Ekran titreme sorunu olan Samsung Galaxy Note 9 ile ne yapmalı?

Ekran titremesi çok yaygındır ve bazı uygulamaların neden olduğu küçük bir sorun veya bir donanım sorunu nedeniyle çok ciddi bir sorun olabilir. Galaxy S9 ve Note 8 akıllı telefonlarıyla bu sorunla karşılaşan okuyucularımız var ve bunun yeni Samsung Galaxy Note 9’da da gerçekleşmesini bekliyoruz. Bu nedenle, okuyucularımıza ne yapmaları gerektiği hakkında yeterli bilgi vermek için böyle sorun giderme kılavuzlarını yayınlamamızın nedeni budur. sorun oluşur.

Bu yazıda, titreyen ekrana sahip yeni Galaxy Note 9’unuzun sorun gidermesinde size yol göstereceğim. Gerçek sorunun ne olduğunu belirleyene kadar her olasılığı araştırmaya ve bunları tek tek dışlamaya çalışacağız. Bu şekilde, onu iyi bir şekilde çözebilecek veya bir donanım sorunu olup olmadığını bilecek bir çözüm formüle etmeye çalışabiliriz, çünkü eğer öyleyse, cihazı hemen mağazaya geri getirebilir ve değiştirmesini sağlayabilirsiniz. Dolayısıyla, yeni Not 9’un sahiplerinden biriyseniz ve şu anda benzer bir sorunla karşılaşıyorsanız, bu makale size yardımcı olabileceğinden okumaya devam edin.

Farklı bir soruna çözüm arayanlar için, bu telefonla ilgili en yaygın sorunlardan bazılarını zaten ele aldığımız için sorun giderme sayfamıza uğrayın. Sizinkine benzer sorunları bulmak için sayfaya göz atın ve önerdiğimiz çözümleri kullanın. Sizin için işe yaramıyorlarsa veya hala yardımımıza ihtiyacınız varsa, Android sorunları anketimiz aracılığıyla istediğiniz zaman bize ulaşın.

Titreşen bir ekranda Galaxy Note 9 ile ilgili sorun giderme

Kullanıcılar olarak yapabileceğimiz tek şey, telefonunuzla ekran titremesi sorununun uygulamalardan veya bellenimden kaynaklanıp kaynaklanmadığını öğrenmek. . Yazılımla ilgili sorunlar genellikle oldukça küçüktür, ancak sorun bunun ötesine geçerse, yapabileceğiniz çok şey yoktur, çünkü sadece bir vidayı çıkarmak bile cihazınızın garantisini geçersiz kılabilir ve donanımla ilgili bir sorun varsa artık değiştirme talebinde bulunamazsınız.

Tüm söylenenlerle, ekran titremesinin bir yazılım veya donanım sorunu olup olmadığını öğrenmek için kendiniz yapabileceğiniz şeyler (güvenli prosedürler) …

İlk çözüm: Not 9’unuzu Güvenli Modda çalıştırın

Bu prosedürün amacı, üçüncü taraf uygulamalarınızın bununla bir ilgisi olup olmadığını bilmektir. Güvenli modda, tüm üçüncü taraflar geçici olarak devre dışı bırakılır, bu nedenle telefonunuz bu moddayken titreme olmazsa, ekranın titremesine neden olan bir veya iki uygulama olduğu anlamına gelir. Bu durumda, daha sonra yapmanız gereken tek şey hangi uygulamanın soruna neden olduğunu bulmak ve ondan kurtulmaktır ya da sorunu çözmek için önbelleği ve verileri temizlemeniz gerekebilir.

Not 9’unuzu güvenli modda nasıl yeniden başlatacağınız aşağıda açıklanmıştır…

    Cihazı kapatın. Ekranda görünen model adı ekranını geçecek şekilde Güç tuşunu basılı tutun. SAMSUNG ekranda göründüğünde, Güç tuşunu bırakın. Güç tuşunu bıraktıktan hemen sonra Sesi kısma tuşunu basılı tutun. Ekranın sol alt köşesinde Güvenli mod görüntülendiğinde, Sesi kısma tuşunu serbest bırakın.

Güvenli modda olsa bile telefonunuzu kullanmaya devam edebilirsiniz, bu nedenle ekranın hala titreyip titremediğini öğrenmek için gözleminize devam edin. Yüklenmezse, hangi uygulamaların yüklendiğini soruna neden olup olmadığını öğrenin ve önce sorunu sıfırlayın ve sorunu çözmezse, kaldırın.

Ancak, titreme güvenli modda bile devam ederse, sorun bir sonraki prosedürü yapmanız gereken bellenimde olabilir.

