DxOMark düşündüğünüz kadar güvenilir değil

Bir akıllı telefon piyasaya çıktığında, mobil teknoloji severler DxOMark'a yöneliyor. Yeni üst düzey cihazların puanı ne olacak? IPhone bu sefer Pixel'i yenecek mi? Huawei P20 Pro üzerindeki üçlü kameralar bile fark yaratacak mı? Kameralar gittikçe karmaşıklaşıyor, daha fazla sensör ve ileri teknolojiye sahip görünüyor, ancak yüksek puanlara ulaşanlar her zaman en iyisi değil. O zaman burada neler olduğuna bir bakalım.

  • Huawei P20 Pro üçlü bir kameraya sahip, ne kadar iyi?
  • Samsung Galaxy S9'un kamerası sıfırdan mı? Tam incelememizde öğrenin

Apple, Samsung ya da Google gibi yeni bir üst düzey telefon çıktığında, DxO listesindeki diğer rakipleri geçtiğini görürüz. Bunun gibi, tepeye doğru sıralanan bir cihaz beşinci veya altıncı sıraya yerleşmek zorunda kalacak. Cihaz kötü resimler çekiyor, çünkü marka zamana uymuyor mu? Mesela Mi Mix 2S'yi al, neden iPhone 8 Plus'dan daha fazlasını sunmuyor?

Öncelikle DxOMark'ın ne olduğunu ve neden piyasayı dikte ettiğini öğrenelim. Yaptıkları şeyi böyle tanımlarlar:

DxOMark, sektörün kamera ve objektif görüntü kalitesi ölçümleri ve derecelendirmeleri için güvenilir standardıdır. Yıllar boyunca, binlerce kamera test sonuçlarımız ve lenslerimizle en kapsamlı referans veri tabanını oluşturmak için analizlerimizde endüstri standartı laboratuvar araçlarını kullanarak en titiz donanım testini sağlamak için tanınıyoruz.

Her testte, pozlama, kontrast, dinamik aralık, renk doygunluğu, renk tonu, beyaz dengesi, renk gölgelendirme, doku, gürültü, otomatik odaklanma, yapaylık gibi unsurları değerlendirir (çerçeve yumuşaklığı, bozulma, vinyet etkisi, renk sapması, dokunma, refleksler dahil) , hayaletler, takma adlar, moiré desenleri, flaş, değişen mesafelerde yakınlaştırma, bokeh efekti (portre modu olarak da bilinir) ve bunlar da video kaydı için de test edilir.

Tüm bu fotoğraflar ile binlerce test ile yapılır. Videoda gördüğünüz gibi, aynı ışık koşullarında aynı resimleri çektikleri özel laboratuarları var, ama yeni testler yapmak için dışarı çıkıyoruz. 2017 yılına kadar test bazı şeyleri dikkate almadı. Artık yeni cihazlar akıllı telefon kameralarını entegre etmeye başladı, bu nedenle değerlendirme geçen yıldan beri biraz değişti.

Sorun değil

Ama soru şu: Neden sıralamada sorgulanabilir kalitede cihazlar var? Sorunlardan biri, son değişikliklerde, diğeri ise değerlendiricinin yakınlaştırma ve bokeh etkisi gibi özelliklerde yeni gelişmelere verdiği ağırlıktır. Pek çok durumda, bu eşyalara sahip olmayan iyi kameralar, aynı kaliteye sahip olmayan başkalarına kaybetmekle kalmaz, ancak her zaman bireysel kullanıcı için değer eklemeyen bu ekstraları sunabilir.

  • Geçen yıl hangi cihazların en iyi kamera olduğunu düşünüyorsunuz?

Huawei’s P20 Pro is currently the highest-rated device on DxOMark / © AndroidPIT by Irina Efremova

Ürettiğim birçok üretici ve içerik analisti, önemli bir noktaya değindiler: üreticiler, DxOMark'ta nasıl iyi bir skor elde edebileceklerini anladılar. Diğer testlere baktığımızda, şirketin dikkatini hangi yönlere odakladığımı anlamak zordur, zira sözüm olduğu gibi zum ve bokeh, kontrast ve netlik gibi.

Fotoğrafik kalite için önemli olsalar da, geniş lensler, siyah-beyaz fotoğraflar ve RAW formatı gibi önemli etkenler dikkate alınmaz. Bu önemli hususlar puanlamada bu kadar fazla ağırlık taşımadığından, iyi kameralar yüksek puan alamıyor ve üreticiler sadece derecelendirilen faktörlere dikkat ediyorlar ve hatta DxO'nun kameraları analiz etmek için sattığı yazılımları kullanıyor olabilirler.

Opinion by Stella DauerIf brands are shaping the development of cameras around these tests, then DxO is responsible for encouraging non-comprehensive testing in order score highly, at the expense of customer satisfaction with the photo quality.What do you think?50501 participant

Üçüncü sorun DxOMark'ın bir STK olmadığıdır: sadece bir kamera analiz şirketi değildir. Şirketin ana faaliyeti kameralarla çalışan şirketlere danışmanlık yapmaktır, bu yüzden testler ve sıralama, donanım şirketlerine kameralarını geliştirmeleri konusunda tavsiyelerde bulunan kendi birincil hizmetlerinin reklamlarından başka bir şey değildir. DxO'dan tavsiye alan şirketler sıralamada daha iyi yerler alıyorlar mı?

Bir şirketin önyargılarının olmaması mümkün değil, ancak bu faktörler biraz endişe verici. DxO gibi teknik testler yürüten başka büyük şirketler olmadığı gerçeğiyle birleştiğinde, bir sorunumuz var. Birçok tüketici maalesef ne satın alacağına karar vermek için sıralamaya güveniyor. Bununla birlikte şirket, bağımsız testler yaptığını belirterek ve itibarını bu kadar isteyerek lekelemediğini belirterek, zihnimizi dinlenmeye çalışmaktadır.

Sonunda, önemli olan her şey sizin zevkiniz ve bütçenizdir.

DxO web sitesini kullanmanın birçok faydası vardır ve tüketicilerin ne aradığını kesinlikle biliyor, bu yüzden satın almadan önce bunu kontrol etmek yararlıdır. Ancak her zaman bir tutam tuz ile puan alın ve nihayet karar vermeden önce incelemeler ve fotoğraf testlerine baktığınızdan emin olmanın yanı sıra, iyi bir fotoğraf olarak gördüklerinizle ilgili kendi kararınıza güvenin. Nihai kararı sıralamadan çıkarmadan en iyi olduğunu düşündüğünüz şeyleri dikkate alın. Size yakınlaştırma önemli olmayabilir, ancak RAW'a sahip olmak örneğin olabilir.

  • Akıllı telefonunuzda çift kamera olma konusunda ne gibi zorluklar var?
  • Manuel modu kullanarak inanılmaz fotoğraflar çekmeyi öğrenin

İdeal olarak, olabildiğince fazla bilgiye sahip olmanız ve ihtiyaçlarınız doğrultusunda kendi düşüncelerinizi oluşturmanız ve yeni bir akıllı telefona ne kadar para harcamanız gerektiği.

DxOMark sıralamasına güveniyor musunuz? Bize yorumlarda anlat!

Huawei P20 Pro satın alınır

Best price