Çözüldü Samsung Galaxy S9 Kapanıyor

#Samsung #Galaxy # S9, bugün piyasada bulabileceğiniz en iyi amiral gemisi akıllı telefonlardan biridir. Geçtiğimiz Mart ayında piyasaya sürülen bu telefonun S8 modeli ile benzer bir tasarıma sahip olmasına karşın, gelişmiş donanım bileşenleriyle geliyor. Bu telefonun en önemli yükseltmesi, 4GB RAM ile eşleştirildiğinde telefonun selefinden daha iyi performans göstermesini sağlayan Snapdragon 845 / Exynos 9810 işlemcisinin kullanımı. Bu, sağlam bir cihaz olmasına rağmen, bugün ele alacağımız bazı sorunların ortaya çıkabileceği durumlar vardır. Sorun giderme serimizin bu son taksitinde Galaxy S9, sorunu ve diğer ilgili sorunları kapatmaya devam edeceğiz.

Bir Samsung Galaxy S9 veya bu konuyla ilgili başka bir Android cihazınız varsa, bu formu kullanarak bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Cihazınızla ilgili herhangi bir endişenizde size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. Bu, ekli dizeler olmadan sunduğumuz ücretsiz bir hizmettir. Bununla birlikte, bizimle iletişime geçtiğinizde, olabildiğince ayrıntılı olmaya çalışın, böylece doğru bir değerlendirmenin yapılabilmesi ve doğru çözümün verilebileceğini sorun.

Bu serinin önceki bölümlerine göz atmak isterseniz, bu bağlantıya göz atın.

Bize Facebook ve Google+ sosyal medya hesaplarımızda da ulaşabilirsiniz.

içindekiler

  • S9 Kapanıyor
  • S9 Yazılım Güncellemesinden Sonra Şarj Edildi
  • Kırık Ekran ile S9 Açmıyor

S9 Kapanıyor

Sorun: Merhaba, S9 kapatılıyor. Güvenli modunu ve önbellek silme ve şarj etmeyi denedim ama tüm bu üçüyle birlikte kapanmaya devam ediyor. Ne yapacağımı bilmiyorum! Telefonda hiç hasar olmadı. İyi çalışıyordu, neler olduğunu bilmiyorum. lütfen yardım et!

Çözüm: Telefonunuzda bir microSD kart takılı mı? Eğer yaparsa bu kartı çıkarın. Telefondan çıkardığınız kartla telefon verilerinizi yedeklemeye devam edin, ardından fabrika ayarlarına sıfırlayın. Sıfırlama tamamlandığında, telefonunuza henüz hiç uygulama yüklemeyin. Sorun devam ederse ilk önce kontrol etmeyi deneyin. Öyleyse, bu muhtemelen donanım ile ilgili bir problemdir, bu durumda telefonu bir servis merkezine götürmeniz ve kontrol ettirmeniz gerekir.

S9 Yazılım Güncellemesinden Sonra Şarj Edildi

Sorun: Bir güncellemenin indirilip yüklendikten hemen sonra aniden şarj edilmesini durduran bir Samsung Galaxy S9'um var (Kurulum gerçekleştiğinde kablosuz bir şarj cihazındaydı). Şarj cihazının arızalı olabileceğini düşündüm, herhangi bir başarı olmadan şarj etmek için kablolu bir bağlantıyı denemek istedim. Pil sonunda tamamen boşaldı ve telefon o zamandan beri hiç tekrar gelmedi. Bir arkadaşının tavsiyesi üzerine, telefonumu dizüstü bilgisayarımla (akü boşalmadan önce) herhangi bir şans olmaksızın bağlamayı denedim, ayrıca bir sıfırlama işlemini denedim ve telefonu güvenli modda önbelleğe almayı denedim. Baska öneri?

Çözüm: Yumuşak sıfırlama yapmayı deneyin. Bu, hem güç hem de ses azaltma düğmelerini en az 10 saniye basılı tutarak yapılır. Telefonun yeniden başlatılmaması durumunda, telefonun şarj bağlantı noktasını bir basınçlı hava kullanarak temizlemeye devam edin. Bu bağlantı noktasında sıkışmış olan kir veya kalıntıları çıkardığınızdan emin olun. Bu yapıldıktan sonra, telefon şarj cihazını en az 20 dakika süreyle şarj eder. Telefon şarj olmuyorsa, aşağıda listelenen adımlarla devam edin.

  • Farklı bir şarj kablosu ve duvar şarj cihazı kullanmayı deneyin.
  • Telefonu bir USB portundan şarj etmeyi deneyin.
  • Kablosuz bir şarj cihazı kullanmayı deneyin.

Telefon şarj ederse, şimdi açılıp açılmadığını kontrol edin.

Sorun devam ederse, telefonu bir servis merkezine götürmeli ve kontrol etmelisiniz.

Kırık Ekran ile S9 Açmıyor

Sorun: Pazar sabahı telefonum açıktı ve batarya% 100 şarj oldu. Facebook'a gittim, sonra pop-up mesajı “Facebook'un çalışmayı durdurduğunu” söyledi, bu yüzden OK seçeneğini seçtim. Sonra telefonumu yeniden başlatmaya karar verdim ve o zamandan beri tekrar açılmadı. Herhangi bir yaşam belirtisi, logo görünmüyor ya da herhangi bir titreşim ortaya çıkıyor. Telefonun harekete geçip geçmeyeceğini görmek için yeniden ücretlendirme yaptım, ancak bunu yapmıyor. EE dükkan için şehre seyahat etmek için sorun aldı ve yardımcısı ekran kırık olduğu için telefonumun onarımı için gönderilmeyeceğini söyledi (kırık bir ekran ile iyi çalışıyordu!) Ve bundan dolayı bana herhangi bir yardım sunmuyor. Telefonumda ve arkadaşım için tüm iletişim bilgilerimde çok değerli fotoğraflar var. Lütfen yardım edebilir misin?

Çözüm: Şu anda yapabileceğiniz en iyi sorun giderme adımı, yumuşak bir sıfırlama yapmaktır. Bu, hem güç hem de ses azaltma düğmelerini en az 10 saniye basılı tutarak yapılır. Bundan sonra telefonunuz yeniden başlatılmalıdır. Ardından, telefonun şarj bağlantı noktasını basınçlı bir kutuda temizlemeyi denemeyin, aksi takdirde portta bulunan kir veya kalıntıları temizleyin. Bu yapıldıktan sonra şarj cihazını kullanarak en az 20 dakika telefonu şarj edin ve cihazı açmayı deneyin.

Sorun devam ederse, telefonu hatalı bir donanım bileşeninden kaynaklanabileceği için bir servis merkezine götürmeniz gerekir.

Bizimle meşgul

Android telefonunuzu kullanırken karşılaştığınız soru, öneri ve sorunlarınızı bize iletmekten çekinmeyin. Bugün piyasada bulunan her Android cihazını destekliyoruz. Endişelenme, sorularınız için size tek bir kuruş talep etmeyiz. Bu formu kullanarak bize ulaşın. Aldığımız her mesajı okuduğumuzda, hızlı bir yanıt veremeyiz. Size yardımcı olabilseydik, lütfen mesajlarımızı arkadaşlarınızla paylaşarak yaymamıza yardımcı olun.