Dijital yay temizliği için nihai rehber

Bahar temizliği kavramı tanıdık bir kavram, eminim, ama bu uygulamayı dijital yaşamınıza kaç kez uyguladınız? Bu hafta, çevrimiçi dünyalarınızı organize edebilmeniz için dijital bahar temizliği için ipuçlarımızı veriyoruz.

Bulutun dağınıklığı nasıl giderilir

Bulut depolama, akıllı telefonunuzda, tabletinizde veya bilgisayarınızda önemli yer tasarrufu sağlayabilir, ancak dosyaların otomatik senkronizasyonu genellikle dağınıklığa neden olabilir. Bu özellikle fotoğraflar için geçerlidir. Her şey tasarruf etmeye değmez ve muhtemelen yalnızca tek kullanımlık olan ancak buluta yedeklenen yüzlerce görüntü ve ekran görüntüsü alacaksınız. Neyse ki, Google Fotoğraflar’ın kitaplığınızı dağıtmanıza yardımcı olacak gerçekten kullanışlı bir aracı vardır ve tam olarak yerleşiktir.

Akıllı telefonunuzdaki Google Fotoğraflar uygulamasında en alttaki Sizin için sekmesine gidin. Bu, Google’ın AI’sının fotoğraflarınızı yönetmenize yardımcı olabileceği alandır. Kütüphane kartınızı yönetin ve Şimdi deneyin’e dokunun. Google Fotoğraflar, arşivlenebilecek fotoğrafları belirler ve kalıcı bir şey yapmadan önce önerilerini inceleyebilirsiniz. Aşağıdaki resimlerde de görebileceğiniz gibi, benim her zaman arşivlerimi karıştırmaya gerek duymadığım AndroidPIT makaleleri için yakaladığım ekran görüntüleri ile dolu.

google photos clean up

Mobil uygulamalarınızdaki denetim izinleri

Hepimiz yaptık, aceleyle yeni bir uygulama indiriyorsunuz ve kullanmaya başlamak istiyorsanız, ne olduklarını bile okumadan istediği tüm izinleri çılgınca kabul ediyorsunuz. Ancak, telefonunuzdaki tüm uygulamalar ve nelere erişebildikleri hakkında ne sıklıkta düzgün bir denetim gerçekleştiriyorsunuz?

Bazı uygulamaların ne kadar yüzsüz olabileceğine şaşıracaksınız. Konumunuza erişmek isteyen bir hava durumu uygulaması mantıklıdır, ancak izin isteklerinin akıllı telefonunuzdaki kadar mantıklı olmasını beklemeyin. Mikrofonunuza erişmek isteyen bir el feneri uygulaması mı? Orada olduğunu biliyorsun. İyi bir dijital bahar temizliğinin bir parçası olarak, tüm uygulamalarınızın ve onlara hangi izinleri verdiğinizin tam denetimi önemlidir. Bunun nasıl yapılacağını özel makalemizde okuyabilirsiniz:

    Uygulama izinlerini görüntüleme ve yönetme

Julia: Mac X’imi Temizle’yi kullan

Yaklaşık dört yıl sonra, eski iMac’im geçen yıl mırıldanmaya başladı. Windows kullanan arkadaşlarımın çoğu sadece yorgun bir şekilde gülümseyebilse de, topal süreçler, azalan hayranlar ve daha uzun önyüklemeler beni rahatsız etti. Sabit sürücüyü yeniden takmak ya da temizlemek gerçekten yardımcı olmadı ve iyi şeyler önyüklenirken sadece kahve yapamadığım zaman, aynı zamanda zevkle içebilirdim, biliyordum: olmalı daha iyi bir çözüm.

