Düzgün şarj olmayacak bir telefonu nasıl düzeltebilirim?

Piliniz düzgün şekilde şarj edilmiyorsa, telefon şarj cihazınızı hemen üstlenmeyin veya piliniz bozuktur. Kişisel tecrübeye dayanarak, sorun ve çözüm-düşündüğünüzden daha basit olabilir. Telefonunuz veya tabletiniz düzgün bir şekilde şarj etmiyorsa veya ücret almayan bir telefonu düzeltmek için bu 12 yolu inceleyin.

  • Android'de pil ömründen nasıl tasarruf edilir?
  • Android telefon pilinizi daha hızlı şarj etme

Neden bir telefon şarj olmuyor

Sorun çeşitli derecelerde ortaya çıkıyor. Telefonunuz fişe takıldığı zaman şarj olmaz veya yalnızca çok yavaş şarj olur (bazen boşalmakta olduğundan çok daha hızlıdır). Çok yaygın bir şikayet, bu yüzden birkaç çözüm var.

Most charging problems are related to your USB cable or charger, or even the port itself. / © AndroidPIT

1. Do-It-Yourself USB bağlantı noktası düzeltmesi

En hızlı, en kolay ve en başarılı çözüm, gerçek donanımınızda küçük bir DIY tamir yapmaktır. Sorun, USB portu ve microUSB şarj cihazının içindeki metal yüzeylerin üretim kusuruyla veya şarj kablosunun sürekli takılıp çıkartılması nedeniyle iyi temas etmemesidir.

Yapmanız gereken tek şey, cihazınızı kapatmak, mümkünse pili çıkarmak ve akıllı telefonunuzdaki veya tabletinizdeki USB bağlantı noktasındaki küçük sekmeyi 'kaldırmak' için kürdan gibi küçük bir şey kullanın. Çok dikkatli ve nazik bir şekilde yapın, ardından pilinizi tekrar takın ve tekrar takın. Ondan dokuz kez bu gerekli olan şey budur.

Check the ‘tab’ inside your device’s USB port – the cable may not be making contact properly. / © AndroidPIT

2. Tüysüz, şeker ve tozları temizleyin

Telefonunu kot pantolonunun cebinde mi tutuyorsun? Eğer öyleyse, tüysüz kişi olabilir: güvenilmez USB şarjının neden Levis'in cebinden tüy bıraktığı ortaya çıkma sayısını kaybettik.

Çikolata ile tıkanan şarj bağlantı noktalarına sahip telefonları bir paket çikolata ile birlikte bir el çantasına soktuktan sonra gördük. Bir kutu basınçlı hava rahatsız edici tahriş edicileri dışarı atabilir ve USB bağlantısını normale döndürür.

Clear any gunk that might be clogging your phone’s ports. / © AndroidPIT

3. Anahtar kabloları

Şarj cihazının en fena kısmı, kablonun değil, duvar prizine takılan adaptör değil. Apple kullanıcıları, özellikle Apple'ın tescilli (ve pahalı) Yıldırım kablolarının ömrü yaklaşık olarak 15 dakika olduğu için daha savunmasız durumdadırlar. Ancak tüm kabloların zorlu bir ömrü vardır ve sonsuz bükülme ve kıvrılma onun parasını alabilir. Telefonunuzla gelen bir USB kablo yerine rastgele bir USB kablosu, hoşnut olmayan bir şarj deneyimi için başka bir kısayol.

Arızalı bir kabloyu teşhis etmenin en kolay yolu, farklı bir kablo denemek ve cihazınızla düzgün çalışıp çalışmadığını görmektir. Varsa, orijinal kablosunun arızalı olduğunu biliyorsunuzdur. Aksi takdirde, gözardı ettiğimiz bir başka potansiyel kötü adam budur.

Cables are easily damaged. Apple Lightning ones especially so. / © AndroidPIT

4. Çok tehlikeli bir adaptörü teşhis edin

Kablo bir sorun gibi görünmüyorsa, duvar prizi adaptörünü kontrol edin – özellikle de şarj kablosunun çıkarılabileceği bölgede bulunuyorsa. Birden fazla şarj cihazında USB portunun kabloyu takmadan ve takmadan sonra biraz gevşek hale geldiği sorunlarla karşılaştık.

Aynı şarj cihazının / kablo kombinasyonunun farklı bir cihazda çalışıp çalışmadığını da kontrol edin, aksi takdirde kablo veya şarj cihazı yerine cihazınızın arızalı olma ihtimalini ortadan kaldırabilirsiniz. Ayrıca duvar prizinde bir sorun olmadığını da kontrol etmelisin.

