Dil Çubuğu Windows 10’da Eksik mi? 5 Yöntem

Windows 10, genellikle yabancı dillerle uğraşanların işini kolaylaştırmak için dil paketleri içerir. Bu dil paketleri hem görüntüleme hem de giriş için kullanışlıdır. Birden fazla aktif dil paketi varsa, Windows görev çubuğunda bir dil çubuğu gösterecektir. Bu, klavyeleri değiştirmeyi çok kolaylaştırır.

Okurlarımızdan bazıları, Windows 10 tabanlı bilgisayarda dil çubuğunun eksik olduğunu veya görünmediğini bildirdi. Önce dil çubuğunun ve giriş göstergesinin nasıl etkinleştirileceğini görelim, sonra hatayı giderelim.

Windows 10’da Giriş Göstergesini Etkinleştirme

Ayarlar’ı başlatmak için Windows + I düğmesine basın ve Kişiselleştirme’ye tıklayın.

Sol pencere bölmesinde Görev Çubuğu’nu tıklayın ve sağdaki Bildirim alanı altında Sistem simgelerini aç veya kapat’ı seçin.

Yeni bir pop-up ile karşılaşacaksınız. Giriş Göstergesi seçeneğini buradan değiştirin.

Artık dili anında Görev Çubuğundan değiştirebilirsiniz.

Windows 10’da Dil Çubuğu Nasıl Etkinleştirilir

Giriş Göstergesi bir kez etkinleştirildiğinde sistem tepsisinde bulunurken, dil çubuğu görev çubuğundan hemen önce görünecektir. Kullanıcılar dil çubuğunu tercih ediyor çünkü masaüstünde herhangi bir yere yerleştirilip yerleştirilebiliyor.

Ayarlar’ı açmak için Windows + I kısayoluna basın ve Aygıtlar’ı tıklayın.

Soldaki pencere bölmesinde Yazma’yı seçin ve sağdan Diğer klavye ayarları altındaki Gelişmiş klavye ayarlarını bulmak için aşağı kaydırın.

Yine, ‘Uygun olduğunda masaüstü dil çubuğunu kullan’ seçeneğinin önündeki kutuyu işaretlemek için biraz kaydırın.

İşte görev çubuğunuzun nasıl görünmesi gerektiği. İlk simge dil çubuğu ve ikincisi giriş göstergesi içindir.

Dil çubuğunu kaldırmak ve masaüstünüzde serbestçe dolaşmak için, dil çubuğuna tıklayın ve Dil çubuğunu göster’i seçin.

Şimdi hareket ettirebilirsiniz ve o zaman açmış olabileceğiniz pencerelerin üstünde kalacaktır.

Windows 10’da Dil Çubuğu Eksik

Her şeyi doğru yaptınız ve görev çubuğundaki dil çubuğunu hala göremiyorsanız, sorunu gidermenin bazı yolları aşağıdadır.

1. Göster

Dil çubuğunun gizlenmesi mümkündür. Microsoft aynı ayarın bulunmasını kolaylaştırmadı. Ayarlar’ı açmak için klavyede Windows + I tuşlarına basın ve Aygıtlar’ı tıklayın.

Sol pencere bölmesinde Yazma’yı seçin, Diğer klavye ayarları altındaki Gelişmiş klavye ayarlarını bulmak için aşağı kaydırın ve tıklayın.

Alt kısımda Dil çubuğu seçeneklerini göreceksiniz. Üstüne tıkla.

Açılan pencereden, görev çubuğuna Yerleştirildi veya Masaüstünde Yüzer seçeneğini seçin.

Uygula düğmesine tıklayın; dil çubuğu Görev Çubuğunda görünmelidir.

2. Kayıt Defterini Kontrol Edin

Dil çubuğunun görev çubuğunda yeniden görünmesine yardımcı olmak için Windows kayıt defterinde küçük bir değişiklik yapmanız gerekebilir. RUN komutunu açmak için Windows + R tuşlarına basın ve Enter tuşuna basmadan önce regedit yazın .

