Çözüldü Samsung Galaxy S8 Kordon Bükülmüş Olmadıkça Şarj Edilmeyecek

#Samsung #Galaxy S8, Infinity Display özelliğini tanıtan geçen yılın amiral gemisi modelidir. Bu sadece telefonun ön kısmının çoğunun 5.8 inç Super AMOLED ekran tarafından işgal edildiği anlamına gelir. Bu, telefonun artık fiziksel bir ana düğüme sahip olmaması nedeniyle mümkündür. Bu, sağlam bir performans telefon olmasına rağmen, bugün ele alacağımız bazı sorunların ortaya çıkabileceği durumlar vardır. Sorun giderme serimizin bu son taksitinde, kablo bükülmüş ve diğer ilgili problemler olmadıkça Galaxy S8'in şarjı olmayacaktır.

Eğer bir Samsung Galaxy S8 veya bu konuda başka bir Android cihazınız varsa, bu formu kullanarak bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Cihazınızla ilgili herhangi bir endişenizde size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. Bu, ekli dizeler olmadan sunduğumuz ücretsiz bir hizmettir. Bununla birlikte, bizimle iletişime geçtiğinizde, olabildiğince ayrıntılı olmaya çalışın, böylece doğru bir değerlendirmenin yapılabilmesi ve doğru çözümün verilebileceğini sorun.

Bu serinin önceki bölümlerine göz atmak isterseniz, bu bağlantıya göz atın.

Bize Facebook ve Google+ sosyal medya hesaplarımızda da ulaşabilirsiniz.

içindekiler

  • Kablo Bükülmediği sürece S8 Şarj Edilmez
  • S8 Nem Algılanan Hata
  • S8 açık ve kapalı

Kablo Bükülmediği sürece S8 Şarj Edilmez

Sorun: Merhaba. Bir sene geçirdiğim bir Galaxy S8'im var. Bir gün şarj olduğunu ve fişin takılı olduğunu anladığını söylemesine rağmen şarj olmuyordu. Bir telefon dükkanında yazılım gibi geldiğini söyledi. Birisi kesinlikle benim şarj limanım (her ne kadar gölgeli görünüyor olsalardı) dedi. Sonunda bilgisayarıma taktım dedim bu sayfa gibi ve sonunda yavaşça şarj edildi. Yaklaşık% 70 cihazı açtım ve AT & T güncellendi ve Android takılıyken yaklaşık 20 dakika sürdü. Hamuru kontrol ettiğimde% 57 dedim ve şimdi bunun üzerinde şarj olmayacak. Havayı şarj portuna batırdım ve temizledim ama şimdi bir aptalca belli bir şekilde bükülmediği sürece bir güç kaynağını tanımıyor. Bununla başa çıkmak iki ay oldu ve ne yapması gerektiğini idrak. Lütfen durun.

Çözüm: Şarj kablosunun telefon şarj edilmeden önce özel bir şekilde bükülmesi gerekiyorsa, sorun arızalı bir şarj kablosu veya şarj bağlantı noktasından kaynaklanabilir. Bu durumda ilk yapmanız gereken, telefonun şarj bağlantı noktasını sıkıştırılmış havanın bir kabı kullanarak temizlemektir, bu arada kir veya kalıntıların içinde sıkışmış olduğundan emin olun. Bu yapıldıktan sonra telefonu şarj etmek için farklı bir şarj kablosu kullanmayı deneyin.

Yukarıdaki adım sorunu çözmezse, telefonun şarj portu grubunun hasar görmesi olasıdır. Bunun kontrol edilmiş ve muhtemelen bir servis merkezinde değiştirilmiş olması gerekir.

S8 Nem Algılanan Hata

Sorun: Merhaba, Samsung Galaxy S8'imle ilgili sorunlar yaşıyorum. Dün bir yürüyüşe çıkmıştım, cebimde telefonumu bırakmıştım ve birkaç saat sonra telefonda nem algılandığını ve USB portumu ve şarj kablomuzu kontrol ettiğini söyledi. Bu sabah, fırlatıp dönerken, telefonum titremeye ve aynı mesajı tekrar göstermeye devam etti. Daha sonra yeşil ekranlı bir fabrika yükseltmesine geçti ve indirmenin ve “hedefin kapatılmaması” gerektiğini söyledi. Pilim düşük pil seviyesinde olduğu için öldüğünde tekrar şarj etmeyi denedim ve herhangi bir sorun olmadan tekrar şarj oluyor. Bunun için neler olabileceğini biliyor musunuz? Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim!

Çözüm: Telefonun şarj portunda nem varlığını algılaması olasıdır; bu nedenle cihazı şarj edemezsiniz. Bu nem genellikle doğal olarak buharlaşacağından, telefon bir günden sonra tekrar şarj edilebilir.

Ayrıca, sorunun bir yazılım aksaklığından kaynaklanabileceği ihtimali ve düşük pil nedeniyle cihazın kapatılması durumunda sorun giderildi.

S8 açık ve kapalı

Sorun: Hey, bir süredir S8 kullanıyordum ve bir gün telefonumun şarj edilmediğini görmek için uyandığımda, bir süre şarj edip bir süreliğine bıraktım. bir süre sonra telefonumun bir anda şarj edildiğini ve diğer saniyenin de olmadığını ve bir kez daha düğmeyi açıp kapattığını fark ettim. Şarj kablosu ve adaptörümü değiştirdim. günler yine aynı şeyi yapıyor aynı zamanda ben de şarj ve şarj sırasında her zaman şarj ve her zaman ısıtır ve bazen de taburcu olduğunda deşarjlar için bekliyorum, deşarjlar bazen deşarjlar. Teşekkürler.

Çözüm: Büyük olasılıkla hatalı bir şarj aleti veya şarj bağlantı noktasından kaynaklanıyor. Bu durumda ilk yapmanız gereken, telefonun şarj bağlantı noktasını bir basınçlı hava kabı kullanarak temizlemektir. Bu yapıldıktan sonra telefonu şarj etmek için farklı bir şarj kablosu ve duvar şarj cihazı kullanmayı deneyin. Sorun hala devam ederse, şarj portunun değiştirilmesi gerekebilir. Telefonu bir servis merkezine götürmenizi ve kontrol etmenizi öneririm.

Bizimle meşgul

Android telefonunuzu kullanırken karşılaştığınız soru, öneri ve sorunlarınızı bize iletmekten çekinmeyin. Bugün piyasada bulunan her Android cihazını destekliyoruz. Endişelenme, sorularınız için size tek bir kuruş talep etmeyiz. Bu formu kullanarak bize ulaşın. Aldığımız her mesajı okuduğumuzda, hızlı bir yanıt veremeyiz. Size yardımcı olabilseydik, lütfen mesajlarımızı arkadaşlarınızla paylaşarak yaymamıza yardımcı olun.