Çözüldü Samsung Galaxy S8 Sadece Kapalıyken Şarj Edilecek

#Samsung #Galaxy # S8, geçen sene piyasaya sürülen, öncekine göre tam bir tasarım değişikliği geçiren amiral gemisi bir telefon. Ekranı büyüdükçe bu model artık fiziksel bir ev düğmesine sahip değil. Aslında, cihaz ekranın ön kısmının çoğunu kapladığı için 5,8 inç Super AMOLED ekran kullanıyor. Bu, sağlam bir performans telefon olmasına rağmen, bugün ele alacağımız bazı sorunların ortaya çıkabileceği durumlar vardır. Sorun giderme serimizin bu son taksitinde, Galaxy S8'in yalnızca sorun ve diğer ilgili sorunlar olduğunda ücret alacağını ele alacağız.

Eğer bir Samsung Galaxy S8 veya bu konuda başka bir Android cihazınız varsa, bu formu kullanarak bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Cihazınızla ilgili herhangi bir endişenizde size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. Bu, ekli dizeler olmadan sunduğumuz ücretsiz bir hizmettir. Bununla birlikte, bizimle iletişime geçtiğinizde, olabildiğince ayrıntılı olmaya çalışın, böylece doğru bir değerlendirmenin yapılabilmesi ve doğru çözümün verilebileceğini sorun.

Bu serinin önceki bölümlerine göz atmak isterseniz, bu bağlantıya göz atın.

Bize Facebook ve Google+ sosyal medya hesaplarımızda da ulaşabilirsiniz.

içindekiler

  • S8 Sadece Kapalıyken Şarj Olacak
  • S8 Pil Süzgeçleri Hızla Şarj Etmek İçin Çok Uzun Sürüyor
  • S8 Kablolu veya Kablosuz Şarj Cihazı Kullanarak Şarj Edilemiyor
  • Şarj Noktası Hatası Sırasında S8 Nem Algılandı
  • S8 Bıraktıktan Sonra Açılmıyor

S8 Sadece Kapalıyken Şarj Olacak

Sorun: S8 aldım ve yaklaşık 2 hafta boyunca para cezası aldım. Artık herhangi bir USB kablosu tanımıyor ve sadece 5 saniyelik aralıklarla şarj edildiğinde şarj oluyor. Ne zaman kapalı, şarj olduğunu gösterir ama her 5 saniyede siyah solmaya ve daha sonra yeniden şarj göstermek için titreşir. Pil ve telefon ısınıyor. Fabrika ayarlarına sıfırlama yaptım, limanı temizledim, şarj cihazları ve pili değiştirdim, ama şans yok.

Çözüm: Bu özel sorun için gerekli olan sorun giderme adımlarının çoğunu halihazırda uygulamış olduğunuzdan, büyük olasılıkla hatalı bir donanım bileşeninden kaynaklanmaktadır. Muhtemelen güç IC şarj portu düzgün çalışmıyordur. Şu an yapılabilecek en iyi şey, telefonu bir servis merkezine götürmek ve kontrol ettirmek.

S8 Pil Süzgeçleri Hızla Şarj Etmek İçin Çok Uzun Sürüyor

Sorun: Merhaba arkadaşlar. Burada sahip olduğunuz harika site. S8'imle devam eden bir sorunum var.

  1. yatağımdan önce değiştirdiğimde, daha önce gece şarj edilmiş olsa bile, uyandığım zamana kadar tüm pil ömrünü kaybeder.
  2. Sonsuza dek kablo ile şarj edilmek gerekiyor ve sadece orijinal üç yerine (yanıp sönerken) şarj sırasında sadece bir yeşil yanıp sönüyor.
  3. Şarj etmeye başladığından emin olmak için krikodaki kabloyla oynamalısınız. Ardından, telefonu veya kabloyu çalmamaya dikkat etmelisin.

Çözüm: Bu özel durumda yapmanız gereken ilk şey, telefonun şarj bağlantı noktasını bir basınçlı hava kabı kullanarak temizlemektir. Şarj işlemine neden olabileceğinden, bu bağlantı noktasında sıkışmış olan kir veya kalıntıları çıkardığınızdan emin olun. Bağlantı noktası temizlendikten sonra, farklı bir şarj kablosu ve duvar şarj cihazı kullanarak şarj etmeyi deneyin.

