olur. Bu sorunu gidermek için ne yapabilirim?

Çözüm: Bu özel durumda yapmanız gereken ilk şey, arkadaşınızın konuşma dizisini sessize alıp almadığınızı kontrol etmektir. Ses kapalıyken bildirim sesi alamazsınız. İş parçacığının sesini açmak için metin mesajını açın, ardından sol üst köşede bulunan kişi adını seçin. Daha sonra konuşma ayarlarını açacak olan aşağı oka dokunun. Bildirim çubuğu ayarının açık konumda olduğundan emin olun.

Metin mesaj dizisinin sesi kapatılmamışsa, aşağıda listelenen sorun giderme adımlarını uygulayın.

    Metin mesajlaşma uygulamasının önbelleğini ve verilerini uygulama yöneticisinden temizleyin. Sorunun devam edip etmediğini kontrol edin.Telefonunuzu Güvenli Modda başlatın, ardından sorunun bu modda oluşup oluşmadığını kontrol edin. Başlamazsa, bu soruna neden olan bir uygulama indirmiş olabilirsiniz. Bunun ne olduğunu öğrenin ve kaldırın.Telefon verilerinizi yedekleyin ve ardından fabrika ayarlarına sıfırlayın.

Not 8 Mesaj Gönderme Başarısız Hata

Sorun: Telefonum, birisine mesaj göndermeye çalıştığımda mesajın bir ağ hatası nedeniyle gönderilemediğini söylemesi konusunda bir sorun yaşıyor. Telefonu defalarca yeniden başlatmayı denedim ve internete WiFi olmadan erişebildiğim ve telefon görüşmeleri yapabildiğim için hizmetim olduğunu biliyorum. Buna ek olarak, insanlar bana telefonumun teslim edilemediğini söyleyen mesajları arka arkaya dört kez teslim ettiklerini söylüyorlar. Sadece bunu yapmaya başladı ve bunu düzeltemiyorum.

Çözüm: Telefonunuz şebekeden güçlü bir sinyal alıyorsa ve telefonunuz göndermenin başarısız olduğunu söylüyor olsa bile kısa mesaj alıcısı kısa mesajı alıyorsa, sorunun nedeni mesajlaşma uygulamasındaki bir aksaklık olabilir. Metin mesajlaşma uygulamasının önbelleğini ve verilerini uygulama yöneticisinden temizlemeyi deneyin. Bu yapıldıktan sonra telefonun önbellek bölümünü kurtarma modundan silin. Sorunun hala devam edip etmediğini kontrol etmeyi deneyin.

Sorun devam ederse, fabrika ayarlarına sıfırlamayı düşünmelisiniz. Sıfırlamayı yapmadan önce telefon verilerinizi yedeklediğinizden emin olun.

Not 8 Kısa Mesaj Alma

Sorun: Gönderilmeden çok geçmeden metin almıyorum (bazen 30-45 dakika, bazen bir buçuk saat veya daha fazla). Geldiklerinde, gönderildikleri zamanın doğru zaman damgasına sahip olmaları gereken metin dizisinde görünürler, ancak bildirim almıyorum. İkinci bir sorun da mesajlara tekrar baktığımda, son zamanlarda gönderdiğim mesajların bazılarının iş parçacığında görünmeyeceği. Sanki hiç orada değilmişler gibi. Her ne kadar bir gerçeği bilsem de, insanlar yanıt verdiği için gönderildi. Bu sorunların tümü bir hafta önce telefonumu en yeni sürüme güncellediğimde başladı. Birkaç yumuşak sıfırlama denedim. Teşekkür ederim!

Çözüm: Bu sorun bir yazılım güncellemesinden hemen sonra ortaya çıktıysa, büyük olasılıkla güncelleme işlemi sırasında tamamen kaldırılmamış bazı eski yazılım verilerinden kaynaklanır. Bu sorunu çözmenin en iyi yolu, telefon verilerinizi yedeklemek ve fabrika ayarlarına sıfırlamaktır.

Not 8 Kısa Mesajda Ek Gönderme

Sorun: Samsung Galaxy Note 8’im var, Verizon kilidi açıldı. Taşıyıcıyı AT&T olarak değiştirdim, metin mesajları eki gönderemiyorum. Samsung ve AT&T ile iletişime geçtim ancak sorunu çözmedim.

Çözüm: Ağları değiştirdiğinizden, telefonun APN ayarlarının AT&T ağının ayarlarına doğru olarak ayarlandığından emin olmanız gerekir. Bu APN ayarı, telefonun operatörün mobil veri ağına erişmesini ve böylece MMS gönderebilmenizi veya alabilmenizi sağlar.

    Ad: NXTGENPHONE APN: NXTGENPHONEProxy: Ayarlanmadı Bağlantı noktası: Ayarlanmadı Kullanıcı adı: Ayarlanmadı Parola: Ayarlanmadı Sunucu: Ayarlanmadı MMSC: http://mmsc.mobile.att.net MMS proxy: proxy.mobile.att.net MMS bağlantı noktası : 80 MCC: 310MNC: 410 Kimlik Doğrulama Türü: Yok APN türü: varsayılan, mms, supl, hipri APN protokolü: IPv4 Taşıyıcı: Belirtilmemiş

Bizimle etkileşime geçin

Android telefonunuzu kullanırken karşılaştığınız soru, öneri ve sorunlarınızı bize iletmekten çekinmeyin. Bugün piyasada bulunan her Android cihazı destekliyoruz. Ve endişelenmeyin, sorularınız için tek bir kuruş talep etmeyeceğiz. Bu formu kullanarak bize ulaşın. Aldığımız her mesajı hızlı bir şekilde yanıtlayamayacağımızı okuyoruz. Size yardımcı olabildiysek, lütfen yayınlarımızı arkadaşlarınızla paylaşarak kelimeyi yaymamıza yardımcı olun.