Depolama alanınızı bir daha asla boşa çıkarmamanın 3 yolu

Hangi telefonu kullandığım önemli değil, her zaman depolama alanı bitiyor gibi görünüyor. Google Play Store’dan güncellemeler, çevrimdışı harita verileri, devasa oyunlar, fotoğraflar, müzik – siz adlandırın, telefonumda ve yer kaplıyor. Yalnız olmadığımı biliyorum, bu yüzden depolama kılavuzunu nasıl sonlandıracağımıza dair bir kılavuz hazırladığımı düşündüm.

    Android akıllı telefonunuzun pilinin daha uzun ömürlü hale getirilmesi Android’inizdeki RAM nasıl artırılır

Telefonunuzu yavaşlatmanın yanı sıra, depolama alanınızın ağzına kadar dolu olması, telefonunuzun uygulamaları güncellemesini ve başka şeylerin yanı sıra yeni fotoğraflar çekmesini de önleyebilir. Bu adımları izleyin ve bir daha asla o noktaya ulaşmayacaksınız.

1. Dahili depolama alanınızı temizleyin

Akıllı telefondaki dahili depolama, temel olarak üç şey tarafından kullanılır:

    Uygulama verileri Önbelleğe alınmış veriler (sistem önbelleği, uygulama önbelleği) Kullanıcı verileri (müzik, fotoğraf, video vb.)

Neyse ki, bunların üçünü de kontrol edebiliriz. Kullanılmayan uygulamalar, şişirilmiş önbellekler ve gereksiz dosyalar üzerinde çalışmaya devam etmek için biraz zaman ayırın ve ihtiyacınız olmayanları silin. Veya sizin için zor işi yapmak için bir uygulama kullanın.

AndroidPIT smartphone clean 02

SD Maid, sürecin çoğunu otomatik hale getirir ve ES Dosya Gezgini Android dosya sisteminizi izler ve kalan dosyaları kaldırdığınız uygulamalardan temizlemenizi ister.


SD Maid – Sistem Temizleme Aracı

ES Dosya Gezgini Dosya Yöneticisi

Yalnızca kullanıcı verilerinizi silmek istemeyeceksiniz, ancak bazı depolama alanlarını boşaltmak için başka bir cihaza taşıyabilirsiniz. Örneğin, DCIM, Müzik ve Videolar klasörleri, korumak için bilgisayarınıza kaydedilebilir. Bunu yapmak için, telefonunuzu bir USB kablosuyla bilgisayarınıza bağlayın ve telefonunuzun kilidini açın.

    Akıllı telefonunuzda gerçekten ne kadar hafızaya ihtiyacınız var?

Özellikle telefonunuzda gerekmeyen klasörleri veya dosyaları bilgisayarınıza taşıyın. Tüm klasörleri kontrol etmeyi unutmayın – WhatsApp klasörünüz bile unutulmuş kayıtlı görüntülerle dolu olabilir. Huawei’nin EMUI’si gibi bazı Android özelleştirmeleri, görevi hızlı ve kolay hale getiren yerleşik bir depolama temizleme sistemine sahiptir.

storage clean app

2. microSD kartı yeniden icat edin

Google’ın microSD genişletme kullanımını sınırlandırma çabalarına rağmen, genişletilebilir bellek her zaman olduğu gibi popüler. Telefonunuzda microSD yuvası olmasa bile, daha fazla depolama alanı elde etmek için microSD’yi kullanabilirsiniz.

androidpit sd cards 3

Ek depolama alanı için microSD kart kullanmak sorunsuz değildir, ancak telefonunuzun sınırlı dahili deposunda yer kazanmanıza yardımcı olur. Telefonunuzda bir microSD kart için bir yuva varsa, uygulamalar veya gerekli dosyalar için dahili depolama alanını bırakarak fotoğraf veya müzik kaydedebilirsiniz.

Telefonunuzda microSD kart için bir yuva yoksa, USB OTG veya microSD kart adaptörü ile kullanabilirsiniz. Ardından adaptörü yanınıza almak için anahtarlarınızı takabilirsiniz.

    MicroSD kartı farklı Android sürümlerinde dahili depolama olarak biçimlendirme

Bazı uygulamaları harici depolamaya zorlayabilirsiniz, ancak bu isabetli veya yanlış bir şeydir (sonuçta, Android cihazınız cebinizde bir adaptörde depolanan bir uygulamayı nasıl eşitler?) Müzik, video, fotoğraf ve belgeleri microSD kartta saklamak çok mantıklı geliyor.

3. Buluttaki hayatı deneyin

Fotoğraflar ve müzik en büyük hafıza domuzlarıysa, onları buluta tekmelemek yeterlidir. Google’ın Fotoğrafları uygulaması, 16 MP veya daha düşük oldukları sürece ömür boyu fotoğraflarınız için ücretsiz sınırsız depolama sunar. Fotoğraflar ayrıca sınırsız 1.080p videoyu ücretsiz olarak saklamanıza izin verir. Çok sayıda başka bulut yedekleme seçeneği var, Google Foto yalnızca bir tanesi.

    Android için en iyi bulut depolama uygulamaları

AndroidPIT best cloud storage apps 1

Google Foto

Google Play Müzik, koleksiyonlarınızı çevrimiçi olarak saklamanıza da izin verir, ancak Google’ın hizmetinin dışında edindiğiniz müzikleri yüklemek kolay değildir. Ayrıca Spotify, SoundCloud veya iHeartRadio üzerinden müzik akışı yapabilirsiniz, ancak bu uygulamalarla melodilerinizi çalmak çok fazla veri tüketir.


Google Play Müzik

Telefonunuzda biraz yer açmak için müzik koleksiyonunuzu Google Play Müzik’e yüklemek istiyorsanız, eşlik eden bir uygulamaya veya PC’niz için bir Chrome uzantısına ihtiyacınız olacaktır. Kitaplığınızı, uygulamanın kendisinde Müzik Çal’a yüklemek için talimatlar için Müzik> Müzik Ekle seçeneğine gidebilirsiniz. Android uygulamasıyla almak için MP3 koleksiyonunuzdan 50.000 parçaya kadar yükleyebilirsiniz. Seçili albümleri ‘sabitleyerek’ çevrimdışı oynatılabilir hale getirebilirsiniz.

Sonuç

Bulut, cihaz dışı depolama seçenekleri ve genel yay temizliği ile ilgili birkaç dikkatli kararla, depolama alanınızın bitmemesini sağlayabilirsiniz. Bulut depolama alanı sizin için uygun değilse, bazı uygulamaları silmeyi, fotoğraflarınızı ve diğer dosyalarınızı PC’nize taşımayı veya bir microSD adaptörüne yatırım yapmayı düşünün.

Android’deki alanı nasıl temizlersin? Hangi depolama çözümlerini kullanıyorsunuz? Yorumlarda bize bildirin.