Dosyalarınızı ve uygulamalarınızı Android'de nasıl güvenli bir şekilde gizleyebilirsiniz?

Telefonunuzu bir başkasına teslim ederken ve hassas e-postalarınız / belgeleriniz / resimleriniz veya aygıtınızdaki diğer dosyalarınız olduğunu fark ederseniz sık sık bir panik atak yaşarsanız o dosyaları meraklı gözlerden gizlemenin bir yoluna ihtiyacınız vardır. Veya sadece kendi gözleriniz için kullanmak istemeyeceğiniz uygulamaları yüklediniz. Hiç kimsenin oynadığı Farming Sim uygulamasını bilmesine gerek yoktur. Her iki durumda da, kişisel dosyalarınızı ve uygulamalarınızı güvence altına alabileceğiniz çeşitli yolların bir listesini yaptık.

  • Android'de para kazanmak için en iyi uygulamalar
  • Android galerisinde albümleri gizleme

You’ll need the paid version of Nova Launcher to hide apps but there are free alternatives too. / © AndroidPIT

Telefonunuzda görüntülenenlere kıyasla mümkün olan en ayrıntılı denetimin yapılmasını istiyorsanız, köklendirme yapmanız gerekebilir, ancak bunu yapmak istemiyorsanız, bazı köklü olmayan seçenekleri de dahil ettik. Artı, Android, gizli şeylerinizi gizli tutmak için kullanabileceğiniz birkaç yerleşik özelliklere sahiptir.

Dosyalarınızı ve uygulamalarınızı gizleme ile ilgili temel bilgiler

Bazı üreticiler ahizelerde güvenli bir alan (örneğin, Samsung) sağlamak için 'tonoz' özelliklerini eklerken, stok Android varsayılan olarak dosyaları ve klasörleri seçici olarak gösterme ihtiyacını gidermek konusunda iyi bir fikir almadı; şimdiye kadar Nugâ'ı gördüğümüz için henüz bu alanda büyük bir sıçrama yapmadı.

Android'in herhangi bir sürümünü kullanan kullanıcılar, gerçekten temel bir gizlilik düzeltmesi için yapabilecekleri, gizlemek istediğiniz içeriği taşıyan klasörlerin adlarını değiştirir. Dolayısıyla, resimlerinizi gizlemek isterseniz bir dosya gezgini açın (Android Marshmallow ve Nougat'da temel bir tane bulunur), gizlemek istediğiniz resimlerle birlikte klasörü seçin ve adını değiştirin. Şimdi, galerideki resimlerinizi veya klasörlerdeki dosyalarınızı göstermeyecektir.

Tabii ki, bu gerçekten gizli değil – Android otomatik olarak ekranınıza bilgiyi çekmiyor, ancak telefonunuzu kaybederseniz dosyalar hala tamamen erişilebilir durumda.

Benzer şekilde, telefonunuzla gelen, ancak bir üçüncü taraf uygulaması kullanmadan kaldırmaya izin vermeyen, sataşaksız önceden yüklenmiş uygulamaları gizleyebilirsiniz. Bunu yapmak için Ayarlar> Uygulamalar'a gidin ve ardından gizlemek istediğiniz uygulamayı seçin. Onları kaldıramıyorsanız, genellikle devre dışı bırakabilirsiniz. Uygulamaların arka planda çalışmasını nasıl durduracağınızı öğrenmek istiyorsanız, önce bunu yapabilirsiniz.

Dış yardım

Gizleme ve gizlemenin en temelini meraklı gözlerden istemiyorsanız, muhtemelen verileriniz, dosyalarınız ve uygulamalarınız üzerinde daha iyi kontrol sahibi olmak için üçüncü parti yardıma başvurmak isteyeceksinizdir. Neyse ki, amacınıza ulaşmanıza yardımcı olacak bir sürü uygulama var.

Uygulamalarınızı gizle

Bunu yapmanın en kolay yollarından biri, yalnızca uygulamalarınıza güvenmek yerine gizlemek istiyorsanız, stokta olmayan bir başlatıcı yükleyerek (üreticinizin uygulamaları gizlemek için yerel bir seçenek sağlamadığını varsayarak). Uygulamaları gizlemenize izin verecek pek çok seçenek var, ancak Play Store'daki en popüler oyun gruplarından biri olan Nova Launcher.

Nova Launcher'ın ücretsiz bir sürümü varken, uygulamaları gizlemek için bu seçeneğin kilidini açmak için ücretli Prime yükseltmesine ihtiyacınız olacak. Bunu satın alırsanız, Nova Launcher> Nova ayarları> Uygulama ve Widget çekmecelerine gidin ve ardından Çekmece gruplarına> Uygulamaları gizle seçeneğine ilerleyin.

Nova Launcher Prime SALE

Apex Launcher, uygulamaya erişmek için ücretli bir yükseltme yapılmasını gerektirmemesi dışında, uygulamaları gizleme yeteneğini de içeren popüler bir seçenektir. Uygulama çekmeceğinizde görünürlüğü kontrol etmek için Ayarlar> Çekmece Ayarları> Gizli uygulamalar'ı açmanız yeterlidir.

