Dropbox vs Google Foto: Fotoğrafların Depolanmasında Hangisi Kullanılır…

Akıllı telefonlardaki kameralar o kadar iyi donanımlı ki insanlar aralarında fotoğraf çekiyorlar. Telefon üreticileri büyük miktarda depolama alanı sunsalar da, akıllı telefon sahipleri, telefondaki çeşitli multimedya ve mesajlaşma uygulamaları arasında dağıtıldığından çoğu zaman yer azalıyor.

Dropbox Vs Google Photos Fi

Bulut depolama tabanlı fotoğraf yedeklemesinin gerçekleştiği yer burasıdır. Fotoğrafları bulut sunuculara kaydetmek, telefonları da değiştirmek istediğinizde kullanışlıdır. Ayrıca, fotoğrafları bulutta depolamak, fotoğraflara her yerden ve desteklenen herhangi bir cihazda erişme özgürlüğü sunar.

Hizmetinizde olan iki popüler depolama hizmetimiz var – Dropbox ve Google Foto. Bu yazıda, onları karşılaştırıp hangisini kullanacağınızı söyleyeceğiz.

Başlayalım.

Boyut

Google Foto, çoğunlukla tüm Android cihazlara önceden yüklenmiş olarak gelir. Dropbox’ta durum böyle değil. Play Store’dan manuel olarak indirmeniz gerekir. Dropbox’ı istediğiniz zaman kaldırabilirsiniz, ancak aynı Google Foto için de geçerli değil. Yalnızca devre dışı bırakılabilir ve kaldırılamaz. Temel olarak, Dropbox’ı seçerseniz, telefonunuzda bulunan ek bir uygulamanız olacaktır.

Platformlar Arası Kullanılabilirliği

Neyse ki, her iki hizmet birden fazla platformda kullanılabilir. Google Foto Android, iOS, Windows / Mac’te kullanılabilir ve bir web uygulamasına da sahiptir. Benzer şekilde, Dropbox iOS, Windows / Mac’te de mevcuttur ve web sürümü de vardır.

Dropbox Vs Google Photos 5Dropbox Vs Google Photos 6

Nasıl Çalışırlar?

Her iki uygulama da gerçek anlamda tamamen farklı şeyleri ele alıyor. Dropbox’ı Google Foto’ya değil Google Drive’a alternatif olarak düşünün. Bunun nedeni, fotoğraflar, videolar, belgeler, ses vb. Her türlü dosyayı kaydetmeniz aslında bir bulut depolama hizmeti. Fotoğraf depolama, Dropbox’ın yalnızca bir bileşeni.

Dropbox Vs Google Photos 1

Aksine, adından da anlaşılacağı üzere Google Foto, fotoğraflar (ve videolar) için tasarlanmıştır. GIF’ler dahil her türlü fotoğraf ve videoyu destekler. Fotoğraf yedeklemenin ek işlevleriyle birlikte düzenli fotoğraf görüntüleme hizmetinizdir. Hatta bu uygulamada güçlü bir fotoğraf editörü olsun. Ancak, Google Foto’ya doküman, ses, ZIP vb. Diğer dosya türlerini kaydedemezsiniz.

Hesaba Bağımlılık

Dropbox’ı bir hesap olmadan kullanamazsınız. Dropbox’a kaydedilen tüm dosyalar hesabınıza bağlandı. Google Foto’nun durumunda, hizmeti de hesabınız olmadan kullanma ayrıcalığına sahip olursunuz. Bunu yaptığınızda, uygulama yalnızca basit bir fotoğraf görüntüleme hizmeti olarak davranır.

Yedekleme ve Senkronizasyon

İkisinin farklı olduğu bir diğer önemli alan ise yedekleme ve senkronizasyondur. Dropbox yalnızca mobil cihazdaki fotoğraflarınız için yedekleme hizmeti sunar. Yani, fotoğrafları Dropbox’a yüklediğinizde, Android telefonunuzda bulunanlardan ayrı bir varlık olurlar. Yerel kopyayı silerseniz, Dropbox’ta depolanan fotoğraf bozulmadan kalır. Benzer şekilde, kopyayı Dropbox’tan silerseniz, fotoğrafın yerel sürümü kaldırılmaz.

Dropbox Vs Google Photos 2

Google Photos için hem yedekleme hem de senkronizasyon sunan şeyler başka bir düzeyde. Yani, telefonunuzdan Google Foto’ya yüklediğiniz herhangi bir fotoğraf, çoğunlukla Google Foto kitaplığında bulunur. Telefonunuzdan veya Google Foto web sitesinden (veya diğer cihazlardan) silerseniz, telefonunuzdan da silinir. Bunun nedeni, fotoğrafların yalnızca kopya olarak kaydedilmekle kalmayıp, birbirleriyle sürekli senkronize olmalarıdır. Bu yüzden Google Foto’yu kullanırken dikkatli olun.

Manuel ve Otomatik Yedekleme

Yedeklemeyi Google Foto’da etkinleştirdiyseniz, mevcut tüm fotoğraf ve videolar ve yeni dosyalar otomatik olarak Google Foto’ya yüklenir. Diğer cihaz klasörleri için yedeklemeyi bile etkinleştirebilirsiniz.

Dropbox ayrıca cihaz kamerasıyla çekilen fotoğrafların otomatik olarak yedeklenmesini sağlarken, diğer cihaz klasörleri için de aynısını yapamazsınız. Ancak, bir geçici çözüm var. Dropbox, DCIM klasöründeki tüm resimleri buluta yükler. Dolayısıyla, DCIM klasöründe alt klasörler oluşturursanız, tüm resimler otomatik olarak Dropbox’a eklenir. Ayrıca, Dropbox’taki videolar için yedeklemeyi kapatabilirsiniz.

