Dikkatli bir şekilde devam edin: Play Store'da sahtekarlık nasıl görülebilir?

Google, geçen sene Play Store'dan bir takım kötü amaçlı veya yanıltıcı uygulamaların bir kez daha yasaklandığını gururla bildirdi. Fakat hala kötü amaçlı yazılımlara karşı kaliteli bir savunma sağlamaktan uzakta. Play Store'da doğru uygulamayla ilgili arama hala yoğun bir araştırma konusudur ve doğru bilgiye sahiptir. Bu makalede, uygulama araştırmanız sırasında size yardımcı olacak bazı temel ilkeleri tanımlamaya çalışacağız.

 • En iyi Google Play Store alternatif uygulama mağazaları
 • Google Apps olmayan Android? Neredeyse her şey için alternatif vardır

Play Store çirkin bir yer haline gelmiştir. Bir zamanlar cevap bulabileceğiniz bir yer olarak düşünülmüştü. Telefonunuzun yeni bir özelliği olması gerekir mi? Tamam, Play Store'a gidin, bazı uygulamaları deneyin ve ilk sorunu çözebilirsiniz. Artık bu kadar kolay değil. Crooks olumlu oyları yanlış gösterebilir, kendine yüksek bir puan alabilir ve bazen gerçekten iyi olan diğer uygulamaları kopyalayabilir.

Google, Play Store operatörü olarak, çoğunlukla tamamen atıl olan kalite güvencelerine dayanıyor. Algoritmalar, bir virüs tarayıcısının Windows bilgisayarlarda yaptığı gibi, yeni uygulamaları ve bilinen kod parçalarını veya davranış kalıplarını güncellemelerini analiz eder. Otomatik bir alarm sinyali verilirse, uygulama büyük olasılıkla geliştiriciye geri gönderilecektir.

Sistem, tüm kötü amaçlı uygulamaların yüzde 99'unun Play Store aracılığıyla kullanıcılara ulaşmasını sağlamıyor veya en azından Google'ın en yeni blog yayınında belirttiği şey bu. Makine öğrenimi sayesinde algoritmalar biraz daha akıllı hale geldi. Bu noktada, algoritmalar sahte kimlikleri, uygunsuz içeriği ve yeni zararlı türleri tespit edebiliyor.

Kötü amaçlı yazılımların yaratıcıları daha organize

SonicSpy gibi 2017'deki örneklerde, kötücül yazılım yaratıcılarının ve ağlarının tam anlamıyla kötü amaçlı yazılım ile Play Store'u bombaladığı gösterildi. Google şimdi bu ilişkileri ele almak istiyor. Raporda, Google'ın "tekrar eden suçluları ve kötüye kullanım geliştirici ağlarını" tanıdığı ve zaten yeni bir geliştirici hesabı oluşturmak için daha karmaşık hale getirdiği 100.000'i yasaklamış olduğu söyleniyor.

Ancak kötü uygulamaları nasıl tanımlarım?

El feneri uygulamaları geçersiz

Bazı uygulamalar ve oyunlar özellikle kötüye kullanıma açıktır. Özellikle el feneri uygulamaları kullanıcıların dikkatsiz alışkanlıklarından yararlandı. Genellikle kullanıcılar, uygulamayı yüklemeden önce uygulamanın izinleri hakkında bilgilendirilir; ancak, 2015'ten beri bazen yalnızca kullanmaya başlandıktan sonra bilgilendirilirler. Birkaç ay önce bir SMS göndermek isteyen çok sayıda el feneri uygulaması vardı. Yeterli sayıda kullanıcı bu sahte haksızlığı kabul ettiler ve bir tuzağa düştüler. El feneri uygulaması daha sonra premium SMS mesajları gönderebilir ve uygulama geliştiricileri için para kazanabilir.

Certain app categories are particularly susceptible to fraud. / © AndroidPIT

Aynı zamanda, çoğu el feneri uygulamasının aslında yalnızca kamera iznine sahip olması. Kameraya bağlı LED kamera izniyle kontrol edildiğinden bu mantıklıdır. Bununla birlikte, tüm kullanıcılar kendilerine bir el feneri uygulaması verilmiş olduğunu bilmiyorlar. Muhtemelen zaten akıllı telefonunuzun Hızlı Ayarlar bölümündedir. Parmağınızı ekranın üstünden aşağı çekin ve küçük el feneri siluetini bulun.

