Daha önce hiç duymadığınız 15 Android özelliği

Akıllı telefonlar giderek daha güçlü hale geldiğinde, özellikleri de aynı: sosyal medyayı kontrol etme, e-posta gönderme ve hatta arama yapma! Her ne kadar ciddi olursa olsun, Android akıllı telefonunuzdan tam olarak yararlanabileceğiniz gizli özellikler vardır. Yakın zamanda kullanışlı hileler listesini geliştirici seçeneklerine nasıl erişeceğiniz, telefonunuzun size nasıl okunacağı ve daha fazlasıyla güncelledi!

  • En iyi ramlar kullanılabilir: Androidinizi dönüştürün
  • Bu sesli komutlarla Google Asistan'dan en iyi şekilde yararlanın

1. Ekran kilitli iken sesli arama

Birkaç kullanıcı bu hileyi biliyor: Bazı Android akıllı telefonlar, ekran kapalıyken bile "Tamam Google" diyerek sesli arama yapmanızı sağlar! Ne yazık ki, yalnızca ses algılama sistemi etkin olan cep telefonları bu işlevi gerçekleştirebiliyor.

Verify your Google voice options in order to check whether your phone can perform this trick. / © ANDROIDPIT

Telefonunuzun bu hileyi yapabildiğini öğrenmek için Google Ayarları> Arama ve Google Asistan> Ses> Tamam Google algılama> Daima Açık olarak gidin . Sesinizi tanımak için Google'ı eğitmeniz gerektiğini unutmayın (bu seçenek aynı ekranda). 'Kapatılmış ekran' algılamasını sunmayan telefonların "Her Zaman Açık" yerine "Herhangi bir ekrandan" adlı bir seçeneği vardır.

2. Uzaktan kapatın ve kayıp telefonunuzu sıfırlayın

Telefonunuzu kaybetmek yeterince kötüyse de, bir yabancının tüm kişisel bilgilerinize erişebileceğini düşündüğünüzde daha da kötüdür. Şans eseri, Google'ın Android Cihaz Yöneticisi adlı mükemmel bir özelliği vardır; bu özelliği, cihazınızı yanlış yerleştirdiğinizde kontrol etmenizi sağlar.

On Android 6.0, the ‘Google Settings’ have been set up in Android’s ‘General Settings’. / © ANDROIDPIT

Android Cihaz Yöneticisi, telefonunuzu izlemekten çok daha fazlasını yapar; onu aramanıza, uzaktan kapatmanıza veya fabrika ayarlarına sıfırlamanıza izin verir. Bu özelliği, yalnızca Ayarlar> Güvenlik> Telefon Yönetimi'ne giderek etkinleştirin ve telefonunuzu kaybettiyseniz, bilgisayarınızdaki siteye erişin.

If your phone is on, Android Device Manager can help you find it anywhere in the world. / © ANDROIDPIT

Find My Device

3. Kendi karanlık temayı etkinleştirin

Android Marshmallow karanlık temayı şimdilik terk etti, ancak kendi ev içi karanlık temanızı yaratmanın bir yolu hala var. Düşlediğiniz karanlık temayı elde etmek için S ettings> Erişilebilirlik> Ters Çevrilmiş İşleme'ye gidin.

It’s not exciting, but it’ll save battery power. / © ANDROIDPIT

Ekran görüntüleri karanlık modu hesaba katmaz ve uygulama simgelerinin görünümünü etkiler. Bununla birlikte, okunabilirlik söz konusu olduğunda tema harika, çünkü gece veya parlak ışıkta okumak için mükemmel.

4. Chrome sekmelerine diğer cihazlardan erişin.

Chrome'u varsayılan tarayıcı olarak kullanıyorsanız (çoğu kullanıcı gibi), açık Chrome sekmelerinize diğer telefonlarda veya tabletlerde de erişebileceğinizi biliyor muydunuz?

Click on the recent tab (left) to access your Chrome tabs on all of your other devices. / © ANDROIDPIT

Chrome'a ​​bağlandığınız sürece, yeni bir sekme açtığınızda, ekranın sağ alt kısmında 'son sekmeler' seçeneğini görürsünüz. Diğer cihazlarınızdaki açık URL'lerin tümünü görmek için üzerine dokunun.

5. Telefonunuzu kaybetmeniz durumunda, iletişim bilgilerinizi bırakın.

Eşyalarını kaybetme eğiliminde olanlar (veya telefonlarını bir restoran masasında veya bir barda terk edenler) için bu değerli bir ipucudur. Telefonunuz kaybolursa ve birisinin bunu alabileceğini düşünüyorsanız, iletişim bilgilerinizle birlikte telefonunuza bir mesaj bırakabilirsiniz.

Contact details, pleas, threats: you can have whatever info you want on your home screen. / © ANDROIDPIT

Zaten telefonunu kaybettiyseniz Android Cihaz Yöneticisi ile aynı özelliğe sahip olabilirsiniz, ancak bu kesinlikle ayarlamanız gereken bir güvenlik önlemidir. İletişim bilgilerinizi veya talimatlarınızı eklemek için Ayarlar> Güvenlik> Ekran mesajını kilitle seçeneğine gidin. Telefonunuzu bulan birine ödül vermek de kötü bir fikir değil!

