Ekran gitmeyecek bir görüntüyü koruduğunda Galaxy S8 nasıl düzeltilir (ekran görüntüsü veya burn-in)

# GalaxyS8 belirgin bir elektronik şaheseri olabilir, ancak mükemmel değil. Hala ara sıra hıçkırıklardan muzdarip bir ekran teknolojisi kullanıyor, bunlardan biri bu makalenin ana konusu. Bu yayını faydalı bulacağınızı umarız.

Devam etmeden önce, kendi #Android sorununuza çözüm arıyorsanız, bu sayfanın altında verilen bağlantıyı kullanarak bizimle iletişime geçebileceğinizi hatırlatmak istiyoruz. Sorununuzu açıklarken, lütfen ilgili çözümü kolayca bulabilmemiz için olabildiğince ayrıntılı olun. Mümkünse, nereden başlayacağımız konusunda bize bir fikir vermek için tam hata mesajlarını ekleyin. Bize e-posta göndermeden önce bazı sorun giderme adımlarını denediyseniz, yanıtlarımızdan atlayabilmemiz için bunlardan bahsettiğinizden emin olun.

Sorun # 1: Galaxy S8 ekranı, gitmeyecek görüntüleri koruyor (ekran görüntüsü veya burn-in)

Hey Millet. Ben bir Samsung S8 var ve son zamanlarda en sinir bozucu sorunu yaşıyorum im! Bence bu bir hata değil bir özellik ama nasıl kapatmak için online bulmak için yeterince doğru arama terimleri ile gelip görünmüyor. yeni bir güncellemeden bu yana yeni başlamış gibi görünüyor. Temel olarak, telefonum masada uyuyorsa / şarj oluyor ya da her neyse, ekran siyah ama üstte bildirimler için çok hafif, beyaz simgeler gösteriyor, bu yüzden bir pil şarj sembolü veya birkaç numara içeren bir gmail simgesi olabilir e-posta aldıysam. Bu sadece bildirimler ile Her zaman Ekranda gibi, ama kesinlikle AOD değil çünkü bunun ne olduğunu biliyorum, ve bu değil. Aslında, AOD’yi açtığımda bu aksaklık gider gibi görünüyor, ancak AOD’yi çeşitli nedenlerden dolayı sevmiyorum. Çağlar boyunca bu iyi oldu ama bu hafta bunu almaya başladım, evet, hafif bildirimlerle garip siyah ekran.

Telefonumu kilitlediğimde, ekran kararıyor ve pil şarj LED’i yanıyor (şarj edilmişse), ancak saniyeler içinde LED kapanıyor ve hafif bildirimler çirkin kafalarını geri çekiyor. çok fazla umursamıyorum ama sonra telefonumu uyandırmak için bir düğmeye bastığımda, kilit ekranım yerine, LED ışığı açık gerçek siyah ekrana geri dönüyor. ben sonunda kilitlemek için kendimi kilit ekran getirmek için ikinci kez kilidini açmak zorunda, nihayet benim pin girip telefon kilidini önce bana yardımcı olmak için yeterli bilgi umuyoruz. Nasıl gidiyor!?!?! Şimdiden teşekkürler, bildirildi ve karıştırıldı. – Jesse Miles

Çözüm: Merhaba Jesse. S8’inizin ekran görüntüsü tutma olarak adlandırılan bir fenomenden muzdarip olduğunu düşünmek isteriz, ancak ekranın yanması sorununun erken bir aşamasına sahip olması da mümkündür.

Görüntü tutma, görüntüyü tamamen farklı bir şeyle değiştirdikten sonra bile bir süre kaldığı veya devam ettiği geçici bir ekran senaryosudur. Bu zaman zaman olabilir, ancak sıkıntı haline gelmek için yeterince uzun sürmemelidir. Eğer öyleyse, muhtemelen ekran yanma sorununuz var, daha şiddetli bir form. Ekran yanması, cihaz kapatıldıktan sonra bile statik bir görüntüyü korur, böylece kalıcı görüntü tutulması olarak tanımlanabilir. Samsung ve diğer ekran üreticileri bu sorunun ortaya çıkma olasılığını büyük ölçüde azalttı (aslında, Samsung Galaxy cihazlarında görülmesi nadirdir), ancak durumunuzda bunun gelişmesine izin verebilecek bazı benzersiz durumlar olabilir.

