Çözüldü Samsung Galaxy S9 Wi-Fi Ve Bluetooth Açılmıyor

#Samsung #Galaxy # S9, bugün piyasada bulunan en iyi Android telefon modellerinden biridir. Bu yılın başlarında amiral gemisi olarak piyasaya sürülen bu telefon, ön ve arka tarafındaki Gorilla Glass arasına dokunmuş alüminyum çerçeveden yapılmış bir gövdede 5.8 inç Süper AMOLED ekrana sahip. Kaputun altında 4 GB RAM ile bir araya geldiğinde telefonun uygulamaları sorunsuz bir şekilde çalıştırmasını sağlayan güçlü bir Snapdragon 845 işlemci var. Her ne kadar bu güçlü bir performans telefonu olsa da, bugün ele alacağımız bazı sorunların ortaya çıkabileceği durumlar vardır. Sorun giderme serimizin bu son bölümünde, Galaxy S9 Wi-Fi ile başa çıkacağız ve Bluetooth sorunu ve diğer sorunları açmıyor.

Bu konuda bir Samsung Galaxy S9 veya başka bir Android cihaza sahipseniz, bu formu kullanarak bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Cihazınızla ilgili herhangi bir endişeniz konusunda size yardımcı olmaktan mutluluk duyacağız. Bu, ip takılmadan sunulan ücretsiz bir hizmettir. Bununla birlikte, bizimle iletişime geçtiğinizde, mümkün olduğunca ayrıntılı olmaya çalışın, böylece doğru bir değerlendirme yapılabilir ve doğru çözüm verilebilir.

Bu serideki önceki bölümlere göz atmak istiyorsanız bu bağlantıya göz atın.

Bize Facebook ve Google+ sosyal medya hesaplarımızdan da ulaşabilirsiniz.

S9 Wi-Fi ve Bluetooth Açılmıyor

Sorun: Merhaba, Samsung galaxy S9 kullanıyorum. Android sürümü 8.0 Wi-Fi ve Bluetooth ile ilgili bir sorun var gibi görünüyor. Hiç açılmıyor gibi görünüyor. Sorun günlerdir devam ediyor. Bir yazılım sorunu olup olmadığını öğrenmek için adımların üzerinden geçtim. Fabrika ayarlarına sıfırlama dışında. Korkum, bunu yaparsam bazı verileri kaybedebilirim. Sorunu çözmenin bir yolu var mı? Tamir dükkanına götürüp sormaya değer mi?

Çözüm: Bu sorunun hatalı bir Wi-Fi / Bluetooth yongasından kaynaklanması olasıdır. Bununla birlikte, bir fabrika ayarlarına sıfırlama yaparak sorunun bir yazılım arızası tarafından neden olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Sıfırlama yapmadan önce telefon verilerinizi yedeklediğinizden emin olun. Sıfırlamadan sonra problemin devam etmesi durumunda, telefonu servis merkezine getirmeli ve kontrol ettirmelisiniz.

S9 İnternete Bağlanma

Sorun: Merhabalar! Umarım iyisindir. dürüst olmak gerekirse, benim yepyeni samsung S9 2018 (bir aydan eski), internete bağlanmak istemiyor olsa bile, benim wifi bağlı olsa bile, wifi bağlantısını kesme ve sadece 4g kullanmaya çalıştım ( mobil veri) ancak aynı sorun görünüyor. En sağ köşede bağlı olduğunu ama hiçbir veri değiş tokuş etmediğini gösteriyor, bu yüzden hiç garip olan hiçbir internetim yok gibi görünüyor. Birden çok kez yeniden başlatmayı denedim, ancak çalışmıyor. Belki benim wifi ucube sanıyordum ama benim 5 yaşındaki Iphone 5c hala youtube ve tüm erişebilirsiniz. Donanımla ilgili olabileceğini düşündüm ama yine de kısa mesaj alıp gönderebilirim. Bir kez kampüste Uni’s wifi için bağlanmayı denedim ve yine de çalışamıyor. Bunun neden olduğu hakkında bir fikriniz var mı? Mağazayı değiştirmesi için mağazaya mı gitmeliyim (geçen ay satın aldım, bu yüzden hala bir garantim var) yoksa fabrika ayarlarına sıfırlama hile mi yapmalı?

Çözüm: Bu durumda yapmanız gereken ilk şey, sorunun indirdiğiniz bir uygulamadan kaynaklanıp kaynaklanmadığını kontrol etmektir. Telefonu Güvenli Modda başlatın ve sorunun bu modda olup olmadığını kontrol edin. Öyleyse, indirilen bir uygulamadan kaynaklanıyor olabilir. Bunun ne olduğunu öğrenin ve kaldırın. Sorunun Güvenli Mod’da bile devam etmesi durumunda, fabrika ayarlarına sıfırlama işlemi yapmalısınız. Sıfırlama yapmadan önce telefon verilerinizi yedeklediğinizden emin olun. Sıfırlama tamamlandığında, telefonunuzun doğru APN ayarlarına sahip olup olmadığını kontrol edin, böylece mobil veri şebekesine erişebilirsiniz. Sıfırlamadan sonra sorun hala devam ediyorsa telefonun değiştirilmesini düşünmelisiniz.

