Çözülmüş Samsung Galaxy J7 Bağlı Şarj Cihazı Uyumsuz Hatası

#Samsung #Galaxy # J7, uygun bir fiyata harika bir kullanıcı deneyimi sağlamak için tasarlanmış orta sınıf bir akıllı telefon. Bu telefonun 2017 sürümü, alüminyum gövdeli 5.5 inç Super AMOLED ekrana sahip. Herhangi bir uygulamayı sorunsuz bir şekilde işleyebilecek kadar güçlü 3GB RAM ile birleştirilmiş Exynos 7870 okta çekirdekli işlemci kullanıyor. Bu sağlam bir telefon olmasına rağmen, bugün ele alacağımız bazı sorunların ortaya çıkabileceği durumlar vardır. Sorun giderme serimizin bu son bölümünde, Galaxy J7 bağlı şarj cihazının uyumsuz hatası ve diğer ilgili sorunlarla başa çıkacağız.

Bir Samsung Galaxy J7 veya bu konuda başka bir Android cihazınız varsa, bu formu kullanarak bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Cihazınızla ilgili endişeleriniz konusunda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. Bu, hiçbir dize eklenmeden sunduğumuz ücretsiz bir hizmettir. Bununla birlikte, bizimle iletişime geçtiğinizde, doğru bir değerlendirme yapılabilmesi ve doğru çözümün verilebilmesi için olabildiğince ayrıntılı olmaya çalışmanızı rica ediyoruz.

Bu serinin önceki bölümlerine göz atmak istiyorsanız, bu bağlantıya göz atın.

Bize Facebook ve Google+ sosyal medya hesaplarımızdan da ulaşabilirsiniz.

J7 Bağlı Şarj Aleti Uyumsuz Hata

Sorun: Telefonum birdenbire aşağıdakileri belirten bir mesaj veriyor: Bağlı şarj cihazı bu telefonla uyumsuz. Telefonunuzun hasar görmesini önlemek için şarj işlemi durdurulmuştur. Şarj işlemine devam etmek için, bu telefonla birlikte verilen orijinal şarj cihazını ve kabloyu kullanın. Bu, telefonum şarj olmuyorken, fişi takılı değilken oluyor. Yazarken de çok fazla gecikme var.

Çözüm: Bu soruna genellikle hatalı bir şarj kablosu veya duvar şarj cihazı neden olur, bu nedenle telefonunuzu şarj etmek için farklı bir şarj kablosu ve duvar şarj cihazı kullanmayı denemelisiniz ve sorunun hala devam edip etmediğini kontrol etmelisiniz. Varsa, aşağıdaki adımlarla devam edin.

    Telefonun şarj bağlantı noktasını, içine sıkışmış kir veya kalıntıların temizlendiğinden emin olarak bir basınçlı hava kabı kullanarak temizleyin. Telefonu şarj etmeyi deneyin Telefonun bilgisayarın USB bağlantı noktasından şarj olup olmadığını kontrol edin. Bunu yaparsa, sorun şarj bağlantı noktasındaki hasarlı bir pimden kaynaklanır, bu durumda bunun bir servis merkezinde kontrol edilmesi gerekir. Soruna, fabrika ayarlarına sıfırlama yaparak bir yazılım aksaklığından kaynaklanıp kaynaklanmadığını kontrol edin. Sıfırlamayı yapmadan önce telefon verilerinizi yedeklediğinizden emin olun.

Yukarıdaki adımların sorunu çözememesi durumunda, telefonu bir servis merkezine götürmeniz ve kontrol ettirmeniz gerekir.

J7 Şarj Ederken Samsung Logosunda Kaldı

Sorun: Başlangıçta Verizon’lu bir telefonum var ama başarılı bir şekilde taşıyıcımla çalıştırmayı başardım. Yaklaşık bir yıldır bu konuda hiçbir sorun yaşamadım. Telefonu normal şekilde açtığımda, kısa bir Samsung logosu görünüyor ve birkaç saniye sonra her şey yolunda. Ancak, yeniden başlatılması ve Samsung logosuna yapışması gerektiğinde telefonum yanımda (dokunulmamış ve uyuyor) şarj oluyordu. Orada kalır ve ilerlemez, ancak küçük onay işareti hala animasyonunun tekrar tekrar gitmesine neden olur. Normal önyükleme beni logo ekranına geri getiriyor, fabrika ayarlarına sıfırlama yapmaktan çekiniyorum, güvenli mod beni logo ekranına gönderiyor, güç kapama telefonumun üstünde mavi bir ışık bırakıyor, garip bir şekilde ve USB Hata Ayıklama Modundan şüphe duyuyorum herhangi bir faydası olurdu. Bilgisayarıma takmayı ve farksız üç seçeneği (yeniden başlatma, güvenli mod, güç kapatma) geçmeyi denedim. Diğer tek düşüncem, tamamen logodan ölmesine izin vermek ve bunun yardımcı olup olmadığını görmek olacaktır, ama önce burada kontrol edeceğimi düşündüm. Herhangi bir yardım mutluluk duyacağız!

