Çözülmüş Samsung Galaxy S8 Şarj Cihazı Hızlı Bir Şekilde Bağlantıyı Kesiyor

#Samsung #Galaxy # S8, geçen yıl piyasaya sürülen ve şirketin önceki amiral gemisi modelinden hareket eden yeni bir tasarıma sahip bir amiral gemisi telefonu. Bu yeni model, çok az çerçeveli çok daha büyük 5.8 inç Süper AMOLED ekran kullanıyor. Önünde parmak izi sensörü veya fiziksel ana sayfa düğmesi yoktur, bunun yerine sensör cihazın arkasında bulunur. Bu sağlam bir telefon olmasına rağmen, bugün ele alacağımız bazı sorunların ortaya çıkabileceği durumlar vardır. Sorun giderme serimizin bu son bölümünde, Galaxy S8 şarj cihazı bağlantı kesmelerinin hızla yeniden bağlanması sorununu ve diğer ilgili sorunları ele alacağız.

Bir Samsung Galaxy S8 veya bu konuda başka bir Android cihazınız varsa, bu formu kullanarak bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Cihazınızla ilgili endişeleriniz konusunda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. Bu, hiçbir dize eklenmeden sunduğumuz ücretsiz bir hizmettir. Bununla birlikte, bizimle iletişime geçtiğinizde, doğru bir değerlendirme yapılabilmesi ve doğru çözümün verilebilmesi için olabildiğince ayrıntılı olmaya çalışmanızı rica ediyoruz.

Bu serinin önceki bölümlerine göz atmak istiyorsanız, bu bağlantıya göz atın.

Bize Facebook ve Google+ sosyal medya hesaplarımızdan da ulaşabilirsiniz.

S8 Şarj Cihazı Hızlı Bağlantıyı Kesiyor

Sorun: Galaxy S8’im için adaptif bir hızlı şarj cihazı satın aldım. Çalışıyor gibi görünüyor, ancak şarj cihazını duvar prizine yeniden takmaya devam ediyormuşum gibi şarjı birkaç kez yeniden başlatmaya devam ediyor. Bu sorunu çözmeme yardım edebilir misin?

Çözüm: Çoğu durumda bu soruna genellikle telefon ve şarj cihazının iyi bir bağlantı olmaması neden olur. Bunu düzeltmek için aşağıda listelenen sorun giderme adımlarını izlemeniz gerekir.

    Telefonun şarj bağlantı noktasını, bu bağlantı noktasında sıkışmış kir ve kalıntıların temizlendiğinden emin olarak bir kutu basınçlı hava kullanarak temizleyin. Sorunun devam edip etmediğini kontrol edin. Telefonu şarj etmek için farklı bir şarj kablosu kullanmayı deneyin. Bazen bu sorun, özellikle bazı gevşek telleri varsa veya telefonun şarj bağlantı noktasına tam olarak uymuyorsa kullandığınız kablodan kaynaklanabilir. Farklı bir duvar şarj cihazı kullanmayı deneyin.

Sorun bu noktada devam ederse, telefonu bir servis merkezine götürmeniz ve sorunun hatalı bir şarj bağlantı noktasından kaynaklanabileceğinden kontrol ettirmeniz gerekir.

S8 Açılmıyor

Sorun: Düğmeyi kullanırken S8’im açılmıyor, hala bir tür çalışma olduğunu söyleyebileceğim tek yol, kablosuz bir şarj cihazına takıldığında ve son uygulamalar ve geri düğmesi yanıyor. Ses seviyesi düğmeleri, zil sesi sesimi her ayarladığımda bip sesini duyabildiğim için de çalışıyor. VE GÜVENLİ MOD KURTARMA MODUNA VEYA HERŞEYE GİTMEYİ SÖYLEMEYİN. BUNU KAPATABİLİRİM. i yeniden başlatmaya zorladı ve herhangi bir samsung logosu görmedim. LCD ekran arızalı mı?

Çözüm: Kablosuz şarj cihazını kullanarak telefonu 30 dakika önce şarj etmeyi deneyin. Bu yapıldıktan sonra telefonu kurtarma modunda başlatabildiğinizi kontrol edin. Bu moda erişebiliyorsanız buradan fabrika ayarlarına sıfırlama yapmalısınız. Sıfırlamanın telefon verilerinizi sileceğini unutmayın.

Sorun devam ederse, bunun nedeni büyük olasılıkla ekran aksamındaki hatalı bir donanım bileşenidir. Telefonu bir servis merkezine götürmeniz ve kontrol ettirmeniz gerekir.