6. Belge tarayıcı

Bir zamanlar, dijital çağın başlangıcında, dijital bir kopyasını yapmak için büyük bir tarayıcıya yatırım yapmak zorunda kaldınız. Bugün, akıllı telefonunuz kendi başına çok yönlü bir tarayıcı olarak işlev görebilir. Kalite iyi olmasa da, süreç çok daha pratiktir.

CamScanner is one of the best apps around for scanning your documents. / © ANDROIDPIT

CamScanner -Phone PDF Creator

Cep telefonunuzu tarayıcı olarak kullanmak istiyorsanız, birkaç seçeneğiniz vardır. Dokümandan bir fotoğraf çekip bir resim olarak kaydedebilir veya dönüştürmek için Google Drive'ı kullanabilirsiniz. Bunun için CamScanner veya Evernote gibi mükemmel uygulamalar da vardır.

7. Kablosuz bir hotspot ol

Bağlanma, çoğunuzun zaten öğreneceğiniz bir özelliktir ancak akıllı telefonunuzu bir Kablosuz hotspot'a dönüştürebilirsiniz ve bunu Lollipop ve Marshmallow'dan beri yapmak daha kolaydır. İşlem, akıllı telefon bağlantısını, diğer cihazların bağlanabileceği bir Wi-Fi şebekesine dönüştürür.

Set up your own Wi-Fi hotspot. / © ANDROIDPIT

Ayarlar> Daha fazla> Bağlantı paylaş ve Mobil hotspot'a gidin . Orada, ona bağlanmak için ağ adını ve şifreyi ayarlayabilirsiniz. Bununla birlikte, mobil veri harcamanızı göz önünde bulundurduğunuzdan emin olun.

Pusula ve barometre

Telefonunuzda bulunan çeşitli sensörleri biliyor musunuz? Sadece kuzey veya güney yönünü bilmez, aynı zamanda Smart Compass veya AndroiTS Compass Free gibi bir uygulamayı indirebilir ve cep telefonunuzu pusula haline getirebilirsiniz.

There are a number of navigation-based apps now available for Android. © ANDROIDPIT

Smart Compass

AndroiTS Compass Free

Bir çok telefon aynı zamanda mobil cihazınızı taşınabilir hava istasyonuna dönüştüren bir barometreye de sahiptir. Barometer Altimeter DashClock ve Barometer Monitor gibi uygulamalar, atmosfer basıncındaki değişiklikleri tahmin etmenize yardımcı olabilir.

Barometer Altimeter DashClock

Barometer Monitor

9. Barkod tarayıcı

Telefonunuzun kamerasına geri dönelim: Barkod Okuyucu gibi uygulamalarla kolayca bir barkod tarayıcı haline getirebilirsiniz. Uygulama, barkodların yanı sıra QR kodlarıyla da çalışıyor ve bir çok alternatifi var!

Scanning a barcode is a breeze with the Amazon app. © ANDROIDPIT

Barcode Scanner

Neden barkod taramak istersiniz? Her şey kullandığınız uygulamaya bağlı ancak alışveriş temel nedeni: bir dükkanda bir öğe görürseniz, çevrimiçi fiyat karşılaştırması yapabilir veya barkodu kullanarak stokta olmayan bir öğe sipariş edebilirsiniz.

10. Fitness takipçisi

Akıllı telefonunuzda bir sürü sensör var. Bu, yürüyüş veya koşu rotalarınızı ve diğer etkinliklerinizi bilek etrafında sarılı veya çamaşırlarınıza sıkışmış diğer herhangi bir ekipmana ihtiyaç duymadan izleyebilmeniz anlamına gelir.

Google Fit in action / © Google

Yeni başlayanlar için, Google Fit bu amaç için bariz bir uygulamadır, ancak mobil cihazınızda veya bağlı aksesuarlarınızda çalışacak başka birçok uygulama da vardır. Ek bilgilere ihtiyacınız varsa, Runtastic Kalp Hızı İzleyicisi gibi uygulamalar akıllı telefonunuzun kamerasını kullanarak kalp atış hızınızı ölçebilir.

Google Fit – Fitness Tracking

Runtastic Heart Rate Monitor & Pulse Checker

11. Gizli özelliklerin kilidini aç (Geliştirici Seçenekleri)

Geliştirici seçeneklerini açmak, korkunç bir şey gibi geliyor, ancak cihazınızdaki özelliklerdir ve bunları istediğiniz zaman kullanabilirsiniz. Kendinizi bir geliştirici olarak düşünmüyor olsanız bile, herkes bazı gizli düzeltmeleri sağlamak için bu gizli özellikleri kullanabilir. Animasyonları kapatarak, oyun oynamadaki GPU performansını artırarak, USB bağlantısında hata ayıklayarak ve daha pek çok şey yaparak telefona yeni bir hız duygusu katmak mümkündür.

