Çözülmüş Samsung Galaxy S8 Ekranı Siyah Yanıt Vermiyor

#Samsung #Galaxy # S8, geçtiğimiz yıl piyasaya sürülen ve önceki nesillerin olağan amiral gemisi tasarımından ayrılan amiral gemisi bir telefon. Bu, telefonun daha büyük bir 5.8 inç Süper AMOLED ekrana sahip olmasına izin verdiği için gerçekten iyi olan fiziksel ev düğmesini kullanan ilk model. Bu cihaz, 4GB RAM ile birleştirildiğinde uygulamaların sorunsuz çalışmasına izin veren Snapdragon 835 / Exynos 8895 işlemcisini kullanıyor. Bu sağlam bir telefon olmasına rağmen, bugün ele alacağımız bazı sorunların ortaya çıkabileceği durumlar vardır. Sorun giderme serimizin bu son bölümünde, Galaxy S8 ekranının siyah olduğu yanıt vermeyecek ve diğer ilgili sorunların üstesinden geleceğiz.

Bir Samsung Galaxy S8 veya bu konuda başka bir Android cihazınız varsa, bu formu kullanarak bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Cihazınızla ilgili endişeleriniz konusunda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. Bu, hiçbir dize eklenmeden sunduğumuz ücretsiz bir hizmettir. Bununla birlikte, bizimle iletişime geçtiğinizde, mümkün olduğunca ayrıntılı olmaya çalışın, böylece doğru bir değerlendirme yapılabilir ve doğru çözüm verilebilir.

Bu serinin önceki bölümlerine göz atmak istiyorsanız, bu bağlantıya göz atın.

Bize Facebook ve Google+ sosyal medya hesaplarımızdan da ulaşabilirsiniz.

S8 Ekranı Siyah Çıktı Yanıt Vermiyor

Sorun: Yenilenmiş, kilidi açılmamış bir galaksi s8 kullanarak – telefonu 3 hafta geçirdim. Dün, arabamdaki bir telefon görüşmesinden sonra, telefonumdan bluetooth ile arabaya müzik çalmaya çalıştım. Telefon ekranı kararmış ve yanıt vermemiştir. Bunun neden olabileceğini düşünebileceğim tek şey iki şeyden biriydi: 1) Günün erken saatlerinde müzik çalmak için Samsung’un müzik çalar uygulamasını indirdim. 2) Oğlum telefonumda bir oyun oynuyordu ve belki bir ekleme ekranı geldi ve bir şeye çarptı. Yaklaşık 2 saat sonra, giderebileceğim bir yerde olduğumda, yazılım sıfırlamasını yaptım ve telefon tekrar açıldı (tuşları yaklaşık 30 saniye veya daha fazla tutmam gerekti – sadece 7 ila 10 saniye bekletmek işe yaramadı) . Telefonun sabit olduğunu düşündüm. Birkaç saat sonra, reddit uygulamasını (telefonu ilk kez kurduğumdan beri kullanıyorum, sorunsuz) kullanırken telefon otomatik olarak yeniden başlatma döngüsüne girdi. Gelip kalmadan önce birkaç kez yaptım. Telefonu güvenli modda yeniden başlattım ve herhangi bir sorunla karşılaşmadım. Norton’un anti-virüs uygulamasını indirdim – oğlum bir oyun sırasında yanlışlıkla bir şeylere isabet ederse, belki bir tür kötü amaçlı yazılım veya soruna neden olan bir şey olduğunu düşünürüm. Telefonu kapatarak bildirim panelinden güvenli modu kapattım; yeniden başlatıldığını düşündüm; ancak, başlangıç ekranı hiçbir zaman görünmedi ve ekran siyah kaldı. Önceki siyah ekrandan tek fark, mavi bildirim ışığının açık olması, hafifçe yanıp sönmesi, ancak asla tamamen sönmemesidir. Bundan sonra, zorla yeniden başlatmayı denedim ve ekran açılmayacaktı. Bunun gerçekleşmesi için vol aşağı tuşunu ve güç düğmesini basılı tutmanın saniye veya dakika sürebileceğini okudum, bu yüzden çeşitli süreler için birkaç kez denedim (en uzun yaklaşık 3 dakikaydı). Olacak tek şey, mavi bildirim ışığının düğmeleri basılı tutarken her 10 saniyede bir titremesi idi. Bu noktada, fişi takmaya ve uyumaya karar verdim. Bu sabah, telefon aynı durum-sürekli mavi bildirim ışığı ile siyah, tepkisiz bir ekranda. Ses yok, titreşim geri bildirimi yok, hiçbir şey yok. Zorla yeniden başlatma hala çalışmıyor. Telefonu kurtarma modunda başlatmayı denedim ve bu da çalışmıyor. Son olarak, telefonu şarj cihazına takın ve zorla yeniden başlatmayı denemeden önce 10 dakikadan fazla bekletin ve hafif mavi bildirim ışığı her 10 saniyede bir yanıp söner. Bu noktada ne yapacağınızdan emin değilim. Sorunu araştırdım ve bu seçeneklerin hiçbiri işe yaramazsa ne yapılacağı hakkında herhangi bir bilgi bulamıyorum. Telefonumu garanti kapsamında olduğu için geri göndermem gerekebileceğini varsayıyorum, ancak fotoğraflarımı ve videolarımı çıkarmayla ilgili endişeliyim. Başka olası çözümler varsa, lütfen bana bildirin.