S8 Yanlış Pil Seviyesi

Sorun: Merhaba. Kısa bir süre önce lityum iyon piller hakkında öğrendiklerimden yararlanmayı ve uyumlu telefonlarla kullanıcının şarj etme eşiğini ayarlamasını sağlayan Pil Şarj Sınırı adlı bir program yüklemeyi umarak telefonumu rootladım. telefonlarını şarj cihazında tam olarak şarj etmeden bırakın. Bu, topladığımdan, bu tip pillerin ömrünü / ömrünü artırmak için gerekliyse. Örneğin, programa% 25’in altına düştüğünde telefonu şarj etmesini ve yalnızca% 60’a kadar şarj etmesini istediğinizi söyleyebilirsiniz. Telefonu köklendirmek (bu programın kullanılmasına izin vermek için) ve sonunda başarılı olmak için mücadele ettikten sonra, programı yükledim ve benim dehşet içinde, başlangıçta belirlediğim sınırda şarj etmeyi durduracak olsa da, birkaç dakika sonra devam edeceğini keşfettim. Doluyor. Bu süre zarfında da şarj voltajını izlemeye başladım ve Akü Şarj Sınırı, BOŞALTMA modunda olduğunu söylese de, voltaj tırmanmaya devam ettikçe aslında şarj oluyordu. Uzun lafın kısası, yaklaşık bir hafta boyunca farklı ayarları denedikten sonra, nihayet programdan vazgeçtim ve kaldırdım. O zamandan beri, bir Pil Durumu sayfası aracılığıyla şarj voltajını izliyorum. İşte sürtünme. Voltaj yaklaşık 3.92 volt olduğunda şarjı çıkartacağım, ancak pil göstergesi / ölçer genellikle gerçek şarj durumunu yansıtmak için yükselmedi. Diyelim ki geceleri, yatmadan önce, telefon% 50 ve 3.92 volt şarj oluyor. Tüm açık uygulamaları kapattıktan ve yüklü bir uygulama olan Security Master ve kullandığım başka bir uygulama olan PowerPro ile önbellek önemsizliğini temizledikten sonra şarj cihazını fişten çıkarıyorum ve telefonu kapatıyorum. Akü göstergesi, voltaj hala oldukça yüksek olmasına rağmen düşük 30 saniyedir. Belki 3.8 volt. Çok yakında telefonla şarjın azaldığını (% 15, sanırım) ve 3.92 volt’a kadar şarj edebiliyorum da, göstergenin% 30’dan daha fazla kayıt yapmasını sağlayamıyorum. Bulduğum tek çözüm, telefonu kapatıp birkaç dakika sonra önyükleme yapmak. Sonra, bazen sayaç 40’larda bir yere geri döner. Neler oluyor? Göstergenin tekrar düzgün çalışmasını sağlamak için telefonu kapatana ve TAMAM olarak şarj edene kadar kullanmam gerekiyor mu (kaçınmayı umduğum bir şey çünkü bu uygulama okuduğumdan lityum iyon pillere kadar zararlı)? Bu sorun telefonu köklendirme ile ilgili mi, eğer öyleyse kökten çıkarmam gerekir mi? İnternette bu modelle ilgili bu sorundan söz edemiyorum, ancak telefonumun kilidi açıldığı ve artık bağlanmadığı için almadığım bir yazılım ya da güncelleme ile çözülen yaygın bir sorundur / belki de bir taşıyıcı (markalı bir T-Mobile’dır). Kurtarma Modunda önbellek bölümünü silmeyi denedim, ancak bu yardımcı olmuyor. Yalnızca yeniden başlatma geçici bir çözüm sağlar. Sağlayabileceğiniz herhangi bir giriş için çok teşekkürler.

Çözüm: Şu anda yapabileceğiniz en iyi şey, fabrika ayarlarına sıfırlama yaparak bu sorunun bazı yazılım aksaklıkları nedeniyle olup olmadığını kontrol etmektir. Sıfırlamayı yapmadan önce telefon verilerinizi yedeklediğinizden emin olun. Sıfırlama işlemi tamamlandıktan sonra telefonunuza hiçbir uygulama yüklemeyin. Önce sorunun devam edip etmediğini kontrol etmeyi deneyin. Bu durumda pil zaten arızalı olabilir. Bunu kontrol ettirmeniz ve arızalı olduğu tespit edildiğinde servis merkezine değiştirilmesini sağlamanız gerekir.

Bizimle etkileşime geçin

Android telefonunuzu kullanırken karşılaştığınız soru, öneri ve sorunlarınızı bize iletmekten çekinmeyin. Bugün piyasada bulunan her Android cihazı destekliyoruz. Ve endişelenmeyin, sorularınız için tek bir kuruş talep etmeyeceğiz. Bu formu kullanarak bize ulaşın. Aldığımız her mesajı hızlı bir şekilde yanıtlayamayacağımızı okuyoruz. Size yardımcı olabildiysek, lütfen yayınlarımızı arkadaşlarınızla paylaşarak kelimeyi yaymamıza yardımcı olun.