The flashlight is already integrated in the Quick Settings of most Android smartphones, which makes these apps unnecessary. / © AndroidPIT

Yine de bir el feneri uygulaması kurarsanız, gerçek işlevini birkaç ticari arıza ile kesintiye uğratacaktır. Uygulamalardaki reklamlar belli ölçüde tolere edilebilir, ancak uygulamanın sağladığı katma değer, reklam kesintileri sayısıyla orantılı olmalıdır. Bu kadar gereksiz bir uygulamayla, reklamı hoş görmene gerek yok.

Opinion by Eric Ferrari-HerrmannAn app without any benefits shouldn’t have any advertisements.What do you think?50503 participants

Booster ve temiz uygulamalar doğal olarak yararsızdır

Hafızanız doluysa, telefonunuz yavaşsa veya Wi-Fi yeteri kadar iyi değilse, sorunlarınız için iyi kurulmuş çözümler vardır. Play Store herhangi bir cevap vermez. Akıllı telefonlardaki en yaygın sorunlardan biri olduğu için, bu konuların her biri hakkında bir makale var. Diğer medya da bununla ilgili çok iyi raporlar yazdı.

Bununla birlikte, uygulama yaratıcıları Play Store'da tamamen yararsız ve bazen de zararlı uygulamalar oluşturarak başarılı bir şekilde kazanç yolları bulmuştur.

Have you ever downloaded a battery and charged your phone? DU apps claim they can do it. / © AndroidPIT

Optimizasyon uygulamaları umutsuzluğunuzdan kâr elde etmektedir. İşleri ne derler derlerse, pilinize yardımcı olmalı. Cheetah Mobile bunu yaparken birkaç yüz milyon indirmeyi başarabildi ve şirketin patronu, uygulamanın iyi olmadığını kanıtladı.

 • Clean Master'ın gerçekten işe yarayıp yaramadığını sormak için Cheetah Mobile ile röportaj yaptık
 • Şu anda kaldırmanız gereken 5 uygulama

Bunun nedeni, uygulamaların mucizeler üretememesidir. Android'in sandboxing prensibi vardır. Her uygulama kendi kapsülünde çalışır ve pil ömrünü uzatabilecek herhangi bir şekilde sisteme müdahele etmemelidir. Bu bağlamda, daha şimdiden Android ve akıllı telefon üreticisi tarafından optimizasyonlar sağlanmıştır.

 • Android'de pil ömründen nasıl tasarruf edilir?

Bununla birlikte, düşük performans genellikle bir uygulamanın çok fazla enerji tüketmesinden kaynaklanmaktadır. Bu durumda, uygulamayı tanımlamanız ve kaldırmanız yeterlidir. Muhtemelen buna daha ekonomik bir alternatif bulabilir, bu bize bir sonraki soruna neden olur ….

Kopyalar ve taklitler alternatif gibi görünüyor

Solitaire, Tetris veya Bubble Poppers gibi popüler oyunlara bakarken kısa süre önce tekrar fark ettim: Play Store'un arama araçlarıyla uygulamaları aramak imkansızdır, çünkü …

 • Reklamları veya uygulama içi satın alma işlemleriyle uygulamaları gizleyemezsiniz.
 • Tıklama çiftliklerinde oluşturulabileceği için ortalama puan değersizdir.
 • Nadiren uygulamanın belirli izinleri gerektiren nedenleri açıklanmıştır.
 • Uygulama içi satın alma işlemlerinin tek seferlik bir şey mi, ne kadar tekrar ediyorsa, ne de size sağlayacaklarını asla bilemezsiniz.

Ve daha da kötüsü, uygulamalar nadiren beklediğinizi sunar. Çoğu Bubble Poppers, anlamsız uygulama içi satın alımlarla sadece bir yağma kutusu sistemi haline gelir.