İkinci çözüm: Önbellek bölümünü silin

Bu, telefonunuzu ilk önyüklemeden sonra daha pürüzsüz hale getirmek için Android tarafından oluşturulan geçici dosyalardan oluşan sistem önbelleğini silecek ve değiştirecektir. Her hizmet için bir önbellek vardır ve her donanım bileşeni için bir hizmet vardır. Bu dosyalar geçici olsa da, zaman zaman değiştirilmeleri gerekir, çünkü bozulduklarında bazı performans sorunlarına neden olurlar. Bu durumda olabilir, bu nedenle sistem önbelleğini silmek ve dosyaları yenileriyle değiştirmek için önbellek bölümünü silin.

    Cihazı kapatın. Sesi Açma tuşunu ve Bixby tuşunu basılı tutun, ardından Güç tuşunu basılı tutun. Android logosu görüntülendiğinde, üç tuşu da bırakın. ‘Sistem güncellemesini yükleme’ mesajı 30 – 60 saniye boyunca görünecektir Silme önbellek bölümünü vurgulamak için Sesi kısma tuşuna birkaç kez basın. Seçmek için Güç tuşuna basın. Evet’i vurgulamak için Sesi kısma tuşuna basın ve seçmek için Güç tuşuna basın. bölümü tamamlandı, Sistemi şimdi yeniden başlat vurgulanır. Cihazı yeniden başlatmak için Güç tuşuna basın.

Önbellek bölümünü silmek aslında çok etkilidir ve dosyalarınız ve verileriniz için dokunulmayacaklarından endişelenmenize gerek yoktur. Ancak, önbellek bölümünü sildikten sonra sorun devam ederse, yapmanız gereken bir sonraki şey cihazınızı sıfırlamaktır.

Üçüncü çözüm: Ana Not 9’u sıfırlayın

Bu son çare ve sorun bir bellenim sorunu nedeniyle, o zaman bu prosedür düzeltir. Ancak, önemli dosyalarınızın ve verilerinizin, özellikle telefonunuzun dahili deposunda silinecekleri için yedeklenmesi gerekir. Yedeklemeden sonra yeni Galaxy Note 9’unuzu sıfırlamak için şu adımları izleyin…

    Dahili bellekteki verileri yedekleyin. Cihazda bir Samsung hesabında oturum açtıysanız Hırsızlığa KarĢı Koruma özelliğini etkinleştirdiniz ve ana sıfırlamayı bitirmek için Samsung kimlik bilgilerinize ihtiyacınız olacaktır. Cihazı kapatın. Sesi Açma tuşunu ve Bixby tuşunu basılı tutun ve ardından Yeşil Android logosu görüntülendiğinde, tüm tuşları bırakın (Android sistem kurtarma menü seçeneklerini göstermeden önce ‘Sistem güncellemesini yükleme’ yaklaşık 30 – 60 saniye boyunca görünecektir). ‘silin’ seçeneğini vurgulamak için Sesi kısma tuşuna birkaç kez basın. seçmek için Güç düğmesine basın. ‘Evet – tüm kullanıcı verilerini sil’ vurgulanana kadar Sesi kısma tuşuna basın. Ana sıfırlamayı seçmek ve başlatmak için Güç düğmesine basın. Ana sıfırlama tamamlandığında, ‘Sistemi yeniden başlat Şimdi ‘vurgulanır. Cihazı yeniden başlatmak için Güç tuşuna basın.

Sıfırlamadan sonra sorun veya ekran titremesi devam ederse, bir donanım sorunu olabilir. Telefonu satın aldığınız mağazaya geri getirin ve değiştirin. Yepyeni bir telefon sorunsuz bir şekilde çalışmalıdır. En azýndan, yaptýđýný yaptýn.

İLGİLİ YAZILAR:

    Yeni Samsung Galaxy Note 9’unuzda siyah bir ölüm ekranı varsa ne yapmalı? Samsung Galaxy Note 9 WiFi bağlantıyı kesiyor veya bağlantısını kesiyor Samsung Galaxy Note 9 cihazınız kutudan çıkmazsa ne yapmalı? Samsung Galaxy Note 9: Güvenli Mod, Önbellek Bölümünü Sil ve Uygulamaları SıfırlaYumuşak Sıfırlama, Fabrika Sıfırlaması ve Master Nasıl Sıfırlanır Yeni Samsung Galaxy Note 9

Bizimle iletişime geçin

Sorunlarınıza, sorularınıza ve önerilerinize her zaman açığız, bu yüzden bu formu doldurarak bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Bu, sunduğumuz ücretsiz bir hizmettir ve bunun için bir kuruş talep etmeyeceğiz. Ancak, her gün yüzlerce e-posta aldığımızı ve bunların her birine yanıt vermemizin mümkün olmadığını lütfen unutmayın. Ancak, aldığımız her mesajı okuduğumuzdan emin olabilirsiniz. Yardım ettiğimiz kişiler için lütfen yayınlarımızı arkadaşlarınızla paylaşarak ya da sadece Facebook ve Google+ sayfamızı beğenerek ya da bizi Twitter’da takip ederek kelimeyi yayın.