Çözülmüş Samsung Galaxy S8 Çağrı Ses Düzeyi Düşük

#Samsung #Galaxy # S8, Güney Kore şirketinin Infinity Display’i kullanan ilk amiral gemisi telefonu. Bu, tasarımın çok az ön çerçeveye sahip olması nedeniyle, telefonun ön kısmının çoğunu kaplayan 5,8 inçlik Super AMOLED ekran. Bu, telefonu çeşitli multimedya içeriklerini görüntülemek için harika hale getirir. Bu sağlam bir telefon olmasına rağmen, bugün ele alacağımız bazı sorunların ortaya çıkabileceği durumlar vardır. Sorun giderme serimizin bu son bölümünde, Galaxy S8 çağrı sesinin düşük olması ve diğer ilgili sorunların üstesinden geleceğiz.

Bir Samsung Galaxy S8 veya bu konuda başka bir Android cihazınız varsa, bu formu kullanarak bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Cihazınızla ilgili endişeleriniz konusunda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. Bu, hiçbir dize eklenmeden sunduğumuz ücretsiz bir hizmettir. Bununla birlikte, bizimle iletişime geçtiğinizde, doğru bir değerlendirme yapılabilmesi ve doğru çözümün verilebilmesi için olabildiğince ayrıntılı olmaya çalışmanızı rica ediyoruz.

Bu serinin önceki bölümlerine göz atmak istiyorsanız, bu bağlantıya göz atın.

Bize Facebook ve Google+ sosyal medya hesaplarımızdan da ulaşabilirsiniz.

S8 Çağrı Ses Seviyesi Düşük

Sorun: Son zamanlarda yapılan bir güncellemeden sonra gelen çağrı sesim soooo düşük olduğunda arayanı zar zor duyabiliyorum. Arayan kişi uzaktaymış gibi geliyor. Çağrı ses seviyesi zaten maksimum. Kulaklığı doğru duymak için kullanmalıyım. Telefonum düşme veya herhangi bir şeyden zarar görmez.

Çözüm: Çağrı ses seviyesi zaten maksimum seviyeye ayarlanmışsa, çağrıyı hala zar zor duyabilirsiniz, bunun bazı yazılım aksaklıklarından kaynaklanıp kaynaklanmadığını kontrol etmelisiniz. Bazen bir yazılım güncellemesinden sonra, esasen tamamen kaldırılmamış eski yazılım verileri nedeniyle bazı sorunlar ortaya çıkar. Bu eski yazılım verilerini telefonunuzdan tamamen kaldırmanın en iyi yolu fabrika ayarlarına sıfırlamaktır. Sıfırlamayı yapmadan önce telefon verilerinizi yedeklediğinizden emin olun.

Sıfırlamadan sonra sorunun devam etmesi durumunda, telefonun dahili hoparlörü ile ilgili bir sorun olabilir. Bunu bir servis merkezinde kontrol ettirmeniz gerekir.

S8 Üçüncü Taraf Çevirici Uygulaması Kullanılamıyor

Sorun: Merhaba. Bir Samsung Galaxy S8 sahibim ve üçüncü taraf bir çevirici kullanmakta zorlanıyorum (özellikle diğerleri dahil olmak üzere çevirici). Dahili çevirici her zaman göründüğü için arama alırken çeviricinin çalışmasını sağlayamıyorum gibi görünüyor. hatta çevirici bir (veya başka) kullanarak arama yapamıyorum. i yerleşik çeviriciyi ayarlar menüsünden hariç tutmaya ve her zaman sonuçsuz üçüncü taraf çeviricilere hak vermeye çalıştım. Bana yardım et, şimdiden teşekkürler

Çözüm: Bu durumda yapmanız gereken ilk şey, telefonunuzdaki varsayılan çevirici uygulaması uygulamasını ayarlamaktır.