Dropbox Vs Google Photos 3

Fotoğraflarınızı Düzenleyin

Resimlerinizi klasörler ve alt klasörler halinde düzenlemeyi seviyorsanız, Dropbox’ı her ikisini de desteklediği gibi seveceksiniz. Google Foto da albüm sağlarken, alt klasörleri desteklemiyor.

Fotoğrafları paylaş

Her iki hizmette de, alıcının hizmeti kullanıp kullanmamasından bağımsız olarak başkalarıyla paylaşılabilen paylaşılabilir bir bağlantı oluşturabilirsiniz. Başka bir deyişle, paylaşılabilir bağlantılar Google veya Dropbox hesabı olmadan görüntülenebilir. Ancak aynı servisteki kişilerle paylaşmak istiyorsanız, bu özellik de kullanılabilir.

Google Foto’da, eşinizle paylaşılan kütüphaneler oluşturma özelliğine sahipsiniz. Bunu yaptığınızda, eşinizle paylaşılması gereken fotoğrafların koşullarını belirleyebilirsiniz.

Dropbox Vs Google Photos 4

Silinmiş dosyaları kurtar

İnsanlar olarak, hata yapmak zorundayız. Bazen fotoğrafları yanlışlıkla sileriz. Travmayı hayal et. Neyse ki, Google Foto onları kalıcı olarak silmiyor. Onları altmış gün Bin’e kaydeder ve bu onları kurtarmak için pencere döneminizdir. Dropbox da benzer bir özellik sunsa da, ücretli sürümlerle sınırlıdır.

Ek Google Foto Özellikleri

Google Foto, tüm görselleri düzenlemek için yapay zeka kullanıyor. Diğer bir deyişle, fotoğraflarınızı insanlara, yerlere, etkinliklere vb. Göre otomatik olarak sınıflandırır. Hatta bir etkinlik gibi belirli verilere dayalı animasyonlar, kolajlar, hikayeler oluşturur. Fotoğraflarınızdan bir şey yapmayı düşünüyorsanız, Google Foto zaten yapmış.

Ayrıca, görüntü tanıma sayesinde, sihirli bir arama sunar. Fotoğraflardaki metinler, insanlar, renkler, yerler vb. Birçok parametreyi kullanarak arama yapabilirsiniz. Hepsi otomatik olarak yapılır. El işçiliği bulunmamaktadır.

Dropbox Vs Google Photos 7

Depolama

Google Foto, resimlerinizi yedeklemeniz için iki kalite modu sunar – yüksek kalite ve orijinal kalite. İlki kullanırsanız sınırsız depolama alanı elde edersiniz. Ancak, görüntüler 16MP’ye kadar sıkıştırılır ve videolar 1080p çözünürlüğe kadar çıkar. Orijinal kalite modunda, Google Foto, kullanıcı başına 15 GB ile sınırlı olan Google Drive depolama alanını kullanıyor.

Dropbox, fotoğraflar da dahil olmak üzere tüm veriler için yalnızca 2GB ücretsiz depolama alanı sağladığı için bereketli görünebilir. Dropbox’ı arkadaşlarınıza önererek depolamayı artırabilirsiniz. Ama bu çok fazla çaba.

Cihazların sayısı

Sınırsız cihazlarda aynı anda kullanılabilmesi için Google Foto’nun kullanılmasında herhangi bir kısıtlama yoktur. Ancak Dropbox, cihaz sayısını üçe sınırlar. Yani, hesabınıza aynı anda üç cihazdan erişilebilir. Daha fazla cihazda kullanmak için premium sürüme geçmeniz gerekir.

Dropbox Vs Google Photos 8

Fiyat

Şimdi gerçek anlaşma geliyor. Her iki hizmet de başlangıçta ücretsiz olsa da, yukarıda gördüğünüz gibi, depolama açısından sınırlıdır. İzin verilen sınırı aştığınızda, daha fazla depolama alanı satın almanız gerekir. Google, 100 GB (aylık faturalandırılabilir) için ayda 2 ABD Doları ile 30 TB için aylık 300 ABD Doları arasında değişen çeşitli prim planları sunar. Dropbox, 2 TB için 10 $ ‘dan başlayan sınırlı premium seçenekler sunuyor.

Gizlilik

Fotoğraflarınız her iki platformda gizli olsa da (paylaşmadığınız sürece), gerçekte ne kadar güvenli olduklarından emin olamayız. Yani, Google senin fotoğrafların hakkında senin hakkında çok şey biliyor; Verileri araştırıyor olmalı. Aynı durum, kendi adına hatalı veri paylaşımı durumlarında bulunan Dropbox’taki durum için de geçerlidir.

Hangisini Seçmelisin?

Dropbox ve Google Foto’lar farklı çalışır. Biri daha iyi organizasyona sahip uygun bir depolama servisi iken, diğeri sadece bir fotoğraf yedekleme aracıdır. Fotoğraflar’da sınırsız depolama avantajından yararlanırsınız, ancak kurumsal yeteneklerinizi kaybedersiniz. Günün sonunda, tüm ihtiyaç ve gereksinimlerinize bağlıdır. İkisini karşılaştırmak için elimizden geleni yaptık. Şimdi en iyi yargıç olabilirsin.

Sıradaki: Gönderide Google Drive’dan birkaç kez bahsettik. Bunun Google Foto’dan ne kadar farklı olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Nasıl farklı olduklarını öğrenmek için okumaya devam edin.