Çözüm: Telefonunuzda takılı bir microSD kart varsa çıkarın. Telefonu kurtarma modunda başlatın, ardından cihazın önbellek bölümünü silin. Sorunun hala devam edip etmediğini kontrol edin. Varsa, kurtarma modundan fabrika ayarlarına sıfırlama yapmayı düşünmeniz gerekir. Bunun telefon verilerinizi sileceğini unutmayın.

Yukarıdaki adımlar sorunu çözemezse, telefonu bir servis merkezine getirmeniz ve arızalı bir donanım bileşeninden kaynaklanabileceğinden kontrol ettirmeniz gerekir.

J7 Şarjları Açık ve Kapalı

Sorun: Telefonum% 41 idi ve kapatıldı. Bir süre yeniden başlamazdı ama sonunda başladı. Şarj etmeye gittiğimde şarj olmayacak. Lead ile uğraşırken / şarj bağlantı noktasını temizledikten sonra tekrar bir saniye şarj edebilir ve ardından tekrar şarj etmeyi durdurabilir. Kapattığında şarj etmek için taktığımda – bağlanacak, ancak hiç şarj olmuyor – telefon her birkaç saniyede bir titreşir (şarj olmaya başlar gibi) ve sonra hiçbir şey olmaz. Yeterince eski bir Samsung S5 modeli – yapabileceğim bir şey olup olmadığını görmek istiyorum.

Çözüm: Sorunun hatalı bir şarj kablosu ve duvar şarj cihazından kaynaklanmış olması mümkündür. Durumun bu olup olmadığını kontrol etmek için, telefonunuzu şarj etmek üzere farklı bir şarj kablosu ve duvar şarj cihazı kullanmayı deneyin. Sorun devam ederse, şarj portu arızalı olabilir. Bunu bir servis merkezinde kontrol ettirmeniz gerekir.

J7 Rastgele Kapatma

Sorun: Samsung J7 cihazım, pil bitmesine rağmen (dün gerçekleştiğinde% 50) rastgele güç vermeye başladı. Telefonu tekrar açabiliyorum ve bugüne kadar normal çalışıyor. Telefon bugün bir ara kendini kapattı ve simge kaybolmadan yaklaşık 1 saniye önce pil simgesini simgenin altına yakın siyah bir şeritle yanıp sönüyor. Telefon şarj olmuyor gibi görünüyor. Son 2 gün içinde herhangi bir iyileşme olmadan pili değiştirmeyi denedim. Önerileriniz için teşekkür ederiz!

Çözüm: Telefonunuzda şarj edilmiş bir pil takmayı deneyin, ardından cihazı kurtarma modunda açın. Bu moda erişebiliyorsanız fabrika ayarlarına sıfırlamanızı öneririm. Sıfırlamanın telefon verilerinizi sileceğini unutmayın.

Sorun devam ederse, bunun hatalı bir donanım bileşeninden kaynaklanmış olabileceğinden, bunu bir servis merkezinde kontrol ettirmeniz gerekir.

Bizimle etkileşime geçin

Android telefonunuzu kullanırken karşılaştığınız soru, öneri ve sorunlarınızı bize iletmekten çekinmeyin. Bugün piyasada bulunan her Android cihazı destekliyoruz. Ve endişelenmeyin, sorularınız için tek bir kuruş talep etmeyeceğiz. Bu formu kullanarak bize ulaşın. Aldığımız her mesajı hızlı bir şekilde yanıtlayamayacağımızı okuyoruz. Size yardımcı olabildiysek, lütfen yayınlarımızı arkadaşlarınızla paylaşarak kelimeyi yaymamıza yardımcı olun.