    Ayarlar uygulamasını cihazınızda açınŞimdi AppsNext’e dokunun, menüyü açmak için sağ üst köşedeki üç noktaya dokunun Varsayılan uygulamalar’a dokununVarsayılan olarak ayarlanmış uygulamaları göreceksiniz.

Aynı sorun ortaya çıkarsa, telefon verilerinizi yedeklemenizi ve ardından fabrika ayarlarına sıfırlamanızı öneririm. Sıfırlama işlemi tamamlandıktan sonra Google Play Store’dan tercih ettiğiniz arama uygulamasını indirin ve ardından telefonunuzda varsayılan arama uygulaması olarak ayarlayın.

Arama Yaparken S8 Ekranı Siyah oluyor

Sorun: Bir numarayı aradığımda ekran kararıyor ve otomatik bir ekran kilidi yanıyor. Bir örnek; sesli mesaj çağırdığımda ve bu sorun ortaya çıktığında, genellikle ekran kilidini açmak için kaydırdığımda ekranın tekrar kararmasına neden olur veya slayt kilidi açık kalmaz, ancak sesli mesajlarımı almak için kodumu girmemi engeller. Ayrıca, düzenli telefon görüşmeleri yaparken, aramayı bitirdikten sonra, açık kalmadan önce ekranı birkaç kez kaydırmam gerekir.

Çözüm: Bu durumda ilk olarak yapmak isteyeceğiniz şey, yüklediğiniz bir uygulamanın soruna neden olup olmadığını kontrol etmektir. Bunu yapmak için telefonu Güvenli Modda başlatmanız gerekir. Telefon bu modda çalıştığında yalnızca önceden yüklenmiş uygulamaların çalışmasına izin verilir. Sorun bu modda ortaya çıkmazsa, indirilen bir uygulamadan kaynaklanabilir. Bunun hangi uygulama olduğunu öğrenin ve kaldırın.

Sorunun Güvenli Modda devam etmesi durumunda, aşağıda listelenen ek adımlarla devam edin.

    Telefonun önbellek bölümünü kurtarma modundan silin. Telefon verilerinizi yedekleyin ve ardından fabrika ayarlarına sıfırlayın.

Yukarıdaki adımlar sorunu çözemezse, bunun nedeni büyük olasılıkla hatalı bir donanım bileşenidir. Telefonu bir servis merkezine götürmeniz ve durumun böyle olup olmadığını kontrol ettirmeniz gerekir.

Yazılım Güncellemesini Kurduktan Sonra S8 Çağrısı Geliştirildi

Sorun: Sessiz giden ve düşen aramalarla ilgili sorunumu sunduğunuz için teşekkür ederiz. Samsung, “Arama dengesi iyileştirildi” yazan bir yazılım güncellemesi sundu. Güncellemeyi yükledikten sonra telefon son 2 gün içinde mükemmel çalışıyor. 50 gün içinde ilk kez artık kesintisiz arama yapabiliyorum. Ne yazık ki Samsung’un bunu ele alması beni oldukça hayal kırıklığına uğrattı. Gerçekten de bir yazılım sorunu olduğunda, sonlarından bir sorun olduğunu asla kabul etmediler.

Çözüm: Güncellemenin sorununuzu çözdüğünü duymaktan mutluluk duyuyoruz. Çoğu durumda telefon üreticileri, belirli endişeleri gidermek için belirli telefon modellerinde yazılım güncellemeleri yayınlar.

Bizimle etkileşime geçin

Android telefonunuzu kullanırken karşılaştığınız soru, öneri ve sorunlarınızı bize iletmekten çekinmeyin. Bugün piyasada bulunan her Android cihazı destekliyoruz. Ve endişelenmeyin, sorularınız için tek bir kuruş talep etmeyeceğiz. Bu formu kullanarak bize ulaşın. Aldığımız her mesajı hızlı bir şekilde yanıtlayamayacağımızı okuyoruz. Size yardımcı olabildiysek, lütfen yayınlarımızı arkadaşlarınızla paylaşarak kelimeyi yaymamıza yardımcı olun.