E-scooter’lara yönelik nihai rehber: ortak problemler ve çözümler

E-scooter’ların yükselişini durduracak hiçbir şey yoktur ve gittikçe daha fazla şirket piyasaya girdiğinde, sıklıkla aynı sık sorulan sorularla karşılaşıyoruz. E-scooterlara yönelik bu kılavuzda, kullanıcıların karşılaştığı bazı genel sorunlara göz atacağız ve bir çözüm önereceğiz.

    E-scooter ikilemim: Paylaşım her zaman umurumda değil Nasıl Lime-S Generation 3 scooterı yanlış yolda ilerler

Ne kadar tutuyorlar?

Fiyatlar şirketten şirkete değişir ve kafanızda dolaşmanız için birden fazla ödeme sistemi vardır. Avrupa’da, Emmy araç kullanma süresi için dakika başına 0,19 €, park süresi için 0,05 € ücret almaktadır. Günlük sınır 24 € ‘dur. Emmy’de yeni kayıtlar için de güzel bir anlaşma var. Katıldığınızda istediğiniz süreye yayılmak için toplamda 50 dakika boyunca 10 € ödeyebilirsiniz.

COUP, 2 dakika veya 29 dakika boyunca kullansanız da, ilk 30 dakika için 3 € ücret alır. Bundan sonra, sonraki her 10 dakika için 1 € eklenir. Paris’te, COUP için fiyat ilk 30 dakika için 4 € ‘dan biraz daha yüksek. 07:00 – 19:00 saatleri arasında en fazla 25 €, gece boyunca 15 € ile sınırlandırılmıştır.

lime 3rd gen

ABD’de, Kuş, scooter kiralamak için dakikada 1 + 0.15 $ tahsil eder. Hem Lime-S scooterları hem de Spin’li olanlar tam olarak aynı oranda geliyorlar. Scoot, ilk 15 dakika için 4 $ ve ardından elektrikli mopedler için dakika başına 0,07 dolar alıyor.

Nereye park edebilirim ve park edemiyorum?

Bisiklet paylaşım programları ilk kez yüzeye çıkmaya başladığında ve bağlantı istasyonları yaygın olduğunda, modern e-scooter şirketleri ‘her yerde park’ modelini geliştirdiler. Ancak, park edip gününüze geçmeden önce göz önünde bulundurmanız gereken birkaç önemli husus vardır.

Sınırların içinde herhangi bir yere park edin

E-scooter şirketleri çoğunlukla şehir merkezlerinde faaliyet göstermektedir ve bu nedenle, araçların yayılmasını çok geniş çapta yaymalarını engelleyen sınırlar vardır. Tipik olarak, e-scooter’lar yalnızca şehir içi sınırlarına park edilebilir. Uygulamanın sınırlarını görebilirsiniz. Kiralama alanınızı sonlandırmak için tanımlanmış alana tekrar girmeniz gerekeceğini hatırladığınız sürece, park alanı dışına çıkma konusunda endişelenmenize gerek yoktur. Park alanı dışında geçirilen herhangi bir zaman, araba kullanıp kullanmadığınıza bakılmaksızın faturalandırılır.

emmy boundaries

Herhangi bir yer, herhangi bir yer anlamına gelir, ancak anti-sosyal olmayın

E-scooter’ları herhangi bir yere park etmek mümkün olsa da, sürüşünüzü sonlandırırken mantıklı olmak yine de önemlidir. Garaj yollarının önüne, yükleme alanlarına, parklara, yaya alanlarına veya vitrinlerin önüne veya iç avlulara park etmek, hoş bir hareket değildir. Diğer vatandaşlarınıza saygı gösterin ve uygun şekilde park edin.

Otoparklar, yetkililerin yüzlerce yasadışı park edilmiş scooter’a el koymasıyla San Francisco’daki ana sorunlardan biriydi. Sonunda 2018 yazında iyice kovuldular.

Kask takmam gerekiyor mu?