5. Unutmayın – önce güvenlik

Telefonunuzu su yakınında veya aşırı sıcak veya nemli ortamlarda şarj etmeyin. Ayrıca, bir şarj aletini veya kabloyu değiştiriyorsanız, dikkatli olun: İnternet, gece yarısı patlamış veya akıllı telefonları tost haline getiren ucuz üçüncü taraf şarj cihazlarıyla ilgili raporlarla doludur. Herhangi bir elektrikli cihazda olduğu gibi satın aldığınız herhangi bir ürünün ilgili güvenlik standartlarına uygunluğundan emin olun.

Pilinizde ne kadar enerji depolandığına dair bir fikir vermek için bu videoyu kontrol edin (ancak evde deneyin).

Bu makalenin bir önceki basımı, cihazları bir gecede şarj etme konusunda kullanıcıları uyarmıştı, ancak cihazınızı aşırı şarj edebildiğinizden değil, bunun sebebini açıklığa kavuşturmak isterim. Modern akıllı telefonlar, pillerin yüzde yüz kapasitesinde şarj olmaya devam edildikleri zaman hasar görmemesi için önlemler alıyorlar.

Bununla birlikte, bir pil şarjı ısı üretir ve eğer bir akıllı telefon sıkı bir mekanda – bir yastık altında veya bir kutunun içindeyse – çok sıcak olabilme şansı var demektir. Esasen, bir gecede telefonunuzu şarj edecek iseniz, sadece güvenli bir yerde olduğundan emin olun.

6. Pili değiştirin

Piller sonsuza dek sürmez ve birkaç yıl sonra bir suçlama mücadelesi vermeye başlarlar. Onları taburcu etme ve şarj etme sıklığınız arttıkça, bunların değiştirilmeleri de o kadar çabuk gerekir. Piliniz yalnızca altı ay sonra bozulmuş olursa, muhtemelen arızalı olur ve ücretsiz bir değiştirme için bir garanti talebi yapmanız gerekir; ancak pil iki yıldan eski ise, muhtemelen ömrünün sonuna yaklaşmaktadır.

  • Çıkarılabilir pillerle en iyi akıllı telefonlar

Bazı arızalı pillerin kolayca çıkması kolaydır veya sıvı sızdırmaya başlarlar. Bunun gibi bir şey dışarıdan anlaşılamazsa, cihazınızın kapağını çıkarın ve pili muayene edin (mümkünse pil bölmelerini kapatan bazı cihazlar).

Kapak çıkmazsa, cihazı sırt üstü yatırmayı ve döndürmeyi deneyebilirsiniz. Şişkin bir pil, kasayı deforme eder – bu şişkinliği göremeyebilirsiniz, ancak telefonunuzun dönmesi için yeterli olabilir. Pilinizin şişmiş veya sızdırmış olabileceğinden şüpheleniyorsanız, telefonunuzu bir onarım mağazasına götürün ve saygın bir yedek parça satın alın.

If you are going to replace your battery, try to purchase an official one. / © ANDROIDPIT

7. Doğru kaynaktan ücret alınması

Bir duvar prizinden şarj her zaman PC veya dizüstü bilgisayardan şarj etmekten daha hızlı olacaktır çünkü bilgisayarların USB portları çok fazla güç sağlamıyor.

Bir duvar prizi bir USB portunun iki katı kadar güç ve hızlı şarj cihazları beş kat daha fazla güç sunabilir – bu da çok daha hızlı şarj anlamına gelir. Telefonunuz yavaş şarj oluyorsa ve bir dizüstü bilgisayara bağlısanız: sorununuz var.

Duvar şarj cihazınız malları teslim alıyor gibi görünmüyorsa cihazınızın uygunluğunu kontrol edin. Başka bir telefondan alınan bir şarj cihazı, doğru miktarda suyu vermeyebilir – örneğin, bir Bluetooth kulaklık şarj cihazı, akıllı telefonlar için özel olarak tasarlanmış kadar güç çıkarmaz.

Son zamanlarda yapılan üst düzey telefonların durumunda, hızlı şarjı destekleyen bir telefonunuz olabilir, ancak şarj cihazını sağlamayan bir şarj cihazına sahip olabilirsiniz. İnce basımı okuyun.

Your desktop or laptop can’t charge your Android as fast as a wall socket. / © AndroidPIT

8. Güncelleme veya geri alma

Yazılım güncellemeleri ve yeni Android sürümleri, özellikle eski bir aygıtı geçerli yazılıma yükseltirken pil ömrünüzle ilgili yıkıcı sonuçlar doğurabilir. Yeni cihazlar genellikle en yeni yazılımlardan yararlanmak için optimize edilirken, iki yıllık bir cihaz güncellendiğinde zorluk çekebilir.

