Donma ve gecikmeyi devam ettiren Samsung Galaxy A8 Plus 2019 Nasıl Onarılır (kolay adımlar)

Donmalar ve gecikmeler, Samsung Galaxy A8 Plus 2018 sahiplerinin şikayet ettiği en yaygın performans sorunları arasındadır. Zaman zaman telefonlarının donması veya gecikmesi ile karşılaşan okuyucularımızdan oldukça fazla şikayet aldık. Çoğu zaman bu konular küçük ama çok sinir bozucu, bu yüzden onlarla karşılaşır karşılaşmaz onları ele almalısınız.

Bu yazıda, Galaxy A8 Plus 2018’inizin bu donmalar ve gecikmelerden sonra tekrar mükemmel bir şekilde çalışmasını sağlamak için size yol göstereceğim. Bu sorunla ilk karşılaşmamız bu değil, bu yüzden bu sorunları düzeltmeye yardımcı olabilecek bir veya iki şey biliyoruz. Bu cihazın sahiplerinden biriyseniz ve şu anda benzer bir sorunla karşılaşıyorsanız, bu makale size bir şekilde yardımcı olabileceğinden okumaya devam edin.

Bir çözüm bulmaya çalışırken sitemizi bulan akıllı telefon sahipleri için, telefonunuzun desteklediğimiz cihazlardan biri olup olmadığını görmeye çalışın. Öyleyse, o cihazın sorun giderme sayfasını ziyaret edin, kendinize benzer olan sorunları bulmak ve çözümlerimizi ve geçici çözümlerimizi kullanmaktan çekinmeyin. Ancak, bundan sonra hala yardımımıza ihtiyacınız varsa, Android sorunları anketimizi doldurun ve bizimle iletişime geçmek için gönder’i tıklayın.

Donma ve gecikmeyi sürdüren Galaxy A8 Plus 2018 Nasıl Onarılır

Çoğu zaman, donmalar ve gecikmeler, bellenimdeki bazı sorunlardan kaynaklanır. Başka bir deyişle, ürün yazılımı sağlam olduğu ve hiçbir şekilde değiştirilmediği sürece bu sorunu gidermek için bir teknisyene ihtiyacınız yoktur. Şimdi, telefonunuzun tekrar mükemmel çalışması için yapmanız gerekenler …

İlk çözüm: Galaxy A8 Plus 2018’inizi yeniden başlatın

Bu sorunla ilk kez karşılaşıyorsanız, bunun nedeni bellenimdeki veya donanımdaki bir aksaklık olabilir. Aksaklıklar her zaman bir yeniden başlatma ile düzeltilebilir, bu yüzden bir şey yapmadan önce telefonunuzu yeniden başlatmayı denemelisiniz ve sorunun çözülüp çözülmediğini görmelisiniz. Bu nedenle, o güç tuşuna basın ve telefonunuzu yeniden başlatın ve sorun bundan sonra devam ederse, zorunlu yeniden başlatmayı deneyin:

    Sesi kısma ve açma / kapatma tuşlarını aynı anda 10 saniye boyunca veya telefon yeniden başlatılana kadar basılı tutun.

Bu prosedür, telefonunuzun belleğini yenileyen ve tüm hizmetleri ve temel işlevleri yeniden yükleyen pil bağlantısını kesmeyi simüle eder. Bundan sonra sorun devam ederse, bir sonraki çözümü denemelisiniz.

İkinci çözüm: Telefonu güvenli modda çalıştırın, sorunlara neden olan uygulamaları kaldırın

Sorunun bir veya iki uygulamadan kaynaklanıp kaynaklanmadığını öğrenmek zorundayız ve eğer varsa, bu tür uygulamalardan kurtulmak mantıklıdır, böylece telefonunuz daha iyi çalışabilir. Ama biliyorsunuz, soruna neden olan uygulamayı bilmek sabır gerektirdiğinden, bunu söylemek daha kolay. Telefonunuzu güvenli modda çalıştırmak için aşağıdaki adımları izleyin:

    Güç düğmesini birkaç saniye basılı tutun. Samsung logosu göründüğünde, Güç düğmesini bırakın ve hemen Sesi Kıs düğmesini basılı tutun. Telefon yeniden başlatılana kadar Sesi Kıs düğmesini basılı tutun. , ekranın sol alt köşesinde Güvenli Mod etiketini göreceksiniz.

Telefonun güvenli modda mükemmel bir şekilde çalıştığını varsayarsak, soruna neden olduğundan şüphelendiğiniz uygulamalardan sonra gitme zamanı. Test etmek için bunları tek tek kaldırmanız ve telefonunuzu normal modda yeniden başlatmanız gerekir. Bunları normal modda da kaldırabilirsiniz. Telefonunuzu güvenli modda yeniden başlatmanın amacı, telefonun normal çalışıp çalışmadığını bilmektir.