Tap “build number” seven times to enable developer options. / © Androidpit

Cennet geliştirici seçeneklerine doğru atılan ilk adım, onları gerçekte etkinleştirmektir. Bunu yapmak için Ayarlar> Telefon hakkında öğesine gidin, daha sonra numarayı oluşturmak için kaydırın ve üst üste yedi kez hafifçe vurun.

Bunu yaparak, geliştirici olduğunuzu bildirirsiniz (evet evet). Şimdi, normal ayarlar menüsüne dönün ve en alta gidin. "Telefon hakkında "'nın hemen üstünde Geliştirici seçenekleri görürsünüz. Yeni bulunan güçlerin tadini çikarma vakti.

12. Ekran üzeri bir video kaydedin

Android'de yıllardır ekran görüntüleri alabildik, ancak şaşırtıcı bir şekilde bu özelliği geliştiriciler, YouTubers ve uzman basın dışındaki birkaç kişi kullanıyor. Birine nasıl bir şeyler yapacağını göstermek için çok basit bir yol var.

Ekran üstü videoları yakalama

Opinion by Angela PalmerI find it really useful to take video screenshots as well as static screenshotsWhat do you think?5050130 participants

Etkinleştirecek bir şey yok, sadece AZ Ekran Kaydedici gibi bir uygulama yükleyin ve hepsi bu kadar. Oyun Başlatıcısı ile Galaxy S8 gibi bazı cihazlar bile bu standart oyun seçeneklerini getiriyor.

AZ Screen Recorder – No Root

13. Güvenliğinizi basitleştirin

Smart Lock, Android Lollipop'la birlikte gelen bir özelliktir ve 3 Android sürümünden sonra programla zamanınız gelmiştir. Bu az kullanılan ancak kullanışlı özellik, çok basit (ve otomatik) ayarlarla telefonunuzu kilitlemenizi veya kilidini açık tutmanızı sağlar:

Ayarlar> Güvenlik> Güvenilir Ajanlar'a gidin ve Akıllı Kilit özelliğini etkinleştirin. Etkinleştirildikten sonra, güvenilir cihazları (akıllı saatler veya Bluetooth kulaklıkları gibi), güvenilir siteleri (ev veya ofis gibi), güvenilir yüzleri (yüz şifrelerini çözme), ses açmayı veya kullanıcı tarafından kullanılan algılamayı seçebilirsiniz.

You can set your device to unlock when you use your headphones / © AndroidPIT

14. Android büyüteç kullanın

Bu, Android Erişilebilirlik Ayarları'nda bulunan basit ama çok kullanışlı bir özelliktir. Etkinleştirildiğinde, ekrandaki üçlü dokunuş sayesinde Android sisteminde herhangi bir yeri yakınlaştırabilirsiniz. Fotoğrafları paylaşmak ya da büyütemediğiniz anlık görüntüleri okumak için uygulamalarda yakın çekim yapmak için idealdir.

Büyütme moduna geçmek için geçici bir yakınlaştırma veya üçlü dokunuş için üç kez hafifçe vurun ve basılı tutun ve çikmak için üç kez hafifçe vurun. Büyütme modunda gezinmek için iki parmağınızla sürüklemeniz gerekecek. Ayarlar> Erişilebilirlik> Vizyon> Dokunmatik Zoom'a (veya Ayarlar> Erişilebilirlik> Büyütme Hareketleri ) gidin.

15. Telefonunuzun size okunmasını sağlayın

Metin-konuşma çıktısı, eller serbest etkileşimi daha basit hale getiren kullanışlı küçük bir araçtır. Cep telefonumda çevrimdışı okumak için tonlarca makale yazdım, ancak çok meşgulüm ve oturup okumaya zamanım olmadı. Bu nedenle, akşam yemeğini pişirirken veya evde şeyler yaparken hikayeleri anlatmak için Yazı Konuşma özelliğini kullanıyorum.

What’s better than having your phone read the news to you while you’re busy / © AndroidPIT

Ayarlar> Erişilebilirlik> Metin ile konuşma çıktısına gidin ve dil paketini yüklediğinizden emin olun. Metin okuma motorunuzun ayarlarına gidebilir ve yeni ses verilerini güncellemelerini sağlayabilirsiniz.

Bilmediğimiz başka Android sırları var mı? Onları bizimle paylaşmaya dikkat ettin mi? Aşağıdaki yorumları ne olduklarını bize bildirin.

Google Pixel'in nereden satın alınacağı

Best price

Google Pixel 5 inch 32GB Quite Black (Eng/IT/ES/DE/FR) Ship from EU New

£329.17

£329.17 total

Check Offer

Google Pixel XL 32GB Unlocked CASH ON COLLECTION ONLY I CAN POST ASK FIRST

£330.00

£330.00 total

Check Offer

Google Pixel 128GB 4G LTE SIM FREE/ UNLOCKED – Silver

£374.99

£374.99 total

Check Offer

Google Pixel 128GB 4G LTE SIM FREE/ UNLOCKED – Black

£375.99

£375.99 total

Check Offer

Google Pixel 5 128GB Quite Black US (Eng/IT/ES/DE/FR) Stock in EU

£383.13

£383.13 total

Check Offer

Compare prices