Çözüm: Bu durumda yapmanız gereken ilk şey telefon pilinin yeterli şarj olduğundan emin olmaktır. Telefonunuzu şarj etmek için aşağıda listelenen adımları izleyin.

    Takılıysa, telefonunuzun microSD kartını çıkarın.Telefonun şarj bağlantı noktasını basınçlı hava kullanarak temizleyin. Duvar şarj cihazını kullanarak telefonu en az 20 dakika şarj edin. farklı bir şarj kablosu ve duvar şarj cihazı kullanarak. Ayrıca telefonu bilgisayarın USB bağlantı noktasından şarj etmeyi de denemelisiniz.

Pil yeterli şarj olduğunda yumuşak bir sıfırlama yapın. Bu, hem güç hem de ses azaltma düğmelerini en az 10 saniye basılı tutarak yapılır.

Telefon hala yanıt vermiyorsa, bunun hatalı bir donanım bileşeninden kaynaklanmış olabileceğinden, bunu bir servis merkezinde kontrol ettirmeniz gerekir.

S8 Çalışma Bildirimleri ile Siyah Ekran

Sorun: Pilim 10 dakika içinde% 50’den sıfıra kadar bitiyor. Telefonumu tam şarjlı güç bankama bağladım ve ekran şarj sembolü göstermedi. Bir süre bekledim. Tekrar açılan yumuşak bir sıfırlama yaptı. Bu işlemi birkaç kez yaptım. Geçen ay yaptığım gibi normalde sokette şarj etmeye çalıştım, aslında güneş paneli soketi. Şarj olduktan bir saat sonra. Telefonumu açtım. Tekrar başladığını duyabiliyordum, ama ekran hala siyahtı. Logo bile eskisi gibi görünmedi. FB mesajımın alındığı gibi biplediğini duyabilirdim. Tekrar kapatmayı denedim ve birkaç kez, birkaç dakika boyunca yumuşak sıfırlama. Yine de aynı sorun devam ediyor. Bir yaşında bir telefon. Pil sadece uzun süre 10 saat dayanır. Geçen ay küçük bir resepsiyonun olduğu bir yerde bulundum. Pil sadece resepsiyon bulmaya çalışarak çok iş var. Telefonumu çoğunlukla geçen ay güneş paneli üzerinden şarj edilen güç bankamdan şarj ediyordum. Neyin yanlış olduğunu bulmak için tamir atölyelerinden uzaktayım. Telefonumun siyah ekran göstermesinden önce birkaç lastik oldu ama daha önce kendini sıraladı.

Çözüm: Telefonda pil ve ekran sorunu var gibi görünüyor. Şu anda yapılacak en iyi şey telefonu kurtarma modunda başlatmaktır. Ekran bu modda çalışıyorsa, fabrika ayarlarına sıfırlamanız gerekir. Sıfırlamanın telefon verilerinizi sileceğini unutmayın.

Yukarıdaki adımın sorunu çözememesi durumunda, telefonu bir servis merkezine getirme ve kontrol ettirme zamanı gelmiştir.

Bizimle etkileşime geçin

Android telefonunuzu kullanırken karşılaştığınız soru, öneri ve sorunlarınızı bize iletmekten çekinmeyin. Bugün piyasada bulunan her Android cihazı destekliyoruz. Ve endişelenmeyin, sorularınız için tek bir kuruş talep etmeyeceğiz. Bu formu kullanarak bize ulaşın. Aldığımız her mesajı hızlı bir şekilde yanıtlayamayacağımızı okuyoruz. Size yardımcı olabildiysek, lütfen yayınlarımızı arkadaşlarınızla paylaşarak kelimeyi yaymamıza yardımcı olun.