Apex Launcher

Hide It Pro offers a huge amount of free features. / © AndroidPIT

Uygulamalarınızı kilitleyin

Tamam, belki de uygulamalarınızı yukarıdaki seçenekleri kullanarak gizlediniz, ancak istediğinizi şüphe değil, güvenlik olarak biliyorsunuz. Kullanıcılarınızın uygulamalarınızı açmalarını durdurmak için, gizli veya başka türlü, birkaç üçüncü taraf seçeneğiniz bulunmaktadır. Muhtemelen en çok sevdiğiniz birini bulmak için çift denemek isteyeceksinizdir.

Uygulamalarınıza bir kilit eklemek için Play Store'da en popüler ücretsiz seçeneklerden biri AppLock'tur; videolar ve resimler için de işe yarıyor, ancak daha sonra bu öğeleri kilitlemek için daha fazla öneri aldık.

Uygulamaları ve diğer öğeleri kilitlemenize izin vermenin yanı sıra, uygulamanın kaldırılmasını önlemenize izin veren kullanışlı bir özellik de vardır. Bu Gelişmiş Koruma etkinleştirildiğinde, uygulamayı kaldırmak için ayarladığınız şifreyi kullanmanız gerekir. Gelişmiş Korumayı , kullanmanıza gerek kalmadığında da devre dışı bırakabilirsiniz.

AppLock

Aklında tutulması gereken bir şey, her iki uygulama da şimdi parmak izinin kilidini açmayı desteklese bile, 'AppLock Parmak İzi' adı verilen başka bir sürüme sahip olması. Aynı zamanda, yetkisiz olarak telefonunuza erişmeye çalışan herkesin selfie enstantane ve telefonunuzu uzaktan kilitleme becerisi gibi diğer seçenekleri de getiriyor. Her ikisi de uygulama içi yükseltmeleri ödedi.

Kurulduktan sonra, yüklü uygulamalarınızın bir listesini taramanız ve hangilerini korumak istediğinizi seçmeniz yeterlidir. Ardından, bu uygulamalardan birini her açtığınızda, kilidini açmak için bir parola veya parmak izi isteyeceğim.

Oh, ve reklamlar çok can sıkıcıysa onları kaldıran bir premium sürüm için ödeme yapabilirsiniz.

AppLock – Fingerprint

Gizli halini al

Şimdiye kadar, bu listede bulunan tüm uygulamalar tam olarak ne yapmasını beklediğinizi yapıyor ancak dosyaların ve uygulamaların görüntülenmesini önlediğiniz gerçeğini gizlemek için biraz daha çaba sarf eden diğer gizemli seçenekler var.

Örneğin, Hide It Pro, onu 'ses yöneticisi' olarak tanımlayan bir simge kullanır ve uygulamayı ilk açtığınızda, gördüğünüz bazı ses ayarlarıdır. Logoyu basılı tutun ve telefonunuzun tüm gizli dosyalarınızın, uygulamalarınızın ve diğer içeriğinizin bulunduğu güvenli bölümüne erişebilirsiniz.

Gizle Pro'da pişmiş olarak, dosya güvenliği gibi durumlar ayrı ayrı incelenirken, bazı yönlerden (güvenli mesajlaşma veya göz atma gibi) eklentileri ayrıca yüklemeniz gerekir.

Hide Photos, Video-Hide it Pro

Sahip olduğunuz başka bir seçenek, tamamen işlevsel bir hesap makinesi ve dosyaların, uygulamaların, resimlerin, videoların ve şifre kilitli kalmasını istediğiniz herhangi bir şeyin saklanmasının bir yolu olan Akıllı Gizle Hesaplayıcısıdır. Tamamıyla Gizle Pro olarak tam özellikli değil, ancak dosyaları telefonunuzu kullanan başkalarına görünmez kılmanın basit bir yolunu sunuyor.

İçeriğin kasasına erişmek için, uygulamayı ilk açtığınızda ayarladığınız şifreyi girmeniz ve eşitlik tuşuna basmanız gerekir. Uygulamalarınızı da gizlemek için Akıllı Gizle Hesaplayıcısını kullanmak istiyorsanız, köklü bir Android akıllı telefona sahip olmanız gerekir.

Hatırlamak

Dosyalarınızı ve diğer bitleri gizlemek veya korumak için hangi uygulamayı kullanırsınız, elde etmek istediğiniz şeyinize bağlı olacaktır. Dosyaları hiç göstermekten saklamak isterseniz, bunu herhangi bir şey yüklemeden yapabilirsiniz, ancak birisinin erişmesini istediği (ve bir fırsat bulması için) bu dosyaya eriştiğinizde çok fazla koruma sağlamayacaktır.

Play Store'da seçim yapabileceğiniz çok sayıda uygulamanın olması durumunda, belki de bu listede olmayan bir favoriniz var! Aşağıdaki yorumları hangi uygulamayı tercih ettiğinizi bize bildirin!