Çözülen Samsung Galaxy J7 Uygulamaları En İyi Duruma Getirdi

#Samsung #Galaxy # J7, yüksek özelliklere sahip, iyi performans gösteren bir telefon arayan tüketiciler için idealdir. Bu telefonun 2017 sürümü Full HD 5.5 inç Süper AMOLED ekrana sahip. Ayrıca, uygulamaları sorunsuz bir şekilde çalıştırabilmesi için 3GB RAM ile sekiz çekirdekli bir işlemci kullanıyor. Fotoğraf çekmeyi sevenler, bu modelin düşük ışık koşullarında harika fotoğraflar çekmesini sağlayan 13MP f / 1.7 kamera ile geldiğini bilmekten memnuniyet duyacaklar. Bu sağlam bir telefon olmasına rağmen, bugün ele alacağımız bazı sorunların ortaya çıkabileceği durumlar vardır. Sorun giderme serimizin bu son bölümünde, Galaxy J7’nin uygulama sorununu ve diğer ilgili sorunları optimize etmede sıkışacağız.

Bir Samsung Galaxy J7 veya bu konuda başka bir Android cihazınız varsa, bu formu kullanarak bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Cihazınızla ilgili endişeleriniz konusunda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. Bu, hiçbir dize eklenmeden sunduğumuz ücretsiz bir hizmettir. Bununla birlikte, bizimle iletişime geçtiğinizde, mümkün olduğunca ayrıntılı olmaya çalışın, böylece doğru bir değerlendirme yapılabilir ve doğru çözüm verilebilir.

Bu serinin önceki bölümlerine göz atmak istiyorsanız, bu bağlantıya göz atın.

Bize Facebook ve Google+ sosyal medya hesaplarımızdan da ulaşabilirsiniz.

Uygulamaları Optimize Etme J7 Rastgele

Sorun: Telefonum arızalı. Rastgele reklamlar ekranda belirmeye devam ediyor ve rastgele uygulamalar yüklemeye devam ediyor Telefonumu huzur içinde kullanamadım, bu yüzden bir virüs olduğunu düşündüm ve kablosuz bir güncelleme bunu düzeltir. Bir wifi ağına bağlandım ve telefonumu güncelledim ve yeniden başlatıldı, yüklendi ve “android 160 uygulama ekranının 1’ini optimize ediyor. 5 dakika gibi izliyorum ve geri sayım yoktu, bu yüzden panik yapıyorum ve telefonumu kurtarma moduna çevirerek önbelleğimi temizle ve telefonumu sıfırla. Geri yüklendi ve hala ekranda takılı kaldı, ancak bu kez 153 uygulamanın 1’ini söyledi. Şimdi telefonum bu şekilde 8 saatten fazla oldu ve onun sayma değil uygulaması sadece internet bağlantısı ile optimize olup olmadığını merak ediyordum. Neden ben fabrika telefonumu sıfırlamak böylece wifi bağlantısı kesilecek varsayalım. Lütfen bana yardım edin. Ps. Bu yazarken telefon sadece optimizasyon ekranında öldü.

Çözüm: Şu anda yapmanız gereken ilk şey, telefonunuzun pilinin yeterli şarj olduğundan emin olmaktır. Telefonunuzu duvar şarj cihazına bağlayın, ardından en az 20 dakika şarj olmasını bekleyin. Telefon hala şarj cihazına bağlıyken, telefonu kurtarma modunda başlatmanızı ve aşağıda listelenen adımları uygulamanızı öneririm.

    Telefonun önbellek bölümünü silin. Fabrika ayarlarına sıfırlama yapın (bunun telefon verilerinizi sileceğini unutmayın).

Sıfırlama işlemi tamamlandıktan sonra telefonu açın ve sorunun devam edip etmediğini kontrol edin.

J7 Maalesef Sistem Kullanıcı Arayüzü Durduruldu

Sorun: Samsung Galaxy J7’m var ve bugün telefonum 3 kez düştü ve gücü kapatmak dışında hiçbir şey yapamadı! Sonuncusu “Maalesef sistem kullanıcı arayüzü durdu” ifadesiyle devam etti. Hala çalışıyor ama korkuyorum ki bu problem ciddi bir şey haline geliyor! Bana nasıl önleneceğini tavsiye edebilirseniz gerçekten çok minnettarım. Çok teşekkürler.

