Düzgün şarj edilmeyen bir telefon nasıl düzeltilir?

Bataryanız düzgün şekilde şarj olmuyorsa, hemen telefon şarj cihazınızın ya da bataryanızın bozulduğunu varsaymayın. Kişisel deneyime dayanarak, sorun – ve çözüm – sandığınızdan çok daha basit olabilir. Telefonunuz veya tabletiniz tam olarak veya hiç şarj olmuyorsa, şarj edilmeyen bir telefonu tamir etmek için bu 12 yönteme bakın.

    Android’de pil ömründen nasıl tasarruf edilir Android telefonunuzun pilini daha hızlı şarj etme

Bir telefon neden şarj olmuyor

Sorun çeşitli derecelerde ortaya çıkar. Telefonunuz prize takılıyken hiç şarj olmaz veya yalnızca çok yavaş şarj olur (bazen boşaldığından çok daha hızlı). Bu çok yaygın bir şikayet, bu yüzden işte birkaç çözüm. Çoğu şarj etme sorunu USB kablo veya şarj cihazınızla veya hatta portun kendisiyle ilgilidir.

Atlamak:

    DIY USB portu düzeltmesi Lint, şeker ve tozları giderin Kabloları değiştirin Çok tehlikeli bir adaptör tanılayın Unutmayın – önce güvenlik Pili değiştirin Doğru kaynaktan şarj edin Güncelleme veya geri alma Kapatın

1. Kendin Yap USB bağlantı noktası düzeltme

En hızlı, en kolay ve çoğu zaman en başarılı çözüm, gerçek donanımınız üzerinde küçük bir DIY onarımı yapmaktır. Sorun genellikle, USB bağlantı noktası ve microUSB şarj cihazının içindeki metalik yüzeylerin, bir imalat hatası nedeniyle veya şarj kablosunun sürekli takılıp çıkarılmasından dolayı iyi temas etmemesidir.

Tek yapmanız gereken cihazınızı kapatmak, mümkünse bataryayı çıkarın ve akıllı telefonunuzda veya tabletinizde bulunan USB bağlantı noktasındaki küçük tırnağı ‘kaldırarak’ kürdan gibi küçük bir şey kullanmak. Bunu çok dikkatli ve nazikçe yapın, ardından pilinizi tekrar takın ve tekrar takın. On’dan dokuzu kez bu gerekli.

AndroidPIT elephone p9000 1164

2. Tüyleri, şekerleri ve tozu alın

Telefonunu kotunun cebinde tutuyor musun? Öyleyse, tüy tenekesi suçlu olabilir: Güvenilmez USB şarjının Levis’imizin cebinden tüy bırakma sebebinin kaç kez olduğunu kaybettik.

Bir paket tatlıyla birlikte bir çantaya takıldıktan sonra, şarj bağlantı noktaları olan telefonları çikolata ile boğulduğunu gördük. Sıkıştırılmış hava kabı, rahatsız edici tahriş edicileri uçurabilir ve USB bağlantınızı normale döndürebilir.

AndroidPIT LG G3 8

3. Kabloları değiştirin

Şarj cihazının en ince kısmı, duvar prizine takılan adaptör değil, kablodur. Apple kullanıcıları burada özellikle savunmasızdır, çünkü Apple’ın tescilli (ve pahalı) Lightning kabloları yaklaşık 15 dakikalık bir ömre sahiptir. Ancak, tüm kabloların zorlu bir ömrü vardır ve sonsuz esneklik ve kıvrılma çok zor olabilir. Telefonunuzla birlikte verilen kablo için rastgele bir USB kablosunun değiştirilmesi, yenilmez bir şarj deneyimi için başka bir kısayol.

Arızalı bir kabloyu teşhis etmenin en kolay yolu, farklı bir kabloyu denemek ve bunun cihazınızla düzgün çalışıp çalışmadığını görmektir. Varsa, orijinal kablonun hatalı olduğunu biliyorsunuzdur. Olmazsa, bu ekarte ettiğimiz bir başka kötü adam.

androidpit USB 1

4. Zararlı bir adaptör tanılayın

Kablo problem gibi gözükmüyorsa, prize takılan adaptörü – özellikle de şarj kablosunun çıkarılabildiği yer olup olmadığını kontrol edin. Kabloyu sonsuz bir şekilde takıp çıkardıktan sonra USB bağlantı noktasının biraz gevşendiği çoklu şarj cihazlarında sorunla karşılaştık.

Ayrıca, aynı şarj cihazı / kablo kombinasyonunun farklı bir cihazda çalışıp çalışmadığını da kontrol edin, çünkü bu, kablo veya şarj cihazı yerine cihazınızın arızalı olma olasılığını ortadan kaldırmanıza yardımcı olacaktır. Duvar prizinde bir sorun olmadığından da emin olmalısınız.