Ekranda yanmanın yerleşmesini önlemek için, Her Zaman Açık Ekran kullanırken bile Samsung, görüntülerin ve AOD’nin aynı konumda uzun süre kalmasını önler. Aslında bu, donanım üreticilerinin bu sorunun ortaya çıkmasını önlemek için yaygın bir taktiktir.

S8’inizde ekran yanması sorunu varsa, bunu düzeltmenin tek etkili yolu ekran veya telefon değişimidir. Ekrandaki görüntü, telefonu kapatsanız bile kalırsa, cihazı onarabilmeleri veya değiştirebilmeleri için Samsung’a getirmeniz gerekir.

Ancak, bu durum yalnızca yakın zamanda başlamış ve gelip gidiyor gibi görünüyorsa, seviyenize düzeltebileceğinizi görmek için bazı yazılım sorun giderme işlemleri yapmanız gerekir.

Önbellek bölümünü temizleme

Android, verimli çalışmak için ayrı bölümler kullanır. Bazen, işletim sistemi tarafından uygulamaları hızlı bir şekilde yüklemek için kullanılan sistem önbelleği bozulabilir. Bu olursa, her türlü sorun ortaya çıkabilir. Güncelleme ve uygulama yüklemeleri, sistem önbelleği bozulmasının genel nedenleridir. Durumun bu olup olmadığını kontrol etmek için aşağıdaki adımları izleyin:

    Sesi Yükselt tuşunu ve Bixby tuşunu basılı tutun, ardından Güç tuşunu basılı tutun. Android logosu görüntülendiğinde, tüm tuşları serbest bırakın (‘Sistem güncellemesini yükleme’ gösterilmeden önce yaklaşık 30 – 60 saniye boyunca görünecektir Android önyükleme menüsü seçenekleri). “Önbellek bölümünü sil” seçeneğini vurgulamak için Sesi kısma tuşuna basın. Seçmek için Güç tuşuna basın. “Evet” seçeneğini vurgulamak için Sesi kısma tuşuna basın ve seçmek için Güç tuşuna basın. bölümü tamamlandı, “Sistemi şimdi yeniden başlat” vurgulanır Cihazı yeniden başlatmak için Güç tuşuna basın.

Güvenli modda gözlemleyin

Bu durumda bir üçüncü taraf uygulamasının suçlama olasılığı çok düşüktür, ancak yine de, cihazı güvenli moda önyüklediğinizde sorunun gidip gitmeyeceğini kontrol etmenizi istiyoruz. Bu modda, tüm üçüncü taraf uygulamaları engellenir, böylece endişeniz gerçekleşmezse, uygulamalarınızdan birinin arkasında olduğuna emin olabilirsiniz.

Güvenli moda önyükleme yapmak için:

    Cihazı kapatın. Güç tuşunu model adı ekranının ötesinde basılı tutun. Ekranda “SAMSUNG” göründüğünde, Güç tuşunu bırakın. Güç tuşunu bıraktıktan hemen sonra Sesi kısma tuşunu basılı tutun. Cihaz yeniden başlatılıncaya kadar sesi kısma tuşu.Safe modu ekranın sol alt köşesinde görüntülenecektir. Güvenli Mod’u gördüğünüzde Sesi kısma tuşunu serbest bırakın.Soruna neden olan uygulamaları kaldırın.

Fabrika ayarları

Şüphesiz önemli bir seçenek ama cihazı Samsung’a göndermeden önce bunu yapmanız gerektiğini düşünüyoruz. Yazılım varsayılan değerlerine sıfırlanırsa, sorunun oluşmayacağını biliyoruz. Sorun bir yazılım hatasından kaynaklanıyorsa, fabrika ayarlarına sıfırlama yardımcı olacaktır. Aksi takdirde, bu kesinlikle bir donanım sorunudur ve bununla başa çıkmak için Samsung’un uzmanlığına dokunmanız gerekir.

Bu arada, S8’inizi fabrika ayarlarına sıfırlama adımları:

    Dahili bellekteki verileri yedekleyin. Cihazda bir Google hesabında oturum açtıysanız Hırsızlığa KarĢı Koruma özelliğini etkinleştirdiniz ve Ana sıfırlamayı bitirmek için Google kimlik bilgilerinize ihtiyacınız olacaktır. Ana ekrandan, Uygulamalar tepsisini açmak için boş bir yere kaydırın. Bulut ve hesaplar. Yedekle ve geri yükle öğesine dokunun. İsterseniz kaydırıcıyı AÇIK veya KAPALI konuma getirmek için Verilerimi yedekle öğesine dokunun. Genel Yönetim> Sıfırla> Fabrika verilerine sıfırla. Cihazı sıfırla seçeneğine dokunun. Ekran kilidiniz açıksa, kimlik bilgilerinizi girin. Devam seçeneğine dokunun.

