Dolaşım Kapandıktan Sonra Samsung Galaxy S9’un Kendi Ağına Bağlanmaması Nasıl Onarılır

#Samsung #Galaxy # S9, bu yıl piyasaya sürülen sağlam bir yapı kalitesine ve mükemmel özelliklere sahip bir amiral gemisi telefonu. Bu cihaz 5,8 inç Super AMOLED ekran ve 4GB RAM ile eşleştirilmiş güçlü bir Snapdragon 845 işlemci kullanıyor. Herhangi bir aydınlatma koşulunda mükemmel kalitede fotoğraflar çekmesini sağlayan çift diyafram özelliğine sahip tek bir 12MP arka kameraya sahiptir. Bu sağlam bir performans cihazı olmasına rağmen, bugün ele alacağımız bazı sorunların ortaya çıkabileceği durumlar vardır. Sorun giderme serimizin bu son bölümünde, dolaşım sorununu kapattıktan sonra Galaxy S9’un kendi ağına bağlanmamasını ele alacağız.

Samsung Galaxy S9 veya bu konuda başka bir Android cihazınız varsa, bu formu kullanarak bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Cihazınızla ilgili endişeleriniz konusunda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. Bu, hiçbir dize eklenmeden sunduğumuz ücretsiz bir hizmettir. Bununla birlikte, bizimle iletişime geçtiğinizde, mümkün olduğunca ayrıntılı olmaya çalışın, böylece doğru bir değerlendirme yapılabilir ve doğru çözüm verilebilir.

Dolaşım Kapandıktan Sonra Samsung Galaxy S9’un Kendi Ağına Bağlanmaması Nasıl Onarılır

Sorun: Kilitlenmemiş bir Sprint Samsung Galaxy S9’um var ve T-Mobile sim kartla kullanıyorum. Meksika’daydım ve sınırdan ABD’ye geçtim ve telefonun hala dolaşım ağına (TELCEL) bağlı olduğunu fark ettiğimde, uçağı açıp kapatarak T-Mobile’a geri dönmesine yardımcı olmaya karar verdim. . Uçak modunu kapattığımda, telefon bana göz ardı ettiğim bir mesaj söyledi, ancak fast.t-mobile.com’u bağlayamamak veya bulamamakla ilgiliydi. Bir hata kodu alamadım ve eğer kaydettiysem kaydetmedim. Telefonu yeniden başlattığımda, Sprint’in durumunu kontrol eden bir şey gösteriyor ve ilk başta bana bağlanamadığını veya bu hatlar boyunca bir şey olduğunu söylerdi. Ağı manuel olarak seçmeye çalıştığımda, T-Mobile’a kaydolmayı denedikten sonra bunun kullanılamadığını söylüyor. Aldığım mesaj: “Servis Yok, Seçilen ağ (T-Mobile) mevcut değil). Sinyal gücünde gördüğüm tek şey bir x. Sorunu düzeltmek için sitenizde verdiğiniz birçok adımı izledim, tek yapmadım ve son çare olduğumu düşünüyorum, fabrika ayarlarına sıfırlama. Sim kartı eski telefonumda (ZTE Axon 7) denedim ve sim kartı taktıktan sonra ağa bağlanıyor, bu yüzden kart olduğunu düşünmüyorum. Yardım lütfen!

Çözüm: SIM kartı başka bir cihazda kontrol ettiğinizden ve ev ağınıza bağlanabildiğinden emin olduğunuzdan, bu sorun büyük olasılıkla telefonla ilgili bir sorundur. Bu sorunu gidermek için gerçekleştirmeniz gereken sorun giderme adımları aşağıda listelenmiştir. Sorun gidermeye devam etmeden önce, telefonunuzun en son yazılım sürümünde çalıştığından emin olmalısınız. Bir güncelleme varsa, indirip yüklemenizi öneririm.

