Çözüldü Samsung Galaxy S9, Wi-Fi ile Rastgele Bağlantıyı Kesiyor

#Samsung #Galaxy # S9, Samsung’un piyasaya yeni piyasaya sürülen en yeni amiral gemisi telefonu. Bu telefon, selefi olan S8’e benzer bir tasarıma sahip. 5.8 inç Super AMOLED ekrana sahip ve en yeni Snapdragon 845 veya Exynos 9810 işlemciyi kullanıyor (pazar bölgesine bağlı olarak). Telefonda ayrıca, birçok uygulamanın aynı anda fark edilir bir gecikme olmadan çalışmasına izin veren 4GB RAM vardır. Bu sağlam bir telefon olmasına rağmen, bugün ele alacağımız bazı sorunların ortaya çıkabileceği durumlar vardır. Sorun giderme serimizin bu son bölümünde, Galaxy S9’un Wi-Fi sorunu ve diğer ilgili sorunlarla rastgele bağlantılarını ele alacağız.

Samsung Galaxy S9 veya bu konuda başka bir Android cihazınız varsa, bu formu kullanarak bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Cihazınızla ilgili endişeleriniz konusunda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. Bu, hiçbir dize eklenmeden sunduğumuz ücretsiz bir hizmettir. Bununla birlikte, bizimle iletişime geçtiğinizde, mümkün olduğunca ayrıntılı olmaya çalışın, böylece doğru bir değerlendirme yapılabilir ve doğru çözüm verilebilir.

Bu serinin önceki bölümlerine göz atmak istiyorsanız, bu bağlantıya göz atın.

Bize Facebook ve Google+ sosyal medya hesaplarımızdan da ulaşabilirsiniz.

S9 Rastgele Wi-Fi Bağlantısını Kesiyor

Sorun: Telefonumun wifi bağlantısı her beş dakikada bir kesiliyor ve yeniden bağlanıyor ve video izlemek zorunda kaldığınızda gerçekten rahatsız edici * özellikle *. Şimdi, yönlendiricimiz rasgele yeniden başlatıldıktan sonra bu olmaya başladı. Ne yapacağımı bilmiyorum (ve bu arada, evdeki tüm cihazlarda olmaz. Garip bir şekilde sadece telefonlara olur.)

Çözüm: Bu sorunu çözmenin en iyi yolu, öncelikle sorunun yönlendiriciden kaynaklanıp kaynaklanmadığını kontrol etmektir. Telefonunuzu farklı bir Kablosuz ağa bağlamayı deneyin, ardından sorunun devam edip etmediğini kontrol edin. Değilse, sorun büyük olasılıkla yönlendiricinizden kaynaklanır. Bu sorunla ilgili sorunu gidermeniz veya ISS’nizle bu konuyla ilgili iletişim kurmanız gerekir.

Telefon farklı bir Kablosuz ağa bağlı olsa bile sorunun devam etmesi durumunda, aşağıda listelenen sorun giderme adımlarını uygulayın.

    Telefonu Güvenli Mod’da başlatın, ardından sorunun bu modda oluşup oluşmadığını kontrol edin. Yoksa, indirilen bir uygulamadan kaynaklanabilir. Bunun hangi uygulama olduğunu öğrenmeli ve kaldırmalısınız.Telefon verilerinizi yedekleyin ve ardından fabrika ayarlarına sıfırlayın.

S9 Mobil Veri Bağlantılarını Kesiyor

Sorun: Merhaba, telefonlarımın mobil verileriyle ilgili sorunlar yaşıyorum. S9 kullanıyorum, açtığımda, birkaç saniye boyunca bağlanacak, sonra kaliteli sinyal alıyorum, ancak sinyal yok gibi kesiliyor. Birkaç saniye sonra bağlanacak ve kaybolacaktır. Bunu 3-4 kez hiçbir şey yapmaya devam edecektir. Yumuşak bir sıfırlama yapmayı denedim ve sert bir sıfırlama da yaptım ama yine de aynı. Wi-fi’ye bağlandığında iyi çalışıyor, ancak mobil verileri kullanmak saçma. Ne önerebilirsin?

