Donmaya devam eden Samsung Galaxy A30 nasıl düzeltilir

Bugünün en iyi orta sınıf cihazlarından biri olan Samsung Galaxy A30, kategorisinde etkileyici donanım özelliklerine sahip. Samsung’un yeni kullanıcı arayüzü ile en son Android sürümünde çalışır. Söylemeye gerek yok, bir aksamadan çalışması gerekir, ancak bazı kullanıcıların cihazlarının artık bir nedenden dolayı donmaya devam ettiğini bildirdikleri gibi durum böyle görünmüyor. Performans sorunları genellikle o kadar ciddi değildir. Aslında, sık sık değil, bunlar yalnızca bazı yanlış ayarların veya bellenimdeki diğer tutarsızlıkların bir sonucudur ve bu durumda, sorunu kendi başınıza çözebilmelisiniz.

Bu yüzden, bu yazıda donmaya devam eden Galaxy A30’unuzu gidermek için size yol göstereceğim. Sorunun ne olduğunu belirleyene ve umarım onu çözene kadar her olasılığa bakmaya ve onları tek tek ekarte etmeye çalışacağız. Bu nedenle, bu telefonun sahiplerinden biriyseniz ve şu anda benzer bir sorundan rahatsız olduysanız, bu makalenin bir şekilde size yardımcı olabileceği için okumaya devam edin.

Her şeyden önce, cihazınızla ilgili başka sorunlarınız varsa, bu cihazla ilgili birkaç sorunu daha önce ele aldığımız için sorun giderme sayfamıza göz atmaya çalışın. Muhtemelen benzer sorunları çözen bir gönderi yayınladık. Şu anda sahip olduklarınızla benzer semptomları olan ve bulmaya çalıştığımız çözümleri kullanmaktan çekinmeyin. Sizin için çalışmazlarsa veya hala yardımımıza ihtiyacınız varsa, anket formumuzu doldurun ve bize ulaşmak için gönder düğmesine basın.

Donmaya devam eden Galaxy A30 ile ilgili sorunların giderilmesi

Bir telefonda performans sorunları olan sorunları giderirken, önemli dosya ve verilerinizin bir kısmını kaybetme ihtimaliniz olduğu için eksiksiz olmanız gerekir. Ancak bellenim herhangi bir şekilde değiştirilmediği sürece endişelenmeyin, bu sorunu kolayca çözebilmelisiniz.

İlk çözüm: Telefonunuzu yeniden başlatmaya zorlayın

Telefonunuz donmaya devam ederse, yapmanız gereken ilk şey, zorunlu yeniden başlatma işlemini gerçekleştirmektir. Telefonun hafızasını tazeleyen ve uygulamalarını ve servislerini yeniden yükleyen benzetilmiş bir batarya çıkarma. Bu, üretici yazılımı ile ilgili küçük bir sorunsa, yalnızca bu işlemi yaparak sorunu çözmeniz gerekir.

  Sesi Azalt düğmesini basılı tutun ve henüz bırakmayın. Ses düğmesini basılı tutarken, Güç tuşunu da basılı tutun. Her iki tuşu 15 saniye boyunca veya Galaxy A30 logosu ekranda görünene kadar basılı tutun.

Telefonunuz yeniden başlatmayı tamamladıktan sonra, normalde hala donmaya devam edip etmediğini bilmek için kullanın. Olursa, bir sonraki çözüme geçin.

DA OKUYUN: Açılmayacak Samsung Galaxy A30 nasıl düzeltilir

İkinci çözüm: Telefonunuzu Güvenli modda çalıştırın

Üçüncü taraf uygulamaların telefonun özellikle ağır oyun uygulamalarının donmasına ve gecikmesine neden olduğu durumlar vardır. Durumun böyle olup olmadığını bilmemiz gerekiyor, çünkü sorun varsa düzeltmek oldukça kolaydır. Bu nedenle, tüm indirme uygulamalarını geçici olarak devre dışı bırakmak için telefonunuzu güvenli modda çalıştırın. Bunu nasıl yaptınız:

  Seçenekler görüntüleninceye kadar Güç tuşunu basılı tutun. Güç kapalı seçeneğine, Güvenli Mod’a geçinceye kadar dokunun ve basılı tutun. Cihazınızı yeniden başlatmak için Güvenli mod simgesine dokunun. Yeniden başlatma başarılı olduktan sonra, ekranın sol alt köşesinde ‘Güvenli mod’ seçeneğini görmeniz gerekir.

Telefon güvenli moddayken düzgün çalışıyorsa, soruna neden olan bir uygulama olduğu anlamına gelir. Daha fazla araştırma yapmak için şu adımları izleyin:

  Standart moda geçmek için telefonunuzu normal şekilde yeniden başlatın. Telefonun donmaya başladığı zaman hakkında yüklediğiniz uygulamaları unutmayın. Zaten bir uygulamanız olduğunu düşündüğünüzde, bildirim panelini aşağı çekmek için ekranın üstünden aşağı doğru kaydırın. Sağ üst köşedeki Ayarlar simgesine dokunun. Öğesine gidin ve ardından Uygulamalar öğesine dokunun. Şüpheli uygulamayı bulun ve dokunun. Depolama öğesine dokunun. Verileri temizle’ye dokunun ve onaylamak için Tamam’a dokunun. Geri tuşuna bir kez dokunun ve ardından Kaldır’a dokunun. Uygulamayı telefonunuzdan kaldırmak istediğinizi onaylayın.

Öte yandan, cihazınız güvenli modda bile donmaya devam ederse, bir sonraki çözüme geçin.