5. Unutmayın – önce güvenlik

Telefonunuzu suyun yakınında veya aşırı sıcak veya nemli koşullarda şarj etmeyin. Ayrıca, bir şarj cihazını veya kabloyu değiştiriyorsanız dikkatli olun: İnternet, gecenin ortasında patlayan veya akıllı telefonları tost haline getiren ucuz üçüncü parti şarj cihazlarıyla dolu. Tüm elektrikli cihazlarda olduğu gibi, satın aldığınız her şeyin ilgili tüm güvenlik standartlarına uygun olduğundan emin olun.

Pilinizde ne kadar enerji depolandığı konusunda bir fikir vermek için, bu videoyu inceleyin (ancak evde denemeyin).

Bu makalenin önceki bir sürümü, gece boyunca kullanıcıları cihazların şarj edilmesi konusunda uyardı, ancak cihazınızı aşırı şarj edebileceğinizden dolayı olmadığını açıklamak istiyorum. Modern akıllı telefonlar, piller yüzde 100 kapasitede şarj edilmeye devam edildiğinde hasarı önleyen tedbirlere sahiptir.

Bununla birlikte, bir pilin şarj edilmesi ısı üretir ve eğer bir akıllı telefon yastığın altında ya da bir kasanın içinde olduğu gibi dar bir alanda ise çok fazla ısınma ihtimali vardır. Temel olarak, telefonunuzu gece boyunca şarj edecekseniz, güvenli bir yerde olduğundan emin olun.

6. Pili değiştirin

Piller sonsuza dek dayanmaz ve birkaç yıl sonra şarj etmek için mücadele etmeye başlarlar. Bunları ne kadar sık boşaltır ve yeniden şarj ederseniz, o kadar çabuk değiştirmeleri gerekir. Piliniz sadece altı ay sonra tükenirse, muhtemelen arızalıdır ve ücretsiz değiştirme için garanti talebinde bulunmalısınız, ancak pil iki yıldan daha eskiyse, ömrünün sonuna yaklaşıyor demektir.

    Çıkarılabilir pilli en iyi akıllı telefonlar

Bazı arızalı aküler kolay anlaşılır, çünkü sıvı şişmeye veya sızıntı yapmaya başlarlar. Bunun gibi bir şey dışarıdan belli değilse, cihazınızın kapağını çıkarın ve bataryayı inceleyin (eğer yapabilirseniz; bazı cihazlarda batarya bölmeleri kapalıdır).

Kapak açılmazsa, cihazı arkaya yatırmayı ve döndürmeyi deneyebilirsiniz. Şiddetli bir pil durumu deforme edecektir – bu şişliği göremeyebilirsiniz, ancak telefonunuzun dönmesine izin vermek için yeterli olabilir. Pilinizin şişmiş veya sızıntı olduğundan şüpheleniyorsanız, telefonunuzu bir tamirciye götürün ve saygın bir yedek parça satın alın.

ANDROIDPIT battery 1

7. Doğru kaynaktan şarj edin

Prizden şarj etmek her zaman PC veya dizüstü bilgisayar üzerinden şarj etmekten daha hızlı olacaktır, çünkü bilgisayarların USB bağlantı noktaları çok fazla güç sağlamaz.

Bir duvar prizi, bir USB portundan iki kat daha fazla güç sunabilir ve hızlı şarj cihazları gücün beş katına kadar güç verebilir – bu da çok, çok daha hızlı şarj anlamına gelir. Telefonunuz yavaş şarj oluyorsa ve bir dizüstü bilgisayara bağlıysanız, işte sorun.

Duvar şarj cihazınız malları gönderiyorsa, cihazınız için uygun olup olmadığını kontrol edin. Başka bir telefondan gelen bir şarj cihazı doğru miktarda meyve suyu vermeyebilir – örneğin, Bluetooth kulaklık şarj cihazı, özellikle akıllı telefonlar için tasarlanandan daha fazla güç harcamaz.

Son zamanlarda yüksek kaliteli telefonlarda, hızlı şarjı destekleyen ancak telefonunuzu teslim etmeyen bir şarj cihazını destekleyen bir telefonunuz olabilir. İyi baskıyı oku.

androidpit usb smartphone pc 3

8. Güncelleme veya geri alma

Yazılım güncellemeleri ve yeni Android sürümleri, özellikle eski bir cihazı güncel yazılıma yükseltirken, pil ömrünüze zarar verebilir. Yeni cihazlar genellikle en son yazılımdan yararlanmak için optimize edilmiştir, oysa iki yaşında bir cihaz güncellendiğinde mücadele edebilir.