Bazı araştırmalardan sonra Clean My Mac X temizleme aracı şeklinde çok hızlı bir şekilde buldum. Bu aracı birkaç aydır kullanıyorum ve tamamen memnunum. Mac kullanıcıları bir yıllık abonelik için yaklaşık 35 € ödüyor – indirim kodları zaman zaman internette bulunabilir. Ömür Boyu sürümün fiyatı 89 € ‘dur, bu yüzden karda olmak için iki yıldan biraz daha beklemek zorunda kalacaksınız, ancak fiyat bence buna değer. Clean My Mac X sadece bir kez nemli bir bezle silmez. Tüm ev, tabiri caizse, bir kez iyice temizlenir ve bahar için uygun hale getirilir. Program, sisteminize derin erişim ve kurulumdan sonra ayarlarda aktif olarak vermeniz gereken tam disk erişimi gerektirir. Aracın Mac’inizin en uzak köşelerinde çalışmasına izin verilir verilmez başlayabilirsiniz.

Bildschirmfoto 2020 01 28 um 10.22.05

“Temizleme” sektöründe, görüntü dosyaları, belge sürümleri ve görüntü dosyaları gibi eski sistem kalıntılarını ve aynı zamanda hatalı nesneleri tek tıklamayla görünür hale getirebilir ve bunları sistemden hızlı bir şekilde kaldırabilirsiniz. Posta ekleri ve çöp sepetinin derinlemesine temizlenmesi Clean My Mac’in temizleme planının bir parçasıdır. Aracın başka bir alanı, gizlilik bölümünde Mac’te kaldırılan kötü amaçlı yazılımları, sohbet verilerini ve tarayıcı geçmişini ve Otomatik Doldurma formlarını tarar.

Gördüğünüz gibi, araç eski önemsizlerden kurtulmak için çok şey yapıyor. Ama aynı zamanda Mac’inizi tekrar daha pürüzsüz hale getiriyor mu? Bence de. Bunu gerçekler ve rakamlarla ispatlayamıyorum, ama sadece sübjektif olarak hissederek yargılayabilirim. Etkinlik göstergesi daha düşük bir iş yükü gösterir ve bir tıklama ile belleği serbest bırakma özelliği harika bir duygudur. Mac’imi Temizle, Windows için de kullanılabilir – eğer hazırsanız. Daha sonra araca PC’mi Temizle denir. Mutlu temizlik!

Eric: Her şey DiskUsage ile ilgili

Hangi teknik aygıtlarımı kullanırsam kullanın, hafızanın neden dolu olduğunu bilmek istersem, daima aynı aracı kullanırım. Bu, her işletim sistemi için biraz farklı anlamına gelir, ancak her zaman aynı şeyi yapar. Windows’da WinDirStat, Android, DiskUsage ve Linux’ta en sevdiğim varyanta baobab denir. Hepsi bir 2B Alan Grafiği oluşturur ve sisteminizin sabit belleğinde en fazla yer kaplayan dizinleri veya dosyaları gösterir. Bu şekilde suçluya giden yolu tıklayabilir ve muhtemelen çok fazla disk alanı boşaltabilirsiniz.

diskusage app

Disk kullanımı

Eric: Parolalarınızı değiştirmeli veya LastPass kullanmalısınız

Tüm web sitelerinde aynı şifreyi kullanırdım. Bu akıllıca değil, çünkü tek bir web sitesi bile şifremi korumazsa, yanlış ellere geçebilir. Dolandırıcı şifremi Amazon, PayPal, eBay veya başka bir çevrimiçi mağazada da kullanıyorsa, hızlı bir şekilde pahalı hale gelecektir.

Bir taşla iki kuşu öldürmek için LastPass’a kaydoldum. Çevrimiçi hizmet tüm şifreleri güvenli bir sunucuda saklar. Giriş yaptıktan sonra, güvenlik sorunu olarak adlandırılır. LastPass birçok tanınmış web sitesi için şifrenizi otomatik olarak değiştirmenizi sağlar. Bir tuşa basıldıktan sonra Facebook, Google, Twitter, eBay, Amazon ve Co.’da farklı ve süper güvenli parolalara sahip olabilirsiniz. LastPass sayesinde, yalnızca LastPass şifresini hatırlamanız gerekir; çevrimiçi hizmet sizin için diğer şifreleri otomatik olarak yazacaktır.

lastpass autofill android oreo

Dijital yay temizliği için ipuçlarınız nelerdir? Bunları aşağıdaki yorumlarda paylaşın.

Tips & Tricks

Facebook Twitter