DA OKUYUN: Samsung Galaxy A30 Ekran Titreşen Sorunu Nasıl Onarılır

Üçüncü çözüm: Tüm ayarları sıfırla

Üretici yazılımı ile ilgili sorunları gidermeden önce, bu sorunun sadece bazı yanlış ayarlardan kaynaklanması olasılığını dışlayın. Bunu yapmak için, cihazınızdaki tüm ayarları sıfırlamanız gerekir. Bu, kişisel dosyalarınızı ve verilerinizi silmeden telefonu fabrika varsayılan ayarlarına döndürür. Galaxy A30’unuzda işiniz şöyle:

  Bildirim panelini aşağı çekmek için ekranın üstünden aşağı kaydırın. Sağ üst köşedeki Ayarlar simgesine dokunun. Genel yönetim seçeneğine gidin ve dokunun. Sıfırla’ya dokunun. Ayarları sıfırla öğesine dokunun. Ayarları sıfırla düğmesine dokunun. İstenirse, PIN’inizi, Parolanızı veya Şablonunuzu girin. Son olarak, Sıfırla’ya dokunun.

Bundan sonra telefonunuz hala donmaya devam ederse, bir sonraki çözüme geçin.

Dördüncü çözüm: Donmaya devam eden telefonu düzeltmek için önbellek bölümünü silin

Telefonunuzun önbellek bölümünü silerek, bu sorunun bozuk sistem önbelleklerinden kaynaklanma olasılığını reddedersiniz. Sistem önbelleği, ilk açılıştan sonra telefonunuzun sorunsuz çalışmasını sağlamak için bellenim tarafından kullanılan yüzlerce küçük dosyadan oluşur. Ancak, bu dosyalar bozulduğunda vardır. Eski önbelleği silmeniz gerekir, böylece yenisiyle değiştirilir. İşte bunu nasıl yapıyorsunuz:

  Aygıtı kapatın. Sesi Aç ve Güç tuşlarına basın ve basılı tutun. Galaxy A10 logosu göründüğünde, üç tuşu da bırakın. Galaxy A10’unuz Kurtarma Modunda çalışmaya başlayacaktır. Mavi ve sarı metinlerle siyah bir ekran gördüğünüzde, bir sonraki adıma geçin. Önbellek silme bölümünü vurgulamak için Ses kısma tuşuna birkaç kez basın. Seçmek için Güç tuşuna basın. Seçmek için Güç kısma tuşuna basın, evet, onları vurgulamak için Güç tuşuna basın ve seçmek için Güç tuşuna basın. Önbellek silme bölümü tamamlandığında, Sistemi şimdi yeniden başlat vurgulanır . Cihazı yeniden başlatmak için Güç tuşuna basın.

Telefon başarıyla yeniden başlatıldıktan sonra, telefonunuzun donmaya devam edip etmediğini kontrol etmeye çalışın ve öyleyse bir sonraki çözümün yapılması gerekir.

DA OKUYUN: Samsung Galaxy A30 Ölüm Sayı Siyah Ekranı Nasıl Onarılır

Beşinci çözüm: Dosyalarınızı yedekleyin ve telefonunuzu sıfırlayın

Ana sıfırlama, üretici yazılımının hiçbir şekilde değiştirilmemesi koşuluyla, herhangi bir üretici yazılımı sorununu çözecektir. Sıfırlamadan önce, önemli dosyalarınızın ve verilerinizin silineceklerinden bir kopyasını oluşturduğunuzdan ve bu dosyaları daha sonra kurtaramayacağınızdan emin olun. Yedeklemeden sonra, Google ve Samsung hesaplarınızı kaldırın ve ardından şu adımları izleyin:

  Aygıtı kapatın. Sesi Aç ve Güç tuşlarına basın ve basılı tutun. Galaxy A10 logosu göründüğünde, üç tuşu da bırakın. Galaxy A10’unuz Kurtarma Modunda çalışmaya başlayacaktır. Mavi ve sarı metinlerle siyah bir ekran gördüğünüzde, bir sonraki adıma geçin. ‘Verileri sil / fabrika ayarlarına sıfırla’yı vurgulamak için Ses kısma tuşuna birkaç kez basın. Seçmek için Güç düğmesine basın.’ Evet ‘vurgulanana kadar Ses kısma tuşuna basın. Master sıfırlamayı seçmek ve başlatmak için Güç düğmesine basın. tamamlandığında, ‘Sistemi şimdi yeniden başlat’ vurgulanır. Cihazı yeniden başlatmak için Güç tuşuna basın.

Umarım donmaya devam eden Samsung Galaxy A30’unuzu düzeltmenize yardımcı olabiliriz. Sözcüğü yaymamıza yardımcı olursanız memnun oluruz, bu nedenle lütfen yararlı bulursanız bu yazıyı paylaşın. Okuduğunuz için çok teşekkür ederim!

Bizimle iletişime geçin

Sorunlarınıza, soru ve önerilerinize her zaman açığız, bu formu doldurarak bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Bu sunduğumuz ücretsiz bir hizmettir ve sizden bunun için bir kuruş talep etmeyiz. Ancak, her gün yüzlerce e-posta aldığımızı ve her birine yanıt vermemizin mümkün olmadığını lütfen unutmayın. Ancak aldığımız her mesajı okuduğumuzdan emin olun. Yardım ettiğimiz kişiler için, yayınlarımızı arkadaşlarınızla paylaşarak, ya da sadece Facebook sayfamızı beğenerek ya da Twitter’da takip ederek, lütfen kelimeyi yayın. Ayrıca her hafta yararlı videolar yayınladığımız için Youtube kanalımızı da ziyaret edebilirsiniz.