Çözüldü Samsung Galaxy S8 + Çağrı Yapamıyor Ama Çağrı Alabilir

#Samsung #Galaxy # S8 + ‘a sahip okuyucularımızın telefonlarıyla yaşadıkları sorunları düzeltmelerine yardımcı olmayı hedeflediğimiz sorun giderme serimizin başka bir bölümüne hoş geldiniz. Bu, geçen yıl piyasaya sürülen ve çeşitli multimedya içeriklerini görüntülemek için harika bir 6.2 inç Super AMOLED ekrana sahip olan amiral gemisi bir telefon. Bu sağlam bir telefon olmasına rağmen, bugün ele alacağımız bazı sorunların ortaya çıkabileceği durumlar vardır. Sorun giderme serimizin bu son bölümünde, Galaxy S8 + ‘ın arama yapamayacağı, ancak arama sorunu ve diğer ilgili sorunların üstesinden geleceğiz.

Samsung Galaxy S8 + veya bu konuda başka bir Android cihazınız varsa, bu formu kullanarak bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Cihazınızla ilgili endişeleriniz konusunda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. Bu, hiçbir dize eklenmeden sunduğumuz ücretsiz bir hizmettir. Bununla birlikte, bizimle iletişime geçtiğinizde, mümkün olduğunca ayrıntılı olmaya çalışın, böylece doğru bir değerlendirme yapılabilir ve doğru çözüm verilebilir.

Bu serinin önceki bölümlerine göz atmak istiyorsanız, bu bağlantıya göz atın.

Bize Facebook ve Google+ sosyal medya hesaplarımızdan da ulaşabilirsiniz.

S8 + Çağrı Yapamıyor Ama Çağrı Alabilir

Sorun: Samsung S8 + cihazım var, tepsi 1’deki SIM kart (SIM 1) normal olarak gelen aramaları alıyor ancak SIM 2 normal arama yapıyor ve alıyorken, SIM kartları değiştirdim ve aynı sorun ortaya çıktı Tepsi # 2’de normal olarak çalışmakta olan Tepsi # 1’deki SIM kartta ve Tepsi # 2’deki SIM kart normal çalışıyor (biri Tepsi # 1’de giden aramalar yapmıyordu). Kısaca; tepsi 1’deki SIM kart çağrı alır, ancak giden çağrı yapmaz. fiziksel kontrol tepsi 1’deki normal koşulları gösterir, desteğiniz şimdiden çok takdir edilecektir.

Çözüm: Telefonunuzun SIM 1’i için sabit aramanın etkin olup olmadığını kontrol etmeyi deneyin.

    Telefon uygulamasına dokunun Menü simgesine dokunun Ayarlar simgesine dokunun.Daha fazla Ayarlar öğesine dokunun Sabit arama numaraları seçeneğine dokunun FDN’yi etkinleştirin PIN2 kodunuzu girin ve Tamam düğmesine dokunun.

Sabit arama seçeneği devre dışı bırakıldıktan sonra sorunun devam edip etmediğini kontrol etmeyi deneyin. Varsa, telefon verilerinizi yedeklemenizi ve ardından fabrika ayarlarına sıfırlamanızı öneririm. Bu, sorunun bir yazılım aksaklığından kaynaklanıp kaynaklanmadığını kontrol etmenizi sağlar.

Yukarıdaki adımların sorunu çözememesi durumunda, telefonu bir servis merkezine götürmeli ve kontrol ettirmelisiniz.

S8 + Çağrı Yapabilmek İçin Yeniden Başlatılmalı

Sorun: Çağrı göndermek / almak için günde birkaç kez yeniden başlatmam gereken bir S8 + cihazım var. Telefonum çalıyor, cevap veriyorum ve telefonum ya donuyor ya da diğer ucunda sessizlik var (duyamıyorum ve arayan beni duyamıyor). Yeniden başlatma bazen düzeltir, ancak bazen sim kartı çıkartıp yeniden başlatmam gerekir. Ben sürüş sonra her zaman gibi görünüyordu çünkü bluetooth ile ilgili olduğunu düşündüm (her zaman bluetooth rağmen iyi duyabiliyordu) ama şimdi gün boyunca rastgele aralıklarla oluyor. Telefonu fabrika ayarlarına sıfırladım ve güvenli modda açtım. Güvenli modda telefon görüşmesi yaparken bir metin aldım. Telefon görüşmem birden sessizleşti ve duyamadım ya da duyulmadım. Telefonu sıfırlamak beni tekrar bağladı. Bugün sim kartını değiştirmeyi deneyeceğim, ancak bu işe yaramazsa… başka bir öneri?