Sorun devam ederse, bu büyük olasılıkla donanımla ilgili bir problemdir. Şu an yapılabilecek en iyi şey, telefonu bir servis merkezine götürmek ve kontrol ettirmek.

S8 Kablolu veya Kablosuz Şarj Cihazı Kullanarak Şarj Edilemiyor

Sorun: Merhaba, fiş ve kablosuz olarak iki şekilde de şarj edemeyen S8 var. Telefonumun şarj etmeyi reddettiği görünüyor, bu yüzden makalenizde belirttiğiniz gibi sorun giderme işlemini yapamıyorum. Kablosuz ile şarj ettiğimde sadece bir dakika “Samsung Galaxy 8” i görüyor ve 30 saniye gibi bir süre sonra android logosunu güncelledikten sonra güncellemeleri yüklemekten bahsediyor. Daha sonra hem güç düğmesine basmayı ve hem de hacmini 15 saniyeden daha az bir zamanda şanssız bırakmayı denedim. Bunun dışında mobil tamirlerden yardım almaya çalıştım ve bunu samsung'a göndermeleri gerektiğini ve yaklaşık 33 gün süreceğini söylediler. Tüm önemli notlarım telefon hafızasında olduğundan beri çoktan sinirlendim. Eğer istekli iseniz yardımlarınız için minnettarım

Çözüm: Telefon kablolu veya kablosuz şarj cihazı kullanarak şarj olmuyorsa, bunun nedeni büyük olasılıkla hatalı bir donanım bileşeninden kaynaklanmaktadır. Telefonda saklanan verileri almak istiyorsanız, önce bu bir servis merkezinde sabitlenmiş olmanız gerekir.

Şarj Noktası Hatası Sırasında S8 Nem Algılandı

Sorun: Samsung s8 su geçirmez bir durumda denizde vardı. Nem birkaç dakika sonra tespit edildi. Bir seferde sadece 10 saniyeliğine bir veya iki kez suya batırılmıştı. Asla batırılmamış ve hatta yakın değildi. Bütün gün iyi çalıştı ve mesaj kayboluncaya kadar şarj etmemeyi öğrenmek için nem algılama mesajını kullandı. 8 saat civarında oldu. Pil öldü. Doku ile temizlemeyi denediniz ve ona hiç şanssızca üfleyerek. Herhangi bir tavsiye takdir! Ps hiçbir fikir ne android sürümü?

Çözüm: Telefonunuzda bu hata mesajını aldığınızda, sensörün şarj portunda nem mevcudiyetini tespit ettiği anlamına gelir. Nemi çıkarmak için mini vakum veya saç kurutma makinesi kullanarak portun kuru olduğundan emin olun. Bu yapıldığında, telefonu farklı bir şarj kablosu ve duvar şarj cihazı kullanarak şarj etmeyi deneyin, ardından telefonunuzu yeniden başlatın ve sorunun devam edip etmediğini kontrol edin. Eğer yaparsa, bunu bir servis merkezine götürmeniz ve kontrol ettirmeniz gerekecektir.

S8 Bıraktıktan Sonra Açılmıyor

Sorun: Kapıyı açarken ve evimden çıkarken kazara telefonumu düşürdüm. Ekranına indi ve sol üst köşesinde çatlaklar vardı. Açma düğmesine bastığımda açmaya çalıştığımda, kaç kez basmış olursam olalım, açılmaz. Lütfen bunu nasıl çözeceğimi söyle. Umarım yeni bir batarya ya da bir şey satın almam gerekmiyor.

Çözüm: Telefonun düşme nedeniyle hasar görmüş gibi görünüyor. Şu anda yapmanız gereken, telefonu bir şarj cihazına bağlamak ve tekrar açmaya çalışmadan önce en az 20 dakika şarj etmektir. Sorun devam ederse, bunu bir servis merkezinde kontrol ettirmeniz gerekir.

Bizimle meşgul

Android telefonunuzu kullanırken karşılaştığınız soru, öneri ve sorunlarınızı bize iletmekten çekinmeyin. Bugün piyasada bulunan her Android cihazını destekliyoruz. Endişelenme, sorularınız için size tek bir kuruş talep etmeyiz. Bu formu kullanarak bize ulaşın. Aldığımız her mesajı okuduğumuzda, hızlı bir yanıt veremeyiz. Size yardımcı olabilseydik, lütfen mesajlarımızı arkadaşlarınızla paylaşarak yaymamıza yardımcı olun.