Tüm şehirler, e-scooter’lara, bisikletlere ve mopedlere gelince farklı kask yasalarına sahiptir. Emmy ve Coup gibi daha büyük, motosiklet büyüklüğünde araçlar, sağlam bir kaskla birlikte gelir. Yollarda araç kullanıyorsanız, her zaman kask takmalısınız ve büyük olasılıkla yasalara göre zorunlu tutulmalısınız. Şehrinizde bir kask takmanız gerekip gerekmediğinden emin değilseniz, yola çıkmadan önce yerel taşıma departmanınıza bakmak için zaman harcamakta fayda var. Bir e-scooter kullanırken bir kask takarak kendinize belki de hayatınızdan bile potansiyel bir para kazandıracaksınız.

COUP Mood 1

Sürücü belgesine ihtiyacım var mı?

Neredeyse kesinlikle, evet. Lime’dan olanlar gibi daha hafif e-scooter’lar bile, sürücü ehliyeti gerektirir. Özel bir motosiklet lisansına ihtiyacınız yoktur, ancak bugün piyasadaki tüm e-scooter’lar normal ehliyet sahiplerinin bunları kullanmasına izin veren hız sınırlarında sınırlandırılmıştır. Almanya gibi bazı ülkelerde, 25 km / s veya daha yüksek hızlara ulaşabilen herhangi bir araç, bir lisans gerektirir – Lime’nın en yüksek hızda bu sınırın hemen yanında bulunan e-scooter’larını içerir.

E-scooter hizmetinize kaydolduğunuzda sizden ehliyet vermeniz istenecektir. Lisansınız doğrulandıktan sonra, e-scooter’ları kullanmaya başlayabilirsiniz. Her seferinde bir e-scooter kiralamak için lisansınızı kullanmanıza gerek yoktur, ancak sürüş sırasında her zaman yanınızda taşımalısınız. Şu anda yaşamakta olduğunuz yetki alanında verilmemiş bir lisansla kayıt yaptırıyorsanız, örneğin bir AB ülkesinde AB üyesi olmayan bir lisans gibi, doğrulama işlemi daha uzun sürebilir ve Kaydınızı tamamlayın.

Scooter’ımın pili biterse ne yapabilirim?

Araba kullanıyorsanız ve scooter’ınızın pilinin bitmesi durumunda yapabileceğiniz çok şey yoktur, bunun olmadığından emin olmak için adımlar atabilirsiniz. Bir e-scooter kiraladığınızda, her araç için gösterilen mevcut pil seviyesini bulacaksınız. Hangi uygulamayı kullandığınıza bağlı olarak biraz farklı görünür ancak aşağıdaki resimde iki örnek görebilirsiniz:

escooter battery

Suyunuz biterse, scooter’ları kendiniz şarj edemezsiniz. Operatörler belirli bir seviyenin altına düştükten sonra operatörler, pili dolu bir pille değiştirmek için sistemden çekerler. Park alanının dışında bir tur çekerken dikkatli olun. Bölgenin dışındayken piliniz biterse, park etme ve sürüşünüzü sonlandırmada sınırlara geri dönmekte sorun yaşarsınız.

ABD’de, Lime, personeli, e-scooter’ları toplama, şarj etme ve yeniden dağıtma yollarını yönlendiren ‘Meyve Sıkacakları’ olarak adlandırmayı sever.

Bisiklete çarptığımda veya hasar verirsem ne olur?

Çoğu e-scooter şirketi kişisel sorumluluk ve tam çarpışma kapsamı ile birlikte gelir. Tüm ayrıntılar için tercih ettiğiniz sağlayıcı için şartları ve koşulları dikkatlice kontrol ettiğinizden emin olun. Örneğin Emmy, Torrot Muvi scooter’ları için 250 Avro, Schwalbe sevenler için 350 Avro tutarındaki ödemeleri karşılar. Dikkatsiz sürüş yoluyla hasara neden olmadığınızı kabul etmiyorsanız, bu durumda çok daha fazlasından sorumlusunuz.