Bir uygulamayı telefonunuzdan şu şekilde kaldırırsınız:

    Ana ekrandan Uygulamalar tepsisine dokunun. Ayarlar> Uygulamalar’a dokunun. Varsayılan listeden istediğiniz uygulamaya dokunun veya önceden yüklenmiş uygulamaları görüntülemek için 3 nokta simgesi> Sistem uygulamalarını göster’e dokunun. İstediğiniz uygulamaya dokunun. Kaldır’a dokunun. .

Ancak, donmalar ve gecikmeler güvenli modda bile gerçekleşir, bir sonraki çözümü deneyin.

Üçüncü çözüm: Önbellek bölümünü silin

Performans sorunları da bazı bozuk sistem önbelleklerinden kaynaklanmaktadır. Sadece küçük geçici dosyalar olabilirler, telefonunuzun mükemmel çalışmasını ve tereyağını pürüzsüz hale getirmesinde çok önemlidirler. Sorunun tam olarak bu noktada olup olmadığından emin değiliz, ancak bunu dışlamak zorundasınız. Telefonunuzdaki önbellek bölümünü şu şekilde silebilirsiniz:

    Sesi Açma tuşunu ve Ana Ekran tuşunu basılı tutun, ardından Güç tuşunu basılı tutun. Android logosu görüntülendiğinde, tüm tuşları bırakın (‘Sistem güncellemesini yükleme’ yaklaşık 30 – 60 saniye boyunca gösterilir, ardından Android sistem kurtarma menü seçeneklerini göstermeden önce ‘Komut yok’). “Önbellek bölümünü sil” seçeneğini vurgulamak için Sesi kısma tuşuna birkaç kez basın. Seçmek için Güç düğmesine basın. “Evet” seçeneğini vurgulamak için Sesi kısma tuşuna basın ve Güç tuşuna basın Önbellek silme bölümü tamamlandığında, “Sistemi şimdi yeniden başlat” vurgulanır. Cihazı yeniden başlatmak için Güç tuşuna basın.

Endişelenmeyin, bunu yaparsanız dosyalarınızın ve verilerinizin hiçbiri silinmez, yalnızca sistem önbelleğe alınır, ancak önbellek bölümünü sildikten sonra telefon ilk kez önyüklendiğinde bunlar yenileriyle değiştirilir.

Dördüncü çözüm: Dosyalarınızı yedekleyin ve telefonunuzu sıfırlayın

Bu, bu sorunlara nihai çözümdür, ancak genellikle uğradığı güçlük nedeniyle son çare olarak hizmet eder. Telefonunuzda bulunan dosya ve veri sayısına bağlı olarak, yedekleme yapmak birkaç dakika ila birkaç saat sürebilir ve bu nedenle her zaman yönlendirdiğimiz her şeyi yedekleyip yedeklemediğinizden gerçekten emin olamazsınız sıfırlama yapıyor. Ancak, bu durumda başka bir seçenek yoktur, bu nedenle dosyalarınızı ve verilerinizi yedeklediğinizden, google hesabınızı telefonunuzdan kaldırarak fabrika ayarlarına sıfırlama korumasını devre dışı bıraktığınızdan emin olun. Her şey ayarlandıktan ve hazırlandıktan sonra şu adımları izleyin:

    Sesi Yükselt tuşunu ve Ana Ekran tuşunu basılı tutun, ardından Güç tuşunu basılı tutun. Android logosu görüntülendiğinde, tüm tuşları serbest bırakın (‘Sistem güncellemesini yükleme’ yaklaşık 30 – 60 saniye boyunca görünecektir, Android sistem kurtarma menü seçeneklerini göstermeden önce ‘Komut yok’). “Verileri sil / fabrika ayarlarına sıfırla” seçeneğini vurgulamak için Sesi kısma tuşuna birkaç kez basın. Seçmek için Güç düğmesine basın. Ana sıfırlamayı seçmek ve başlatmak için Güç düğmesine basın. Ana sıfırlama tamamlandığında, “Sistemi şimdi yeniden başlat” vurgulanır. Cihazı yeniden başlatmak için Güç tuşuna basın.

Umarım size şu ya da bu şekilde yardım ettik. Bizimle paylaşmak istediğiniz başka endişeleriniz varsa, bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin veya aşağıya yorum bırakın.

Bizimle iletişime geçin

Sorunlarınıza, sorularınıza ve önerilerinize her zaman açığız, bu yüzden bu formu doldurarak bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Bu, sunduğumuz ücretsiz bir hizmettir ve bunun için bir kuruş talep etmeyeceğiz. Ancak, her gün yüzlerce e-posta aldığımızı ve bunların her birine yanıt vermemizin mümkün olmadığını lütfen unutmayın. Ancak, aldığımız her mesajı okuduğumuzdan emin olabilirsiniz. Yardım ettiğimiz kişiler için lütfen yayınlarımızı arkadaşlarınızla paylaşarak veya sadece Facebook ve Google+ sayfamızı beğenerek veya bizi Twitter’da takip ederek kelimeyi yayın.