Çözüm: SIM’i değiştirmek sorunu çözmezse ve daha önce fabrika ayarlarına sıfırlama yaptığınızdan, bu büyük olasılıkla hatalı bir donanım bileşeninden kaynaklanır. Şu anda yapabileceğiniz en iyi şey, telefonu bir servis merkezine götürmek ve kontrol ettirmek.

Yazılım Güncellemesinden Sonra S8 + Çağrıları Doğrudan Sesli Postaya Geçiyor

Sorun: İşte beni şaşırtan bir konu. Belki daha önce böyle bir şey gördünüz: Galaxy S8 + (Verizon) işletim sistemimi Oreo v8’e yükselttikten bir süre sonra, neredeyse tüm gelen çağrılar doğrudan sesli mesaja geçmeye başladı. Arama engellemeyi ve “Rahatsız Etmeyin” i kontrol ettim ve hiçbiri etkin değil. Kontrol etmem gereken başka bir şey var mı? Sunabileceğiniz herhangi bir yardım için teşekkür ederim.

Çözüm: Bu durumda yapmanız gereken ilk şey, telefonun arama yönlendirme ayarını kontrol etmektir, çünkü tüm aramalarınızı sesli mesajınıza yönlendiriyor olabilir.

    Telefon uygulamanıza gidin Ekranın sağ üst köşesindeki DAHA FAZLA (veya üç nokta simgesi) öğesine dokunun, Ayarlar öğesine dokunun, Çağrı yönlendirme öğesine dokunun.

Ayrıca telefonun VoLTE özelliğini kapatmayı da denemelisiniz.

    TELEFON uygulamanıza gidin Ekranın sağ üst köşesindeki DAHA FAZLA (veya üç nokta simgesi) öğesine dokunun. AYARLAR öğesine dokunun.

Yukarıdaki adımlar sorunu çözemezse, telefon verilerinizi yedeklemenizi ve ardından fabrika ayarlarına sıfırlamanızı öneririm. Bu şekilde soruna neden olabilecek yazılım hatalarını ortadan kaldırabilirsiniz.

S8 + Ağ Sinyali Yok

Sorun: Galaxy S8 + Hücre radyosu başarısız gibi görünüyor. Ben youtube dinliyordu ve sonra sinyal tam kapsama alanı dolu bir alanda tam 0 gitti. Bütün gün tüm yerel alan gitti hala tüm zaman 0 sinyal vardı. WiFi arama çalışır ama wifi ve mobil ağa bağlı değil kapatın. Tüm ayarlar (apn, lte, vs.) iyi görünüyor. Sadece çalışmayı durdurdu. Radyoyu kaybetmek normal mi?

Çözüm: Bazen sorunu çözeceğinden telefonu yeniden başlatmayı deneyin. Sorun devam ederse, aşağıda listelenen adımlarla devam edin.

    Telefonu kapatın ve SIM kartı çıkartın. Başka bir telefonunuz varsa, bu SIM kartı başka bir cihaza takın ve sinyal alıp almadığını kontrol edin. Bu şekilde SIM kartın arızalı olup olmadığını kontrol edebilirsiniz ve eğer yeniyse yenisiyle değiştirmeniz gerekir, SIM kartı telefonunuza geri takın ve cihazı Güvenli Modda başlatın. Telefon bir sinyal alıyorsa, sorun indirdiğiniz bir uygulamadan kaynaklanıyor olabilir. Bunun ne olduğunu öğrenin ve kaldırın.Telefon verilerinizi yedekleyin ve ardından fabrika ayarlarına sıfırlayın.

Yukarıdaki adımlar sorunu çözemezse, telefonu bir servis merkezine götürmeniz ve kontrol ettirmeniz gerekir.

Bizimle etkileşime geçin

Android telefonunuzu kullanırken karşılaştığınız soru, öneri ve sorunlarınızı bize iletmekten çekinmeyin. Bugün piyasada bulunan her Android cihazı destekliyoruz. Ve endişelenmeyin, sorularınız için tek bir kuruş talep etmeyeceğiz. Bu formu kullanarak bize ulaşın. Aldığımız her mesajı hızlı bir şekilde yanıtlayamayacağımızı okuyoruz. Size yardımcı olabildiysek, lütfen yayınlarımızı arkadaşlarınızla paylaşarak kelimeyi yaymamıza yardımcı olun.