Çözülmüş Samsung Galaxy J5 Mobil Verileri Çalışmıyor

#Samsung #Galaxy # J5’e sahip okuyucularımızın telefonlarıyla yaşadıkları sorunları düzeltmelerine yardımcı olmayı hedeflediğimiz sorun giderme serimizin başka bir bölümüne hoş geldiniz. Bu model, bir alüminyum unibody üzerinde 5.2 inç Super AMOLED ekrana sahip orta menzilli bir akıllı telefon. Telefon, 2 GB RAM ile birleştirildiğinde cihazın uygulamaları sorunsuz bir şekilde çalıştırmasına izin veren Exynos 7870 yonga setini kullanıyor. Bu sağlam bir telefon olmasına rağmen, bugün ele alacağımız bazı sorunların ortaya çıkabileceği durumlar vardır. Sorun giderme serimizin bu son bölümünde, Galaxy J5 mobil veri çalışmıyor sorununu ve diğer ilgili sorunları ele alacağız.

Bir Samsung Galaxy J5 veya bu konuda başka bir Android cihazınız varsa, bu formu kullanarak bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Cihazınızla ilgili endişeleriniz konusunda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. Bu, hiçbir dize eklenmeden sunduğumuz ücretsiz bir hizmettir. Bununla birlikte, bizimle iletişime geçtiğinizde, doğru bir değerlendirme yapılabilmesi ve doğru çözümün verilebilmesi için olabildiğince ayrıntılı olmaya çalışmanızı rica ediyoruz.

Bu serinin önceki bölümlerine göz atmak istiyorsanız, bu bağlantıya göz atın.

Bize Facebook ve Google+ sosyal medya hesaplarımızdan da ulaşabilirsiniz.

J5 Mobil Veri Çalışmıyor

Sorun: Son iki gündür, Samsung J5 cihazımda internet tarayıcıma erişemiyorum. Wi-Fi kullanmıyorum, çoğunlukla Veriye güveniyorum. Ayrıca Play Store uygulaması açılır, ancak uygulamaları aramama veya yüklediğim uygulamaların listesini açmama izin vermez. Cihazımda sosyal medya kullanmıyorum, sadece Whatsapp ve Kik gibi mesajlaşma uygulamaları kullanıyorum. İyi çalışıyor gibi görünüyor, yani mesaj gönderip alabilirim, fotoğraf gönderebilirim, ancak birisi video gönderirse oynatılmaz. Kik üzerinden gif göndermek de işe yaramaz ve profil resimlerini ayarlamak da işe yaramaz. Cihazı yumuşak bir şekilde sıfırlamayı denedim, sorun devam ediyor. Ben yardımcı olmadı veri yanı sıra, internet tarayıcısında önbelleği temizlemeyi denedim. Başka ne deneyebileceğimden emin değilim.

İlgili Sorun: Merhaba Veri mobil kullandığımda sorunları olan bir Samsung J5 var. Görünüşe göre 4G sinyali satın alıyor, çalışmıyor. Telefonumu birçok kez yeniden başlattım ama sorun devam ediyor. Mobil veriye bağımlıyım. Onsuz çalışamam. Bu durumda ne yapmalıyım? Teşekkür ederim!

Çözüm: Bu durumda yapmanız gereken ilk şey, mobil veri aboneliğinizi kontrol etmektir. Aylık veri izninizi aştıysanız, bazı operatörler veri bağlantınızı daraltır, bu da hızı yavaşlatır ve bu da büyük veri dosyalarının gönderilmesi veya alınmasıyla ilgili sorunlara neden olur.

Hala veri izniniz dahilindeyseniz ve sorun devam ediyorsa, aşağıda listelenen sorun giderme adımlarına devam edin.

    Telefonunuzda LTE sinyali aldığınızdan emin olun. Telefon Güvenli Modda başlatıldığında sorunun oluşup oluşmadığını kontrol edin. sorun bu modda ortaya çıkmazsa, indirdiğiniz bir uygulamadan kaynaklanabilir. Bunun ne olduğunu öğrenin ve kaldırın.Telefonunuzda APN ayarlarını düzelttiğinden emin olun. Telefon verilerinizi yedekleyin ve ardından fabrika ayarlarına sıfırlayın.

Yazılım Güncellemesinden Sonra J5 Mobil Verileri Çalışmıyor

Sorun: J5’im var. Sorunları vardı, rastgele yeniden başlatıldı ve zaman zaman güncelleme menüsüne yeniden başlatılacaktı. En son yazılım sürümüne güncelledim ve şimdi yeniden başlatmayı ve yaşadığım diğer rastgele sorunları durdurdu. Ancak, nedense, ben sadece wifi ile bağlı olduğumda internet kullanabilirsiniz. Eğer wifi bağlı değilsem, çevrimiçi olmadığımı belirten bir mesaj alıyorum. Bağlantı çubuklarım olduğunu görebiliyorum ve internet bağlantısı yükseltmeden önce çalıştı, yükseltme gününü oldukça kullandım. T-Mobile ağını kullanan Walmart aile planındayım. Benim için herhangi bir öneriniz olur mu? Teşekkür ederim. Yardımı takdir ediyorum.

Çözüm: Telefonunuzun APN ayarları doğru yapılmamış gibi görünüyor. Aşağıda listelenen APN ayarlarını kullanmayı deneyin.

    APN Adı: Family MobileAPN: web.omwtoday.comProxy: Bağlantı Noktası: Kullanıcı Adı: Parola: Sunucu: MMSC: http://wirelessfour.mmsmvno.com/mms/wapencMMS: ProxyMMS: PortMCC: 310MNC: 260 Kimlik Doğrulama Türü: APN Tür: varsayılan, supl, mms, fotaAPN Protokolü: IPv4APN Dolaşım Protokolü: IPv4Bearer: MVNO Tür:

Bizimle etkileşime geçin

Android telefonunuzu kullanırken karşılaştığınız soru, öneri ve sorunlarınızı bize iletmekten çekinmeyin. Bugün piyasada bulunan her Android cihazı destekliyoruz. Ve endişelenmeyin, sorularınız için tek bir kuruş talep etmeyeceğiz. Bu formu kullanarak bize ulaşın. Aldığımız her mesajı hızlı bir şekilde yanıtlayamayacağımızı okuyoruz. Size yardımcı olabildiysek, lütfen yayınlarımızı arkadaşlarınızla paylaşarak kelimeyi yaymamıza yardımcı olun.