Bu durum size gelirse ve sorunu çözemezseniz, cihazı güvenlik risklerini taşıdığı konusunda uyarıldığı halde cihazı eski bir Android sürümüne geri getirmeyi düşünün. En son yazılım sürümleri cihazınızı korumak için her zaman önerilir ve akıllı telefonunuzu daha eski bir sürümde saklamak riski çoğu zaman önemsizdir ancak dikkat çekici bir husustur.

Benzer şekilde, bazen cihazın pil ömrü bir güncelleme ile önemli ölçüde iyileştirilebilir, dolayısıyla Android yazılım sürümü üzerinde geride kalacağınızı düşünüyorsanız, bir güncelleme olup olmadığını kontrol etmek için Ayarlar> Telefon hakkında bölümüne gidin.

Keep your Android version up to date (or roll back to a previous version if really necessary). / © AndroidPIT

9. Kapatın

Cihazınızı şarj ederken pil yoğun uygulamaları / özellikleri kullanmak, pil ömrünün ne kadar hızlı arttığını etkiler. Birisini yüzde 100 parlaklıkta Skyping ederken şarj ediyorsanız, cihaz doğal olarak şarj etmek ekranından daha uzun sürecektir; Wi-Fi ve 4G kapalı.

En hızlı enerji enjeksiyonunu görmek istiyorsanız, cihazı şarj olurken uçak moduna veya tamamen kapatın. Cihazınızı elektrik kestirmek için düşünün.

10. Pilinizi kalibre edin

Bazen cihazınızın içinde bulunduğu 'düşünce' pil seviyesi yanlış. Bunun etkisi, telefonunuzun gerekenden önce performansı sınırlaması veya pilin son iki yüzde çiğnenmesi için bir saat sürmesi de dahil olmak üzere, farklı bir şekilde çalışması olabilir.

Zaten akıllı telefonunuzun pilinin kalibrasyonuyla ilgili kapsamlı bir rehber yazdık, bu yüzden hepsini burada tekrar yazmayacağım, ancak bu, eski gücünüzü paketinden çıkarmadan önce denemek için bir şey.

Battery calibration can be another effective means of fixing charge problems. / © AndroidPIT

11. Pil takımınızın voltajını ve amper değerini kontrol edin

Bu ipucu, Patrick'in yaptığı yorumlarda belirtildi ve hatalı bir kabloyu hızlı bir şekilde tespit etmenize yardımcı olabilir.

Ücretsiz Amperage uygulamasını aşağıdaki bağlantıdan indirin ve açın. Şimdi, şarj cihazınızı bağlayın ve arabirim yeşile dönmeli ve en üstteki metin "ölçme" demelidir. Bunu görmezseniz veya hiçbir şey olmazsa, cihazınıza giden bir akım yok demektir.

Ampere

Bir akım tanımlarsa, uygulama, o andaki şarj aleti için minimum ve maksimum yükleme seviyeleri (milimetre cinsinden), gerilim ve maksimum akım da dahil olmak üzere şarj istatistiklerini gösterecektir. Bu aynı zamanda, şarj cihazlarınızdan hangisinin en iyi performansı aldığını bulmak için harika bir yoldur.

Taşınabilir pil paketleri de dahil olmak üzere sahip olduğunuz farklı şarj paketlerini bağlayarak en yüksek şarj değerinin hangisinin en yüksek olduğunu veya en yüksek ortalaması aldığını görün. (Uygulama bunun bir fikir edinmesini oldukça kolaylaştırır). Bu kesin bir ölçüm değil, başka bir şey ve uygulama tamamen ücretsiz bir göstergedir.

The number in the top middle represents the current charge speeds: the charger used in the left screenshot isn’t going to charge a device as fast as the one used on the right. / © AndroidPIT

12. Su hasarı ne olacak?

Yorumların bir kısmında su hasarının neden olduğu batarya sorunları hakkında sorular soruldu. Telefonunuz suya düştükten sonra şarj olmazsa pek çok seçeneğiniz yoktur: en iyi iddia, pil denemek ve değiştirmektir – eğer mümkün bile olsa.

Bununla birlikte, bunun her an olmasını önlemeye çalışmalısınız. Telefonunuzu kurtarmaya çalışırken atmanız gereken ilk adımları öğrenmek için telefonunuzu suya düşürdükten sonra ne yapacağınızı açıklayan makalemizi okuyun.

Dropped your phone in water? If the battery is removable, take it out immediately and pat it dry with a towel. / © AndroidPIT

Her şey başarısız olursa, güç noktasını açtığınızı iki kez kontrol edin. Üreticilerine yardım çağrısı yapıp aramadıklarınızı soran ilk şey budur, bu çözümlerden hiçbiri sizin için uygun değilse bir sonraki adımı atmanız gerekebilir.

Düzgün şarj olmayacak bir akıllı telefonunuzdan mısınız? Burada belirtilmediğimiz bir düzeltme bulunursa bize bildirin.