Bu sizin başınıza gelirse ve sorunu gideremezseniz, cihazı güvenlik riskleri taşıdığı konusunda uyarılsa da, cihazı daha eski bir Android sürümüne geri döndürmeyi düşünün. En yeni yazılım sürümleri her zaman cihazınızı korumalı tutmanız için tavsiye edilir ve akıllı telefonunuzu eski bir sürümde tutma riski genellikle göz ardı edilebilir olsa da, dikkate değer.

Benzer şekilde, bazen cihazın pil ömrü bir güncelleme ile önemli ölçüde artabilir, bu nedenle Android yazılım sürümünüzde çok geride olabileceğinizi düşünüyorsanız, güncellemeyi kontrol etmek için Ayarlar> Telefon hakkında seçeneğine gidin.

Androidpit System update Nexus 6P 2

9. Kapatın

Yoğun şarjlı uygulamaları / özellikleri cihazınızı şarj ederken kullanmak, batarya ömrünü ne kadar hızlı aldığını etkiler. Birini% 100 parlaklıkta Skyping yaparken şarj ediyorsanız, cihazın ekranı, Wi-Fi ve 4G kapalı durumdayken olduğundan daha uzun süre şarj olması gerekir.

En hızlı enerji enjeksiyonunu görmek istiyorsanız cihazı şarj ederken uçak moduna geçirin veya tamamen kapatın. Cihazınızın güç çekmesini sağladığını düşünün.

10. Bataryanızı kalibre edin

Bazen cihazınızın batarya seviyesinin ‘yanlış olduğunu düşündüğü’ seviyedir. Bunun etkisi, telefonunuzun gerekmeden önce performansı sınırlandırmak veya bataryanın son yüzde iki’sini çiğnemek için bir saat sürmesi dahil olmak üzere farklı şekilde çalışabilmesidir.

Akıllı telefon pilinizi nasıl kalibre edeceğinize dair kapsamlı bir rehber hazırladık, bu yüzden hepsini burada yeniden yazmayacağım, ancak bu, geçersiz güç kaynağınızı tamamen kesmeden önce denenmesi gereken bir şey.

ANDROIDPIT battery 5

11. Bataryanın voltajını ve amperini kontrol edin

Bu ipucu, Patrick tarafından aşağıdaki yorumlarda belirtilmiştir ve arızalı bir kabloyu hızlı bir şekilde tanımlamanıza yardımcı olabilir.

Ücretsiz Amperage uygulamasını aşağıdaki bağlantıdan indirin ve açın. Şimdi, şarj cihazınızı bağlayın ve arayüz yeşile dönmeli ve üstteki metin “ölçme” demeli. Bunu görmüyorsanız veya hiçbir şey olmuyorsa, cihazınıza hiçbir akım gelmediği anlamına gelir.


Amper

Bir akımı tanımlarsa, uygulama minimum ve maksimum yük seviyeleri (miliamper olarak), voltaj ve maksimum akım dahil olmak üzere o şarj cihazının şarj istatistiklerini gösterir. Bu aynı zamanda şarj cihazlarından hangisinin en iyi performansı gösterdiğini bulmanın harika bir yoludur.

Hangisinin en yüksek maksimum şarj değerine veya en yüksek ortalamaya sahip olduğunu görmek için sahip olduğunuz farklı pilleri (taşınabilir pil paketleri dahil) bağlamayı deneyin (uygulama bunun hakkında fikir edinmeyi oldukça kolaylaştırır). Kesin bir ölçüm değil ama başka hiçbir şeyin ve uygulamanın tamamen ücretsiz olup olmadığının bir göstergesi.

androidpit battery tips ampere

12. Su hasarı ne olacak?

Yorumlardaki bazı kişiler su hasarından kaynaklanan pil sorunları hakkında sorular sordu. Telefonunuz suya düştükten sonra şarj olmazsa, çok fazla seçeneğiniz yoktur: en iyisi pili denemek ve değiştirmektir – eğer bu mümkünse.

Bununla birlikte, bunun olmasını engellemeye çalışmalısınız. Kurtarmaya çalışırken atmanız gereken ilk adımları öğrenmek için telefonunuzu suya düşürdüğünüzde ne yapmanız gerektiğini açıklayan makalemizi okuyun.

AndroidPIT samsung galaxy s7 water active

Hepsi başarısız olursa, güç noktasının açık olduğunu kontrol edin. Bu, üreticinizden yardım isteyip istemediğinizi soracakları ilk şey, bu çözümlerden hiçbiri sizin için işe yaramazsa bir sonraki adımınız olabilir.

Düzgün şarj olmayacak bir akıllı telefondan acı çektiniz mi? Yorumlarda burada bahsetmediğimiz bir düzeltme bulduysanız bize bildirin.