Şimdi aşağıdaki klasör yoluna gideceksiniz:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run

Sağ pencere bölmesinde boş alanda herhangi bir yere sağ tıklayın ve Yeni altında Dize Değeri’ni seçin.

Bu Yeni Değer # 1 adında yeni bir dosya oluşturacaktır ve istediğiniz her şeyi adlandırabilirsiniz. Üzerine sağ tıklayın ve Değiştir’i seçin.

Aşağıdaki değeri girin.

“ctfmon”=”CTFMON.EXE”

Tamam’a basın ve dil çubuğunun görev çubuğunda görünüp görünmediğini kontrol etmek için sisteminizi yeniden başlatın.

3. SFC Taraması gerçekleştirin

Bu yardımcı program, Windows sisteminizde düzensizliklerin yanı sıra bozuk dosyaları tarar ve bunları geri yükler. Bu dosyalardan biri, dil çubuğunun düzgün çalışması için gerekli olan Windows Kaynak Koruması veya WRP’dir. Eksik veya bozuk olup olmadığını öğrenelim.

Çalıştır istemini açmak için Windows + R tuşlarına basın ve Enter tuşuna basmadan önce cmd yazın. Komut istemi penceresinin başlığı, yalnızca Komut İstemi değil, Yönetici: Komut İstemi olmalıdır. Değilse, görev çubuğundan el ile komut istemini arayın, sağ tıklayın ve Yönetici olarak çalıştır’ı seçin.

Aşağıdaki komutu yazın ve çalıştırmak için Enter tuşuna basın.

sfc /scannowNote: Do not use the system while the scan is in progress.

Taramanın tamamlanması biraz zaman alabilir. Tamamlandığında, komut isteminden çıkın ve dil çubuğunun şimdi görünür olup olmadığını kontrol edin. Olmazsa, bir sonraki çözüme geçelim.

4. Bir Dil Kaldırma / Ekleme

Bazı kullanıcılar, tercih ettikleri ikincil dilleri kaldırmanın ve eklemenin hile yaptığını bildirdi. Bunu yapmak için, Ayarlar’ı açmak için Windows + I kısayoluna basın ve Zaman ve Dil’i tıklayın.

Bölge ve dil altında, ismine tıklayarak ve Kaldır seçeneğini seçerek bir dil paketini silebilirsiniz. Ana dilinizi olduğu gibi tutun ve ikincil dilleri kaldırın – hepsi.

Geri dil eklemek için, aynı ekranda Dil ekle’ye tıklayın, tercih ettiğiniz dili arayın ve İleri’ye tıklayın.

Sonraki ekranda, dilin yalnızca görüntülenmesi için mi yoksa konuşma ve el yazısı için mi görüntüleneceğini seçebilirsiniz. Yükle’ye tıkladığınızda işlem tamamlanmıştır.

5. Windows’u Güncelleyin

Windows’un en son sürümünü mü kullanıyorsunuz? Ayarlar’ı açmak için Windows Key + I tuşlarına basın ve Güncelleme ve Güvenlik’i seçin.

Güncellemeleri kontrol et düğmesine tıklayın ve varsa, Windows bunları yüklemenizi önerecektir. Çoğunlukla, Windows bu güncelleştirmeleri otomatik olarak yükler, ancak belki de otomatik güncelleştirmeler sisteminizde kapatılır.

Şimdilik görev çubuğundaki dil çubuğunu almayı başardığınızı umarız. Yukarıda gördüğümüz gibi, dil çubuğunun her şeyden önce doğru şekilde ayarlanmamış olması mümkündür. Ayarların ince ayarlanması bu yaygın hatayı gidermeye yardımcı olabilir.

Başka bir geçici çözüm bulduysanız, aşağıdaki yorumlar bölümünde bizimle paylaşın.