In the Bubble Witch 3 Saga the virtual witch’s cottage will cost you extra. / © AndroidPIT

Çoğu oyun ilk birkaç dakika için iyi. Birkaç şansla birkaç saat oynamak kolay olacak. Sonra aniden para istiyorlar. Super Mario Run'da olduğu gibi kalan tüm düzeylerin kilidini açacak ve bir kez daha para istemeyen bir seferlik bir uygulama içi satın alma işlemiyle uğraştılarsa, her şey iyi olurdu. Ancak bir sürü oyun sizi gerçek hayatta çok para harcayacak sanal iflasa sürükler.

Google'ın bu konuda nötr kaldığı gerçeği, yılın en iyi listesine giren birkaç eserin yırtıcı ekonomi modelleri gösterdiği Google Play Ödülleri 2017'de gösterilebilir.

Peki iyi bir uygulama yapan şey nedir?

Makul bir uygulama, başta bir şey ödemek zorunda kalırsanız size açıklayacaktır. Google, indirme düğmesinin hemen yanında 'Uygulama içi satın alma işlemleri'ne küçük referanslar yerleştirdi. Aşağıdaki uygulama açıklamalarında bir uygulamanın fiyat aralığını görebilirsiniz.

Unfortunately, Google doesn’t list you what you can actually buy as an in-app purchase. / © AndroidPIT

Hem izin hem de reklamcılıkla ilgili sorunlar var. Geliştirici, uygulama açıklamasında gerekli izinleri (örneğin, Threema'da olduğu gibi) haklı göstermelidir. Bunlar uygulamanın işlevlerine uygun olarak açıklanmalıdır. Bir el feneri SMS mesajı göndermeye ihtiyaç duymamalı ve Bubble Popper'ın, telefon listesine değil, kameranıza veya mikrofonunuza erişmesi gerekmemelidir.

Google daha kesin bir şekilde reklamları tanımlamalıdır: kenarında sadece küçük bannerlar mı yoksa tam ekran reklamlar mısınız? Videolar var mı yoksa yalnızca statik içerik mi var? En kötü ihtimalle, reklamlar ekranı birkaç saniye çalarsa ya da yanlışlıkla onlara basmaya ve değerli verileri boşa çıkarmaya neden olursunuz. Uygulama, ikramiyeler almak için reklamları basmaya teşvik ediyor mu? Seni istismar etmelerine izin verme!

Sonuç: Uygulama araştırması, doğru bilgiye sahip olmakla ilgilidir.

Düşünülmesi gereken şeylerin listesi son yıllarda daha kısa sürmedi. Kâr elde etme yönünde sapmış motifleri bulunan uygulama yaratıcıları, Google'ın kötü amaçlı yazılımdan koruma ekibi ile aynı oranda daha akıllı hale gelmektedir. Bu nedenle, kullanıcı hala gelişena kadar Android için doğru Solitaire uygulamasını bulma gibi olağan şeyler konusunda inanılmaz derecede dikkatli olmalı.

Hikayen nedir? Hiç kötü bir reklam tuzağına düştün mü? Yeni uygulamalar ararken nelere dikkat ettiniz? Veya tamamen vazgeçip yalnızca önceden bildiğiniz uygulamaları yüklediniz mi?

Google Pixel 2 XL'in nereden alınır

 1. Google Pixel 2 XL – 64GB – Just Black EE Ağ Akıllı Telefon £ 570.00 £ 570.00 toplamı
 2. Google Pixel 2 XL üzerinde EE 64gb Yeni Açılmamış £ 600.00 £ 600.00 toplamı Teslimat Bekleniyor
 3. Google Pixel 2 XL 64GB SIM FREE / UNLOCKED – Siyah £ 659.99 £ 659.99 toplamı Çek Teklifi
 4. Google Pixel 2 Xp piksel 2 xl 6 inç 4GB RAM 64GB ROM Sadece Siyah Shp fm Gerçek Amp $ 661.08 £ 661.08 toplamı
 5. Brand New Google Pixel 2 Siyah Beyaz (Panda) 128GB – Kilitsiz £ 680.00 £ 680.00 toplam Ödeme

Compare prices