S9 Mobil Veri Bağlantısını Keser

Sorun: S9’umda T-mobile’ın çözemediği bir sorun var. Bu kilidi açılmış telefonu, yakın gelecekte T-Mobile’den başka bir operatöre geçireceğimi düşünerek aldım. Bu plan değişti, ancak telefonumu seviyorum, böylece bir T-Mobile Planında olsam da tuttum. Sorun şu ki, ağını kaybetmeye devam ediyor. Çok fazla hizmet alacağım, ancak Veriler bağlı kalmayacak. İlgili bir sorun olup olmadığından emin değilim, ancak mobil bilgisayarda çalışırken veya wifi üzerinde olup olmadığına bakılmaksızın, nadir durumlarda grup metinleri veya görüntü metinleri alamıyorum. Herhangi bir yardım takdir edilecektir.

Çözüm: Bu durumda yapmanız gereken ilk şey, telefonun APN ayarlarının doğru ayarlandığından emin olmaktır.

Telefonunuzun APN ayarlarına erişmek için

    Herhangi bir giriş ekranından Uygulamalar’a, ardından Ayarlar’a dokunun. Sekme görünümünü kullanıyorsanız, Ağlar sekmesine dokunun. ‘KABLOSUZ AĞLAR’ altında, Mobil veri’ye dokunun. Menü’ye, ardından Mobil ağlar’a, Erişim Noktası İsimleri’ne dokunun.

Telefonunuzun aşağıdaki ayarlara sahip olduğundan emin olun.

    İsim: T-Mobile ABD LTEAPN: fast.t-mobile.comProxy: <Not set> Liman: <Not set> Kullanıcı adı: <Not set> Parola: <Not set> Sunucu: <Not set> MMSC: http://mms.msg.eng.t-mobile.com/mms/wapencMMS proxy’si: <Not set> MMS portu: <Not set> MMS protokolü: WAP 2.0MCC: 310MNC: 260 Kimlik doğrulama tipi: <Not set> APN türü: <Not set> VEYA İnternet + MMSAPN protokolü: IPv4 / IPv6APN dolaşım protokolü: IPv4Enable / APN’yi devre dışı bırak: <greyed out unless there are multiple APNs> Taşıyıcı: Belirtilmemiş

Telefonunuz doğru APN ayarlarına sahipse ancak sorun devam ederse, bu, mobil veri sinyalinin sizin bölgenizde zayıf olduğu ağla ilgili bir sorun olabilir. Bu durumda, operatörünüze danışmalısınız. Ayrıca, bir yazılım arızasından kaynaklanan problemin ortaya çıkma ihtimalini ortadan kaldırmak için fabrika ayarlarına sıfırlamayı da düşünmelisiniz. Sıfırlama yapmadan önce telefon verilerinizi yedeklediğinizden emin olun.

S9 Wi-Fi Ağına Bağlanamıyor

Sorun: Sevgili Droid Guy, İnşallah görevimin sonuna geldim… Hollandalıyım (“Öteki” ülke) ve bir S9’un (gururlu) sahibiyim. Orijinal taşıyıcı T-Mobile, burada Hollanda’da T-Mobile tarafından onaylanan IMEI’den yola çıkarak. Telefon aldığımda kök saldı (kızımdan beni aşağıya indirdi…) ve elbette bazı dosyaları silmeyi başardım, sonuç olarak artık bir şey işe yaramayacaktı. Çok sayıda görüntü denedikten sonra, stok ROM’lar, stok ROM’lar, CMW ve TRWP geri kazanımları her zaman aynı sonuçtur. Orijinal ürün yazılımına bile geri yükledim ancak 4 saat sonra pes ettim: başlangıç ekranı yok. Şimdi Amerikan versiyonunu kurdum. Ev ağıma bağlanabiliyorum ama yine de internete giremiyorum. Verileri mobil ağlar üzerinden KULLANMAYIN (ve gerçekten istemiyorum): Basit bir paket benim için yeterli olacaktır. Ve sorunun, kendini göstermeden önce, bir yıldan fazla bir süredir kullandığım SIM kartımla hiçbir ilgisi yok. Görünüşe göre telefonumu internete WiFi ağları üzerinden bağlamak için gerekli bazı dosyalar eksik; Bunun herhangi bir radyo veya modem dosyasıyla ilgisi olabilir mi? Şimdi çaresizim, bu yüzden bana yardım eder misin?

Çözüm: Telefondan bazı dosyaları sildiyseniz ve Internet’e artık bir Wi-Fi bağlantısı üzerinden bağlanmadıysa, şu anda yapılacak en iyi şey, telefonu Odin kullanarak stok sabit yazılım dosyasıyla flaşlamaktır. Bu dosyayı ve telefonunuzu Sammobile web sitesinden nasıl flaşlatacağınızla ilgili talimatları alabilirsiniz. Sorun, takılı olan ürün yazılımı yazılımıyla bile devam ederse, bu büyük olasılıkla hatalı bir donanım bileşeninden kaynaklanır. Şu an yapılacak en iyi şey, telefonu bir servis merkezine getirmek ve kontrol ettirmek.

Bizimle meşgul

Android telefonunuzu kullanırken karşılaştığınız soru, öneri ve problemlerinizi bize göndermekten çekinmeyin. Bugün piyasada bulunan her Android cihazını destekliyoruz. Ve endişelenme, sorularınız için sizden tek bir kuruş talep etmeyeceğiz. Bu formu kullanarak bize ulaşın. Aldığımız her mesajı çabucak cevaplayacağımızı garanti etmiyoruz. Size yardım edebilseydik, lütfen yayınlarımızı arkadaşlarınızla paylaşarak bu sözcüğü yaymamıza yardımcı olun.