Çözüm: Daha önce fabrika ayarlarına sıfırlama yaptığınızdan ve sorun hala devam ettiğinden, şimdi birkaç sorun giderme adımı kaldı. Farklı bir alana giderek sorunun sinyalle ilgili olup olmadığını kontrol etmeyi deneyebilirsiniz. Sorun bu alanda hâlâ devam ediyor mu? Varsa, ağda veya hesabınızda herhangi bir mobil veri sorunu olup olmadığını öğrenmek için operatörünüzle de iletişim kurabilirsiniz.

Yukarıdaki adımlar sorunu çözemezse, telefonu bir servis merkezine götürmeli ve kontrol ettirmelisiniz.

S9 Ev Wi-Fi Ağına Bağlanmıyor

Sorun: Telefonumu aldığımdan beri, evdeki WiFi ağımla bağlantı sorunları var. Ağda Virgin medyadayım ve önceki telefonumla veya diğer cihazlarla herhangi bir zorluk çekmedim, ancak telefonumu ağın 3G veya 4G sürümüne bağladığımda, kısa bir süre (10 dakika veya yani) daha sonra genellikle ağımda bir hata olduğunu belirten hiçbir şey yüklememeye başlar. Telefon sıfırlama, WiFi yönlendiriciyi açma ve kapatma, telefon WiFi ile aynı, ağları unutma, WiFi ile bunu yapmaya çalışırken telefonumu kapatıp açmayı denedim ve hala sorunlarla karşılaşıyorum. Bunun bilinen bir nedeni olup olmadığını ve bununla birlikte denemek için herhangi bir olası çözüm olup olmadığını bilmek istiyorum. Teşekkür ederim.

Çözüm: Farklı bir konumdayken sorunun oluşup oluşmadığını kontrol etmeyi deneyin. Ayrıca, telefon farklı bir Kablosuz ağa bağlıyken sorunun oluşup oluşmadığını da kontrol etmelisiniz. Bu şekilde, bu soruna neden olabilecek yönlendirici veya ağ ile ilgili sorunları ortadan kaldırabilirsiniz. Sorun devam ederse, telefonu bir servis merkezine getirmeniz ve arızalı bir donanım bileşeninden kaynaklanmış olabileceğinden kontrol ettirmeniz gerekir.

Ev Wi-Fi Ağına Bağlanırken S9 İnternet Kullanılamıyor

Sorun: Görünüşe göre birçok insanda aynı sorun var. Galaksim 98, evim dışındaki her wifi üzerinde mükemmel çalışıyor. İyi bağlanıyor ama bana “internet mevcut olmayabilir” diyor. Bunu düzeltmek için elimden gelen her şeyi denedim ama anlayamıyorum. Hatta fabrika ayarlarına sıfırlama yapacak kadar ileri gittim. Bu bile yardımcı olmadı, bu yüzden seçeneklerin dışındayım. Benden ne yapmamı istersiniz?

Çözüm: Telefonunuz diğer Wi-Fi ağlarına bağlandığında herhangi bir sorun yaşamadığınızdan, sorunun ev yönlendiricinizdeki bir sorundan kaynaklandığı anlaşılıyor. Yönlendiricinizi bir teknisyen tarafından kontrol ettirmelisiniz.

Bizimle etkileşime geçin

Android telefonunuzu kullanırken karşılaştığınız soru, öneri ve sorunlarınızı bize iletmekten çekinmeyin. Bugün piyasada bulunan her Android cihazı destekliyoruz. Ve endişelenmeyin, sorularınız için tek bir kuruş talep etmeyeceğiz. Bu formu kullanarak bize ulaşın. Aldığımız her mesajı hızlı bir şekilde yanıtlayamayacağımızı okuyoruz. Size yardımcı olabildiysek, lütfen yayınlarımızı arkadaşlarınızla paylaşarak kelimeyi yaymamıza yardımcı olun.