Sorun # 2: Galaxy S8 Facebook Messenger uygulaması bir güncellemeden hemen sonra mesaj göndermeyecek

Selam. Kısa süre önce Oreo güncellemesini kurduğumu fark ettim (ancak sorunumun bundan biraz sonra başladığını düşünüyorum, bu yüzden ilgisiz olabilir). Aslında, internete bağlandığımda (hem wifi hem de veri için aynı sorun) telefonum bağlı kalıyor, ancak (bana örnek olduğu için messenger’ı kullanarak) messenger’da üstte turuncu bir afişle “bağlanmayı bekliyor” diyecek benim wifi / veri gösterecektir rağmen sürekli bağlı ve bağlantı kesmiyor. Bir süre sonra kısa bir süre sonra yeniden bağlanır ve mesajımı gönderir, ancak bazen bağlantıyı geri yüklemek için veri istemeyi denemek ve yenilemek için yenilemeye devam etmeliyim. Messenger’da mesaj gönderdiğimde% 97’si hemen göndermiyorlar ve internetin geri dönmesini beklemek zorundayım. (Telefonu yeniden başlatmayı denedim ve sorun devam etti) Umarım bu yeterli bilgi! – Sophie Burgess

Çözüm: Merhaba Sophie. Bu sorun hem mobil veri hem de kablosuz bağlantıda ortaya çıkarsa, aşağıdaki çözümler yardımcı olabilir:

Önbelleği ve verileri temizle

Bu durumda yapmanız gereken ilk şey, önbelleği ve ardından ilgili uygulamaların verilerini temizlemektir. Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

    Ana ekrandan, Uygulamalar tepsisini açmak için boş bir yere kaydırın. Ayarlar> Uygulamalar’a dokunun. Varsayılan listeden istediğiniz uygulamaya dokunun veya önceden yüklenmiş uygulamaları görüntülemek için 3 nokta simgesi> Sistem uygulamalarını göster öğesine dokunun. Verileri temizleyip Tamam’a dokunun. Önbelleği temizle’ye dokunun.

Ağ Ayarları Sıfırlama

Cihazınızın ağ ayarlarını sıfırlamak bazen SMS ve MMS sorunlarını çözebilir. Bunun nedeni, bazı hataların bazı yapılandırmalar tarafından tetiklenebilmesidir. Cihazınızın ağ ayarlarını fabrika ayarlarına döndürerek, fabrika ayarlarına sıfırlama gibi gereksiz ciddi çözümlere başvurmadan sorunu çözüyor olabilirsiniz.

S8’inizdeki ağ ayarlarını sıfırlamak için:

    Ayarlar uygulamasını açın. Genel yönetim’e dokunun. Sıfırla’ya dokunun. Ağ ayarlarını sıfırla’ya dokunun. AYARLARI SIFIRLA düğmesine dokunun. S9’unuzu yeniden başlatın ve sorunu kontrol edin.

Fabrika ayarları

Son bir sorun giderme adımı olarak, yazılım ayarlarını korumasız sürümüne geri döndürmek için fabrika ayarlarına sıfırlama (yukarıda verilen adımlar) yapmalısınız.

 


Bizimle etkileşime geçin

Cihazınızla bir sorunla karşılaşan kullanıcılardan biriyseniz, bize bildirin. Android ile ilgili sorunlara ücretsiz çözümler sunuyoruz, bu nedenle Android cihazınızla ilgili bir sorununuz varsa, bu bağlantıdaki kısa anketi doldurun ve cevaplarımızı sonraki yazılarda yayınlamaya çalışacağız. Hızlı bir yanıt garanti edemeyiz, bu nedenle sorununuz zamana duyarlıysa, lütfen sorununuzu çözmenin başka bir yolunu bulun.

Bu gönderiyi yararlı bulursanız, lütfen kelimeyi arkadaşlarınıza yayarak bize yardımcı olun. TheDroidGuy’un sosyal ağ varlığı da var, bu yüzden Facebook ve Google+ sayfalarımızda topluluğumuzla etkileşim kurmak isteyebilirsiniz.