S9’da Veri Dolaşımını Kapatın

Bu durumda yapmanız gereken ilk şey veri dolaşımını kapatmaktır.

    Ana ekrandan, Uygulamalar üzerine dokunun, Ayarlar üzerine dokunun, Bağlantılar> Mobil Ağlar öğesini seçinVeri dolaşım anahtarını kapalı konuma getirin

Bir kez kapandığında, telefonun artık ev ağınızdan sinyal alıp alamayacağını kontrol etmeye çalışın.

S9’da Yumuşak Sıfırlama Yapın

Veri dolaşımı zaten kapalı olsa bile telefon şebekeden sinyal almıyorsa, bir sonraki adım yumuşak bir sıfırlama yapmaktır. Bu, cihaz kapanana kadar Güç + Sesi azaltma düğmelerine basılarak yapılır. Bakım Önyükleme Modu ekranının görünmesi için birkaç saniye bekleyin. Buradan Normal Önyükleme’yi seçin.

S9’un Ağ Ayarlarını Sıfırla

Telefonun ağ ayarlarını sıfırlamayı da düşünmelisiniz, çünkü bu genellikle bu tür bir sorunu çözer.

Bu yordamı gerçekleştirdiğinizde aşağıdakilerin olacağını unutmayın.

    Kayıtlı Wi-Fi ağları silinecek.Aylanan Bluetooth cihazları silinecek.Arka plan veri senkronizasyonu ayarları açılacak.Müşteri tarafından manuel olarak açılıp kapatılan uygulamalardaki veri kısıtlayıcı ayarları varsayılan ayara sıfırlanacaktır. modu otomatik olarak ayarlanır.

Ağ sıfırlaması gerçekleştirmek için

    Ana ekrandan, Uygulamalar tepsisini açmak için boş bir yere kaydırın. Ayarlar – Genel Yönetim – Sıfırla – Ağ ayarlarını sıfırla öğesine dokunun. AYARLARI SIFIRLA öğesine dokunun. Tamamlandığında, bir onay penceresi görünecektir.

Fabrika Sıfırlaması S9

Yukarıdaki adımların sorunu çözememesi durumunda fabrika ayarlarına sıfırlama yapmayı düşünmelisiniz. Bunun telefon verilerinizi sileceğini unutmayın, bu nedenle bu adıma geçmeden önce yedek bir kopya aldığınızdan emin olun.

    Sesi Yükselt tuşunu ve Bixby tuşunu basılı tutun, ardından Güç tuşunu basılı tutun. Yeşil Android logosu görüntülendiğinde, tüm tuşları serbest bırakın (‘Sistem güncellemesini yükleme’ yaklaşık 30 – 60 saniye önce görünecektir ‘Veri sil / fabrika ayarlarına sıfırla’ seçeneğini vurgulamak için Sesi kısma tuşuna birkaç kez basın. Seçmek için Güç düğmesine basın. ‘Evet – tüm kullanıcı verilerini sil’ vurgulanana kadar Sesi kısma tuşuna basın. Ana sıfırlamayı seçmek ve başlatmak için Güç düğmesi. Ana sıfırlama tamamlandığında, ‘Sistemi şimdi yeniden başlat’ vurgulanır. Cihazı yeniden başlatmak için Güç tuşuna basın.

Bizimle etkileşime geçin

Android telefonunuzu kullanırken karşılaştığınız soru, öneri ve sorunlarınızı bize iletmekten çekinmeyin. Bugün piyasada bulunan her Android cihazı destekliyoruz. Ve endişelenmeyin, sorularınız için tek bir kuruş talep etmeyeceğiz. Bu formu kullanarak bize ulaşın. Aldığımız her mesajı hızlı bir şekilde yanıtlayamayacağımızı okuyoruz. Size yardımcı olabildiysek, lütfen yayınlarımızı arkadaşlarınızla paylaşarak kelimeyi yaymamıza yardımcı olun.