Çözüm: Bu sorunu çözmenin en iyi yolu, sistem arabirimi uygulamasının önbelleğini ve verilerini uygulama yöneticisinden (Ayarlar – Uygulama – Sistem Uygulamalarını Göster) temizlemektir. Ayrıca, telefonunuzun en son yazılım sürümünde çalıştığından ve tüm uygulamalarınızın güncellendiğinden emin olmanız gerekir.

Sorun devam ederse, telefon verilerinizi yedeklemenizi ve ardından fabrika ayarlarına sıfırlamanızı öneririm.

J7 Google Play Store Yüklenmiyor

Sorun: Samsung Galaxy J7. Wifi kimlik bilgilerini hatırlamama hatasını düzeltebileceği için telefon yazılımı güncellendi. Yaptı, ama başka şeyleri kırdı. Google Play’i açtığımda iyi başlatılıyor ve uygulamalara göz atabiliyorum, ancak “uygulamalarım ve oyunlarım” a gittiğimde saat dönüyor ve dönüyor ve yüklenmiyor. Wifi, uçuş modu, yeniden başlatma, çıkmaya zorlama, önbelleği silme ve verileri silmeyi deniyorum. Hiçbirşey değişmedi. Kalan son şeyler, sanırım Play Hizmetleri için aynı olan Güncellemeleri Kaldır (Google Play Uygulaması), sonra fabrika ayarlarına sıfırlama. Başka öneriniz var mı? Önceki yazılım sürümüne geri dönebilir miyim? Her bağlandığımda wifi pw girmeyi tercih ettiğimi düşünüyorum. Yarı pişmiş güncelleme yayınlamak için Google’da utanç

Çözüm: Bu sorun yalnızca Google Play Store uygulamasında ortaya çıkıyorsa, bu uygulamanın önbelleğini ve verilerini uygulama yöneticisinden temizlemeyi deneyebilirsiniz. Bu işe yaramazsa, bu uygulamanın güncellemelerini kaldırmayı deneyin. Sorun devam ederse, telefon verilerinizi yedeklemenizi ve ardından tamamen kaldırılmamış eski yazılım verilerinden kaynaklanabileceğinden fabrika ayarlarına sıfırlamanızı öneririm. Yazılımı önceki bir sürüme geri almanızı önermem.

J7, Wi-Fi Ağı Taramayı Koruyor

Sorun: Hey, Samsung J7 satın aldım. Yazılımı uzun süre güncellemediğim için, bazı uygulamaların kullanımı nedeniyle telefonum ağını kaybetti. Şebeke sağlayıcımdan onayladım ve bu benim SIM sorunum (diğer telefonlarda aynı SIM’i kullanarak) veya sağlayıcı sorunum değil. Her şey telefonumla ilgili, telefonumun sağ üstündeki bir dairede bir çapraz çizgi gösteriyor. Ondan sonra bile telefonumu yaklaşık bir yıl yakınında kullandım, bağlantısız SIM takıp wifi ağını bağlayarak SIM olmayan bir SEKME gibi; aramalar ve metin mesajları dışındaki tüm uygulamalara izin verdi. Ama şimdi 3 gün geri gösteren wifi benim açtığınızda, benim wifi bağlantısı kaybetti; sadece 3-4 saniye boyunca tarama yapar ve herhangi bir ağ göstermeden kapanır. Lütfen bana bir ağ ile eksiksiz bir çözüm önerin veya en azından wifi bağlantım için bir şey önerin. Fabrika sıfırlama dışında benim wifi için önerilen tüm hileler denedim ama işe yaramaz.

Çözüm: Şu anda yapabileceğiniz en iyi şey, telefon verilerinizi yedeklemek ve fabrika ayarlarına sıfırlamaktır. Sıfırlama işlemi tamamlandıktan sonra telefonunuza henüz herhangi bir uygulama yüklemeyin. Önce sorunun hala devam edip etmediğini kontrol etmeyi deneyin ve bu durumda bu büyük olasılıkla donanımla ilgili bir sorundur, bu durumda telefonu bir servis merkezine getirmeniz ve kontrol ettirmeniz gerekir.

Bizimle etkileşime geçin

Android telefonunuzu kullanırken karşılaştığınız soru, öneri ve sorunlarınızı bize iletmekten çekinmeyin. Bugün piyasada bulunan her Android cihazı destekliyoruz. Ve endişelenmeyin, sorularınız için tek bir kuruş talep etmeyeceğiz. Bu formu kullanarak bize ulaşın. Aldığımız her mesajı hızlı bir şekilde yanıtlayamayacağımızı okuyoruz. Size yardımcı olabildiysek, lütfen yayınlarımızı arkadaşlarınızla paylaşarak kelimeyi yaymamıza yardımcı olun.