E-posta e-posta saldırıları nasıl önlenir?

Kimlik avı, kimliğinizi, giriş bilgilerinizi veya çalınan diğer bilgileri genellikle e-posta yoluyla almanızı içeren yaygın bir siber suç türüdür. Bu bilgileri vermeniz gereken bir web sitesine bağlantı da dahil olmak üzere, hassas kişisel veya finansal bilgi isteyen bir banka veya saygın bir şirketten olduğunu iddia eden herhangi bir şüpheli e-posta aldıysanız, bir tuzak kümesi olabilir. hırsızlar tarafından.

  • Android için en iyi antivirüs uygulamaları
  • Android kullanıcıları için 10 Gmail ipucu ve püf noktası

Çoğu zaman, bu kimlik avı e-postaları kolayca tespit edilebilir çünkü e-posta servis sağlayıcınız bunları otomatik olarak spam klasörüne filtreler. Ama bu her zaman onların% 100'ünü yakalamıyor, bu yüzden nelere dikkat edilmesi gerektiğini bilmek önemlidir. Siber suçlu tarafından bir e-postanın gönderilip gönderilmediğini nasıl anlarsınız? Öğrenmek için okumaya devam et.

Herhangi bir bağlantı açma

Phishing, suçlu tarafından size saygın bir şirket olduğunu iddia eden bir e-posta göndererek, genellikle bilgilerinize koymanız gereken bir sayfaya bağlantı verir. Her zaman gönderenin adını, e-posta adresini ve tarayıcınızın göstereceği URL’nin HTTPS doğrulamasını kontrol edin. Ancak, bir e-posta şüpheli görünüyorsa, bunun için muhtemelen iyi bir neden vardır ve bağlantıyı hiç açmamalısınız.

The HTTPS information guarantees that the second URL is the real deal, but it doesn’t mean the page is safe. / © ANDROIDPIT

Küçük ayrıntılara bak

Başarılı bir kimlik avı girişimi ayrıntılarla ilgilidir, çünkü suçluların güvenini kazanması bu şekilde olur. Ancak, e-postada sizden çalmaya çalıştıkları sayfaya bile gitmeden önce hataları yakalarsanız, tüm bu güçlüklerden kaçınabilirsiniz. Genellikle, ilk e-postalardaki küçük hataları görebilirsiniz, örneğin: düz metin (grafik veya biçimlendirme yok), gönderenin resmi olmayan bir e-posta adresi (bankanız @ gmail.com ) veya yazım ve dilbilgisi hataları ("helo, efendim" veya madem ").

Sometimes, Gmail and Google will help filter out phishing emails or warn you of suspicious links. / © Google

Tehditlere dikkat edin

Bazen cybecriminals sizi sahtekar e-postalarını açmaya ve yanıtlamaya davet ediyor. Örneğin, "Bu e-postayı yanıtlamazsanız veya üç gün içinde şifrenizi güncellemezseniz, hesabınız silinir". Endişelenme, cevap vermezsen hiçbir şey olmayacak. Aslında, herhangi bir şirketin kişisel veya finansal bilgiler hakkında e-posta yoluyla kullanıcılarla iletişim kurması son derece nadirdir.

  • Dikkat etmeniz gereken daha fazla Android dolandırıcılığı

Dikkatli ol ve gözlerini açık tut

Kimlik avına karşı son savunma hattı kendiniz. Göründüğü kadar basit, kendi uyanıklık güvende olmanın en etkili yoludur. E-posta iyi yazılabilir, yazım hataları yapamaz, şirket logosunun renkleri meşru olabilir, URL ve e-posta adresi güvenilir görünebilir, ancak bir şeyin balık koktuğunu düşünüyorsanız, içgüdülerinize güvenin. E-postayı cevaplamayın. Bunun yerine, bir kişinin bankanızı taklit ettiğini düşünüyorsanız, doğrudan bankayı arayın ve aldığınız bilgilerin doğruluğunu kontrol edin. Onlarla konuştuğunuzda ve e-postanın dolandırıcı olduğunu doğruladılar, aldığınız e-postayı spam olarak işaretleyin.

Kimlik avı sana hiç oldu mu? Bizi yorumlarda belirtin.