ABD’de işler biraz daha karmaşık. E-scooter kiralama şirketlerinin standart politikasının hemen hemen tamamı, genel aşınma ve yıpranmanın yanı sıra, binicilerin de tüm zararlardan sorumlu olmalarıdır. Scoot, bununla birlikte, ücreti 500 dolardan alıyor. ABD’de kaybolan veya çalınan scooterlar için en yüksek ücretler de oldukça göz kamaştırıcıdır. Saatinizde bir scooter kaybederseniz, şirkete bağlı olarak 5.000 $ ‘a kadar ücret alabilirsiniz. Daha önce GPS ile takip edebildiklerini umsan iyi olur

Kendime bir scooter alabilir miyim?

Emin! Emmy’nin çevrimiçi olarak veya Almanya’nın başkentindeki bir mağazada kullandığı Schwalbe scooterlarını satın alabilirsiniz. Fiyatlar, ABS frenler, özel koltuk tasarımları ve 790 € karşılığında 50km’den 100km’ye çıkmak için ekstra bir pil gibi isteğe bağlı ekstralar ile 5.390 Euro’dan başlıyor.

COUP’un e-scooter’ları Gogoro adlı bir şirket tarafından üretiliyor ve yalnızca Tayvan’da bulunuyor. COUP, AB pazarına yönelik üretici ile münhasırlık anlaşmasına sahiptir.

Çinli akıllı telefon (ve çok daha fazlası!) Markası Xiaomi tarafından yapılan 600 dolarlık katlanabilir versiyonu da dahil olmak üzere, Lime’nin daha küçük e-scooter’larının hayranları için pek çok seçenek var.

Amazon Xiaomi Mi Elektrikli Scooter
$ 599.00
Dükkana git

Park edip aynı scooter’a geri dönebilir miyim?

Kesinlikle! Dükkana atmak için bir e-scooter kullanıyorsanız veya hızlı bir kahve almak istiyorsanız ve işiniz bittiğinde hala orada bıraktığınız yerde, genellikle kiralamanızı duraklatabilirsiniz. Bu, park etmeyi ve uygulamada bir duraklatma seçeneğini etkinleştirmeyi ya da anahtarı alıp yanınıza almayı içerir. Normalde, sürüş süresinin standart ücretine kıyasla, park etme süresinden daha düşük bir ücret tahsil edilir, ancak yine de saatte kalırsınız ve bu nedenle hala zaman için faturalandırılırsınız.

Elbette, siz uzaktayken e-scooter’ı başka hiç kimsenin kiralamaması riskine girebilir, bu nedenle ‘ücretsiz’ park yeri elde edebilirsiniz, ancak gönül rahatlığı istiyorsanız, duraklatma seçeneği gitme yoludur.

Yolculuk için bir arkadaşı getirmeye ne dersin?

Emmy ile, evet. İki kask dahildir ve birlikte bir arkadaşınıza götürebilirsiniz. COUP ile hayır. Koltuğun altına sadece bir kask dahildir. Her ne kadar Berlin’de tek bir COUP’ta iki tane görsem de, ancak Alman başkentindeki insanlar tam olarak kurallar için yapışmacı olarak tanımladığınız şey değildir.

Coup 01

Bu scooter şirketlerinin verilerimizi topladığını duydum, doğru mu?

Evet, bir ölçüde. ABD’deki Bird and Spin, San Francisco gibi belirli şehir yetkilileriyle paylaşılan GPS verilerini topladığını itiraf etti, ancak ikisi de üçüncü taraflara satmayacağını söylüyor.

Avrupa’da, Emmy, COUP’un yaptığı gibi, sizin açık onayınız veya yasal dayanağınız olmadan üçüncü şahıslara herhangi bir kişisel bilgi iletmediğini söyler.

Nerede kaydolabilirim?

Demek istediğim, hadi, bunu şimdiye kadar biliyorsun, ama şu an için en popüler e-scooter kiralama uygulamalarına kolay bağlantılar var.

    Kuş (ABD) Limebike (ABD) Spin (Uluslararası) Emmy (Berlin) COUP (Berlin ve Paris)

Cevap vermemizi istediğiniz e-scooter’larla ilgili bir sorunuz mu var? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin.